Binnenland. Rechtszaken. (jemengd Nieuws. genomen. Het hoofddoel was om het fort in de stad te verwoesten, vanwaar de nederzetting der vreemdelingen werd be schoten. SHANGHAI, 4 Juli. Hier wordt bericht, dat drie Chineesche bedienden, in dienst by de vreemdelingen in Peking, uit de stad zijn ontkomen. Zij deelen mede, dat alle vreemdelingen, duizend in getal, waaronder 400 soldaten en 100 Chineesche douaDe-beambten, vrouwen en kinderen, stand hielden in het Engelsche gezantschapsgebouw, totdat de ammunitie en de levensmiddelen op raakten. Het gezantschapsgebouw werd verbrand. Alle vreemdelingen werden gedood. Bericht wordt nog, dat Kwanghsu en de keizerin vergiftigd zijn. In de gisteren gehouden zitting van de Eerste Kamer was aan de orde het Wets ontwerp op den Leerplicht. De heer Van der Biezen betoogt, dat deze wet het absolute schoolverzuim zal bevorderen. Al is het dan ook niet ver plicht, spreker heeft toch ernstige bezwaren teger. het berhalirgsonderwijs terwijl hij de artikelen betreffende voedingen kleeding bedenkelijk acht. Hij hoopt, dat de Kamer de wet zal verwerpen. De heer Sassen meent, dat de Tweede Kamer de wet in zedeiyken zin heeft verworpen. Daarom mag deze Kamer de wet in geen geval aanvaarden. Spreker komt tot de conclusie dat de wet zal zijn drukkend voor arme gezinnen, bevorderlijk voor absoluut schoolverzuim en groote kosten zal vercorzaken. De schoolstrijd zal er door herleven. De heer Godin de Beaufort wijst er op dat de minister in zijn memorie van ant woord gezegi heeft, dat als zekere amende menten waren aangenomen, de wet ook met groote meerderheid zou aangenomen zyn. Spreker constateert, dat het ontwerp zooals het daar ligt niet uitdrukt den wil van de meerderheid. Op dien grond zal spreker stemmen tegen de wet. De heer Michiels van Kessenich is er van overtuigd, dat net bijzonder onderwas financieel door de wet gedrukt zal worden. Intusschen zal hij voor de wet stemmen als de minister de verzekering geeft, dat de wet zal worden ingevoerd voor de ver kiezingen van 1901 en dat dus voor dien tyd zal zijn beslist omtrent de vergoeding aan het byz. onderw. te geven. De heer Asch van Wyck kan niet er kennen, dat al zijn de veizachtende be palingen omtrent gemoedsbezwaren ook vrij groot, dat hier weer een stap wordt gedaan op den weg tot pacificatie. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye zal niet voor de wet kunnen stemmen. Hij ziet de noodzakelijkheid om dezen dwang op te leggen niet in. In de bepalingen betrekkelijk de voeding en kleeding ziet hij een socialistische strek king. Dankbaar neemt by akte van's mi nisters welwillende houding omtrent het bijzonder onderwijs. De minister van Binn. Zaken, dhr. Goeman Boigesius aan het woord gekomen beantwoordt achtereenvolgens de ver schillende sprekers. De minister ontkent, dat hij aan de socialistische eischen niet heeft toegegeven, Integendeel de heer Lohman heeft het zelf erkend, er is veel toegegeven aan de anti-revolutionnaire menschen. Door het beihalings-onderwijs zal het onderwys meer aan zijn bestemming be dreigden de jonge grootsprekers met den vinger. Eenige meisjes stemden met hen in, en men hoorde menigen kwinkslag en luid gelach. >Maar." riep de heer Bantes uit»wat is dat voor een gebabbel. Overal, waar ik het hoofd wend, hoor ik de woorden: doode gast, links en rechts, anders niet dan doode gast. Is dat nu een onder- boud voor myne levendige gasten Weg daarmede, vrooiyker gesprekkengeen gefluister over dooden Wordt vervolgd.) antwoorden, zegt de minister dit gedeelte besprekende. Tot den inhoud van het ontwerp ko mende bestrijdt de ministsr de betoogen omtrent de niet-noodzakelijkheid van den leerplicht. Spreker toont met cijfers aan dat leerplicht wel degeiyk noodig is. Wat het bijzonder onderwijs betreft, de minister kan geen stelliger verklaringen geven, dan reeds gedaan is. De reeds gemaakte subsidiewet zal spoe dig ingediend worden. De minister zal hiermee haast maken met 'L oog op de wisselvalligheid var, bet ministerieeleleven. Na repliek van den heer v. Biesen komt bet wetsontwerp in stemming. Het wordt aangenomen met 33 tegen 16 stemmen. AXEL, den 6 Juli 1900. Bij gunstig weder is er hedenavond weder concert van »CoDCordia« Programma Souvenir de LeeuwardenmarschKalma La ReconnaissanceBenoodtLa Bergeret- te. Polka-mazurka, Benoodt Lucrezia Bor giaDonizetti; Souvenir de Nieuwenhoom, marsch KalmaPotpourri PopulaireRe- naud; Fonds memories, marsch Koster. -- In de Dinsdagavond gehouden vergade ring der provinciale staten van Zeeland zijn de nieuw gekozen leden, de heeren mr. P. Dieleman en C. Bolier toegelaten. De volgende openbare vergadering zal gehouden worden op Vrydag 13 Juli, des morgens om 10 uur. Verder vergaderden de leden in de afdeelingen. Voor het voorbereidend militaire on derricht hebben zich alhier 7 jongelingen aangegeven en voor deelneming aan den landbouwcursus slechts 4. Dit laatste ge tal bad naar onze meening wel wat groo- ter kunnen zijn. Er schijnt weinig belang stelling onder onze aanstaande landbou wers in deze nuttige instelling te bestaan. Op de Dinsdag gehouden paarden- vee- en veulenmarkt te Zaamslag, waren aangevoerd 66 stuks paarden, waaronder 2 hengsten en 21 veulens, benevens 20 stuks hoornvee en 9 varkens. De premiën zijn tei deel gevallen als volgt Voor het grootste getal paarden van eenen eigenaar, aan Abr. Dees Jacz. 2,50 en voor het beste paard van 4 - 7 jaar aan danzelfde 5, - voor het grootste getal hoornvee, aan A. Dekker 2,50voor den schooosten dekhengst aan L. Dees te Boscbkapelle 5, voor bet schoonste paard van 3 jaar aan de wed. J. Dieleman 2,50voor het schoonste paard van 2 jaar aan D. Dees 2,50; voor het schoonste paard van 1 jaar aan D, Dekker 2,50voor de schoonste baatgevende of kaifdragende koe, aan Joz. Zegers 5,- voor het vetste stuk hoornvee aan F. van Fraaijen- hove f 5, Premiën voor veulens lb premie F. C. Michielseu, 12,50; 2e premie H. de Bruijne 10,— 3'j premie Jac. van Hoeve 7,50 en de 4e premie Jac. Dieleman 5. De namen der personen waar achter geen woonplaats staat vermeld, wonen te Zaamslag. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Zondag Juli 1900. Ned. Herv. Kerk. Leeskerk. Ds. J. B. T. Bugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. K. J. Kaptejjn Ds. K. J. Kaptejjn Kerk B. Ds. R. van der Kamp Ds. R. van der Kamp Arrondissements-Rechtbank te Middelburg;. Zooals reeds Woensdag voor de glazen van ons bureau is bekend gemaakt, is dien dag ter griffie van de arrondissements rechtbank te Middelburg door den heer mr. J. J. Heyse, advocaat aldaar, als raads man en verdediger van den aldaar gede tineerden Missegbers, namens deze, booger beroep aangeteekend tegen het voni.is, op 23 Juni jl. tegen den verdachte gewezen, voor zoover by daarbij ter zake van dood slag is veroordeeld tot 15 jaren gevange nisstraf. Ook door den officier van justitie bij genoemde rechtbank is tegen bedoeld vonnis hooger beroep aangeteekend, ook wat betreft de vrijspraak van het ineeidere ten laste gelegde (voorbedachten rade.) Te Renesse werd Zondag een arbeider door een rups gebeten in den Lals; ten minste hij haalde, na het voelen der beet, zoo'n dier van tusschen zijn kleeren. Des namiddags was zyn geheeie hoofd zoo op gezet, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Dank zy deze, is het gevaar ge weken. Dienstboden-Varia. Het N. v. d. D. deelt als historisch het volgende meede Dienstmeisje. Mevrouw, de dienst bi) u bevalt me vrij goed, maar toch zou ik g:aag wat meer vrjj willen hebben. Mevrouw. Zoo, Anna, ik dacht anders, dat ik 't nog al wel met je maakte, de eene week een geheelen Zondag en de andere week een geheelen dag vrij. Dienstmeisje. Ja, mevrouw, 's winters gaat 't ook nog al, dan is 't dikwijls geen weer, maar 's zomers had ik gaarne twee vrije dagen in de week, den eenen om naar mijn ouders en den anderen om met mijn vrjjer(een bediende uit een koffiehuis) uit te gaan, en in hel begin van Augustus zes dagen we zonder, samen naar de ten toonstelling te Parys gaan. By Zwolle ging oen paard op hol, dat gespannen was voor een wagen waarop een veekoopman en zyn knecht zaten. De knecht sprong van den wagen om het dier te grypen, maar kwam onder de wie len terecht, zoodat hy zwaar gekwetst werd o. a. werden hem twee ribben ge broken. Daarna sprong de veekoopman uit den wagen, doch belandde, zonder zich te bezeeren, in een sloot. Toen een arbei der het dier tot staan wilde brengen door zich op den weg te plaatsen, week het paard uit en sprong door een hekwerk voor een woonhuis. Een vrouw, die achter dat hek stond, kwam onder den wagen terecht en bekwam zware kneuzingen. Later werd het paard gegrepen. Te Leiden viel een 2jarig kind uit een raam en kwam in een kuip met ko kend waschwater terecht, waarbjj het zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is overleden. Ook te Krommenie is een conducteur leerling, aie uit den in beweging zynden trein wilde springen, uitgegleden en onder de wielen geraakt, waarbij hy verschilleude kneuzingen en wonden kreeg. Maandagavond was het aan het Kralingscheveer te Rotterdam niet veilig. Een 72 jarig man verborg zich achter de boomeu om plotseling te voorschyn te komen en de voorbijgangers met een groot mes te bedreigen. Nadat de man in be waring gesteld was, bleek hjj in zyn geestvermogens te zyn gekrenkt. Allemaal op de fiets. Zuigelingen en rywielen, wat men dezer dagen indeFlie- gende Blatter kon zien, een moeder op de fiets die haar bebé in een kinderwagen aan haar voertuig heeft bevestigd, kon men Zondag op den Ouden Scheveningschen weg verwezenlijkt zien. Tot groote verrassing van de talryke wandelaars bewoog zich langs den weg een geheel fietsrijdend gezin, waarvan mama haar wiel met veel bedrevenheid bereed en de kleine in den kinderwagen voor zich uitduwde. Het maakte een vreemden indruk, dien kinderwagen te midden der foule van wandelaars en rytuigen zoo snel te zien rjjden. Menige moeder hield haar hart vast. (Dagblad) In Chilan, een Servisch dorpje, in Sandjaks Fristina, viel een bende Albanee- zen binnen. Zij plunderden het plaatsje en staken het daarna in brand. Vele Serviërs werden gedood, een groot aantal gewond. De gezant van Servië heeft den Sultan van Turkye naar aanleiding hiervan een nota overhandigd. Het Amerikaansche oorlogschip »Ore- gon«, dat een zoo werkzaam aandeel aan de vernietiging der Spaansche vloot in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog had, is op de knst van Nowki eiland op een rotsge- ioopen en vermoeduljjk verloren. Het schip was op weg naar China. De Daily Telegraph" meldt, dat een Duitsche firma te Lorenzo Marqnes eenige kisten ontscheepte, die kaas heetten te be vatten. Enkele daarvan vielen by het lossen en toen bleek, dat zy ammunitie en schoe nen bevatten, bestemd voor de Boeren aan het front. Op de kisten stond geschilderd Gouda-kaas, in Holland gemaakt. De schoenen werden verbeurd verklaard en de firma is veroordeeld tot eeDe boete van 500 pd.st. wegens het doeu eener valsche aangifte. Sedert Sipido, die een aanslag pleeg de op het leven van den prins van Wales, in de gevangenis te Saint-Gilles is opgesloten, heeft hy zich de sympathie ver worven van het personeel, dat hem moet bewaken, niet alleen door zyn zacht karak ter, maar ook door de gemakkelijkheid, waarmede by zich onderworpen heeft aan de levenswjjze, die hy nu moet leiden. Zoodra hy bekomen was van de zedelyke ontmoediging, waaraan hy gedurende de eerste dagen van zyn gevangenschap ten prooi was, en zyn advocaten en verwanten, die hem eiken dag bezochten, hem zyn moed hadden hergeven, is hy druk aan 't lezen en aan 't schrijven gegaan. Hy heeft gezegd, dat, als hyvrjjgespro ken zal zyn, hy in eene kleine werkplaats buiten wil gaan arbeiden, waar hy ver ver- wyderd is van het ontzenuwende leven der groote steden. Zijn droom is een rustig, vreedzaam leven, geheel gewjjd aan arbeid en studie, en buiten het bereik van alle politieke woelingen. Door de verschillende landen der we reld zyn tot dusver 14.626 verschillende soorten van postzegels uitgegeven. Groot- Brittanië alleen bracht hiervan 133 in om loop, terwjjl 4068 op rekening van de Brit- sche koloniën en protectoraten komen. Voor de overige landen blyven dus 10.425 soor ten over. Europa neemt hiervan 3665 voor zjjne rekening, Azië 2773, Afrika 2466, Amerika 4795 en Australië 1027. In het afgeloopen jaar verschenen 815 nieuwe soorten waarvan 206 in Europa, 202 in Azië 416 in Afrika, 139 in Amerika, en 122 in Australië. De brand te New-York. Omtrent de ramp in New-York wordt nog aan de »Frankf. Ztg." geseind Groot is de verbittering tegen de kapi teins van sleephooten, die alle assistentie weigerden, wanneer zy daar niet voor werden betaald. Een gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld. Iemand, die in een reddingsboot in de nabyheid van de »Saa!e« kwam, hoorde een vrouw uit een luik roepen. Zy ver klaarde de hofmeesteres Holbe uit Rothen- burg te zyn en riep: »Mijn hut staat in brand en ik kan mij niet redden. Breng mjjne moeder mijn laatste groeten over en zeg haar, dat ik in myn laatste oogen- bükken aan baar dacht.* Een andere vrouw smeekte een officier haar dood te schieten. Dj officier trachtte de poort in het schip met een byl grooter te hakken, doch tevergeefs. De vrouw ver dween en werd niet meer gezien. Ooggetuigen verklaren, dat zich een groot aantal vrouwen en kinderen aan boord van de »Saale« bevonden. Maandagmiddag waren nog slechts 33 lijken gevonden, andere opgaven berusten op verkeerde politierapporten. Twee en twintig kleine vaartuigen zyn verbrand, waarop zich een menigte menschen be vonden. Onmiddellyk na de ontploffing waren de pieren één vuurzee #n tastte het vuur ook

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2