Een Woonhuis en Erf, Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nienws. Rurgerlijke Stand. Ad verten tien. 50 M3. GRIND Openbare Verkooping Roerende Goederen. Photographie Artistiquc. Voorhanden: storm, die wel een kwartier aanhield, tot de voorzitter, na wanhopige pogingen tot herstel der rust, zijn hoed opzette en de zitting schorste. De Gallifet had, zeer opvallend, zijn zetel verlaten, en was heengegaan. Men zei dat hij ongesteld was, maar de rech terzijde zag er een in-den-steek-laten in van zijn kollega's, en juichte den nog zoo even fel aangevallene toe. Na heropening der zitting kreeg de re geering, toen Waldeck bij nadere verkla ring zyn woorden ietwat verzacht had, en na nog wat venijnig debat, een motie van vertrouwen met 293 tegen 246 stem men. De zitting was een der onstuimig- sten die men in lange jaren te Parijs beleefde. Generaal Gallifet heeft een brief aan president Loubet gezonden, waarin hij verklaart zijn ontslag als minister te nemen. Generaal André zal als minister van oorlog optreden. Op het oogenblik dat Keizer Wilhelm uit zijn Paleis naar het Pots dammer station reed werd een man in hechtenis genomen, die door zijn vreemde houding de opmerkzaamheid tot zich trok. Bij later onderzoek bleek, dat men met een krank zinnige te doen had. Woensdag zijn in de Eerste Kamer de beraadslagingen over de Ongevallen-Wet begonnen. De heer van Boneval Faure zei dat hij met het doel der wet instemde, doch het gekozen stelsel niet goed kon keureD. Het geheele stelsel, dat den werkgevers lasten oplegt tot gemak en voordeel van de an dere zal allerlei zonderlinge gevolgen heb ben. Het is een stelsel van willekeur dat voor hem onaannemelijk is. De heer Prinzen heeft bezwaren tegen dit ontwerp, omdat het particulier iniatief zoo weinig tot zyn recht komt. In de Tweede Kamer werden die zelfde beden - kingen ook geopperd door enkele leden die later echter voor de wet stemden. Hij zal hun voorbeeld volgen. De heer van der Biesen verklaart, dat hij met het beginsel der wet instemt, doch de regeling der zaak acht hij geheel ver keerd. Spreker hoopt, dat de wet zal ver worpen worden en men een andere rege ling zal treffen De heer Regout meent, dat er genoeg door het particulier iniatief voor den werkman geaaau wordt, Hy acht de wet te drukkend voor de industrie en hoopt dat zy vei worpen zal worden. De heer Rutgers van Rozenburg ont kent dat er door het particulier iniatief genoeg gedaan wordt. Het beginsel der wet heelt zijn volle instemming. Een andere wijze van verzekeren en rechtspraak zou hem intusschen aangenamer geweest zijn. De heer Scbimmelpenninck meent dat het stelsel onmogelijk tot een goede rege ling kan leiden, De Dand tusschen weik- man en de industrie wordt afhankelijk van de bureaucratie. Om deze en meer rede nen zal hij tegen de wet stemmen, De heer van Nierop bestrijdt de mee ning, dat er reeds zooveel wordt gedaan voor den werkman. Al zijn er bezwaren, de voorgestelde regeling heeft zijn volle instemming en hij hoopt dat de wet zal aangenomen worden. AXEL, den 1 Juni 1900. In den nacht van Woensdag op Don derdag zijn bij den landbouwer J. J. al hier een 25-tal kippen ontvreemd. We hopen, dat de politie er in zal slagen, de dieven op te sporen. Woensdag had ten overstaan van den notaris P. Drogmans, te Axel, in het logement »'s Lands Welvaren," ten ver zoeke van de weduwe en kinderen van P. Jolijt, te Ter Neuzen, de verkooping plaats der onroerende goedereD. Koopers werden voor koop 1 de heer D. C. Hol, te Hoek, voor ƒ1165; voor koop 2 de heer Ant. Stroo, te Ter Neuzen, voor 800 en voor koop 3, 4 en 5 de heer P. v. d. Ouden Hz., te Ter Neuzen, voor 1725 samen, Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Mei 1900, een wachlgel i van 500 verleend aan A. C. N. Grenu, eervol ont slagen ontvanger der kanaal- en haven gelden te Tei Neuzen. Met ingang van 1 Juni wordt naar bet post- en telegraafkantoor te Ter Neu zen overgeplaatst de klerk der posteiijen en telegrafie mej. C. F. van Schelven te Rotterdam. Tot deskundigen bij de schatting der nieuwe bedykte gronden te Philippine zijn aangewezen de heeren P. F. Fruijtier te Hontenisse, J. L. I. de Bats te Biervliet en G. Boel te Hulst. Ter naturalisatie is o. a. voorgedragen J. B. Dewaerheyt, gegageerd korporaal- opzichter van het Ned. Oost-Indisch leger te Sint Jansteen. Yan af den z. g. Keizersput tot aan de grens van Zuiddorpe zal een steenweg worden aangelegd. Gedurende 20 jaren zullen de polders Varempé, Moerbeke en Overslag, respectievelijk 300, 60. en 70 bijdragen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 3 Juni I900. Ie Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hueenholtz (Collecte Inw. Zending.) Nam. 2 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz (Collecte Inw. Zending. (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voonn. 9 nre Ds. K. J. Nam. 2 ure Ds. K. J. Kerk B. Yoorm. 9 nre Ds. R. van der Kamp. Nam. 2 nre Ds. R. van der Kamp. Tl aan «lag Juni. 3e Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 9 nreLeeskerk. (Collecte Inw. Zending.) (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Yoorm. 9 ure Ds. K. J. Kerk B. Yoorm. 9 nre Ds. R. van der Arrondissement-Rechtbank te Middelburg. Zitting 1 Juni 1900. Ie. S. B., 26 j., huisvrouw van F. V., vroeger te Sint Jansteen, thans te Spaarndam. 2e. M. B., 19 j., zonder beroep te Sint. Jansteen, zijn wegens overtreding van rijksbelastingen veroord. ieder tot f3 of 3 dagen hecht. J. C., 31 jbierbonwersknecht te Koewacht, is wegens mishandeling van een ambtenaar en weder- spannigheid veroord. tot 1 maand gevang. I. J. Z. Jz., 20 j., arbeider te 's Gravenpolder milicien bij de infanterie, in garnizoen te Middel burg, II. P. B., 19 j., boerenknecht te Wilhel- minadorp, gemeente Kattendijke beiden gedetineerd te Middelburg, zijn ter zake van meineed ieder veroord. tot een jaar g- vang. met inmindering brenging de doorgebrachte hechtenis. Bp bevelschrift der Arrondissement-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen. E. B. B. 26 j., arbeider te Watervliet (België) gedetineerd te Middelburg. -er zake dat hp den 16 April 1900 met voor bedachten rade en opzettelijk heeft getracht P. d. M., en diens huisvrouw M. C. M., te Sint Krui8 van bet leven te be -ooven door verschillende scho ten uit een met scherpe patronen geladen revolver op hen te lossen en dat het aan verschillende, van beklaagdes wil onafhankelijke omstandigheden is te wyten dat bovengenoemde personen geen levens- gevaarlyke wonden hebben bekomen, alles breeder omschreven bij voormeld bevelschrift. Aa den beklaagde is Mr. J. de Witt Hamer JGz. advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Heden diende de zaak-tegen J. K. 32 j., ryks- veldwachter-jachtopziener te Kappellebrug, ver dacht van het valschelijk opmaken vau een pro ces-verbaal wegens mishandeling door de huis vrouw van den slachter G. v. O. te Hulst, en tegen A. 't G., 41 j., veldarbeider te Hoek, gede tineerd te Middelburg, beklaagd van het aanvat ten van een 15-jarig meisje en van diefstal van eieren door middel van inbraak en inklimming. Tegen K., werd geëischt 3 jaar en ontzetting van zgne burgerrechten voor 8 jaar. De eisch tegen 't G., is 5 jaar. Uitspraak 15 Juni a. s. Zooals onze lezers weten zal a. s. Woensdag 6 Jnni voor de Middelburgsche Rechtbank een aan vang gemaakt worden met de behandeling der Koe- wachtsche moordgeschiedenis. Het getal der te hooren getuigen en deskundigen, met inbegrip van die van wege de verdediging is gestegen tot 82. De kerkelijke feesten te Rome zijn niet geheel ongestoord afgeloopen. Er had een zeer betreiuenswaardig incident plaats en een ongeluk dat noodlottige gevolgen had. Het incident ontstond door de chauvinis tische stemming van de Fransche pelgrims, waarover een Duitsch geestelijke het vol gende verhaalt Toen de Duitsche pelgrims aankwamen, zongen zij hun kerkliederen in het Duitsch. Dadelyk begonnen toen de Fransche bede vaartgangers te fluiten en maakten den Duitschers het zingen onmogelijk De Fran- schen zongen echter hun liederen ongehin derd. Eindelijk werd de oneenigheid zoo groot, dat Fransche geesteljjken midden in den St. Pieler hun Duitsche collega's op oorvijgen onthaalden. Eerst de komst van den paus maakte aan deze onwaardige scènes een einde. De Duitschers moeten zich bij het Vatikaan beklaagd hebben, doch men gelooft, dat 't niet veel baten zal, omdat de Fransche partij op het Vatikaan zeer veel invloed schijnt te hebben. Het ongeluk had plaats na afloop van de ceremonie der Heiligspreking van Giambat- tista de la Salie en de vrome non Rita uit Cascia in de St. Pieterskerk. Toen de Paus zich na deze plechtigheid terugtrok, viel links van hem een kroon luchter van een geweldige hoogte neer en verbrijzelde een vrouw den schede!. By de daardoor ontstane, gelukkig niet ernstige paniek werden een aantal personen gekwetst. Bij het gedrang van circa 150.000 men- schen vóór de kerk, alvorens de plechtigheid begon, werden eveneens honderden gekwetst en een pelgrim gedood. Auguste Févrot, zoon van een ge goeden wijnkooper. zich verheugende in een inkomen van f 6000 's jaars, erfgenaam van een oom die hem een fraaie villa in 't westen van Parijs naliet, gaf, in plaats van in vrede te midden zijner rozen en seringen het goede dezer aarde te genieten, er de voorkeur aan armen en misdeelden wel te doen, zich op allerlei wjjze nuttig te maken voor zijne medemenschen Neen, maar het opperhoofd eener bendedieven te worden. Dezer dagen nu was hjj bezig met een zijner onderhoorigen het huis te plun deren (de ondankbare!) van een wynhuis houder, toen hij door de politie overvallen werd en na een hevige worsteling, waarbij zijne modieuse kleeren er niet zonder scheuren afkwamen, zich moest overgeven, Naar aan de Times" uit Peking geseind wordt, vluchten de Christenen in China naar de hoofdstad, waar het veiliger voor hen is. Van 16 tot en met 31 Mei 1900. Axel. Huwelijks-Aangiften. 25. Jan Rin- gelberg, 24 j., jm. en Maria de Feyter, 20 j., jd. 25. Comelis Wi'lem de Jonge, 29 j., jm. en Cornelia Lensen, 21 j, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17. Abraham van Bendegem, 22 j., jm. en Elizabeth Dey, 18 j., jd. 17. Leendert Ringelberg 22 j., jm, en Suzanna Buyze, (van Zaamslag) 20 j jd. 24. Cornelis Balkenende 29 j., jm. en Pieternella Hengstdijk, 21 j., jd. 24. Jan Naeije, 22 j., jm. en Catharina Willem- sen, 19 j., jd. 24. Jannis Verstraten, 22 j., jm. en Chr'stina Bareman, (van Terneuzen) 22 j., jd. 31. Levinus Seraphinus Starms, (van Koewacht) 26 j., jm. en Maria Philo- mena 22 j., jd. Geboorten. 17. Cornelis Jacobus, z. van Pieter van Langevelde, en Cornelia Dinade Visser. 18. Anna Maria, d. van Aloysius Leonardus de Bruijne en Maria Magdalena Feems. 23, Johannes z. van Marinus Mieras en Pieternella van den Berge. 23. Catharina, d. vn Adriaan Dey, en Catharina Verberk- moes. 27. Johannes Willem z van Willem, Vercouteren, en Debora Krina Smies. 27. Pieternella Janna, d van Jaspert Hengst dyk en Tanneke Ringelberg. Overlijden. 17. Jacob Jan Ortelee, 3 w., z. van Lindert Ortelee en Martha Wiemes. 19. Mathilde Jacoba Beatrix Aertssens 9 ra., d. van Cornelis Johannes Anthonius Aertss6n en Wilhelmina IsabelladeRuijscher. 20. Abraham de Smidt 3 w., z. van Coi- nelis Levinus de Smidt, en Suzanne Moes. 25. Pieternella Riemens, 67 j., echtg. vatl Cornelis Andriessen. 26. Regina van Bas- telaer, 73 j., echtg. van Francies Johannes Coene, 28, Willem Dekker 77 j, echtg, van Elizabeth Wolfert, 29, Florus Jaspert Bol- leman 2 m, z, van Adriaan Bolleraan, en Jacoba Pieternella van de Velde, 30, Krina, 2 m, d, van Jan Mangold, en Maria van Cadsand. 35-jarige Echtvereeniging van JOHANNES HAAK en HENDRIKA MANGOLD, op Zondag 3 Juni a. s. Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. 2 Juni 1900. Den Haag, Axel, Zy, die genegen zijn aan te nemen het vervoer van van de Axelsche Sassing naar de Lange Dreef, worden verzocht hunne biljetten in te leveren vóór den 11 Juni 1900, ten kantore van den Ontvanger-Griffier van den polder Beoosten Bleij benoorden to Axel. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de Erven ABRAHAM DEES en JANNA COVÉ, en krachtens verleend rechterlijk bevel, in het logement bewoond door mej. de wed. Rolff aldaar, op Zaterdag den 3 Juni 1900, des namid dags 2 ur9, verkoopen in de Brakken te Axel, kadaster sectie G n°. 1088, groot 30 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der k oop som. DADELIJK DAARNA de in voormeld perceel aanwezige VLISSINGEN. HULST. De ondergeteekenden brengen bij dezen de geachte ingezetenen van Axel en om streken in kennis, dat zij a. s Dinsdag den 5®n Juni en voorts iederen Maandag zullen zijn geïnstalleerd met een eerste klasse photographie-inrichting by den heer A. F. Neelemans, Hotel »Het Wapen van Zeeland" te Hulst, voor het vervaardigen van onvergankelyke, net afgewerkte photo- grapbieën van alle voorkomende werk zaamheden, waarvan naar verkiezing eerst proet geleverd wordt. Prijzen zeer billijk. Zie etalage van eigen bewerkte photo- graphieën. Vergrootingen naar oude of verbleekte portretten, waarvan nog eeDigszins de gelijkenis is te onderscheiden, worden zeer net uitgevoerd. Groepen bijzonder voor- deelige conditiën. Hopende door net en degelijk werk het vertrouwen waardig te worden, verblyven wij acbteDd A. M. VAN BEERS en Co. LEMON en ORANJE KWAST, BOERENJONGENS, de zoo beroemde CESAR ELIK- STER keurig van smaak en meer verschillende fijne likeuren. AXEL. J. WIELAND.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2