Landbouw. (jemengd Nieuws. èn onze Kamerleden Tydeman, Hesselink van Suchtelen, De Ras en Bouman. De Van Asch van Wijkjes schijnen den moed niet te hebben gehad, de vaste hoop uit te spreken, dat de mogendheden den oorlog zullen ontwijken. De andere heeren stem men nu zeker tegen iedere begrooting van oorlog en marine. PAARDEKOP, 5 Aug. Een Engelsche troepenafdeeling uit Standerton verraste het laager van De Lange, aan de Klip rivier, een 15 mijl van hier op den weg naar Vrede. De Boeren, 300 in getal, werden uiteengejaagd. De Engelschen namen 150 stuks vee. Het huis van De Lange werd in brand gestoken. LONDEN, 6 Aug. De Morning Post* publiceert eeu reeks vage telegrammen uit Tsifoe van den 4 dezer, die betrek king hebben op een dagen langen,moei lijken strijd, waarbij hevige artillerie duels plaats hadden Het is niet duide lijk, of deze gevechten te Tientsin of in de richting van Peitsang werden geleverd doch ten slotte wordt bericht, dat Peit sang thans gedeeltelijk is ingesloten. SHANGHAI, 5 Aug. Het bericht, dat Li Hoeng-Chang zelfmoord zou gepleegd hebben, is onjuist. Admiraal Seymour keerde van Nanking terug. Op een vreem deling, die in zijn veranda zat, werd door drie Chineezen geschoten. Een kogel doorboorde het boek, dat hij las. Chi- neesche troepen en geld worden naar het Noorden vervoerd, zelfs uit de vriend schappelijk gezinde provinciën, langs het Groote Kanaal. In de »St.-Ct." is opgenomen een over zicht van de verwachtingen van den oogst in ZeelaDd over 1900. Het luidt als volgt Tarwe. Ofschoon niet dicht gewassen, is de halm meestal goed en stevig en wordt eene vrij iuime opbrengst van graan en matige stroo-opbrengst verwacht. Gerst, rogge en haver beloven over het geheel een voordeelig beschot. Erwten. Dit gewas staat gezond met goede peulzetting bij gunstig oogstweder kan een ruim beschot worden verwacht. Paarden boonen staan over bet algemeen niet slecht en kunnen, als de luisplaag beperkt blijft, eene matige opbrengst geven. Bruine en witte (stam) boonen vertonnen een voldoend gewas. Koolzaad schijnt vr(j algemeen goed uitgevallen. Vlas is over het algemeen goed geslaagd waar de stengel niet zelden te kort wordt hoordet bet verhaal van den dooden gast zaagt een vreemde, die zwarte kleedei en aan had, dadelijk speelt uwe verbeeldings kracht u een streek, en nu voegt gy er bij, wat er aan ontbreekt." Hierbij bleef hetde heer Bantes was tot geene andere gedachten te brengen. DE VER8CHIJNING. De doode gast was bij den maaltijd het ODderwerp van het gesprek. Men verheug de zich, weldra meer van hem te zullen hooien op het winteravondgezelschap dat ten huize van den burgemeester plaats zou hebbenen ware het al niet offici eel uit den mond van het hoofd der stad, dan toch officieus van zyne vrouw, die zonder behulp van geheime politie, eene onafgebroken dag- en nachtkronijk van Herbesheim hield. Zoodra de middaggods dienst ten einde was, spoedden de vrouwen zich naar het gezelschap. Mijnheer Bantes beloofde, zoodra het donker werd, hen te zullen volgenhij had nog eenige zaken met een paar maonen van zyn fabriek af te doen, waartoe hij gewoonlyk de Zon dagmiddag gebruikte. Hij was op het punt denlaatstenman, weg te zendeD, en naar het gezelschap te gaan, toen hy eeoen luiden gil hoorde, »Ga eens zien, Paul, wat er gebeurt zeide de heer Bantes tot zyn knecht. Deze vertrok, kwam korten tijd daar na met een ontsteld gelaat terug, en kon nauwelijks de volgende woorden uitbren- genoemd, is toch de zaadopbrengst bevre- digend. Karwei en andere zaden gaven een gering beschot. Ajuin zal waarschijnlijk middelmatig zijn. Aardappelen. Dit gewas heeft nu een flinke struik en kan een goeden oogst op leveren, al was het beschot der vroege soorten niet hoogde ziekte beeft zich nog nkt vertoond. Suikerbiet, mangelwortel, enz. zyn thans matig ontwikkeld en geven uitzicht op een bevredigenden oogst. Appelen, peren en steenvruchten belo ven eene ruime opbrengst. Gias- en hooilanden. De grasgroei werd zeer belemmerd door het ongunstige voor jaar, zoodat de bezetting te wenscben liet het hooi is dan ook beneden het gemid delde in hoeveelheid, doch grootendeels goed van hoedanigheid. AXEL, den 7 Augustas 1900. Zaterdagavond had alhier de aangekon digde vergadering tot het oprichten van een vereeniging voor geldelijke uitkeering b(j het sterven van varkens, op de boven zaal van P. Koole plaats De bijeenkomst was door ongeveer oen 80-tal personen bezocht. De vergadering werd met een inleidend woord geopend door den heer MinjoD. Deze drukte ook namens den heer Boogaert, zijn genoegen uit, dat hij zulk een groot aantal personen te zamen mocht zien. Het was voor beD, die natuuriyk geheel belangeloos de band aan den ploeg hadden geslagen, een voldoening zooveel sympathie met hun streven te mogen ondervindenhet was een bemoedigend voorteeken voor hen, dat hun plan nu ook wel slagen zal. Spreker zegt, dat deze vergadering haar ontstaan te danken heeft aan de vreeseiyke ziekte, die thans onder de varkens heerscht. Die ziekte met hare gevolgen is vooral vreeselijk voor den werkman. Het varken is vroeg in het voorjaar voor kleinen prijs gekocht, het wordt zoo voordeelig mogelijk opgekweekt, in het najaar wordt het ge slacht, een gedeelte worde verkocht, het ander wordt ingezouten en zal met hetgeen door den arbeider in den zomer is bijeen gegaard hem geduiende den winter voor gebrek vry waren. Onnoodig is het zeker nu wel het lot te schetsen van hem, wiens varken een slachtoffer wordt vaD de ge vreesde ziekte. WoIdu, een vereeniging, zooals de commissie zich die voorstelt, dient thans opgericht te worden om den werkman schadeloos te stellen wanneei hy zyn varken verliest. Die vereeniging gen»er is iemand, die u wenschte te spreken." >Laat hem binnen komen," zeide zijn meester verdrietig. P ml deed de deur open, en een mager, lang tn in bet zwart ge kleed heer stond vuor hem. Zyn gelaat was niet onaangenaam, maar bleek door den dikken, zwarten halsdoek, welken hy droeg, kwam zijne bleekheid nog meer uit. De nette snede van zijne kleedereD, zyn uiterst fijn linnengoed deed hem als een man uit hoogeren stand keonen. «Mijnheer Bantes staarde den onbeken de aan. Hy zag den dooden gast voor zijne oogen, herstelde zich zooveel als mogelijk wat>, en zeide, terwijl hy den vreemdeling zoo beleefd groetie als zyn schrik hem dit toestond, tot zijn bediende«Paul, wacht nog even, ik heb u nog iets te zeggen." «Het is mij aangenaam, mynheer Ban tes," zeide de vreemdeling langzaam en zacht, «kennis met u te maken ik zou reeds dezen morgen mijne opwachting ge maakt hebben, indien ik -niet van mijne ïeis had moeten uitrusten, en vreesde u en de uwen dadelijk bij mijne aankomst overlast aan te doen." «Veel eer, veel eer 1" antwoordde de heer Bantes met eenige verlegenheid. »Maar eene onwillekeurige rilling liep hem door de leden. Hij vertrouwde zyne oogen niethij zette eenen stoel voor den vreemdeling Deder, en wenschte hem honderd mylen ver weg. moet nu tot stand komen in het waar achtig belang van dan werkman. Maar al staat voor op, dat deze vereeniging voor den arbeider daar gesteld wordt, spreker bad toch ook gaarne gezien, dat deze ver gadering ook flink ware bezocht geweest door werkgevers. Hij gelooft wel, dat de landbouwers en andere werkgevers goed zijn voor hun werkvolk, hier was vooi hen een sohooue gelegenheid om hun woorden door daden te toonen. Want spreker stelt zich voor, dat in het te maken reglement ook een bepaling zal worden opgenomen, die do gelegenheid voor iedereen openstelt om de vereeniging door een jaarlijkscbe contributie als dona teur, dus alleen ais bolangstellend. niet als belanghebbend lid te steunen. Aan de hand van reglementen uit ver schillende plaatsen geeft de heer Minjon vervolgens eenige aanwijzingen op welke manier de vereeniging zal moeten worden opgericht. In het algemeen komt dit hierop neer Ieder, die een varken heeft, kan lid worden van de vereeniging en betaalt daarvoor eeD vaste contributie. Pmsonen, die later zich bij de vereeni ging aansluiteo, betalen een zekere som als entree. Wie meer dan één varken houdt betaalt voor het tweede en volgende varken slechts zoolang als het in zijn bezit is. Op een voorjaarsvergadering wordt be paald hoeveel voor een gestorven varken zal moeten uitbetaald worden. Dit hangt af van den stand der kas. Nadat de heer Minjon nog duidelijk in het licht gesteld heett dat bet hoofddoel van de vereeniging is de tegenspoed van eenige personen samen te dragen, ingeval van nood gemeenschappelijk op te treden, als zijnde do toepassing van bet bekende spreekwooid: Eendracht maakt Macht, stelt bij de gelegenheid open om zich als lid aan te melden. Een 75 personen treden dadelijk toe, benevens enkele donateurs. Na stelt de beer Minjon voor aan de vergadering een commissie te benoemen, om een reglement samen te stellen om dit in een volgende vergadering aan de goedkeuring der leden te onderwerpen. Gekozen werden de heerenMinjon, Boogaert, Rolff, Dielemau, Koole, F. van Tatenhove en A. van Meurs. Met een woord van opwekking om zoo veel mogeiyk leden aau te winnen, waar voor ieder het zyne kan doen, terwijl de commissie het hare zal doen om een flink aantal donateurs te doen toetreden, sluit de heer Minjon onder dank voor de be toonde belangstelling de vergadering. Zie zoo, de eerste steen van een ver- De vreemdeling boog zich, nam plaats en sprak «gij kent mij niet, doch raadt zeker wel, wie ik ben Het was den heer Bantes alsof de haren onder zijne pruik opwaarts rezen. Hij schudde beleefd en angstig met het hoofd en zeide met eece gedwongene vriendelijk heid «ik heb de eer niet, u te kennen." «Ik ben van HaaD, de zoon van uwen vriend," zeide de doode gast met eene diepe stem, en lachte den ouden toe met eenen lach, die hem het bloed in de aderen deed stollen. «Hebt gy geen brief van mijnen ouden vriend vroeg de heer Bantes, Van Haan kreeg eene fraaie brieventasch te voor schijn, en gal hem een brief, welke slechts eenige regels als aanbeveling inhield, met het verzoek, den brenger de verovering van Frederika's hart te verlichten. Het schrift had veel overeenkomst met de hand van den ouden bankierevenwel kwam bet hem vreemd voor. De oude man las en herlas den brief, alleen om tijd te winnen en een besluit te nemen. Als een verlicht man, wilde hij in weerwil van den onwillekeurigen tegen zin, niet geiooven, dat hij den vermaarden dooden gast voor zich had, maar evenmin kon of wilde hy zich overtuigd houden, dat de zoon van zyn ouden vriend in wezen en gelaat zoo veel overeenkomst had met den dooden gast. Hier kon hij noch aan een spel zijner verbeelding noch des toevals denken. Hij sprong schie- eeniging, die ongetwijfeld veel goeds kar. teweeg brengen is nu gelegd. Aan arbeiders thans de taak om het gebouw op te trekken met eigen hulp. Moge die hulp evenwel gesteund worden door een flink aantal hooge contributie's van men- schen die m9fr met stoffelijke goederen begiftigd zijn. Dat is onze wensch Vooral ook is eene dergelijke vereeniging zoo goed, omdat zij den werkman, wien bel ongeluk treft dat zijn varken sterft bewaart voor het vernederende inroepen van de liefdadigheid, wat hem dikwijls nog meer afhankelijk maakt, dan htjrredsis. Hat groote aantal toegetreden leden bewijst, dat zulks dan ook begrepen wordt. Gisteren had alhier eene keuring van paarden plaats ter opname in het Nederlandscb Paardenstamboek. Van de 45 aangegeven paarden waren er 34 aan gebracht, waarvan 3 in het stamboek zijn opgenomen. De volledige uitslag zal later medegedeeld worden. De gebruikers van Stuiverszeep kunnen aan ons bureau inzage nemen van den uitslag der groote 6de premie- verdeeling. Naar het «Hbld." meldt, lag in de r.abjj- heid van de 5 botters die H. M. tijdens de schippersvlootrevue bezichtigd heeft, ook een vertegenwoordiger van Philippine. Dat de reis van dien visscherman naar de Zui- derzee nogal tijd en moeite heeft gekost behoeven wij niet te zeggen. Het was eene uiting van nationaliteits gevoel van de Philippiners, die zoo gaarne hulde en een bewijs van dankbaarheid wenschte* te geven aan H. M. de Koningin voor het onlangs geopende kanaal naar den Biaakman, waaidoor Philippine van deu ondergang is gered. Zaterdagmorgen is in het Oosterdok te Amsterdam een jongetje van 12 jaar van een schipper, over boord gevallen en verdionken. Nadat hjj was gered, werd alle moeite gedaan om de levensgeesten op te wekken doch dit mocht niet baten en een dokter constateerde den dood. Te Rjjssen heeft een tuindersknecht het ongeluk gehad zich met een geweer, dat hy uit een greppel haalde om musschen Ie schieten, doodeljjk te treffen. Ter hoogte van het Malieveld in Den Haag werd Zondagmiddag een man door een tram van de Staatspoorweg-maatschap- py, komende van Seheveningen, overreden en onmiddelljjk gedood. Vermoedelijk is eigen onvoorzichtigheid de oorzaak van het ongeluk. Vrjjdagmorgen was men vanwege de Tramweg-Maatschappjj Winsum-Ulrum op eerstgenoemd station bezig met het schoonmaken van een waterput. Een zekere B., die zich met eeue ladder iu de put begaf, werd door de opstjjgende gassen bedwelmd en stortte van de ladder naar beneden. Zjin metgezel, de tramconducteur Fran kenstein, die bem trachtte te redden, werd eveneens bedwelmd en ook hjj stortte van de hoogte naar beneden. Hoewel in allerjjl hulp werd aangebracht, bleken de levens geesten van B. reeds geweken te zyn, terwijl de tramconducteur F. nog in be- denkeljjken toestand verkeert. In den nacht van Donderdag op Vrjjdag is by Tilburg eer. strooper, die zich verzette, door een rijksveldwachter levensgevaarlijk neergeschoten. IljK op« vroeg verschooning en verwyderde zich om zijne bedaardheid, terug te krij gen. Toen de heer Bantes in de aangren zend* kamer was, greep Paul ook naar den knop van de deur. De doode gast keerde langzaam het gelaat naar dezen toe, en in eenen sprong was Paul bevende over zyn geheele lichaam, de kamer uit, en kwam niet terug voordat hy den heer Ban tes weder binnen hoorde komen. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2