Rechtszaken. Gemengd Nieuws. leenen, beter te verwezenlijken. Een af doende grond om den aanslag, die deel uitmaakt van het in art. In neergelegd kenteeken, te beperken tot aanslag over het volle laatstverloopen dienstjaar is be zwaarlijk te vinden daarom wordt voor gesteld het woord volle te doen vervallen. Moest men bij de tegenwoordige wet 13 maanden bij denzelfden patroon in dienst betrekking zijn geweest om kiezer te zijn, zoo wordt thans voorgesteld dat men tweemaal in dat tijdperk van betrekking mag verwisselen zonder zijn kiesrecht te verliezen. Als derde kenteeken wordt geëischt gedurende één jaar 50 als inleg op een spaarbank, dus niet uitsluitend in de Rijkspostspaarbank. Zoolang despaarbank hare verplichtingen nakomt, blijft het bezit onaangetast. Mocht zij eventueel hare betalingen staken, zoodat het bezit ophoudt, dan gaat ook de gelegenheid voor den kiezer om zich nog langer op het bezit te beroepen, te niet en kan hy een volgend jaar niet meer uit dien hoofde op de kiezerslijst worden geplaatst. De bepaling omtrent door de kieswet bedoelde examens is thans zoo geformu leerd, dat zij ook omvat examens die niet van Rijkswege worden afgenomen. In art 2 is een wijziging aangebracht, strekkende om de onbillijkheid weg te nemen hierin gelegen, dat somtijds sup- pletoire aanslagen zóó laat tot stand komen, dat tijdige betaling niet wel moge lijk is of althans meestentijds achterwege blijft, omdat slechts zeer korte tijd ver loopt tusschen de ontvangst van het biljet en den totalen termijn van 1 Maart Geneesmiddelen worden niet meer als benoodigdheden in den zin der wet aan gemerkt, met dit gevolg, dat het verband tusschen deze exceptioneele benoodigd heden en het begrip onderstand verbroken wordt. Duidelijk wordt nu in de wet bepaald, dat iemand van wien men met zekerheid weet dat hij in staat van faillissement is verklaard, van de kiezerslijst kan worden geweerd, ook al komt hij niet voor op de aan den minister van justitie toegezonden opgaaf. Tegemoet wordt gekomen aan de klach ten, meermalen gerezen nopens verlies van kiesrecht ten gevolge van de uit reiking van belastingbiljetten en van vei- zuim om suppletoire opgaven te doen. Het ligt in de bedoeling, den belasting ontvangers op te dragen in het vervolg alsnog vóór 8 Maart aanvullende opgaven omtrent betaling van achterstallige schuld in te dienen en verder voor te schrijven toezending van eene herinnering, dat van tijdige belastingbetaling plaatsing op de kiezerslijst afhangt. De verplichting voor verhuurders en werkgevers om tot richtige naleving der wet mee te werken, is eenigszins uitge breid. Nu de ondervinding heeft geleerd, dat vrij dikwijls handteekeningen van niet- kiezers onder de candidaten-opgave worden gesteld, waardoor de wettigheid der ver kiezing in gevaar wordt gebracht wordt den burgemeester de bevoegdheid gegeven eene opgaaf, niet voorzien van een vol doend aantal handteekeningen van kiezers, af te wijzen. Hoewel geen verandering wordt ge bracht in den tijd der stemming, eilangen zij, die in dienst betrekking en dienten gevolge in zekere mate afhankelijk zijn. een waarborg voor vrije uitoefening van de kiesbevoegdheid behoudens onafwijs bare uitzonderingen. Ten aanzien van de techniek der stem ming bepaalt het ontwerp zich tot weg neming van den twijfel, die ter zake van inderdaad onschuldige bijvoegingen op het stembiljet zouden kunnen worden ge opperd. Tel Vóór dat de Tweede Kamer Dinsdag de beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende de vaderlijke macht en de voogdij voorzette, werd eerst de aanvul ling en verhooging van het VlIIste Hoofd stuk der Staatsbegrooting afgehandeld. In dit wetsontwerp vroeg de minister 700,000 voor de aanschaffing van kara- bynen en nieuwe geweren voor het leger, Met 63 tegen 13 stemmen werd het wetsontwerp aangenomen. - Het antwoord van den minister op het Yoorloopig verslag der Eerste Kamer over de Ongevallen-Wet| is verschenen. We zullen in ons volgend nummer een uittreksel van den inhoud geven. AXEL, den 25 Mei 1900. Woensdagavond had de aangekondigde Openbare Vergadering alhier plaats. De secretaris van het comité, de heer Rolfl, neemt het voorzitterschap waar. Hij heet de aanwezigen welkom en be treurt de afwezigheid van den voorzitter van het Comité, de heer Minjon. Vertegen woordigd zijn de Kiesvereeniging »Onze Belangen" door den heer Lamaitre, de afd. Z. VI. O. D. van den Bond van Ned. Ond. door den b'*er v. Vessem, en de afd. Neu zen e. o. van den Bond van Nel. Ond. door den heer de Vries. De Ant. Rev. Kiesver. te Axel bad be richt gezonden dat zij niet officieel ver tegenwoordigd zou zijn. De Liberale Kiesver. van Neuzen en Zaamslag evenals de Ver. van Bootwerkers te Ter Neuzen waren niet vertegenwoordigd. Na in nut kort uiteen gezet te heb ben met welk doel deze vergadering be legd is en waaraan zij haar ontstaan te danken heeft, geeft de voorzitter het woord aan den heer Wibaut. Spreker begint het lot te schilderen van den werkman, wanneer hem by de uit oefening van zyn bedryf een ongeluk over komt. Wat wordt er voor hem gedaan? Zoo goed als niets. In sommige gevallen kan een beroep gedaan worden op het Burg. Wetb. om den patroon te dwingen den getroffene te ondersteunen, doch dit is voor den werkman een dure en lange weg. In andere gevallen betaalt de patroon den dokter en heeft den werkman nog en kele dagen zijn loon. Een collecte onder liefdadige stadgenooten wordt soms gehou den, Maar het eiDd is gewoonlijk bittere armoede lyden. Wat wil nu de Ongevallen-Wet? Die wet wil, dat de bedrijfsongelukken moeten gedragen worden door het bedryf zelve. Elke patroon moet een bedrag storten in een Ryksverzekeringsbank. Dit bedrag hangt af van de grootte van het werkloon, dat door den patroon uitbetaald wordt en van de gevaarlijkheid, van het bedrijf. Spreker noemde vervolgens de grootte der bedragen, die zullen uitgekeerd wordeD Vervolgens gaf hy een overzicht van de vakken, die reeds onder deze wet vallen. Hot landbouwersbedryf valt nog niet onder de Wet. Alles wat gedaan kon worden is in de Kamer beproefd om ook de land bouw in de Wet op te nemen. Het amen dement, waarin dit weid voorgesteld is met een kleine meerderheid verworpen. Doch de minister heeft de zeer stellige be lofte de bindende behüe gegeven, dat wel dra ook een regeling Z' 1 volgen voor den landbouw, als het huidige ministerie aan het roer mag biyven. Spreker zette daarna uit een op welke wyze de verzekering werkt. Er wordt gestort inde Ryksverzekeringsbank. En die Bank bepaalt op advies van een ge- neesheoi, hoe groot de uitkeering zal we zen, die den getroffen werkman ontvangt, als by daarvoor in aanmerking komt. Daar mee heeft de werkgever totr.al niets te maken En dit is een van de groote be ginselen dezer wet, dat de werkman meer onafhankelijk wordt van zijn patroon. De aanhangige wet is door de arbeiders en door allen die bet wel meenen met de arbeiderszaak met vreugde begroet. Men had thans een Ongevallen Wel. Maar wat nog nimmei gebeurd is,gebeur de nu. Zoo gunstig als de Wet in de Tweede Kamer ontvangen was, zoo ongunstig is hij thans in de Eerste Kamer ontvaogen. Het voorloopig verslag door de leden dei Eerste Kamer uitgebracht, luidt zeer on gunstig en spreekt zelfs van een mogelijk vei werpen. Spreker noemt thans eenige bezwaren, die door de Eerste Kamer zijn opgeworpen,die hij achtereenvolgens weer legt. Natuurlijk de grondwet moet er ook weer by te pas komen. De grondwet is een zeer nuttig iets in Nederland. Als er iets wordt voorgesteld in onze Wet gevende lichamen, en het is 3nmmige Liee- ren wat al te vooruitstrevend, dan komt, dadelijk het groote woord er uit »Dut kan niet dat is in stiyd mpt de grondwe t." In de Eerste Kamer is maar één lid, dat met onverdeeld genoegen de indiening van de wet gezien heeft. De slechte ont vangst van de wet in de Eerste Kamer wordt door de werkgevers met vreugde begroet. Want ook zij zijn niet voor de wet. Natuurlijk. Nu komt de arhei'der vry tegenover hem te staan. Vroeger was de patroon in staat een zachten dwaDg op hem uit te oefenen. Een werkman, door een ongeluk getroffen, kreeg zijn loon uit betaald, zoolang hy niet op het werk kon komen, en daarna was hij wel geschikt, zoo hij invalide geworden was om een lichter werk te doen of toezicht uit te te oefenen op zijn modearbeiders. Op die wijze bleef de werkgever toch zijn macht behouden over den werkman Met voor beelden uit de omgeving betoogde spreker nogmaals met klem, dat die wet in het waarachtig belang is van den arbeider. Ed dat die wet er moet komen. Het land bouwbedrijf is nog wel uitgesloten, maar toch moeten ook de aanwezige veldarbei- ders, aanneming van die wet vragen uit solidariteitsgevoel en ook omdatvoorhendan de verzekering spoedig er zal geregeld worden. A. s. Zondag wordt iD den Haag een groote meeting ten gunste der Ongeval len-Wet gehouden. Duizende arbeiders zullen daar vertegenwoordigd zijn. Was het mogelijk, spieker zou gaarne zien, lat er ook van hier naar die botooging gingen Nu dat niet kan hoopte hij, dat de aanwezigen in den geest met bun mede arbeiders zouden medebetoogen. Ten slotte wekte spreker de verga dering op de volgende mootsio aan te nemen. De Openbare Vergadering gehouden te te Axel op Woensdag 23 Mei in het lO' kaal van P. Koole spreekt de meening uit dat de verwer ping der Ongevallen-Wet door de Eerste Kamer een toestand van ellende voor dui zende arbeidersgezinnen onnoodig zou be stendigen dat deze verwerping voor de arbeiders klasse een ramp zou zijn coodigt de Eeiste Kamer dringende uit aan de Wet hare goedkeuring te geven draagt aan het comité op deze motie ter kennis te biengen aan de Eerste Kamer der Staten Generaal; Van de gelegenheid tot debat wordt geen gebruik gemaakt. De voorzitter brengt de mootsie in stemming. Zij wordt met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter dankt de aanwezigen vooi hun groote opkomst en meent de tolk der vergadering te zijn, wanneer hij ook den heer Wibaut zijn dank betuigt 70or de duidelyke manier, waarop hij zijn onder werp heeft behandeld. De vergadering wordt gesloten. De byeenkomst was door ongeveer 120 personen bezocht. -- By de gisteren gehouden prijskamp op de billart, gehouden alhier in het hötel »WiIlem III« van den heer H. de 1' Ecluse weiden prijzen behaald door de heeren MiSS9ghers van Koewacht en Pieteis van Zuiddorpe le prijs zijnde 7, v. d. Casteele van Axel Ernaar van Zaam slag 2e prijs 5 Alph. Lauwens van Axel en de Booij van Ter Neuzen 3e prys 3, - De Cooker van Ter Neuzen Beghijn van Axel, 4e prys ƒ2,—; Naar wy vernemen wot den dooi de aardappelnegocianten alhier pogingen aan gewend tot het stichten van een coöpe ratieve aardappelmeelfabriek. Voorb rei dende maatregelen worden reeds genomen, Van de heden op de viscbmarkt alhier aangevoerde visch werd één mand door den keurmeester afgokeurd. By kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter van het waterschap „Stoppel dijk c. a." C. van Esbroeck, en tot lid van het dagelijksch bestuur van dat waterschap, P. F. Fruytier. De navolgende kommiezen bij 's ijks-Mastingen in Zeeland werden met 1 Juni a. s. verplaatstB. J. ten Bokutn van Hansweert naar Millingen, H, N. J de Nooijer van Millingen naai Hansweert, C. Hoeiius van Axel naar St. Jansteen, J. J. de Smit var. Honteoisse4jaar Axel, M D. J. H. van den Briok vHn Ruc- phen naar Hontenisse en W. JansGn van Cbaam naar IJzendijke. De drie eerstgenoemde zijn derde, de beide laatste vierde klassse. Het programma van de feestelijkheden te Philippine, te geven oy gelegenheid van de opening van het scheepvaartka naal, is thans verschenen. Zaterdag den 16 Juni zal te zeven uren 's avonds de Zangvereeuiging Oefe ning baart Kunst eene uitvoering geven op de markt. Zondag den 17 Juni zal om drie uren 's namiddags een optocht gehouden wor den naar de monding van het kanaal, alwaar alle visscbersvaartuigen van Phi lippine zullen liggen. Elk der deelne- nemende muziekgezelschappen zal op een vaariuig plaats nemen, terwijl nel pu bliek op de overige schepen zal toegela ten worden. Bij het binnenkomen van den vloed afvaart van de geheele 7isschersvloot naar de versierde haven onder het spelen der muziekgezelschappen. Na afloop hiervan zullen muziekuitvoe ringen op de markt gegeven worden, terwijl het feest 's avonds besloten wordt met verlichting van raadhuis en markt plein en vuurwerk. M. Ct. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 91 Mei 1900. Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 9 ure Ds. J. B. T. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kaptegn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kaptegn Kerk B. Yoorm. 9 ure Leeskerk Nam. 2 ure Leeskerk' Arrondissement-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 Mei 1900. P. F. v. d. V., 16 j., werkman te Koe wacht, is wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevang. e. E. F. V., 47 j., 2e. W. A. L. V., 3e. A. V., 16 j., klompenmakers te Koe wacht, zjjn wegens mishandeling veroord. de 1 e en 2e ieder tot eene gevang, van 7 dagen, de 3e tot eene geldboete van ƒ5 subsidiair 5 dagen hecht. Ter griffie der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is door A. B., 30 j., manden maker te Hontenisse, gedetineerd te Middel burg, alsmede door den Heer Officier van Justitie hoog°r beroep aangeteekend tegen het door voornoemde Rechtbank op den 11 Mei 11. gewezen vonnis waarbij voor noemden A. B., ter zake van diefstal van een rijwiel werd veroord. tot 6 maanden gevaDg. met inmioderingbrenging der door- gebiachte hecht. Een hevige brand heeft Dinsdagnacht de hout werf van de firma W. S. van de Wete ring en Co. onder Delfshaven (Rotterdam) in de asch gelegd, De brand werd om drie uur ontdekt in de zagerjj of schaverjj en reeds te balt vier was de geheele werf, 150 by 40 meter groot, éen vuurzee. Zestien reusachtige houtloodsen, waarin een groote voorraad hout, de zagerjj, de schaverjj, de machinekamer, het ketelhuis enz. vormden in korten tyd éen brandende massa. Slechts de stal en het koetshuis, benevens een enkele kleine loods is al wat gespaard bleef. Negen handspuiten, drie rydende en twee drjjvende stoomspuiten bleken machteloos

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2