Binnenlaud. Landbouw- Jaarlijksche Algemeene Vergadering Rechtszaken. (jemengd Nieuws. Zweden wil aftreden, wint meer en meer veld, sedert zijn Engelsch-gezinde en anti- Boeren uitlatingen en het conflict, dat er het gevolg van was tusschen hem en den minister van Buitenlandsche zaken, baron Lagenheim, die zeer heftig geprotesteerd heeft tegen de woorden van den koning en verklaard heeft, dat de Scandinaviërs voor de Boereü zijn. Door zyne regeering gedesavoueerd, is de koning beleedigd in zijne waardigheid en het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat hij bij zijne Engelsche vrienden zal blijven en de kroon zal overdragen aan zijn zoon, prins Oscar Gustaaf Adolf, thans 42 jaar. Men verzekert, dat koning Oscar zelfs reeds afstand zou willen doen bij gelegen heid van den aanstaanden verjaardag van den prins - 16 Juni -. De koning zou zijne zwakke gezondheid als voorwendsel opgeven. De Tweede Kamer zotte deze week de beraadslagingen voort over de artike len van het wetsontwerp betreffende de ouderlijke macbt Naar men verneemt zal in dit lichaam ook weldra een wetsvoorstel aanbangig gemaakt worden aangaande de bestrijding van tuberculose bjj het rundvee. Het Nederlandsch Lanbouw-Comité zai den 8en Juni voormiddags te elf uur in de vergaderzaal der Eerste Kamer een huishoudelijke en algemeene vergadering houden. Naar men aan Het Vad. mededeelt, moet het vertrek naar Rome van dr. Schaepman in verband staan inet het herdenken van een Roorascbe plechtig heid. Den 18en Juli zal het nl. 80 jaar geleden zijn dat het Concilie te Rome de onfeilbaarheid van den Paus afkondigde, welk feit men in de Roomsche wereld feestelijk wil herdenken. Dr. Schaepman zou zijn uitgenoodigd voor Nederland do feestrede uit te spreken in het aartsbisschoppelijk Utrecht eu zich daartoe bereid hebben verklaard. van deelgenooten van de Onderlinge Ver- /."kerings-ïlaatschappij tegen hagelscha- de in het voormalig Ve district van Zeeland, gehouden den 14 Mei 1900 te Hulst aanvang des namid dags 1 uur. I. Aanwezig 35 leden benevens notaris A. M. van Rijsoort van Meurs te Hulst er, de secretaris. II. Na opening der vergadering en een woord van welkom aan de aanwezigen door den voorzitter, herinnert hij de leden gestikt, waarop de woorden, «souvenir d'amitié geborduurd waren. Vermoedelijk eene galante verovering van mijnen voor- maligen heer, den employé. De kast on der de zitplaats was gesloten, en de em ployé had den sleutel behouden De waardin kwam, en verhaalde mij haarfijn wat ik en mijne paarden gegeten en gedronken hadden. Dit vond ik zeer vervelend, dewijl ik het reeds wist, en scheepte haar af met de woorden »de juffrouw zal wel voor roy betalen." Hier op klom ik in het rijtuig, en ging zitten op de plaats van mijn gewezen meester; daar zat ik warmer en gemakkelijker, ook rekende iu op het gezelschap der dame Eindelijk kwam zijmen hielp haar in den wagen, riep adiru, en voo't gingen wij. Van eeu aangenaam gesprek kwatr. echter niets in. Mijne reisgenoot schooi zoo ver mogelijk van my af, antwoordde kortaf op mijne bescheidene aanmerkin gen, dat het koud, duister of onaange naam rijden was; een slaperig ja of neen was het geheeie antwoord, dat ik ontving en voor het overige liet zij mij aan mijno eigene beschouwingen ovei. (Slot volgt.) er aan, dat op de oproepingsbriefjes het voorstel tot wetswijziging, dat heden be bandeld zal worden is vermeld. III. De notulen der vergadering van 12 April 1899 worden voorgelezen goedge keurd en gewaarmerkt IV. De rekening over 1899 met de daar bij behoorende bescheiden nagezien eu ac coord bevonden door de heeren CbsYse- baert te St. Jansteen, Vil Cortviiendt te Hoek en Aloïs Govaert te Westdorpe wordt tbans definitief vastgesteld.| V. Het verslag over den toestand der Maatschappij, dat zeer bevredigend is en gedrukt aan de deelgenooten is toegezon den, wordt voor kennisgeving aangenomen. VI. Vervolgens komt in behandeling het vooistel tot wijziging van het reglement volgens toegezonden gedrukt concept. De voorzitter geeft het woord aan ieder, die bet verlangt om het hooldbeginsel der voordracht te bespreken, dat bedoelt den werkkring der Maatschappij uit ie breiden door ook deelgenooten toe te laten ter verzekering van vruchten, wassende op gronden in de overige deelen van Zeeland, het zoogenaamde IVd« district uitgezon derd, en tevens het kapitaal der Maat schappij tot heden bijeengebracht door de tegenwoordige deelgenooten, die alleen vruchten wassende op landen in hetVde district van Zeeland hadden verzekerd, af gezonderd te houden en uitsluitend te be stemmen voot de tegenwoordige dei lgc nooten, zoolang zij deelgenooten der Maat schappij blijven, om daaruit de na-bjjdra- gen 0d de percentsgewijze uitkeering be doeld in art. 23 dei tegenwoordige statu ten, voor die deelgenooten te voldoen in verhouding van het aantal gemeten, waai- voor zij verzekerd waren vóór de wijzi ging dezer statuten en voor zoover dat kapitaal strekt. Tevens zullen nieuwe deelgenooten ook van de voordeelen van dat afzonderlijk be heerde kapitaal kunnen genieten door voor alle door hen te verzekeren hectareG eene bij dat kapitaal te voegen entrée te stor ten, berekend naar de grootte van dat ka pitaal, in evenredigheid tot het aantal hec taren waarvoor oude deelgenooten, die deelgenooten gebleven zijn, in die voor deelen meedeelou, terwijl het kapitaal dat gevormd zal worden door de overschotten van de toekomstige voor-bijdragen van alle deelgenooten, en de entreegelden van toekomende deelgenooten in het nieuwe kapitaal en de overige inkomsteD het eigen lijke kapitaal dei Maatschappij voor de toekomst zal zijn. Na eenige besprekingen wordt dit voor stel aangenomen met algemeene stemmen en worden vervolgens de statuien der Maatschappij na voorlezing van artikel voor artisel met gelijk aantal stemmen aldus gewijzigd dat de Maatschappij met ingang van 1 Januari 1901 zal heeten «Onderlinge «Verzekerings-Maatschappij legen hagelschade in Zeeland, uitgezon derd bet IVd<> distiuu." Van het verhandelde zal notaris A. M. van Rijsoort van Meurs te Hulst, daartoe door het bestuur uitgenoodigd en tor ver gadering aanwezig, de acte opmakeD. VII. De heer Ls van Waesberghe-Jans- «ens te Hulst, aftredende als bestuurslid wordt herkozen alsook de tien deskundige schatters VIII. Bepaald wordt, dat de a. s. alge meene vergadering te Axel zal worden ge houden. IX. Nadat de voorzitter de jondvraag heeft gedaan of een der deelgenooten nog iets in bet belang dezer veigadering te zeggen bad eD niemand daarop het wootd vroeg, sluit de voorzitter de vergadering. K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Voorz. FRAN901S VAN VVAËSBERGHE, Secr, AAHL, den 18 Mei 1900. Bij den uitgever A. van Klaveren te Amsterdam is een boekje verschenen „Kuisohheid," voordiacht voor jonge man- net:, gehuwden, oudera. voogden en onder- wijzei s, door pi of. dr Sijlvoster Graham, naar de zesde Duitsche uitgaaf voot Ne- deiland bewerkt door J. B. T. Hugenholtz, prtdikaut te Axel. Aan den titel is dui. del ijk genoeg te zien in wier banden bet werkje het meeste nut kan stichten. En dat het boekje nut sticnten zal, is zeker, want er wordt een onderwerp in behan deld, waarvan tot veler scoade nog maar ai te weinig kennis genomen woidt. Moge het aantal koopeis en lezers groot zijn en de bewerker veel genoegen hebben vau zyn arbeid. Het twaalfjarigzoontje van den vracht rijder v. d. B. alhier bekwam Woensdag avond een ernstig ongeval. Komende van Ter Neuzen had v. d. B zijn paard onder weg uitgespannen om het aan den sloot kant wat te laten grazen, terwijl hij op een naburige holste ie ben boodschap ging doen. Zijn zoontje, dat in den wagen was blijven staan, hield het paard by de teugels vast. Op een gegeven oogenblik springt het ventje de kaï uit, het paard verschrikt, gaat op den loop, de jongen struikelt en wordt aan de lijn, die hij nog niet losge laten had, verscheidene meters over den weg meegesleurd met het ongelukkig gevolg, dat hy ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam. De jongen werd per rijtuig naar Axel gebracht, waar hij on middellijk onder geneeskundige behande ling werd gesteld. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de Openbare Vergadering, waarin de Ongevaiien-Wet zal behandeld worden, gehouden worden op Woensdag 23 Mei. Voldoende aan bet verzoek van bet comité wekken w(j alle werkgevers en werklieden benevens verdere belangstellenden gaarne op om deze vergadering te bezoeken. Dat allen nu van de gelegenheid gebruik maken om de beteekenis en de strekking der wet te hooren uitleggen. Wjj hopen dat de heer Wibaut voor een stampvolle zaal zal optreden. Eenigen tyd geleden is een persoon door de Belgische politie beambten op onze grenzen aangehouden en geboeid naar Den- dermonde gebracht beticht van zich aan smokkelarij van vee uit Nederland naar België te hebben schuldig gemaakt, ter- wyl zijn wagen en paard met het vee werd in beslag genomen en voor een spot prijs in België door de douanen-ambtena ren verkocht werd. In deze zaak zijn ernstige vermoedens gerezen dat de smokkelaar in quaestie niet is aangehouden door de Belgische politie op Belgisch maar op Nederlandsch grond gebied, zoodat zijne aanhouding en de in beslagname van goederen onwettig zou den zijn. Ter opheldering van deze zaak zijn de Officier van Justiti6 te Middelburg en de procuieur des Konings te Dendermonde een nauwkeurig plaatselyk onderzoek gaan instellen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag SO .Hei tOOO. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorin. 9 ure Ds. N. G. Kapteijn Nam. 2 ure Ds. N. G. Kapte ij n (van Leerdam.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Donderdag SA Hei JL900. (Hemelvaartsdag.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Arrondissement-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Mei 1900. Ie D. P. V., 32 j., 2e. J.F.A.,26j werklieden te Koewacht, zyn wegens poging tot het opzettelyk iemand, op openbaar gezag van de vrjjheid beroofd, bevrjjden veroord. ieder tot zes weken gevang. D. F. M., 14 j., koewachter te Sint Jan steen, is wegens twee feiten van diefstal veroord tot 14 dagen gevang. F. D., 20 j., metselaar te Zaamslag, is wegens beleediging veroord. tot 3 of 3 dagen hecht. M. V., 20 j., arbeidster te Graauw, is wegens huisvredebreuk veroord. tol 5 of 5 dagen hecht. Naar de openbare terechtzitting der Arrondissement^ Rechtbank te Middelburg is verwezen de zaak tegen A. 't G., 41 j veldarbeider te Hoek, gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van op 23 April jl. te Ter Neuzen het 15-jarig dochtertje van den Heer de Visser aan den zeedijk, met geweld te hebben aangevat mei onzedelijke bedoe lingen en in den nacht van 23 op 24 April jl. te Hoek ten nadeele van J. Pladdet, door middel van inbraak en inklimmiDg eenige eieren te hebben ontvreemd. Mr. F. C. van Deinse, advocaat te Mid delburg zal in deze zaak, welke op 1 Juni a. s. voor voormelde Rechtbank wordt be handeld, ambtshalve ais verdediger optreden. 't Werk van een grappenmaker Zondag hiug het bulletin over de inne ming van Kroonstad door de Engelschen voor een winkel te Leeuwarden, achter een glazen plaat op een houten aanplakbordje. Een snaak haalt het stuk papier van achter de plaat vandaan, keert het om, sch:yft er iets op en zet het aldus, met de nienw beschreven zyde naar het publ iek gekeerd, weer op de oude plaats. En nu zien de lezers, die na hem komen, het «officieele" bericht, dat lord Roberts mei veertigduizend Engelschen in de lucht was gevlogen Als een vuurtje ging het door de stad lord Roberts de lucht in en 40.000 Engel schen met hem. Ieder was tevreden. Zeker niet het minst de uitvinder van de «offici- eele" mededeeling. Tusschen Amersfoort en Zwolle, ter hoogte van het station Nykerk, werd ver leden week een reiziger plotseling krank zinnig. Hij deed pogingen om uit den trein te springen, en toen hij hierin door zijne medereizigers verhinderd werd, gedroeg hy zich zóó woest, dat drie rijksveldwachters, die met een transport gevangenen medé in den wagen aarwezig waren, de handen vol hadden om hem in bedwang te houden. Bjj aankomst te Zwolle werd de krankzinnige, die gevaarlijk voor zichzelf en zijne omge ving was, ter beschikking van den com missaris van politie gesteld, die hem ter voorlooptge verpleging in het passantenhuis aldaar deed opnemen. By onderzoek is gebleken, dat deze per soon is de bakkersknecht K. K. uit Wor- merveer. Hy was op reis gegaan om zyne moeder, die te Veendara, woont, te bezoeken. De ongelukkige is thans naar een krank zinnigengesticht overgebracht. Tentoonstelling te Parijs. Naar de tentoonstelling te Parjjs zal een zwaitbonte koe van den heer L. Lammerse te Zuid land gezonden worden. Dat buitengewoon schoone rund, 6 jaar oud, is prachtig gevormd en heeft enorme afmetingen. Kenners beweren, dat »'t '11 verduivelde mooie koei is, die 'n prys mot hebbe." Maandag 21 en Dinsdag 22 Mei zal de geheeie inzending door de zorgen van de Haagsche afdeHing der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te bezichtigen zyn te '8-Gravenhage, in een lokaal aan de Beeklaan by den Looaduinschen weg Te Parjjs zal van 2123 Juni a. s. in het Congressenpaleis op de intern, tentoon stelling ook een vegetariërs-congres worden gehouden. Ieder in Nederland, die zich aan den heer D. de Clerq te Laren (N -H.) daartoe opgeeft en aan den penningmeester Guillaume de Fontenay (Rue Clement Mar- rotte) te Parijs een postwissel van 5 francs zendt, kan iid van dit congres worden. Terwjjl een landbouwer te Sliedrecht eenige koeien naar 't land bracht, werd hjj onderweg onpasseiyk en eer geneeskundige hulp aanwezig was, blies hy den laatsten adem uit.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2