zonder parlement een poos Een gewrongen uitlegging van 14 der grondwet schijnt in enkele buitengewone gevallen, die alleenheerschappij toe te Binncnlaud. Door de Regeering is reeds een gewij zigd wetsontwerp betreffende de verzeke ring tegen de geldeljjke gevolgen van ongevallen ("dus een gewijzigde Ongeval len-Wet in den geest als verleden week door de Regeering is toegezegd, uaai den Raad van State verzonden. Dinsdag en volgende dagen werd in de Tweede Kamer de be'iandeling voort gezet van het wetsontwerp betreffende de strafrechtspleging van jeugdige personen. De heer Troelstra stelt bij amendement voor de minderjarigen die tijdens bet plegen van het feit meer dan 18 jaar zijn met betrekking tot de proceduren ook als kinderen te behandelen. De voorsteller ziet niet in, waarom men hier de waar borgen met 18 jaar doet eindigen en op grond der vermogens op rechterlik gebied d9 minderjarigheid tot 21 jaar doet voor duren. De minister van justitie is het met hem in beginsel eens, docb meent dat die uit breiding niet in bet kader van deze wij ziging van strafvordering past. De beer Pijnappel mbent dat er wei degelijk verschil bestaat tusscben burger lijke en strafrechterlijke meerderjarigheid. Het amendement Troelstra wordt met 42 tegen 17 stemmen verworpen. De minister heeft een artikel voorge steld dat uitsluiting van de openbaarheid bedoelt, zoo dikwyls at jeugdige personen onder de beklaagden zijn. Een amendement, van den heer Troel stra wil dit ook, behalve wanneer de ouders openbaarheid verzoeken. De commissie van voorbereiding wil de uitsluiting alleen als er geen andere dan jeugdige personen onder de beklaagden zijn. Het amende ment van den heer Rink wil de uitslui ting der openbaarheid voor minderjarigen geheel doen vervallen. Na discussie wordt het amendement der Commissie aangeno men met 51 tegen 11 stemmen. De andere worden verworpen. Bij de behandeling van de wethoudende de beginselen en voorschriften omtrent de maatregelen ten opzichte van jeugdige persoon bespreekt de heer Van Kol de Rijksopvoedingsgestichten. Hij keurt de bestaande gestichten ten eenenmale at het personeel is onbekwaam, de vak-op leiding is onvoldoende, de opvoeding beteekent weinig, de klassen zijn te groot, bet aantal onderwijzers is te klein, Het geheele stelsel moet gewijzigd worden, maar dat zal veel geld kosten. Ook de heer Ketelaar bestrijdt de in richting van de opvoedingsgestichten. De voortdurende opvoedende leiding ontbreekt geheel. De heer de Klerk erkent, dat er veel verbeterd kan worden doch is van oordeel dat de heer Van Kol de zaak te zwart voorstelt. De minister van Justitie is het eens met den heer Van Kol, dat er zeer hooge eischen moeten gesteld worden toch meent hij, dat er niet zulke misstanden zijn, als de heer Van Kol aangeeft. De minister vraagt aan den heer Van Kol, ot deze zich wel genoegzaam overtuigd heeft van de betrouwbaarheid zyner getuigen. Op kin deren kan men niet altijd vertrouwen. De heer Van Kol antwoordt den minis ter, dat ergerlijke zaken, zooals door hem genoemd zijn, na nauwkeuiig onderzoek zijn geconstateerd. Spreker vraagt of de minister hem nu nog bet recht wil toe kennen, dat hij hem vroeger geweigerd heeft om zonder geleide de gestichten door te gaan en de kinderen aan te spreken. De minister geett de toestemming niet. De heer Visser zou er voor zijn, dat straf ook werd ondergaan in particuliere inrichtingen. De minister acht dit onmogelijk. De heer Van Kol vraagt schifting naar leeftijd, karakter ontwikkeling en gedrag. De minister antwoordt, dat daar zooveel mogelijk zal opgelet worden, De heer van der Zwaag komt op tegen de barbaarsche straffen als water en hrood voor 2 of 3 weken ot sluiting in boeien. Hjj is voor geen ktraf. Spreker wenscht liever belooning bjj goed gedrag. De minister meent met den heer Kete laar dat straf nooit zal kunnen gemist worden Doch de minister oelooft, dat een algemeene maatregel van bestuur een en ander zal regelen. AXEL, den 15 Juni 1900. Bij de beden gehouden verkiezing voor een Notabel der Herv. Gemeente alhier zijn uitgebiacht 45 stemmen waarvan ver kregen de beeren Fi. Dieleman Wz. 31 F. Dieleman 4 P. Deij 2 stemmen. Verder verkregen de heeren P. Dees, W. Dieleman Pz. W. Dieleman Wz.Jac. Dekker Wz, Corn. v. d. Broeke Jz. Abr. Koster Wz. J. C. Slijpen en J. K, Vink elk 1 stem. Aizoo is gekozen dbr. Fr. Dieleman Wz. - De heer Pb. J. van Dixboorn te Axel behaalde te Kruiningen op de tentoon stelling den eersten prijs voor hengsten geboren in 1898 en den tweeden prijs voor hengsten geboren in 1899. - Wjj berinneren er aan, dat met 1 Juli de tijd is verstreken voor bet in wisselen van oude postzegels, enz. tegen nieuwe op de post- en hulpkantoren. - Gisteren had te Zaamslag in het hotel van den beer De Visser, ten over staan van de notarissen Drogmans te Axel en Van der Moer te Ter Neuzen ten ver zoeke van de erven Van Laare Riemens c. s. de verkooping plaats van de navol gende onroerende goederen. Koop 1. Een woonhuis en aanhoorig- heden en eeno scbuui toegewezen aan den heer Sal. de Putter te Zaamslag in voor 2050.—. Koop 2 en 4, beide bouwland, groot 17 h. 64 a 73 c of 39 gem. 181 roeden, toegewezen aan den beer Karei de Koeijer te Hontenisse voor ƒ762.— per gemel of in massa voor ƒ30177.80. Koop 3. Een hofstede en aanhoorig- heden, groot 22 h. 32 a. 10 c. of 50 gem. 61 ioeden, toegewezen aan den heer Fran- Qois de Koeijer te Axel, voor 762.per gemet ol in massa voor 38255.60 voor overname weiden, karn molen, schelf balken ramen en teeltuin ƒ200.-. Koop 5, een woonhuis en erf aan de wed. A. Riemens te Zaamslag voor 650. Koop 6, 2 a. 10 c. grond, toegewezen n den beer Jac. Verpoorte te Zaamslag voor 50. - Woensdag had te Philippine de officieele opening plaats van het scbeep- vaaitkanaal. De nationale driekleur wap perde van alle huizen en versieringen waren aangebracht. B(j deze plechtigheid waren tegenwoordig Z. E. de minister van financiën, voorts leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, leden der provinciale Staten uit Zeeuwsch-Vlaanderen, de direc teur en de hoofdopziener der domeinen, de hoofdingenieur, ingenieurs en opzichters van ijjks- en provincialen waterstaat, het bestuur van de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, de burgemeesters uit naburige gemeenten, de aannemers van de bedijking en het kanaal, enz. De minis ter van waterstaat, had bericht gezonden niet te kunnen komen en was vertegen woordigd door een referendaris van zijn departement. Ook de heer Hennequin, lid der Tweede Kamer, was verhinderd, daai bij, als voorzitter der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, te Kruiningen moest wezen voor de algemeene vergadering en de tentoon stelling. De heer Hennequin zal echter de feestelijkheden op a. s. Zondag bijwonen. Hot muziekgezelschap »Apollo< van Ter Neuzen luisterde de plechtigheid op door een muzikale wandeling, gevolgd door een concert. In het smaakvol versierd schoollokkaal werd aan de genoodigde gasten een diner aangeboden, na welks afloop menige dronk werd gewijd, voornamelijk aan hen, die hunne medewerking verleenden om dit goede werk tot stand te brengen. Tegen vier uur vertrok minister Pierson. Door de algeraeebe vergadering te Krui ningen werd op voorstel van der. voorzit ter het volgende telegram verzonden >Minister Pierson, Philippine. De Zeeuwsche Landbouwmaatscbappij, in algemeene vergadering te Kruiningen bijeen, brengt warme hulde 3an de regee ring, die op breede wijze de belangrijke bronnen van volkswelvaart, landbouw en visscherij te Philippine wist te bevorderen. HENNEQUIN, voorzitter." Maandag is in een gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van het waterschap Loven en Willems- kerke benoemd tot ontvanger-griffier, de heer J. M. Dregmans te Hoek. De kommies 3e klasse bjj 's Rjjks belastingen M. Suier, te Hoorn, is met ingang van 1 Juli a. s. verplaatst naar Sas van Gent. Hij is aldaar benoemd tot adsistent-scheepsmeter van binnenvaar tuigen. Tot dijkgraaf van den polder Moer- spui is, in plaats van den heer A. A. v- Haelst, sedert een jaar overleden, benoemd de beer A. Moerdijk. De beer E. de Munck werd benoemd tot gezworene van den polder Zuiddorpe- Noorddeel. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 19 Juni 1900. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hngenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hngenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A, Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Voorber. H. Avondmaal. Kerk B. Ds. E. van der Kamp Ds. R. van der Kamp Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Rechtszaken. Arrondissements-Reclitbank te middelburg. Zitting 15 Juni 1900. J. K., 33 jrijksveldwachter jachtop ziener te Kappellebrug, (Clinge,) wonende te Hulst, is wegens het opmaken van valsch proces-verbaal vrijgesproken door het openbaar ministerie was gevor derd drie jaren gevangenisstraf. A. 't G., 41 j,, veldarbeider te Hoek, gedetineerd te Middelburg is wegens fei telijke aanranding der eerbaarheid en dief stal veroord. tot 4 jaren gevang, met inminderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Gemengd Nieuws. De moord op een politie-agent. Te Helder is de politie-agent Cupido dojreen marinier, die door hem was gearresteerd, in het politiebureau doodgestoken. De dader is de marinier 2e klasse Oerlemans. die juist met het oorlogsschip «Koningin Eramac uit Indië teruggekeerd was. Hjj wist te ontvluchten, bracht nog een paar andere peisouen verwondigen toe, doch werd ein delijk door burgers gevat. De verslagen agent laat vrouw en kind achter. Cupido, een flink en zeer gezien politie man, was commandant van de wacht aan het bnreau Westplein. Terwjjl de overige agenten ronde deden en hjj zich alleen in de wacht bevond, weid politiehulpingeroe pen tegen twee mariniers, die het aan den Kanaal weg rustigeo burger» lastig maak ten. Cupido ging er op af en nam, bjjge- staan door eenige vletteriieden, de beide rumoerige soldaten, die pas 's morgens met de «Koningin Emmac uit Indië waren bin nengekomen mede naar 't bureau, waar zjj in de arrestanten kamer werden opgesloten. Met geweld slaagden zij er in de deur te «penen, waarop een der arrestanten, de marinier 2de kl. Oerlemans op den agent Cupido toevloog en h°m met een scherp ge slepen scheermes eenige sneden en steken in het onderljjf toebracht. Op de hoogte van de lies werd de slagader geraakt, wat direct zooveel bloedverlies veroorzaakte, dat de dood bjjna dadelgk intrad. Met moeite kon de verwonde, hulp roepende, zich nog naar buiten sleepen, waar de moordenaar hem nog een por gaf Ook anderen, die tracht ten hen weer te arresteeren, maakten ken nis met zjjn mes. Eindeljjk werd hg toch door eenige burgers gegrepen en opnieuw achter slot gebracht. Het ljjk van den verslagen agent is naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd, om ge rechtelijk geschouwd te worden. De moor denaar is aan de militare autoiriteit over geleverd. Extra bulletin....! Zwolsche jonge lui hebben de vorige week bij eene cou rantdrukkerij ia de Overyselsche hoofdstad een kwajongensstreek uitgehaald. Waarschijnlijk aangemoedigd door het succes, dat eenige jongens te Leeuwarden behaalden, hebben zjj voor de ramen der drukkerij bet volgende telegram geplaatst «Volgens bericht van lord Roberts, is half Johannesburg in de lucht gevlogen door dynamiet en zjjn circa 3500 personen ge dood en gewond. Een nadere dépeche nit Londen beves tigt ons het bericht. (Red)'' Men begrjjpt dat dit telegram druk be sproken werd zelfs moest de politie de orde bewaren bjj de ramen, tot de directie der drukkerjj het telegram weguam en uit was de pret. Dinsdag overleed in de Graftelstraat te Rotterdam plotseling de vieijarige Ca- therina Rietdjjk, onder teekenen van ver giftiging. De ouders werden gearresteerd, en bjj onderzoek bleek, dat vergift in de melk was geweest, terwjjl de moeder de kle dingstukken van het kind had vernietigd. Eerst eenige nreu na het overigden waarschuwde zij haar 72 jarige man en toen deze thuiskwam, sloot zjj hem op bij het ljjk om het vermoeden op hem te laden. Hjj ontkwam door een paneel in te trappen. De vrouw staat ii de buurt bekend als niet wel bjj het hoofd zjjnde. Onze Koninginnen zullen Dinsdag 19 dezer op het lustslot te Soestdjjk in audiën tie ontvangen de gedelegeeiden ter conferentie voor het privaatrecht. De vrouw, verdacht den moord te Oud-Gastel te hebben gepleegd, is in de gevangenis te Breda van een zoon bevallen. Te 's-Hertogenbosch vond men Maan dag een hoofdconducteur uit Utrecht ster vende tusschen de rails liggen. Het ver moeden bestaat, dat hjj door de warmte is bevangen en uit den bagagewagen ge vallen, daar er geen sporen van overrjjden zichtbaar zjjn. De man is in het zieken huis aldaar overleden. In de onmiddeilyke nabijheid van die stad is een geheime branderij ontdekt, die waarschgnlyk al jaren achtereen gewerkt heeft Te Delft is een tienjarig meisje over leden tengevolge van garnalen-vergiftiging. Meer dan waarschgnlyk waren deze garnalen niet goed toebereid of had men ze te lang in de hitte laten staan. Echte Zeeuwsche garnalen zyn het zeker niet geweestdie zyn steeds wat in Holland niet altyd gebeurt gekookt vóór zjj verkocht worden. Te Rolde (Drenthe) zjjn uit een vos senhol opgedolven 7 bazin, eenige patry- zen en ander gevogelte, een egel, verschei dene mollen en muizen, benevens d9 poot van een volwassen sihaap. Een mooi appeltje voor den dorst Een half volwassen vos werd in een ander hol gevangen. De vossen worden verhandeld voor 2,60 per stnk. Dinsdagmiddag werd te Schiedam een zevenjarig jongetje, overreden door de stoomtram. Om het knaapje te bevryden, moest men eerst met een dommekracht de locomotief lichten. Vooral het hoofd was zwaar gekwetst. Te Tiel werden twee vrouwen door een, aan dronkemaoswaanzin lijdenden man met een scheermes bedreigd. De woesteling wilde haar den hals afsnyden, doch de vrouwen konden nog bytjjds ontkomen.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2