Uiiiucnlaiid. (üemengd Nieuws. het Roomsch-Katholieke Klooster, Grey's College, het Volks-Hospitaal en het Veld Hospitaal uit Nieuw-Zuid-Wales liggen vol typhuszieken en de sterfgevallen zijn tal rijk. Vier correspondenten van dagbladen liggen ziek. De toestand van het Engelsche leger is ellendig. Het afsnijden der water leiding, de zware regens, het ontbreken van goede tenten, veroorzaakt het uit breken van typhus In het Veld Hospitaal bij Karee-Kloof konden geen zieken meer opgenomen worden. Vijftig zieken lagen in 't open veld met geen andere bedekking dan een wollen deken. In Natal is de toestand niet veel gun stiger. Te Pietermaritzburg is het fort Napier, dat in gewone tijden 90 bedden voor zie ken beschikbaar heeft, thans het grootste hospitaal in Zuid-Afrika geworden met 1300 bedden. Dokters en verpleegsters zijn er te weinig. In het geheel zyn er slechts vyf dokters en negen zusters, die geholpen worden door een 30 dames uit de stad. De geheele staf telt 200 man, terwijl de leger-voorschriften voor elk hospitaal met 520 bedden 166 man eischen. De zieke Boeren, die eerst in de ge vangenis verpleegd werden, worden thans geheel op dezelfde wijze behandeld als de Engelschen. Volgens een Reuter-telegram uit het Boerenkamp van Vredefortweg. via Lo- ienqo Marques van 16 Mei, veronderstelt men, dat kolonel Blake en een detache ment van het Iersche corps, bij Kroon stad zijn gevangen genomen. Hun werd bevolen terug te trekken, doch de Ieren bleven achter, twistende om de rum, die in het commissariaat was achtergebleven. De oorlogscorrespondent van de „Daily Express" zegt uit goede bron te verne men, dat Cecil Rhodes zich uit het poli tieke leven terugtrekt, daar de leden van den Afrikaander Bond en de handelaren in de Kaapstad tegen hem zijn, de eer sten van wege de Jameson raid, de laat- sten naar aanleiding van een gerucht omtrent het bouwen van een spoorlijn van het oosten van Afrika naar Rhodesia en misschien naar Transvaal, wat den Kaapschen handel zeer benadeelen zou. De commissie van het Internationale Vredesbureau te Bern besloot een laatste beroep om vrede te doen op de vijf en twintig mogendheden, die de conventie van 's-Gravenhage teekenden. Tot dit beroep geeft aanleiding het protocol voor het langs vreedzamen weg regelen van internationale geschillen, volgens hetwelk de conventies niet alleen van toepassing zijn op geschillen, die tusschen de onder- rekken, en wanneer het ongeluk ons ook nu nog bleet vervolgen, kon ik eene school beginnen. Met brood en water, dit gevoel den wij, konden wij gelukkig zyn. Terwijl wij ons in onze armoede geluk kig achtten, zij over goedkoope soep, ik over de inkomsten van eenen vlijtigen schoolmeester sprak, boorden w\j een klin kend geluid op den bodem van het rijtuig. Wij onderzochten wat het zijn kon. Het was een Louis d'or. »Hebt gij dat verloren vroeg ik. »Ik heb geen goud," zeide zij. Wij namen die milde gift als eene na Menschap van mijnen meester, den era ploijé, voor mijne bewezen diensten aan. Na verloop van eenigen tijd hoorden wij weder wat klinken. Nog een Louis d'or. Waarlyk, wij hebben eenen goeden be scbermgeest, die ons vroom gesprek gehoord heelt. Ik nam ook dezen op, en zag scherp in de rondte of bij ook bloeders had. Alles was ledig. Het deed mij leed. Spoe dig herhaalde zich dit heksenspel voor de derde maal. »Het is niet richtig in dit rytuig," zeide ik, en deed de paarden stilstaan. Door eene scheur in het kastje onder onze zit plaats, ontdekte ik een vierde goudstuk Toen was de bron ontdektik brak het slot open en vond, dat betgeen ik tot nu toe voor het rammelen eener keten gehou den had, veroorzaakt werd door goudstuk ken, die in de kist verspreid lagen, dewijl de zak, waarin zy geweest waren, geber teekenaars kunnen ontstaan, doch op alle internationale geschillen. Het aanbod van bemiddeling is dus te rangschikken onder een geval, voorzien door de conferentie en kan niet als een onvriendschappelijke daad worden opgevat. In het beroep op de mogendheden wordt er op gewezen dat de rol van bemiddelaar, door de Haagsche conferentie omschreven, niet alleen bestaat in het beslechten van tegenstrijdige eischen en het bijleggen van geschillen, doch ook in het voorstellen van middelen om tot verzoening te komen, hetgeen nog niet beproefd is. Het Bureau, deze overwegingen tot basis nemende, vraagt den mogendheden, die het tractaat van den Haag teekenden, of zij niet het uur gekomen achten een aanbod van bemiddeling van hunne zijde te overwegen, als een afdoening van de plicht der humaniteit, die een onafscheid baar deel vormt van de maatschappij der beschaafde staten, volgens de geheiligde uitdrukking van de Haagsche conferentie en hoopt dat de diplomatie de aanname zal weten te verkrijgen van de voorstellen, die het in naam van de geheele beschaafde wereld zal formuleeren en dat weldra het uur slaan zal van het sluiten van een eervollen vrede, allen partijen waardig. Men bericht, dat de Eerste Kamer legen Maandag 28 Mei zal worden by- eengenapetr Eenige wetsontwerpen, die in een vorige bijeenkomst onafgedaan bleven, zullen alsdan aan de orde gesteld worden. In de afdeelingen zullen de Bo- terwet en de Leerplichtwet ondei zocht worden. Het voornemen schijnt te wezen om op Woensdag 30 Mei met de open bare beraadslaging over de Ongevallen wet een aan vang te maken. Terwijl de tegenwoordigheid van de ministers in de Eerste Kamer vereischt wordt, zullen de leden van de Tweede Kamer zich in de afd. vereenigen. By de tweede Kamer is ingezonden het wetsontwerp betreffende de uitbreiding van bet kiesrecht. AXEL, den 22 Mei 1900. De heer L. Boogaeit, Rijks-en Provin ciaal veearts alhier, ontving Zaterdag als blijk van erkentelijkheid van de leetlin- gen der Landbouwschool zijn levensgroot portret, geplaatst in een verguld ovalen lijst. Zooals onze lezers weten was de heer Boogaert, leeiaar aan die school De kommies 2e klasse J. J. Eyke is, met ingang van 1 Juni a. s., verplaatst van Sluis naar Tegelen en aldaar tijdelyk belast met de functiën van sectiechef voor den velddienst. sten was. Nogandetf goldzakkenlagen ver trouwelijk nevens elkander. Hoe de em- ploijé aan dezen schat gekomen was, weet ik niet, hij was mij ook onverschillig. Maar Frederika en ik bekenden eenparig, dat die som voor onze bescbeidene wenscben le groot waswij mochten ze ons ook niet toeëigenen. Wij iegdeü de drie Louis d'or bij de anderen, bezorgden het geld beter en reden voort, als hadden wij mets ge vonden. De oude moeder 7an Frederika ontving ons met open armen. Wij gaven haar onzen schat ter bewaring maar ongeacht alle navragen, welke ik wegens wagens paarden en geld in de nieuwsbladen liet plaatsen, meldde zich geen mensch aan Aldus eindigde mijne avonturen. Ik werd rjjker dan ik ooit bad durven hopen, en de schoone Frederika werd mijne vrouw. Mynen vriend te Berlijn zond ik eene schadeloosstelling voor het rijtuig, dat de opperwachtmeester mij bad ontnomen ik bedankte voor mijn leeraarambt, en een aai dig landgoed, in eene öekoorlyke streek, eene woning, door linden- en kastajaboo- men overschaduwd, welke ruimte genoeg heeft voor Frederiua, hare moeder od my bevat mijn paradijs. E I N D E. Naar wij vernemen, is by het onlangs gehouden examen voor kommies verifica teur by 's rflks belastingen o. a. geslaagd do kommies 3e klasse P. F. Steenman te Sas van Gent M. Ct. - De heer L. Herman, te Zuiddorpe, is benoemd tot onderwijzer aan de O. L scnool te Wateringen, by Delft. De Nederlandsche pelgrims der Wereld- hulde werden Woensdag door Paus Leo in een particu'iere audiëntie ontvangen. De correspondent van het Centrum uit Rome schrytt daaromtrent Toen Z. H. verscheen, nog maar weinig gebukt onder den last der zoo hooge jaren, kwam er geen einde aan het gejubel. Daarna nam Z. H. het woord en herin nerde aan de Hollandsche trouw jegens de Kerk en den H. Stoel, aan hunne liefde tot den vrede, aan de vredes-confernntie, waarin Hjj. de plaatsbekleder van den Vorst des vrrdes, terug moest bly ven. Hij roemde erin, dat Nederland een steun is van den H. Stoel, steeds opkomend voor zjjne rech ten. Het bleek nu al weder door de aan wezigheid der pelgrims, door dat s hoone album, hetwelk Z. H. zoo straks zou be zichtigen. Geestdriftig werd deze rede toegejuicht. Nu werden door de heeren comité-leden Van Beurden, secretaris (Roermond,) en Oor, de albums aangeboden, waarvan 12 bladen in 't bijzonder beschouwd werden, terwijl Z. H. beloofde de andere in de bibliotheek te zullen bezichtigen. Daarna stelde Mgr Tarnassi, de inter nuntius, de heeren van het comité voor, onder wie de beer D. J. Mes uit Middelburg. Vervolgens werden de andere pelgrims ieder afzonderlijk tot den voetkus toege laten, terwijl de H. Vader voor leder een passend vaderlyk woord, een zegen ot een korte toespraak, overhad. Inzonderheid voor dr. Scbaepman, die zich te Rome by de pelgrims aangesloten had, De doctor weid door Z. H. geprezen als een Zijner ge- trouwste zouen en aangemoedigd om op den ingeslagen weg voort te gaan en de katho lieke zaak te blyven verdedigen als tot dusverre. Ook werden allen tot het kassen van den ring toegelaten, een voorrecht, aan slechts weinige pelgrimages ten deel gevallen. Van vermoeienis was by de drukkende temperatuur de audiëntie viDg aan te half twaalf bij dezen krachtigen grysaard geen sprake. En toen de Paus omstreeks één uur onder de geestdriftige toejuichingen der pelgrims vertrok, ging er uit aller hart éen bede ten hemel op »God spare onzen grooten Leo nog lang tot glorie der Katho lieke kerk En door de zaal daverde het in de taal der Lage Landen »Leve, leve de Paus 1" Gisterenmiddag omstreeks een uur ontstond brand in de groote schuur op het erf van den landbouwer P. Andriessen in den Nadorst te Middelburg. Weldra stond de gansche schuur in laaie en stortte spoedig ineen. Intusschen was ook gevaar ontstaan voor het tegenover de schuur gelegen woonhuis, dat echter, nad t men den inboedel ver wijderd had, door de inmiddels aangekomen spuiten kon worden behouden. De brand ontstond terwijl niemand in de schuur aanwezig was, zoodat de oorzaak onbekend is. Een kalt kwam o. a. in de vlammen om, doch alles is, naar meu ons v. rzekerde, gea.uureerd. M. Ct De Enkhuizer visscher J. Buis sloeg Zaterdagavond by het ansjovischen over boord en verdronk. Hjj was vader van een talryk gezin. In het Exloërveen (Dr.) heeft een turf graver op een diepte van ongeveer 4 Meter beneden de begane opperviakte in bet veen twee horens van een buffel opgedolven, welke nog zeer gaaf zijn en eene lengte hebben van bijna een halven Meter. Een daarvan is door de spade wat beschadigd, doch de andere is ongeschonden gebleven. Inbraak in een lijkenhuis. Te Zwolle ontdekte de doodgraver van het Nieuwe Kerkhof, dat men door ver breking van een glasruit toegang had ver kregen tot het lijkenhuis en dat de zich daarin bevindende armenbus was openge broken en geledigd. Door een hoofdagent-rechercheur en een agent werden daarna twee personen opge spoord en aan het politiebureau gebracht, die van dien diefstal verdacht werden. Zjj zijn Vrijdagnacht samen uitgeweest en waren beiden in het bezit van eeuig kleingeld een van hen verkeerde in beschonken toe stand. De zaak wordt verder onderzocht. De dienstmaagd te Sneek, wier kleeren door met een brandend gaskomfoor in aan raking te komen in brand zyn geraakt, is na een vreeselyk lyden van twee dagen overleden. Eindelijk gevangen. Drie jaren lang liep er in Heeswyk, Dinther Schijndel en omstreken een geheim zinnig beest rood, dat velen meenden gezien te hebben, maar niemand met juistheid beschry ven kon. Sommigen zeiden dat het een bond, anderen dat het een vos, wederom anderen dat het een wolf was. Zeker is het dat honderden kippen en verscheidene scha pen en lammeren zyn slachtoffer geworden zyn. Een wat nog het ergste was, de boerinnen durfden in de lange winteravonden niet meer op straat verschijnen. Vrijdagmorgen is het eindelyk door een boer, A. v. d. Tas, gevangen. Na een ver woed gevecht met diens hond, kon het b°est een varkensdas, - afgemaakt en in triomf mee naar huis gevoerd worden, wat natuurljjk de aandacht trok van tal van nieuwsgierigen. Woedende beesten. Vrijdagmorgen braken te Leiden twee koeien van de lyn aan de markt los en renden in dolle vaart voort. Het mocht niemand gelukken de dieren te vangen. Zy liepen een tuin aan den Stationsweg in, waar de dienstbode ze wilde wegjagen. Het meisje werd op de horens genomen en weg- geslingerd, maar kwam gelukkig met den schrik en wat schrammen vry. In den tuin is een verwoesting aangericht. Een groot ijzeren hek- is vernield. Op verzoek van den eigenaar zyn de koeien afgemaakt op het terrein der H. IJ. S. M. aldaar. Vee voor Parijs. Omtrent de inzending van Hollandsch vee ter Parysche tentoon stelling, meldt men uit Groningen Zaterdag zyn eenige echte Groninger blaarkopkoeien naar den Haag vertrokkeu. Het Groninger Rundvee stamboek, dat deze zending bereddert, is goed bjjtijds want de internationale wedstrijd van maunelyke en vrouwelijke fokdieren, zoo vreemde als Fransche, van rundvee schapen, varkens en pluimvee, zal eeist 21 Juni a. s aanvan gen en tot Maandag 2 Juli duren. Is Leerplicht noodig Het hoofd eener school te Schiedam ontving onderstaand briefje van eene vrouw, die haar pleegkind graag van school houdt »Mynheer zou u zoogoed willen zijo om bet pokke briefje van aan het meisje van mede te geven want zulke Com- plimente wacht ik niet af van een school meester ik zal uitgaan wanneer het mijn blieft dat hoef ik aan u niet te vragen." Moord te Oud'Gastel. Zaterdagmorgen heeft te Oud-Gastel een moord plaats gehad. In een klein huisje woonde daar de 52- jarige Piëta van Nipsen, een vroegere dienst bode, die na langdurigen trouwen dienst, door haar overleden mevrouw met een le gaat, een woning en een weekgeld, was be dacht. Toen Zaterdagmorgen een schilder, die een karwei bij haar had te verrichten haar woning betrad, vond hy de deur open en zag tot zyu ontsteltenis de vrouw ter aarde liggen, terwyl het bloed haar uit nens mond en ooren vloeide. Het bleek hem, dat zij dood geworgd was en by nader on derzoek door de terhulp geroepen autori teiten, bevond mep, dat alle kasten waren opengebroken en vermoedelijk 60 aan geld gestolen is. Yan den dader was Zondag nog geen spoor ontdekt.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2