PREDIKBEURTEN TE AXEL. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertcntiën. Openbare Verkooping Openbare Verkooping Landbouwgereedschap Voorts eenig Huisraad, als: BLoeDoetzaad, GRAS- EN KLAVERZADEN, enz., enz. AANBESTEDING. aan te besteden AXEL, den 4 Mei 1900. Bü de te Middelburg gehouden examens ter verkrijging van de onderwijzers-akte zijn geslaagd de heeren C. D. van Putte. F. van Putte, D. Galle allen uit Axel, P. A. Neeteson, uit Honle- nisse, A. F. Schuerman uit St Jansteen. De beide laatstgenoemden slaagden bo vendien voor de akte Vrye en Ordeoefe ningen dei Gymnastiek. Tot secretaris der gemeente Overslag is benoemd de heer A. de Blieck ambte naar ter secretarie te Zuiddorpe. Bij kon.besluit is beDoemd rot kanton rechter te Tholen mr F, M. C. E. Koksma thans griffier bij het kantongerecht te Hulst, Zondag 6 Kei ÏOOO. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Ds. H. J. Kouwenhove Ds. H. J. Kouwenhov0 Kerk B. Ds. Tholen (van Zaamslag.) Leeskerk. Voorin. 9 nre Nam. 2 ure Voorin. 9 ure Nam. 2 nre Arrondissement-Rechtbank te Middelburg Zitting 2 Mei 1900. C. L. E., 54 jschipper te Philippine, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 maanden gevang. Te Gorinchem werd een courantenom- brenger, 's avonds nog gezond en wel, 's morgens door zijn moeder, met wie hij samenwoonde, dood te bed gevonden. De schrik greep de bsjaarde vrouw zoo aan, dat zjj onmiddellijk een lijk was. Op het eiland Urk verkeert men in de grootste ongerustheid over het lot van twee jongens, die Zondagavond de haven uitgevaren zijn en niet temgkeerden. Alle nasporingen bleven vruchteloos. Men vreest, dat het ranke vaartuigje is omgeslagen en beide waarschjjnljjk inde Zuiderzee zjjn ver dronken. De burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Hare Majesteit de Koningin hem heeft op gedragen Hare gevoelens van innige dank baarheid aan de burgerjj over te brengen voor de zeer warme ontvangst, die Haar in de hoofdstad is te beurt gevallen en voor de vele bewijzen van gehechtheid en trouw aan Haar betoond. Ook Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft hem verzocht Haar dank aan de burgerij te betuigen voor de betoonde hartelijkheid. Hjj bericht verder, dat hem namens Hare Majesteit de Koningin eene som van twee duizend gulden is ter hand gesteld ten behoeve van de algemeene armen dezer gemeente. Te Bussum heeft een 3-jarig kind van een muizen vergift gesnoept. Het is nog den eigen avond aan de gevolgen overleden. Teiwjjl de zoon van een schipper op de vuilnisbelt te Haarlem bezig was puin uit te graven, stortte een deel der puin massa neer, zoodat hij eronder werd be dolven. Uitgegraven bleek, dat het hoofd zoo goed als verpletterd was en dat tevens het lichaam zwaar was beschadigd. De jonge man moet dadelijk dood zijn geweest. Een arbeider in »de Broek" (gemeente Naaldwjjk) had Maandagmorgen bet ongeluk zyn been te stooteo, en zich te verwonden, met het treurig gevolg, dat de man door het enorme bloedverlies kort daarna over leed. De Kindermoord te Venlo. Omtrent d«n kindermoord te Venlo geeft de »L. L." nog de volgende bijzonderheden Naar we vernemen heeft de man, Joh. Koster (of Kauser,) Duitscher van geboorte, ongeveer 49 jaren oud, wonende op het Hitje," een zjjgang der Jodenstraat, zyn kind door worging om het leren gebracht Daar de dood niet spoedig genoeg naar zijn zin scheen in te treden, verneemt men dat de booswicht het kind bij de beenen heeft genomen en met het hoofd tegen den muur geslagen. Het lijkje had een groote wonde aan het voorhoofd, welke vermoe delijk niet door een mes is teweeg gebracht. Het mishandelde kind heeft hjj in het aan gezicht en op het achterhoofd verwondingen toegebracht, welke echter niet van ernstigen aard blijken te zyn. Omtrent de aanleiding tot deze gruwel daad hoort men allerlei gissingen. Een feit is 't, dat de onverlaat, bjjgenaatnd »de lange Pru" slecht bekend staat en zjjn vrouw dikwijls mishandelt. Laatstgenoemde die in het onderhoud van het huisgezin meest voorziet, omdat haar man meestal niets uitvoert, vent in Pruisen koopwaren aan de woningen en is eenige dagen onge steld geweest. Deze ziekte duurde volgens de meening van K. te lang en hierover ontstond Zondagavond een woordenwisseling, welke eindigde met het vluchten derecht- genoote, die met nog een tweetal kinderen elders een onderkomen vond. Toen des morgens ongeveer 10 uur, een buurvrouw aan een derde kind, dat wist te ontvluchten, vroeg: waar is het jongetje," (hiermede het jongste kind bedoelende ant woordde het meisje vader heeft 't dood geslagen." Hierop zijn een viertal buren de woning weten binnen te komen, en von den in een bed, onder het beddegoed ver stopt, de twee kinderen. Het vermoordde was geheel naakt, terwjjl het andere bjjna gestikt was. In het vertrek vond men een hemd, dat geheel met bloed bevlekt was, en water, gemengd met bloed en zeep, waarmede de moordenaar voor 't verlaten der woning zyn handen gewasschen heeft. De moeder, onbekend met het gebeurde, keerde eerst des nam. vier uur terug, en is bjj 't hooren van het voorgevallene hevig te keer gegaan. Nader meldt men >Terwjjl een landbouwer den volgenden morgen omstreeks half negen naar de heide bij Stalberg een kwartier afstand van Venlo ging om strooisel te halen, ont dekte hy ter plaatse in een zandkuil al slapende den moordenaar J. K. Onder een grooten oploop van toeschou wers werd K. met de handen op den rug geboeid naai de marechaussee-kazerne op gebracht." Buitong, Dbld. De oudste Bisschop der wereld is overleden, nl. mgr. Gregorios Atta, sinds meer dan een halve eeuw bisschop van Hama en Halta van den Melchitischen (Grieksch Geunieerden) ritus in den gcze- genden ouderdom van 99 jaar. Slimme mieren. In het Oostenrjjksche blad Prometheus wordt door een houtves ter een aardig staaltje medegedeeld van de slimheid der mieren, dat hij in zijn eigen tuin had waargenomen. Hij had daar een moerbeiboom staan, ryk met vruchten be laden, waarop de diertjes zeer verzot zyn. Om hun evenwel te beletten er tegenop te klimmen en hun snoeplust te bevredigen, smeerde bjj er een voet boven den grond een dikke laag rupsenlijm om. Merkwaar dig was het te zien, hoe de naar boven wandelende diertjes te werk gingen, toen zy op dezen on verwachten hinderpaal stie ten. Ijverig maar voorzichtig met de voel horens tastend liepen zy rondom den boom, maar bespeurden weidia dat de toegang vol komen was afgesneden. Op een enkele na die nog op den stam bleef heen en weer scharrelen, verzamelden zjj zich allen weer aan den voeten krioelden door elkaar. Bljjk- baar hielden zy krygsraad". Plotseling gin gen zy uiteen en zag de waarnemer ben iu de richting van een hoopje zand in de na bijheid snellen, waarvan zjj even later, met een korreltje in den bek, terug kwamen. Dit korreltje werd in de ljjm gestopt. En zoo wisten zy na drie uren onafgebroken ijverig werken een met zand gestrooid pad 7 a 8 centimeter breedte over den even bieeden lijmriDg te maken, waarover de tocht naar boven ongehinderd kon worden aanvaard 1 De eigenaar was zoo getroffen door dit hewys van overleg en slimheid bjj de kleine snoepers, dat hij ze verder ongestoord hun gang liet gaan. De zaak-Sipido. Zondagmorgen te 11 uren zijn de vier gevangenen, in verbatod met den aanslag op den prins Yan Wales, te Brussel. Sipido, Meert, Meire en Peuchöt, naar het Paleis van Justitie geleid om er ter correctioneele griffie kennis te nemen van het dossier hunner zaak. Dit dossier bevat 185 stukken. Het requisitoir van den gouverneur des Konings Nagels, dat daar aan is toegevoegd, vordert een ordonnantie van ljjfsdwang: le tegen Sipido, wegens poging tot moord 2e tegen Meert en Meire, wegens rechtstreeksche medewerking aan de poging tot moord, door aaa eerstgenoem- den beschuldigde eene hulp, te verstrekken, zonder welke de misdaad niet had kunnen worden gepleegd3e tegen Peuchot als hebbende gegeven instructies, om de mis daad te plegen. Het dossier bevat elementen, waarvan de verdediging voornemens is partjj te trekken, met name het proces-verbaal der proefne mingen in het instituut van anatomie in het park Leopold. De proefnemingen hebben bestaan in het lossen van schoten met Sipido's revolver op het lijk van een grjjs- aard, eerst naakt, vervolgens gekleed. De verdediging ziet er een daad van provocatie waartegen zjj ernstig zal protesteeren. Heden (Zaterdag) zal de Raadkamer de ordonnantie van lijfsdwang en de verwjjzing naar de kamer van in-beschuldigingstelling uitvaardigen De advocaat-generaal Levrais zal als openbaar beschuldiger voor het hof van Assises optreden. De inschrijving, door de Liberté ge opend voor een monument ter eere van kolonel Villebois Mareui), bedraagt thans 21.700 francs. De krygsraad te Bloemfontein heeft zekeren Duplooy en zjjn drie zoons ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met harden arbeid en de verbeurdverklaring van hun eigendommen wegens het ver bergen van wapenen en schietvoorraad in hun huis. Te Londen heeft een Franschman een onbewerkte Siberische vossenhuid ge kocht voor 7000 gulden. Dat is de hoogste prjjs, die ooit voor zoo'n pel» werd betaald. Van 1 30 April 1900. Axel. Huw. aangiften. 26, Abraham Francois Verstraten, 32 j.jm. en Anna Elisabeth Riemens 25 j. jd. Geboorten: 16, Catharina Cornelia, d. van Salomon de Feijter en Wilhelmina Dieleman Maria Pieternella, d. van Jan Dieleman en Pie- ternella Scbeele. 18, Camilus Bernardus, z. vau Jacobus Bernardus de Danscbutter en Francisca Seegers. Martha, d. van Adriaan Vereecken en Elodie Menl. 21, Sara Maria en Jacob Jan,d. en z. van Leendert Ortelee en Martha Wiemes. 23, Pieternella en Krina, d. van Abraham Diele man en Adriana Hollebek. Frangois, z. van Frangois Rinn en Elisabeth Mertens. 25, Willem z v. Abraham den Exter en Dina Faas. 26, Abraham z. van Cornells Levinns de Smidt en Suzanna Moes. 27, Martinus, z. van Jan Oppe en Geertrui Riekwel. 30, Sara Helena, d. van Abra ham Moes en Aagtje Debora Naeije. Overleden: 17, Judocus van Assche, 50 j., echtg. van Elisabeth Feijen. 20, Janna de Kraker, 9 m. d. van Johannes en Jozina de Jonge. 22, Cornelia Goossen 20 m. d. van Anthong en Adriana Goossen. 23, Antje Goossen, 7 m. d. van Anthonjj en Adriana Goossen. 27. Jacob Goossen, 2 j z. van Anthong en Adriana Goossen. Arij Deij, 2 m., z. van Willem en Pieternella Catharina Hollebek. 28. Pieter Hamelink, 9 m., van Andries en Dina de Koeger. Adriana Maatje de Feijter, 8 m., d. van Hermanus en Jacomina de Putter. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van PIE TER DE PUTTER Jz., landbouwer op de hofstede »Vaartwijk" aldaar, op Zaterdag den 5 Mei 1900, des namiddags ten 5 ure, verkoopen Omtrent 5 hectaren wassende op zijn kavel land in den polder Beoosten blij benoorden, ge meente Axel. Verdeeld in koopen. De Notaris P. Dregmans, te Axel. zal ten verzoeke van LEENDERT BAREMAN Wz., landbouwer op de door hem nog bewoonde hofstede in den Goeschen polder, gemeente Hoek, op Dinsdag s Mei 1900, des voormiddags 10 ure, vei koopen: 5 schoone kloeke Werkpaaiden, waar onder 1 met veulen en 1 dik van veulen, 2 jaarling paarden allen van echt Brubantscli ras. 6 Melkkoeien, 1 bekalfde Vaars bij de rekening, 2 tweejarige Vaarzen, 2 eenjarige Vaarzen, 3 eenjarige Ossen en 4 Kalvers, 3 groote Varkens waar van een dik van Biggen en 6 Biggen, 40 Hoenders en Hanen en 8 Eenden, 1 Duitsche Doghond met hok en ketting. 3 Menwagens, 1 Stortekar, 1 Til bury voor 4 personen, 2 Zeeuwscbe Ploegen, 1 Saks Ploeg, 1 Aardappel- ploeg, ijzeren en houten Eggen, als 1 ijzeren Vijfbalks-, 2 houten Vier- baika-, 2 houten Vijfbalks-, 2 kleine Vijibalks-, 1 Zesbalks- en 1 Bijtelegge, 2 LandsledeD, waarvan een ingericht voor arreslede, Windmolen, Snijmolen, Peeönmolen, Beerbak met Slede, 1 nieuwe Rolblok, Molbord, Slepers, Zeeften in soort, Graanmaat, ver schillende soorten Paardentuig, Schop pen, Rieken, Vorken, Mesthaken, Ladders, waaronder 2 lange, 2 Kiekens- hokken, 1 Kaarnmachine, Roomton- nen, Karnemelktonnen, Botervaten, Waterbak (cementijzer) met Goot en Schepper, 1 Geeselsteen. Eene groote party Wagenmakershout, alles reeds 5 jaar gezaagd, Platen van 6 en 12 voet langen in verschillende zwaarten, 4 nieuwe Dissels, Zwingen en Aan- scbynen, eene groote partij Brandhout, als droog Klief hout en groene Mutserd en voorts al wat verder tot een vol- ledigen BoereDinspan behoort. Kasten, Tafels Stoelen, Kachel, Banken, koperen Ketel, Worstbak met snik- ken, Vleeschblok, enz., enz. en de Mest In den Mestput. X. B. De ouderdom der puurden wordt door den verkooper gegarandeerd. Te bekomen by C. F, DIELEMAN te Axel De bouwkundige J. WISSE Jz. te Zaam slag zal, voor de heeren gebroeders Claessens te Axel, op Donderdag den 10 Mei, des namiddags 5 ure, in de herberg bij CAM. VAN LAERE te Axdl, trachten het afbreken van een ge deelte van het door hun be- woonde pand en het daar ter plaatse bouwen van een win kelgebouw en kantoor met bijleveriug van bouwstoffen. Bestek en teekening ligt ter inzage in voornoemde herberg. Aanwyzing op den dag der besteding des voormiddags 10 ure. Inlichtingen bij den bouwkundige bovengenoemd by wien teekeningen verkrijgbaar tegen betaling van 50 cent. Geene Inschrijving biljetten komen in aanmerking dan die van inwoners der gemeente Axtl.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3