senaal hernam, dat ten Oosten der stad is gelegen. Hij bracht den verdedigers zware ver liezen toe. De Japansche bevelhebber zond een boodschap weg, waarin werd gevraa in allerijl versterkingen te zenden. TSCHIFOE, 8 Juli. Het artillerieduel te Tientsin duurt voort. De kanonnen der Chineezen zijn goed gemaskeerd, dat de verbondenen moeilijkheid ondervinden, hun plaats van opstelling te ontdekken. YOKOHAMA, 12 Juli. Ofschoon er nog geen aankondiging is gedaan, is het zeker, dat Japan bijna 50,000 man naar China zendt. De Japansche pers verklaart, dat het willekeurig optreden van Duitschland en Rusland in China grootendeels verantwoor delijk is voor de tegenwoordige onlusten. Binnenland. De vyf leden van de Tweede Kamer, vormende de commissie van voorbereiding van de gezondsbeids- en woningwetten, kwamen Donderdag byeen ter voortzetting van hunne werkzaamheden. De Leerplichtwet is Woensdag door H. M. de Koningin bekrachtigd. AXEL, den 13 Juli 1900. Voor bet toelatingsexamen 1900, aan het Gymnasium te Doetincbem, slaagde 11 Juli 1.1.. J. B. T. Hugenboltz Jr., leer- liug der Christelijke school alhier. Programma van het hedenavond bij gunstig weder te geven concert van >Concordia«, op de markt. Transvaalsche krijgsmarschInghels La VivandiéieouvertureDel fort La Gentille, ValseKalmaFantaisie sur Vopera Tan crède, Rossini Le petit Postillon, Polka BenoodtLa Bergerette, Polka-mazurka. BenoodtLes Amourettes, SchottischTorel- li Fond Memories, Marsch, Koster Men verzoekt ons mede te deelen, dat op Dindagavond slechts repetitie gehou den wordt. Dit geschiedt ook op de mu ziektent, wanneer bet in het repetitie-lokaal te warm is. Woensdagavond bracht bet muziek gezelschap Axels-Werkmanskring een serenade bij den vertrekkenden voorzit ter, den heer P. J. Metzger en bij den kapelmeestei, den heer M. Marijs, by ge legenheid van zyn 70en verjaardag. Dit bracht natuurljjk heel wat volk op de been. De opvoering van het tooneelstuk »Om 't goud van Transvaal,* door het tooneel- gezelschap ondei directie van mevr. Bakker, was slechts matig bezocht, wat vooral moet worden toegeschreven aan het warme weer. Het winterseizoen is dan ook voor dergelijke amusemanten betei geschikt. Met deze smoorwarme dagen zal ieder bezitter van een hondenkar weldoen, door te zorgen, dat de hond telkens frisch water krijge en niet te veel af gebeuld worde. Men voorkomt daardoor veel on- De moord te Koewacht. Nu de lie- kende moordzaak Misseghers nog eens voor het gerechtshof te 's-Qraveobage zal be handeld worden, aldus schryft men uit doorbrachten. Zij trokken allen naar Bo- heme en de meisjes zouden hen vergezel len. Toen zij in bet gesprek van hem ver nomen hadden, dat hy op zyoe reis ook bet stadje Herbesboim zou bezoeken, heett de eene aan Jacoba eenen brief geschi even en hem verzocht denzelven mede te nomen. De anderen zeiden echter spottend »Wij hebben bier bij deze vroolyke meisjes wel wat anders te doen dan brieven te schrij ven indien gij de moeite op u wilt nemen, zoo zeg haar, dat wy naar Boheme trek ken, dewijl wij op haar bevel een slecht werk verricht hebben, eu wy zenden haar, in plaats van eenen brief, haren bruidsring teiug. Zij moeten zich maar door den man laten troosten, wien die ring beter past dan ons." Wordt vervolgd.) Koewacht aan de K. R. Gt., z(jn de tongen hier opnieuw losgegaan en wordt alles nog eens wijd en breed besproken. Op die wijze hebbeo enkele personen zich uitdrukkingen laten ontvallen, waaruit bleek, dat zij iels meei van de zaak wisten. De politie heeft onderzoek ingesteld en thans zijn er vier getuigenissen bijgekomen Drie dezer hebben betrekking op het rijden met den kruiwagen naar den bekenden put en een persoon hoeft Misseghers iets hooren zeggen over het plotseling ver dwijnen der vermoorde vrouw. Of deze getuigenissen voor de justitie waarde beb ben, zal nader moeten blijken. Gisteren had te Hulst een droevig ongeluk plaats. Door een ons onbekende oorzaak viel een werkman, die vrachten vervoerde van zijn kar met het ongelukkig gevolg, dat ny op de plaats dood bleef. Bij kon. besluit is benoemd tot amb tenaar van bet Openbaai Ministerie by de kantongerechten te Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, standplaats Middelburg, mr. J. baron van Lamsweerde, advocaat te 's Hertogen bosch. De kommies der 4e klasse by 's rijks belastingen J. van Goethem te Sas van Gent is bonoemd tot adsistent-scheeps- meter van binnenvaartuigen in het district Sas van Gent. In de gisteren gehouden vergadering van de Staten onzer Provincie werd het onlangs gekozen lid voor Middelburg, de heer D. Wisboom Verstegen toegelaten. Tot lid der Staten, bedoold by ari. 89 der provinciale wet weid herbenoemd de heer J. M. Kakebeeke. Aan N. M. Haite, te Ter Neuzen, eervol ontslagen besteller bij den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde is een pensioen toegekend van 182.50 's jaars. Het voorstel van Ged. Staten om trent de subsidie voor een tram Middel burg— Domburg— Westkapelle. zal in de najaarsvergadering verder worden be handeld. De gemeenteraad van Graauw enLan- gendam verzoekt een renteloos voorschot voor wegsverbetering. Gedeputeerde Staten stellen voor aan de meente Graauw en Langecdam een ren teloos voorschot te verleenen ten bedrage van de helft der kosten, tot een maximum van 9052, voor de bestrating met keien van de volgende wegen lo. de Verkorting (no 6 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Graauw en Langendam); 2e. dyk van den Ouden Graauwpolder (no 5 van dien ligger), van De Verkorting tot de buurt Schelf houtshoe k onder bepaling, dat de voorwaarden, vastgesteld by besluit van 10 Nov. 1882 no 15 (Prov. blad no 117 van 1882), van jassing zijn, behoudens, wat de daarin vermelde punten 1 en 2 betreft, dat de jaarltjksche terugg i il' plaats hebbe voor 1 December, de eerste inaai vuoi 1 De cember van het jaar, volgende op dat waar in het renteloos voorschot isverstiekt. Hel algemeen verslag der atdeelingen wordt uitgebracht door den heer Ysebaert, ln de atdeelingen werden wel eeuige be zwaren geopperd, doch ten slotte veree- nigden zich alle leden met het voorstel. Blyken» mededeeling van den voorzitter vinden Gedeputeerde Staten in dit verslag geen aanleiding tot het brengen van wij ziging in bun voorstel. Voorlezing wordt gedaan van een nader adres van burg. en weth. van Graauw en Langendam, naar aanleiding van bet feit dat in het voorstel van Gedeputeerde Staten wordt afgeweken van de richting door de aanvragers voorgesteld, zoodat een opiifc onverhard blijft, die minstens even noodzakelijk verhard behoort to worden De beer Fruytier betreurt ook, dat van de richting, door de aanvragers voorgesteld, wordt afgeweken. Na jarenlang overleg gepleegd te neb ben, is men eindelijk tot overeenstemming gekomen en hebbeD de betrokken polders en gemeente eea plan opgemaakt dat allen voldoet. Nu wordt een deel van den weg, groot 47 meter, onverhard gelaten. De kosten bedragen slechts 176een onbeduidend cijfer voor de provincie, te onbeduidend om daarvoor een slechten weg niet geheel en al te verbeteren. De heer Fruytier stelt daarom voor het renteloos vooiachot, in plaats van op ƒ9052, op ƒ9228 te brengen. De heer Hombach, ontvanger giiffiar van de beide betrokken polders kan mede deelen, dat het ontzettend veel moeite gekost h6eft om tot deze combinatie te komen, en dal, mochten Ged. Staten blij ven by hun voorstel, het zeer zeker nog veel moeite zou kosten om de betrokken polderbesturen te doen volharden bij hun toezegging. De financieële toestand van die polders is evenmin looskleurig als die van Graauw. Vervolgens schetst de heet Hombach de wenschelijkbeid van geheele verharding en toont aan, dat hetgeen geviaagd wordt zeer noodzakelijk en daarom billijk is. De beer Van Rompu zet de redenen uiteen waarom Ged. Staten afgeweken zijn van do aanvraag; zij volgden den tradi- lioneelen weg om geen verharding toe te staan, wanneer de betrokken gemeenten langs een anderen verharden weg zijn te bereiken. Persoonlijk is spreker overtuigd, dat het wel wenschelijk was de ontbrekende 47 meter te bekeien. Dat zou voor de ge meente Graauw een opoffering zyn, maar voor de provincie slechts een kleinigheid. Hij voor zich zou daarom geen bezwaar hebben om het verhoogd subsidie toe le staan. Het amendement-Fruytier wordt aisnu in stemming gebracht en aangenomen met 26 tegen 14 stemmen. Het aisnu gewijzigde voorstel van Ge deputeerde Staten wordt zonder verdere discussie en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. M Ct. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 15 Juli 1900. Ned. Herv. Kerk. Voorn. 9 ure Dg. J. B. T. Hugenholtz (Bediening il.-Avondmaal.) Nam. 2 ure D». J. B. T. Hugenholtz (Nabetrachting.) (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voonn. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteyn Ds. K. J. Kaptejjn Kerk B. Ds. R. van der Kamp Ds. R. van der Kamp Rechtszaken. Arronilissemeiits-Reclitbaiik te Middelburg. Zitting van 13 Juli 1900 P. F. v. d V. bjjgenaamd P. F., 16 j., werkman te Koewacht, gedetineerd te Mid delburg is wegens diefstal veroord. tot 4 maanden gevang met inminderingbrenging der doorgebrachte hecht. (jemengd Nieuws. Moord te Utrecht. De 73-jarige mevrouw Brouwer in de Biltstraat te Utrecht is door een jeugdig familielid, die geld kwam vragen, met een zakdoek geworgd. De moordenaar is gevlucht. Omtrent den moord op de 73-jarige me vrouw Brouwer, vernemen wg nader, dat de migdaad Maandagavond te ongeveer kwart over tien gepleegd werd. Omstreeks dien tijd snelde het dienst meisje der dame de straat op, roepende dat haar mevrouw vermoord was. Toen men, na de voordeur geforceerd t« hebben, het huis binnendrong, vond men het levenlooze lichaam der oude dame. De pogingen van een professor en eenige artsen om de levensgeesten weder op te webken, bleven vruchteloos. Er waien geen sporeu van bloed aan wezig, alleen blauwe plekken aan den hals. Voor zoover bekend, wordt niets vermist. De dame bewoonde met hare 19-jarige dienstbode een perceel en ontving van tyd tot t^d wel eens bezoek van de bevriende familie S. De heerS. bracht haar Maandag avond laat weder een bezojk, wat de dienst bode met vreemd voorkwam. Tusschen de vermoorde en den bezoeker beeft een kort onderhoud plaats gehad en toen dit was afgeloopen, kwam de heer S. op eens zeer opgewonden de keuken binnen en wierp zich op het hevig verschrikte dienstmeisje, dat hij bjj de keel greep en tegeo den grond wierp. Zjj wist te ontkomen, waarop 8. ijlings de vlucht nam, met achterlating van hoed en jas. Een kwartier nadat de moord beeft plaats gehad, is ingebroken bjj het hoofd der school aan de Kiuisstraat en daar werden een fiets, een jas en een pet uit den gang weggenomen. Men brengt die inbraak in verband met den moord. De dader, de twintigjarige zoon van eene geachte Utrechtscbe familie, is nog niet gevat. Een later bericht meldt De moordenaar van mevrouw Brouwer te Utrecht, zekere P., volontair op een sigaren fabriek aldaar, is te Amersfoort aange houden. M. Gt. Het meisje te Haamstede, dat, zooals wjj onlangs mededeelden, aan nona ljjdende was, ontwaakt nu reeds eenige keeren per dag, van welke oogenblikken gebruik wordt gemaakt om haar voedsel te geven, dat zjj bijna onbewust tot zich neemt. Dinsdagavond was het te Rotterdam zeer kalm. In eene vergadering van ertswerkers te Hiliesiuis is besloten eene vereeniging op te richten onder den naam De Mijn. De gearresteerde Kooiman is op last der justitie naar de strafgevangenisovergebracht. Volgens een gerucht willen de werklieden van de firma Muller en Co Zaterdag uitbe taling van een weekgeld van vjjftien gulden eischen, waarin zjj zouden worden bjjge- staan door mr Jos. van Raalte. Op den Provenierssingel werden in den argeioopen nacht door de wachtposten der stakers vier personen gearresteerd en naar het politiebureau gebracht, die daar inbraak pleegden in eene melkinrichting. Heden heerscht wat meer bedrjjvigheid; op veie schepen wordt gewerkt, veel met negervolk. De sleeperspatroons willen de gestelde eischen toestaan, doch slechts met het be stuur der sleepersvereeniging onderhandelen als deze zich van de federatie geheel los maakt. Dit wordt thans overwogen. Een nader bericht meldt De slepersvereeniging besloot zich van de federatie af te scheiden, Naar verwacht wordt, herval de sleperjj morgen weer het werk. Op de booten der stakers woi den photo* graphiën genomen van de schepen, waarop gewerkt wordt, om te constateeren wie er werken. De Maasdam arriveerde heden. Daarop zijn overgegaan de offi deren der bezettings troepen, die thau8 op de Rotterdam logeeren. Bjj een inbraak, gisteren in de Bagjjnen- hotstraat bjj afwezigheid der bewoners ge pleegd, zjjn ontvreemd 10 gouden en zil veren horloges, 23 ringen en een aantal gouden medaillons, horlogekettingen enz. In de bedrgvigheid langs de havens is weinig verandering. Van Ommeren werkt met Engelsch volk en ook voor andere cargadoors wordt En gelsch volk verwacht. Aan de Boompjes en Willemskade zjjn vele goederen, welke barricade vormden om ot op de ligplaats der schepen, weggeruimd, of in schepen, of in pakhuizen. Hooilocken Wilson hebben een special notice gericht, aanmanende niet door te werken zelfs niet voor extra-loon, en vooral geen werk te doen, dat de Rotter- damsche stakers kan benadeelen. Drie torpedos worden verwacht, welke dienst zullen doen tusschen Rotteidam en den Hoek van Holland. De cargadoors en reeders contracteerden mbt 1200 vreemde werklieden, meest Duit- schers en EngelscheD, om alhier bootwerk te verrichten. Het contract is aangegaan voor 6 weken. De erts werkers besloten Donderdag te bljjven staken.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2