Rechtszaken. Gemengd Nieuws. het bouwen van twee privaten op het spoorweg terrein ten dienste der boot werkers enz., werd gunstig beschikt en ƒ100 toegestaan. Reeds bij raadsbesluit van 8 Oct. '98 was 100 aangeboden (de directie vroeg toen een derde der op 900 francs geraamde kosten,) doch de maat schappij had sedert niets m&er van zich doen hooren. Nog werd besloten tot verzekei ing tegen invaliditeit en ongelukken van de ge- meente-politie en gemeente-arbeiders. Bur gemeester en wethouders werden gemach tigd een contract te sluiten met de maat schappij, die de aannemelljkste voorwaar den zal bieden. Ct. Wij ontvingen heden het eerste nummer van bet Buitengewoon Dagblad voor de geabonneerden van Algemeen Handelsblad, Amsterdamsche Courant,De Courant, De Echo, De Morgenpost, Ne- derlandscb Dagblad, Nieuws van den Dag Nieuwsblad voor Nederland. Nieuw Och tendblad, Standaard, Telegraaf en Tijd. Het blad, zoo groot als de AxelscheCt. zal verschijnen gedurende de werkstaking en zal tweemaal daags worden uitgege ven in minstens 4 of 8 pagina's. NEERBOSCH. Door het geiecht&hof te Arnhem zijn bevestigd de vonnissen der rechtbank aldaar, waarbij C. Lak en mej F. A. Drektraan, wegens de bekende mishande ling, zijn veroordeeld ieder tot 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Het anest bevatte o a. de navolgende overwegingen Overwegende dat wel is waar de ver dediger opnieuw voor doc Hove de stelling heeft ontwikkeld, dat hier geen mishan deling in den zin der wet zou zijn, omdat het opzet daartoe niet zou hebben bestaan, maar dat het Hof die meening niet debit Overwegende toch dat de beide be klaagden opzettelijk eenig lichamelijk leed aan Johan Tiecken hebben toegebracht, hetgeen in casu Diet kan aangemerkt worden als een geoorloofde kastijding door gezaghebbenden over den knaap (castigatie paterna,) omdat hier voor kastijding geen grond wa& en buitendien het begrip van rechtmatige kastijding, door de wijze waar op geslagen is, ten eenen male overschreden werd Ovei wegende met betrekking tot de mate van de op te leggen straf dat het Hof van oordeel is dat hier een veel zwaardeie straf zou moeten opgelegd worden, indien aanneembaar ware dat de Koningin Elizabeth was ook bij deze treffende aanspraak tegenwoordig. Men kon duidolijk aan haar zien, hoe gevoelig het haar giiefde, dat zulk eon besluit ge nomen was, zonder hare voorkennis. Zij maakte een druk gebruik van hare snuif doos; nu eens schudde zij spottend la chende met haar hoofd; dan weder keek zii tiotsch en dreigend rondom zich. Den volgenden morgen, wij waren niet verre van Brandenburg, ging het leg9r op marscb Karei de Groote ging met gebie dende trotschheid vooraau ik reed naast hem, gezeten op een paard, dat zeer hard in den bek was, en hetwelk ods laatste nacntverblijf, bjj manier van requisitie, had moeten leveren. Ter linkerhand lag de breede straatweg, welke naar Berlijn voel de, ter rechter, het nauwe, slijkerige pad des roems naar Mittenwalde, meen ik. Wij, dat is de bevelhebber en ik, ik ech ter met een bloedend hart, aarzelden geen oogenblik, maar sloegen rechts om het pad der eer in. Het leger volgde. De marke- tenster met haren wagen maakte de ach terhoede uit. Toen ook zij aan den kruis weg kwam, keerde zij links om, en sloeg den weg in naar Bei lijn. Nauwelijks zag de achterhoede bet je nevervat den breeden weg inslaan, of ook zij keerde om, en volgde het zonder een woord te spreken. De eene stak door zijn voorbeeld den anderen aan, en spoedig verlieten allen den weg der onsterfelijk heid, en volgdenden wankelenden wagen, beklaagden de wreedheid hadden gehad den knaap te slaan, zooals zjj hebben gedaan, wetende dat deze ernstig ziek was. maar dat het Hof, - hoe vreemd en afkeurenswaardig het ook moge zijn dat de beklaagden tot slaan zijn overge gaan, zonder zich vooraf van den werke- lijken toestand van den knaap zekerheid te verschaffen, toen niet de overtuiging neeft ontvangen dat zij tijdens het slaan benige bewustheid hadden van het wer kelijk ernstige van diens ongesteldheid Overwegende dat het hof daarbij met de rechtbank in de eigenaardige omstandig heden, waariD deze beklaagden verkeerden, - als zijnde belast met het toezicht op een buitengewoon groot aantal kinderen, zulks op een inrichting waar, zooais uit het onderzoek gebleken is, bijna algemeen door de suppoosten geslagen werd, terwijl dit door de directie van het gesticht zooal niet oogluikend werd toegelaten, dan toch zeker volstrekt niet feitelijk werd tegen gegaan, reden vindt om hen, die tot dusver gunstig bekend stonden, bij deze eerste terechtstelling niet met gevangenis straf doch slechts met een geldboete te straffen. M. Ct. Werkstaking der Amsterdamsche Typo's. Door de drukkerspatroons is een, door de uitgevers van bijna alle Amsterdamsche bladen goedgekeurd manifest uitgevaardigd, waarin de aanleiding tot de werkstaking als volgt wordt geschetst. Na de werkstaking van 1894 was in overleg met de werklieden besloten om eene commissie te vormen, bestaande uit de patroons en vertegenwoordigers der typo grafische vereenigingen aldaar, met het doel om alle quaesties, die zich verder in het vak mochten voordoen, onderling te be spreken en tot oplossing te brengen. Op aandrang der werklieden-leden dier commissie, werd in 't einde van het vorig jaar een aanvulling voorjde bestaande loon regeling vastgesteld, die wederom een ver hooging der loonen in zich sloot, waarbij echter uitdrukkelijk van de zjjdeder patroons werd verklaard, dat wegens verschillende omstandigheden, die door de werklieden werden erkend, voorbands van eenigerlei verdere verhooging geen sprake zou kun nen z^jn. Op 1 Januari van dit jaar trad deze nieuwe regeling in werking. Deze geleideljjke en regelmatige behan deling van zaken schjjiat eenige onwelwil lende gezellen niet verder te behagen. Althans slechts twee maanden na de in- totdat de bevelhebber en ik alleen over bleven, hij verdiept in zijne krijgskundige plannen, ik vol droefheid ovei de verla tene bruid. Men kan zich de vrecselijke smart van Karei den Grootb voorstellen, toen hij bij toeval ontdekte, dat zijn leger hem niet meer volgde. Daar marcheerde het, vol gende het beminde vat, ons den rug toe koerende en ach aan het hoofd der troe pen de koningin Elizabeth, zittende op den jeneverton als op een triomfwagen, zingende met eene heldere stem „Schept vreugde in het leven, Zoolang als het lampje schijnt I" De bevelhebber schuimbekte van woede. Wij reden het meineedige leger na. Wij kommandeerden »haltmaar onze teuge- looze helden gehoorzaamden niet, vooidat het de trotscbe koningin goeddacht, haren wagen te doen stilhouden. Toen begon de heldhaftige luitenant zij ne toespraak met een donderende stem. Geen held van Xenophon of Plutarchus heeft met grootere welsprekendneid het woord gevoerd. De soldaten luisteiden met veel aandacht en opmerkzaamheid, doch ik bemeikte, dat zij met tonden nalaten, van tijd tot tijd eenen blik op Elizabeth's toover wagen te slaan, als wilden zij zich overtuigen, dat bij niet wegreed. Ik weet ook niet, wat er, in weerwil der welsprekendheid van onze opperbevel hebber, van ons zou geworden zijn want koningin Elizabeth begon weder bedenke- voering der nieuwe loonregeling langs ge- bruikelijken weg vastgesteld, werden de patroons verrast door bet feit, dat zich eene afzonderlijke commissie van eenige werk lieden, buiten de bestaande commissie, heeft gevormd, en dat eiscben betreffende loon en arbeidsduur door haar werden gesteld, waarvan tot dusver zelfs geen sprake was geweest en die geheel afwjjken van de voor waarden, door de gezamenljjkq werklieden in 1895 op hun federatief congres aange nomen. Tegenover dezen toeleg hebben de onder- teekende patroons gemeend zich krachtig te moeten verzetten en hebben zij zich onderling verbonden, om, wanneer op één drukkerij het werk wordt gestaakt op grond van de thans kenbaar gemaakte eischen, in onderling overleg het aan die drukkerij aanwezige werk op hun drukkerijen te laten uitvoeren en mochten zjj daarin door tegen kanting van hun eigen werklieden worden belet, dan ook hun eigen werk or.uitgevoeid te laten en den arbeid eveneens te staken, zoolang de staking op die andere drukkerij duurt. Aldus de patroons in hun manifest tot het publiek. De ahonnés op »De Tel." kregen Vrij dagavond een »Hbld" van vier pagina's, die van »De Standaard" ontvingen een »N. v. d. D." Dit laatste is dubbel eigenaardig omdat zich juist 25 jaar geleden het omgekeerde voordeed. In April 1875 brandden nl. de buieaux van het »Nieuws" geheel af. De drukker van »De St." kwam toen te hulp en nog denzelfden avond verscheen een »N. v. d. D." in twee pagina's, de eerste het werk van de eigen redactie, de tweede aan »DeSt." ontleend. De drukkerspatroons en directeuren van dagbladen te Amsterdam besloten, in een Vrijdagavond in »Krasnapolsky" gehouden vergadering, niet toe te geven, Een troep stakende zetters ontmoette Vrijdagavond achter het koninklijk paleis, een handkar, waarop dagbladen werden vervoerd, geëscorteerd door politie. De stakers wilden de kar vergezellen, maar dit plan werd door het escorte verijdeld. Drie gezellen werden gearresteerd. De werkstaking dar typografen is onver anderd. Uitgevers, directeuren en hoofdredacteu ren der couranten hebbeD, op een gisteren ochtend te 7 uur gehouden vergadering besloten éen stakings-courant uit te geven en daarvan 200.000 exemplaren te doen verschijnen. Dit blad wordt gedrukt bjj de firma Holdert. De vergadering der werkstakende typo- lijk met baar hoold te schudden, indieD niet eene nieuwe gebeurtenis onze nieuws gierigheid had gaande gemaakt. MARSCH VAN HET LEGER VANKAREL DEN GROOTE Een luitenant der huzaren kwam, in vol len galop van den straatweg aanrennen. Evenals de grimmige keizer Chaumigrim de geschiedenis van den bloedigen, doch evenwel moedigen Pegu, met eenen stroom van verwenschen opeDt, even zoo gaf deze officier zijne tegenwoordigheid te kennen door eene reeks van vloeken. »Waar wilt gij heen? De Fraoschen zijn Berlijn bin nengetrokken Wij zijn afgesneden. De koning heeft zich over Kustrin naar Wes- ten-Pruissen begevbn. Wij moeten trach ten naar den Oder, naar Silezië door te sluipen." »Den hagelde Groote, »wij zjjn Pruisen mijnheeren sluipen niet. Wij houwen ons er door." Dit gezegde maakte indruk op Chaumi grim die aan zijnen langen knevel trok, en eerbiedig op onzen veldheer aanreed. »Wann6er gij u aan de troepen wilt aansluiten welke ik bijeenverzameld heb, om ze voor onzen koning te behouden," zeide de luitenant met zekere waardigheid, »zoo zijt gij ons welkom. Ik draag u in dat geval het bevel op over de geheele cavalerie, die ik heb, namelijk, twee dra gonders en vier trompetters, en die, wel ke ik nog verwacht; maar alles blijft on der mijn bevel. En thans bataillon, rechts- grafen besloot niet in te gaan op het be middelingsvoorstel der patroons, strekkende om onmiddelljjk voor 7 dagen het werk te hervatten en inmiddels te trachten tot een vergelijk te komen. Het bericht, dat de heer W. uit Dordrecht, in krankzinnigen toestand in de Bommelerwaard zwervende zou gevonden zjjn, wordt tegengesproken. Te Amsterdam viel iemand met een kaiaf in de hand van de trap, waarbjjhjj zich door de gebroken karaf de polsader afsneed. Zijn vrouv, op het gerucht toe gesneld en haar man vreeselijk bloedend ziende, kreeg eene beroerte en stierf na eenige oogenblikkeu. De man werd naar het gasthuis gebracht. Een welbekend flesschentrekker te Rotterdam had dezer dagen bij een fabri - kant in Frankfort goederen besteld tot een bedrag van ongeveer 500 mark. Toen de fabrikant ontdekte met wien hij te doen had, reisde bjj onmiddelijk zijn goederen na, nam een deurwaarder in den arm en liet op de goederen beslag leggen, nadat de politie de toegang tot de woning van den oplichter had mogeljjk gemaakt. Het bleek, dat dageljjks goederen aan 's mans woning bezorgd worden, die in ons land en vooial in het buitenland besteld zjjn Vrijdagochtend heeft een in Venloo wonende Duitscher in een huiselijken twist zjjn dochtertje van 15 maanden den hals afgesneden. Men kon hem nog bjj tjjds beletten om ook zijn ander kind te ver moorden. Zjjn poging om naar de Duitsche grens te vluchten mislukte, doordien de politie hem te paard en op de fiets nazette en arresteerde. Een vrouw, moeder van 7 jonge kinderen, is in de Goudsbloemstraat te Amsterdam bjj het uithangen van wasch- goed voorover op straat gevallen. Zjj was direct dood. Donderdagmiddag heeft te Benne- broek een vreesffijk ongeluk plaats gehad. Daar varen toen twee heeren, Schotten om de bloemvelden te zien, toen de stoomtram Haarlem - Leiden bjj de Bennebroekerlaan aankwam. De heeren wilden op de in be weging zjjnde tram springen den een ge lukte dit, doch de andere kwam tegen een oud kanon, dat op den hoek van den weg staat viel daardoor en juist met het hoofd op de rails. Hjj kreeg alle wagens daar over, zoodat de ongelukkige dadeljjk dood was. De ongelukkige is student aan de uni versiteit te Edinburg Hjj is 26 jaar oud. Hjj woonde te Coupar Augus eu was eeni ge zoon. De familie werd getelegrafeerd en deze zond bericht, dat het ljjk naar Schot land moest worden overgebracht. Dit zal geschieden, zoodra de justitie daartoe toe stemming geeft. Woensdagavond werden de inwoners van Bathmen opgeschrikt door een vreemd geluid. Naar buiten gesneld, zagen ze een felle vuurmassa over de rails op bet station toesnellen en daar stoppen. Men vreesde, dat de locomotief in brand stond, maar het bleek dat dit niet het geval was. Wel was de machine in vuur en vlammen gehuld. De cylinder was in 12 a 15 stukken gesprongen. IJzeren bouten, ter dikte van een arm, waren als rietjes geknapt. Uit Apeldoorn werd een reserve-machine om 1 volg mij. De eerste, die aan Berlijn denkt, wordt als overlooper beschouwd, ik laat bem aan den eersten den besten boom ophangen. Marsch En andermaal begaven wij ons op marsch op den nauwen, smerigen weg des roems. Niemand zag meer naar BerlijG om, Diet zoo zeer voor den galgboom, dan wel uit vrees voor de Fianschen. Zelfs Elizaoeth volgde zeer ootmoedig het leger, zij was nu ook bescheiden van hare zegekar ge stegen. In het geheele leger heersebte ech ter eene onuitsprekelijke verwarring. De Franscnen reeds te Berlijn 1 Hoe komen die kerels daar 1 Zij vallen toch niet uit de lucht! Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2