Binnenland. (üemengd Nieuws. onderkoningen in het Noorden in toom te houden en de onderkoningen in het Zuiden te ondersteunen. Ondertusschen haast Japan zich niet al te erg met het zenden van versterkingen. We vermoeden dat Japan de Europeesche mogendheden eerst in het nauw zal bren gen en dat het dan zijn voorwaarden zal stellen Toen, enkele jaren geleden Japan in oorlog was met China, hebben Rusland en Engeland van Japan's overwinning geprofiteerd, terwijl Japan zelf metleege handen naar huis kon gaan. Het zal ongetwijfeld dezen keer beter oppassen. De telegrammen, die Zondag uit China ontvangen zijn doen de hoop herleven, dat de gezanten en de overige blanken met hen, nog steeds het hoofd bieden aan de Chineezen. Welke gevolgen het verzetten van prins Ching tegen prins Toean zal hebben is nog moeilijk uit te maken. Dit is als- thans zeker, dat alles voor de vreemde lingen zal afhangen van de macht en den invloed, waarover Prins Ching beschikt. Uit het feit, dat Toean hem niet stelde voor de keuze vergift of onthoofden, zou men geneigd zijn af te leiden dat hjj Ching als niet gevaarlijk beschouwde. In de zitting van de Eerste Kamer op 6 Juli werden de Boterwet aangenomen en ook de wet op het hooger onderwijs, waarbij de toegang tot onze universiteiten voor jongelui uit Zuid-Afrika gemakkelijker gemaakt wordt. Verder werden de traktaten der Vi edes conferentie goedgekeurd. Eveneens werd de zending van bet oorlogsschip „Holland" naar China goedgekeurd. Aan boord vau het schip ziju 150 man landingstroepen, doch dit zijn de gewone troepen, die altijd aan boord zjju. Een aparte troep om-in China te gaan vechten is er op de „Holland" niet. Vervolgens werden er nog andere wetsontwerpen aangenomen benevens de subsidies voor een heel stel stoomtram- De heer Van der Biesen stemde tegen de subsidie voor den stoomtram Zutfen- Hengelo, omdat de minister hem geen kanaal beloofde van de Zuid Willemsvaart naar den Amer. De rapporteurs uit de Tweede Kamer kwamen Vrijdag bijeen om de memorie van antwoord gereed te maken op het ontwerp Ongevallen-Wet. AXEL, den 10 Juli 1900. Het ongunstige weder was oorzaak dat Vrydag het concert van „Concordia" in de straten bij elkander, ora de vreemde ruiters en paarden te zien. Het schoonste paard behooide aan den witten heer het was een sneeuwwitte schimmel, prachtig opgetoomd." »Indien dat de winterkoning ware 1" riepen de diie jonkvrouwen uit, nadat zij weder plaats genomen en elkander beden kelijk aangezien hadden. Zjj hoorden geraas op de trappen, en zio, de drie bruidegoms traden binnen. »Weet gij het al," riep de eene uit, »dat de' winterkoning in onze stad is?" »Nu zou er eene vangst te doen zijn zeide de tweede. »De angst ligt den langen, bleeken wit- rok op het gelaat I" riep de derde. Een aangename lilling ging de meisjes door de leden. Zij staarden elkander met groote oogen aan. Het was, alsot zij door die blikken met elkander spraken en el kander verstonden. Plotseling gaven zij elkander de hand en zeiden»Ja, het is goed. Wij zullen deelen." Daarop keerden zij zich tot hunne biuidegoms. Veronica zeide tot den haren»laat mijn geliefde den winterkoning levend uit deze stad ontsnappen, zoo wil ik liever de bijzit van den winterkoning, dan de wettige gemalin van mijn' beminde wor den Zoo waarlijk helpe mij God en zijne heiligen." Francisca sprak tot den hare laat mijn geliefde den winterkoning dezen nacht niet doorging. We hopen dat a. s. Vrij dag een pracbtigen avond zal geven daar het plan bestaat alsdan een uitge zocht programma uit te voeren. Zooals velen reeds bekend is, heeft de heer Van Disboeck alhier tegen 1 October e. k., ontslag als brievengaarder aangevraagd. Woensdagavond zal door de Neder- landscbe tooneelisten van Amsterdam,op de bovenzaal van »Het Wapen van Zee land* alhier eene voorstelling gegeven wor den, bestaai de in de opvoering van »0m 't goud van Transvaal of de Engelschen in Zuid-Afrika*, nieuw drama met optoch ten, kooren, coupletten, enz. in 7 bediijven en een apotheose. Dit stuk geniet overal grooten bijval, zoodat ook bier ongetwijfeld deze voorstel ling een druk bezoek zal ten deel vallen. Het gezelschap is reeds meermalen al hier opgetreden, o. a. den voorlaatsten winter en bij gelegenheid der kermis van het vorige jaar, bij welke gelegenheden het kunstminnende publiek veel heeft ge noten van de flinke vertolking der verschil lende opgevoerde stukken. Bij de talrijke vechtpartijen welke te Zaamslag bij gelegenheid van de ker mis hebben plaats gehad, bekwam een rustig toeschouwer een vrij diepe snede met een mes in de bovenhand, zoodat terstond geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De daders tegdc wien verschillende processen-verbaal zijn op gemaakt zullen hun vei diende straf niet Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Ossendrecht is benoemd de heer C. F. Dalmijn van Graauw. Zuiddorpe. De heer A. van Vooren is met ingang van 1 Augustus a. s. benoemd tot brievengaarder aan het postkantoor alhier. Hij vervangt ah zoodanig zijn vader, die na volbrachte dertig dienstjaren op verzoek met 1 Juli 1. I. eervol en met aanspraak op pensioen uit deze belrekkking De bekende Misseghers is Zaterdag morgen, geboeid en natuurlijk onder be hoorlijk geleide, uit drie veldwachters bestaande, van Middelburg naar 's-Graven- hage overgebracht. Dit staat in verband met de behandeling van zijn zaak in hooger beroep voor het gerechtshof aldaar. Er heerscht in den nieuwen polder bjj Philippine reeds groote bedrijvigheid. Bjjna alle kavels worden bewerkt, om dit overleven, zoo wil ik liever den dood dan mijn geliefde kussen, en bjj zal te ver geefs naar de bruiloft wachten. Zoo waar lijk helpe mij God en zijne heiligen." Jacoba zeide tot Jou iiare>de sleutel tot mjjne bruidskamer is voor eeuwig ver loren, indien mijn geliefde mij niet moi- gen zijn zwaard brengt, druipende van het bloed des winterkonings." De bruidegoms verschrikten evenwel, zij herkregen spoedig hunne tegenwoordig heid van geest, dewjjl zij de jonkvrouwen schooner dan ooit voor zich zagen staan. Geen wilde achterlijk blijven, ieder de eerste zijn, om den gloed zijner liefde door heldenstuk te bevestigen. Zij beloof den derhalve dat de winteikoning de zon niet meer zien zou. Zij namen afscheid van hunne bruiden, die nu verheugd bij elkander zaten, en over den eeuwigen roem hunner geliefden, over hun moed en het graafschap spraken. De drie mannen over legden, wat hun te doen stond, traden weldra de herberg, de Lindworm, binneD, eischten wat ie drinken, en deden onder zoek by de vreemdelingen, wie de koning was, waar hij sliep, en of hj) eene fraaie kamer had. Zij kenden echter iederen hoek van het huiszij dronken tot diep in den nacht. Bij het aanbreken van den dag ijlden twaalf der vreemde gasten, in weerwil van den storm, weg. De dertiende lag dood op bed, zwemmende in zijn bloed. Men had hem drie doodelijke wonden toe jaar met koolzaad bezaaid te worden. Ook zullen reeds spoedig een zestal huizen voor werkmansgezinnen waaraan in Philip pine behoefte is gebouwd worden. De weikzaamheden aan het kanaal zijn thans nagenoeg afgeloopen. De werkstaking te Rotterdam. Daarover valt het volgende te vermelden Er is een oproep verspreid, gericht tot de Nederlandsche arbeiders en uitgaande van tW. bestuur der federatie, met verzoek om, wanneer in deze of gene plaats wervers komen, geen gehoor te verbenen aan het gefluit van zoo'n vogelaar en zich niet te laten overhalen door schoone beloften of voorspiegelingen ora onderkruipersdiensten te verrichten. De federatie van het transport te water heeft zich in een strooibiljet tot de boot werkers gericht, waarin zij de manifesten van de atd. van den R. Kath. Volksbond „Kardinaal Manning" en van de cargadoors en reeders bestrjjdt. Zjj raadt den stakers dringend aan zich waardig en kalm te ge dragen. De stad, anders en vooral aan de havens en kaden zoo druk en rumoerig, heeft nn een ongewoon stil aanzien. Het werk is thans zoo goed als geheel neergelegd. Ook het gerjj heeft grootendeels opge houden na de slepers hebben gestaakt en door de stad trekken om te stoppen wat nog reed. Zaterdagnacht moest een sleepboot tot Dordrecht worden begeleid door de rivier politie, omdat ze achtervolgd werd door twee stakersbooten met opvarenden, die aan boord der sleepboot wilden overgaan om de manschap tot staking te overreden. Dat wilde de kapitein niet, die daarvoor eenige klappen opliep. In den loop van Zaterdag zjjn een aantal vergaderingen gehouden van onderafdee- lingen van de federatie, als van kolen werkers, schippers, wegers en meters enz., ter be sprekiug van den toestand. Ook te Maassluis trachtteu de stakers het lossen te belemmeren, maar zonder feitelijk succes. De pogingen om de Schiedammers te doen staken, mislukten tot nu toe eveneens. De cargadoors hebbeu besloten voorloopig te staken de geregelde stoomvaartdiensten op alle Britsche en Iersche havens. Ook zijn de stoombootdiensten op Antwerpen, Brus sel, Geut, Hamburg, Havre en Gothenburg voorloopig gestaakt. Steeds neemt het aantal te lossen schepen toe, zoodat de havens en kaden overvol zjju en men de boeien heeft moeten verleggen. gebrachtniemaod wist, wie bij was evenwel de waard verzekerde, dat het de koning niet was, en hjj bedroog zich niet want zooals bekend is, de winterkoning ontkwam gelukkig naai Holland, en leefde nog verscheidene jaren. De doode gast werd nog dienzelfden dag begraven, maar niet op het kerkhof in gewjjde aarde by het gebeente van andere katholieke Chris tenen, maar als een vermoedelijke ketter uit Christelijke liefde, in het galgenbosch, zonder zang en muziek. Vol angst wachtten de drie bruiden op de komst van hare beminden, om bun bedongen loon te geven maar zij kwamen niet. Zij zonden wel naar alle kanten boden uit, maar niemand had hen na middernacht gezien noch de waard, noch zjjne vrouw, noch zijne knechten, noch zyne meiden wisten, wat er van hen was geworden. Toen steeg de angst der arme meisjes ten topzjj weenden dag en nacht, en hadden berouw, zoo een wreed bevel aan zulke tl ouwe mannen te hebben gegeven. Het meest weende de bekoorlijke Jacoba, want zy had het eerst van dien gevaar vollen aanslag op het leven van den winter koning gesproken. Twee dagen waren sedert dien ongelukkigen nacht verloopen, de deide liep ten einde, en nog wisten de arme bruiden, en hare bekommei de ouders niets van het lot der jongelieden. Er werd aan de deur geklopt, en een vreemd, voornaam heer trad binnen, die De „Maatschappij tol Exploitatie van Staatsspoorwegen" en de „H. IJ. S. M." berichten, dat wegens de staking geen gl en vrachtgoederen ambtshalve worden afge haald en besteld. De burgemeester heeft de noodige maat regelen genomen ter verzekering van orde en rust en om paal en perk te stellen aan de in den joop van Zaterdag gepleegde willekeurige handelingen van eemgen uit het volk. Door hem zjjn samenscholingen verbeden. Zondagavond kwam uit Amsterdam aldaar aan het 3e bataljon van bet 7e reg. infan terie, sterk 211 onderofficieren en man schappen. Denzelfdenavond arriveerde uit Den Haag een escadron cavallerie, sterk 100 man en 4 officieren. Bovendien is het garnizoen versterkt met 300 mariniers uit Amsterdam en Nieuwediep. De Spoor- en Binnenhavens zjjn door boomen afgesloten. Voor den mond der spoorhaven ligt de kanonneerboot „Duta" en voor de ie Katendrechtsche haven de kanonneerboot „Havik eenige gewapende stoomsloepen der marine surveilleeren de rivier. Maandag werd een pantserschip verwacht. Te Hellevoetsluis zjjn twee stoomschepen van de Kon. Ned. marine te water gelaten om te worden gemobiliseerd, ten einde bjj den eerste oproep naar Rotterdam te stoo- men, om dienst te doen bjj eventueele onge regeldheden. Het detachement mariniers aan de Stiel tjeskade, dat dienst deed bjj de Hullbooten, is ingerukt. Alleen aan de Wilbelminakade bjj de „Hoiland-Amerika"-ljjn verrichten mariniers nu nog diensten. Maandag werd door huzaren, bereden politie, mariniers, infanterie en politie druk gepatrouilleerd en op de rivier door de gewapeude stoomsloepen. Ontzettende massa's goederen liggen langs de kaden opgestapeld en de handelsvloot groeit steeds aan. Slechts op enkele schepen wordt gewerkt en van buiten komt steeds meer werkvolk. Aan het Bolwerk werd een staker ge arresteerd. die een moer van een vracht wagen afdraaide. In eene vergadering van bootwerkers werd medegedeeld dat aan de onderkruipers, die het werk staken, vrjjbiljetten gegeven wor den om zich tegenover de stakers te kunnen rechtvaardigen. Een onderkruiper, die Zondagavond door stakers werd aangehouden, loste een revol verschot, doch zonder iemand te treffen. Het sluiten der havens noemde men in strjjd met de Grondwet en deze zaak zal in handen van rechtsgeleerden gesteld worden. De maatschappijen „De Korenschoof en „Ceres" zullen gewaarschuwd worden voor de onderkruipers geeo brood te bakken, onder bedreiging dat zjj anders znllen wor den geboycot. Daar het meisje vioeg, dat weenende tus- schen haar vader en moeder inzat. De vreemdeliDg gat haar een brief ovei, dien hij van een jongeling had overgenomen, met belofte van hem aan het adies te zullen bezorgen. O, wat was Jacoba ver heugd Het briefje kwam van haar ge liefde. Dewjjl het duister was. liet de moeder twee brandende lampen brengen, om den brief te kunnen lezen, en den vreemde beter te bezien. Hjj was een man van bijna dertig jaren, van eene lange, magere gestalte, geheel in het zwart ge kleed volgens gebruik vaD toenmaligen tjjd, droeg hjj een üoed met zwarte vede- ieo, een zwart buis met breed omliggen de kiaagjes op de schouders, zwarte on- derkleeren en wijde laarzen een zwaard hing aan zijne zijde, welks greep met goua, paarien en edelgesteente was inge- 1. Vonkelende sleenen schitterden in allerlei licht van zijne vingerringen. Zjjn gelaat was regelmatig en edelbet was bleek, hoewel een ongewoon vuur uit zijne oogen schitterde, en ztfne zwarte kleediDg deed die bleekheid nogsteiker uitkomen. Hij nam plaats, en de vader las deu brief welks inhoud was, als volgt Wordt vervolgd.) i

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2