Buitenland. Binnenland. Correspondentie. tiemengd Nieuws. duur bestand is zijn onschuld vol te houden. Het Openbaar Ministerie heeft alleen kunnen bewijzen, dat vrouw Haeck in stukken is gevonden in een put, maar niet of ze vermoord is, noch wanneer, waar en door wie. De verschillende getuigenissen nagaande wees pl. er on, dat Marie de Coninck wel heeft verklaard den bekl. in gezel schap te hebben gezien van vrouw Haeck doch aan hare moeder had zij, volgens vroegere verklaring, dadelijk gezegd, dat zij geloofde dat het Messeghers was, immers ze had hem noch aan zijn klee ding, noch aan zyn gezicht herkend pl. vond het jammer, dat die vrouw niet is gehoord geworden. Het rijden in de richting van den put dcor Karei van Wensbergbe verklaard, werd door pl. ontzenuwd door er op te wjjzen, dat deze get. nu eens had ver klaard, dat het 's morgens, 's middags en dan weer dat 't 's avonds was. Met het oog op de niet geheele toereken baarheid, waarvan door verschillende ge tuigen staaltjes weiden meegedeeld, kon aan de verklaring van dezen getuige niet zooveel waarde gehecht worden, to meer omdat aan het smokkelen van varkens die op gelijke wijze worden vervoerd, als vermoedelijk de zakken werden vervoerd, in die buurt heel wat wordt gedaan. Het soms wat al te voorbarige optreden van de Belgische douanen, zou doen vermoe den, dat het wat gevaarlijk zou kunnen geacht worden om tusscbeu licht en don ker zakken te vervoeren van het Hol- landscna naar België, uit vrees van aan houding door de douanen. In verband met de plaats van de vinding der twee laatste zakken, is do verklaring van Hortensia van Waesberghe die den bekl zou gezien hebben in tegenoverge stelde lichting. Ten aanzien van de touwen, de zak ken en de steeneri is een groote scherp zinnigheid aan deri dag gelegd, naar eerstens niet bewezen dat het een touw was van bekl., dat een der zakken die aan een der get. zou toebehooid hebben door hem niet is herkend, en door prof. Swarts te Gent wel is beweerd, dat de steeDen overeenkwamen, met die als van bekl.'s buis, maar tevens, ook dat de steenen van een zoodanige fabriek kwamen, waar te Koewacht zeer veel van gebouwd wordt. De uitlatingen, die zoowel door bekl. zouden zijn geschied als door de vrouw, dat ze bevreesd was voor bekl. kwamen den voi d, als niet zoo steekhoudend voor. Immers als zij werkelijk bevreesd was voor bekl. dan zou ze hem nooit in baar huis hebben willen ontvangen, wat ze oveiigeDS veel deed. De vrees voor haar docbtor Marie strekte zich verder nit, want in de meening dat deze haar wilde vergiftigen durfde zij 's morgens geen koffie drinken als haar dochter thuis was. Pl. wees nog op de vreemde houding van den echtgenoot van de verslagene, na het verdwijnen zyner vrouw hij heeft daarin volkomen beru&l en gezegd, dat als ze het moe werd, wel terugkeeren zou met den peisoon waarmee ze ver trokken was. Dat de bekl. de echtgenoot van de door hem beminde viouw kou vermoorden is denkbaar, maar dat hg het voorwerp zijner liefde van hel leven zou berooven is niet zoo juist aan te nemen. De verschillende overige getuige nissen ontzenuwend, kwam pl. er toe in het aangezicht der rechtvaaidigbeid vrij spraak voor zijn cliënt te vragen, by gebrek aan overtuigend en wettig bewijs Nadat DOg zoowel door het O. M. en door den verdediger was vere- en dupli- ceerd, waarbij beiden bij hunne 6erste meening bleven, werd door den president de bekl. andermaal in een zeer scherp verhoor genomen, doch gelijk altijd, was ook hot laatste woord van den verdachte »m\jn'ieer de president, ik heb niets meer te zeggen, want mijn advocaat heeft voor mij gesproken, en ik ben gansch on schuldig Daarop werd het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaald op Zaterdag 23 Juni a. s. Onze taak, die lang niet gemakkelijk was, is ten einde. hebben 4 dagbn doorgebracht onder de aanhooiing van de meest vreeselijke misdaad, waarvoor een eisch is gesteld, als nog slechts éénmaal door deze rechtbank is uitgesproken. De belangstelling die vooral den laatsten middag aan den dag werd gelegd, was zoo groot, dat het ruime gerechtsgebouw niet alle kon bevatten en velen in de gereserveerde ruimte zich met een staan plaats moesten tevreden stellen. Dat de uitspraak van de rechtbank met spanning wordt tegemoet gezien, daaraan behoeft niet getwijfeld te worden. Sedert Pretoria door de Engelschen in genomen is zijn er geen belangrijke tele grammen meer aangekomen. Bovendien kan men ouder gewoonte niet alles dade lijk voor waarheid aannemen, wat de En- gelsche telegrammen ons melden, nu we verstoken blijven van telegrammen van Boeren-zijde Volgens sommige telegrammen heeft Lord Roberts alle gevangenen sinds het begin van den oorlog door de Boeren naar Pretoria gezonden, kunnen bevrijden, an deren beweren, dat het grootste deel der krijgsgevangenen naar het district Lijden burg is gevoerd en, volgens een derde reeds is slechts een duizendtal op weg naar Lijdenburg Geen enkel der groote kanonnen is de Engelschen in handen gevallen, alle com mando's zijn ongehinderd weggetrokken de schatkist is in veiligheid gebracht even als dé locomotieven en wagens der Z A. S. M. Uit de laatste telegrammen blijkt, dat de Bondgenooten vrij wil vrij spel heb ben in het Noorden van den Oranje-Vrij staat Bij Roodewal hebben de Boeren de telegraaflijnen doorgesneden, nu wordt nog gemeld dat zij de geheele spoorlijn tusschen Amerika Station en Roodewal hebben opgebroken d. i over een afstand van meer dan twintig mijlen. Voor dat de zitting van het OosteD- rijksche parlement begon, vergaderden de verschillende partijen Donderdag te Wee- nen. Het resultaat was, dat de Jong Czechen van de rechterzijde zich afschei den van hun obstructie politiek. Die af scheiding was echter slechts een voor wendsel want Vrijdag toen de opening der Kamer plaats had, begon helleven weer. Voorlezing der interpellaties duurde tot zes uur. Daarna stelde de voorzitter een motie voor, waarin gezegd werd, dat na de pauze de beraadslagingen zullen be ginnen over de wijziging van de arbeids wet Dit was blijkbaar niet naar den zin der Czechen want deze begonnen te flui ten en met hun lessenaars te roffelen. Om twaalf uur ontstond een gevecht tus schen de Czechen en Weener antisemieten Toen verklaarde de president minister de zitting van het parlement voorgesloten Wat nu? Met ontbinding van het Par lement is voor de regeering niets te win nen, integendeel eer te verliezen. In de Fransche Kamer is den mi nister gevraagd door Vaillant, wat hij denkt te doen tegen de werkeloosheid, die na het eindigen der tentoonstelling zal ontstaan. De minister heeft geantwoord> dat er weldra Congressen te Parijs zullen gehouden worden, waarop deze kwestie zal besproken worden. Na den afloop zal de minister zijn te nemen maatregelen aan de vertegenwoordiging bekend maken. Op Vrijdag 1 Juni eindigden in de Eerste Kamer de debatten in de Eerste Kamer over de Ongevallen Wet. Tot stemming overgegaan zijnde werd met 29 tegen 20 stemmen de wet verworpen. Bij de opening van de vergadering der Tweede Kamer legde heden de Minister van Financien, de heer Pierson, de vol gende verklaring af Na de in hooge mate door haar be treurde beslissing van de Eerste Kamer der Staten Generaal, betreffende het ont werp der Ongevallen-Wet heeft de Regee ring met ernst overwogen wat haar in 's lands belang te doen stond Zij is een parig tot de overtuiging gekomen, dat het haar plicht is alsnog een poging te doen om onverwijld een wettelijke voorziening in de geldelijke gevolgen van ongevallen tot stand te brengen. Een ontwerp wordt in gereedheid ge bracht, gebouwd op dezelfde grondslagen als het door de Tweede Kamer met zeer groote meerderheid, aangenomen is, doch zekere bevoegdheden toekennende aan de werkgevers met betrekking tot de wijze waarop zij aan hunne geldelijke verplich tingen jegens de Rijks-verzekeringbank kunnen voldoen. De Regeering is voorne mens ten deze met bijzondeie spoed te handelen, zij wenscht alles te doen wat in haar vermogen ligt om de totstand koming eener wet. waarbij de belangen van duizenden medeburgers zoozeer be trokken zijn krachtig te bevorderen. (Dit bericht moest wegens plaatsgebrek Vrijdag blijven liggen.) - Naar men verneemt is het Wets ontwerp op de Leerplicht in de afdeelin- gen der Eerste Kamer tamelijk gunstig ontvangen. In het midden dezer maand zal het Voorloopig verslag verschijnen in begin van de volgende maand zeer waar schijnlijk de openbare beraadslaging aan vangen. AXilL, den 12 Juni 1900. Was het op 1 Januari dezes jaars 25 jaar geleden, dat de heer H. M. Verbruggen de betrekking van voorlezer en voorzanger bij de Hervormde Gemeente alhier ver vulde, op het zoo pas gevierde Pinkster feest was het juist een kwart eeuw, dat hij voor het eerst leeskerk begon te houden en nog voortdurend de belangstelling van de zijde der gemeenteleden ondervindt. Honderde inalen heeft hij die alles behalve gemakkelijke taak met den mees- ten ijver en met de uitnemendste zorg verricht. Veel is dus de gemeente in het alge meen 6d zijn hare armen hem in het bijzonder verplicht. Zij toch werd voort durend gesticht en hare belangen zijn mede door zijn werk en moeite gebaat geworden. Dat hij nog lang zoo bij die gemeente moge voorgaan. Tot brievengaardster op het hulp kantoor te Overslag is benoemd mej. Math. Steenput, terwijl de postbode P. van Bambost met de bestelling is belast. Door ingelanden van den Van Lijn denpolder is tot ontvanger-griffier benoemd de heer P. J, Wortman te Zaamslag, Aan S, zy medegedeeld, dat dergelijke aanbevelingen meer thuisbehooren onder de ad verten tiën, Vreeselijke verwonding In het bierhuis van N, aan het Markt plein te Winschoten, zaten Donderdag eenige personen kaart te spelen Te onge veer half twaalf gingen de knechts van den luchtschommelhouder naar den woon wagen, die onmiddellijk bij dit café stond De 54-jarige B, gedomicilieerd te Gent (België.) bleef even in de gang tusschen het huis van N, en diens buurman staan Pas was zijn kameraad bij den wagen, of een akelig geroep van moord weerklonk De nachtwacht, daar juist surveillee rende en de metgezel, gingen op het geluid af en vonden daar B, bewusteloos en badende in zijn bloed op den grond liggen Men droeg hem naar de woonwagen, waarop in allerijl een dokter werd ont boden en de marechaussees weiden ge waarschuwd Bij onderzoek bleek, dat een wonde, lang 40 cM, van den schouder tot de buik met een scheermes was toege bracht Met veel moeite werd de wonde verbonden De patient is ter verpleging overgebracht naar het Academisch Zieken huis te Groningen, en de vermoedelijke dader. Geert Kr. 26 jaar, gevat Bijhet bouwen eener school te Korte Akkeren stortte Vrijdag een heistelling in elkaar, waardoor een werkman ernstig werd gekneusd Weekheid van den grond Schijnt oorzaak te zijn Als kinderen vallen, Als een kind valt, snel opstaat en lacht dan is het een jongen Als een kind valt en dadelijk naar de kleederen kijkt dan is het een meisje Te Venlo werden Vrijdag twee per sonen op heeterdaad betrapt toen zij bezig waren gouden voorwerpen te stelen bij een goudsmid aldaar Het vermiste werd op hen gevonden. De daders zijn naar Roermond overgebracht, Twee tamboers der infanterie te Doesburg wilden de kermis te Deventer bezoeken Zij verlieten daarom zonder verlof hun garnizoen na ieder een rijwiel te hebben gehuurd De rijwielen werden te Dieren en Brammen verkocht, waarna zij ter jaarmarkt toogen Een dei pret makers werd aldaar weldra aangehouden, terwijl ook de rijwielen reeds in beslag genomen zijn, Te Bergen-op-Zoom is een kind ge boren met twee hoofden Het leefde slechts 10 minuten Terwijl te Albergen (Tubbergen) eenige jongens aan het zwemmen waren, schoot plotseling een twaalfjarige knaap naar 'ie diepte. Spoedige hulp mocht niet meer baten het kind was verdronken Bij het jongste onweer heeft het in het binnen- en buitenland hevig gehageld Er vielen hagelsteenen als duiveneieren. De oogst leed groote schade In sommige streken van Spanje is de geheele oogst verloren 0 S, 25 jaar, te Buurmalsen, is zoo danig door zijn paard geslagen, dat hij eenige oogenblikken daarna is overleden Zondagmorgen zeer vroeg (circa half 3 uur) gingen J K en J^3 van Edam visschen in den Middentocht van de Pur- mer zij zaten in een zoogenaamd snipje, een zeer smal bootje, in den vorm gelijk aan een giek Door de een of andere be weging is het ranke vaartuigje gekanteld en vielen beide mannen in het water B wist zich te redden, doch de schoenmaker K is verdronken Hij laat vrouw en kind na Te Osch is Zondag de hofstede van K van Opstal door een onbekende oorzaak in brand geraakt en tot den grond toe afgebrand Gebrek aan water maakte het blusschen onmogelijk Alles was verzekerd Te Emmer-Compascuum is Vrijdag middag een man die tusschen twee vrou wen op een schip stond, door den bliksem doodgeslagen De vrouwen bleven onge deerd Te Stockhom, gemeente Wijlré, zijn Vrijdagnacht dertien huizen, schuren en stallen door brand vernield Aan het station te Maastricht is Donderdagmiddag een leerling conducteur met de borst tusschen de buffers van den rangeerenden trein bekneld geraakt Zwaar gekneusd werd hij opgenomen Te Rotterdam werden twee boot werkers bij den arbeid gekwetst. De eene kreeg een baal salpeter op het been, welk lichaamsdeel brak, de tweede een zak tarwe op den rug, waardoor by in wendig zwaai werd gekneusd. Aldaar werd een 14-jarig dienstmeisje naar tiet ziekenhuis vervoerd, daar ze bg het giazen wasschen uit het raam gevallen was en zich inwendig zwaar had gekwetst. Door de politie te Delft is aangeboti- pen een 33-jarige vrouw, die verdacht wordt op 22 Mei te z(jn bevallen van het kind, welks lijkje uit de gracht van het Rietveld aldaar werd opgehaald.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3