No. 5. Zaterdag 21 April 1900. 16e Jaari»-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Kriitsaratm ra een mislievenl mi. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. courant. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Heeren Fischer, die namens den Vrijstaat en Wolmarans en Wessels, die namens Transvaal optreden zijn in den Haag aangekomen en zullen beproeven in samenwerking met Dr. Leyds tot sa menwerking te komen. Fischer is het hoofd van het gezantschap Hetvoorne men is om een rondreis naar de ver schillende hoofdsteden der Europeesche landen te maken en daar de machtheb bers tot wat krachtiger uitingen te prik kelen. Een andere vraag is het, of het helpen zal; of er mogelijkheid zal be staan dat de Europeesche mogendheden Engeland zullen toeroepen tot hiertoe en niet verder. Fischer heeft tot een redacteur van een Italiaansch blad uitdrukkelijk ver klaard, dat het den Boeren alleen te doen is om hun vrijheid en onafhanke lijkheid, dat zij niet de uitgestrektheid van hun gebied willen uitbreiden, doch enkel en alleen willen behouden, wat zij hebben. Men begrijpt dat is voor Engeland een onaannemelijke voorwaarde voor den vrede. Tusschenkomst der mogendheden zou wellicht op een algemeenen Euro- peeschen oorlog uitloopen die zeker nog heel wat verschrikkelijker zou zijn in haar gevolgen en uitwerking, dan de vernietiging van de onafhankelijkheid der Boerenrepublieken in Zuid-Afrika. Maar Engeland's hulp en machtmiddelen zul len niet eeuwig duren. Er zal toch een maal perk en paal moeten gesteld wor den aan de millioenen schats, die de oorlog dagelijks verslindt. DE NEGEN EN DERTIGSTE GEBOORTEDAG. De 9 October 1806 was mijn negen en dertigste verjaardag. Het was Zondag, en toen ik ontwaakte, riep het klokken gelui d6 menigte reeds tot het gebed op. Eene rilling ging door mijne leden, want ik dacht, nog ée'n jaar, en het zal uw veertigste geboortedag zijn de veertigste 1 De negentienjarige jongeling ziet met genoegen zijn twintigste jaar naderen, want zoolang hij bij net getal zijner jaren nog het woordje tien moet voegen, houdt de wereld hem nog onrijp voor vele din gen, waarvoor hij echter wel ryp kon zijn. Reeds bij den negen en twintigsten ver jaardag vertrekt men het gelaat tot eenen pijnlijken lach, bij de gedachte aan den dertigsten geboortedag. De tijd, van on bezorgd het leven te genieten, is dan voorbij. Maar zelfs de veertigste 1 acb, veertig jaren 1 En zonder maatschappelijke betrekking zonder le vensgezellin In zulk oenen toestand verkeerde ik, en waarlijk niet door mijn eigen toedoen. Daarom besloot ik in mijnen geheimen raad, zoolang ik nog een lid bleef van de orde der oude vrjjers, nooit ouder daG negen en dertig, nooit jonger dan acht en dertig jaren te zullen zijn, al moest ik De heer Fischer heeft verklaard dat de Oranje-Vrijstaat en de Transvaal niet meer dan 25000 man onder de wapenen hebben. Dit getal wordt gewoonlijk door de Engelschen vergroot om hun over winning des te roemrijker te doen schijnen. De gevangenen van CroDjé zijn nu voor een groot gedeelte naar St- Helena overgebracht. Majoor Schiel, die bij Elandslaagte werd gewond en gevangen genomen heeft nog getracht met twee anderen te ontsnappen. Hij wist voor geld een matroos van het Engelsche Transport schip, toen dit voorde reede van St. Helena lag, te bewegen een briefje bren gen naai den Hollandschen Kruiser Niobé Bij ongeluk kwam dat briefje echter op een Britsch oorlogschip Schiel werd 's avonds in een poging tot ontvluchting gevat. Hij wordt nu in de citadel opge sloten en zal bij een vernieuwde poging gefusileerd worden. Van of in Wepener wordt nog altijd een Engelsch detachement ingesloten gehouden door de Boeren en hoewel er troepen tot ontzet zoowel uit Aliwal- Noord, als uit Bloemfontein hierheen te zijn gezonden, hoort men tot heden nog niets van een ontmoeting met de Boeren daarvan het gevolg zou zijn geweest. Een telegram van den 14den uit Bloemfontein meldt nog, dat een patrouil le van een Iersch regiment waaronder ook lord Rorslyn is gevangen genomen door de Boeren en naar Kroonstad is opgezonden. Een Engelsch blad verneemt uit Johan nesburg van den 15e via Wepener het dan ook negen en tachtig, ja zei is negen en negentig worden. Met dit wanhopend doch wijs besluit stond ik op, en zocht mijne Zondagsche kleederen maar zoo als ik reeds gezegd heb, mijn hart was vol bittere smart. Weldra veertig jaar oud, en nog een zaam op de weield, nog niets anders dan een arme candidatus tbeologiae, zonder beroep, zonder uitzichtzelfs had ik de plaats van onderwijzer bij eene stadsschool niet kunnen verkrijgen. Waartoe hielp mij nu mijne geleerdheid, mijne dertigja rige vlijt, ja ik mag het wel zeggen, mijn reine levenswandel Ik had geene bloed verwanten geene voorspraken, geene be schermers. Nog steeds liep ik week uil week in, van stiaat tot straat om mijn arm; vreug deloos leven do)r privaatlessen te rekken. In mijne uren van uitspanning was ik auteur, en schreef in dagbladen en alma nakken. O, dat is een zure arbeid. De boekbandelaars betaalden mijne treffend ste uitboezemingen slechts met koperen munt. Ik werd wel overal gaarne gezien, men prees wel mjjne talenten, doch niemand Hielp mijop zijn hoogst werd ik als gast uitgenoodigd. O gij, gelukkige droomen mijner jeugd, hoe zeer hebt gij mij mis leid Anderen, die zich nooit eenige moeite gegeven hebben, verheugen zich in eenen ijken oogsten nu beklagen zij m£. Had den zij my liever gehaatEn die goede volgende: Vrijdagmorgen beproefden de Boeren ons linkerfront te bestormen, doch trokken terug na uren gevochten te hebben. Brabants horse ontving hen warm. Den geheelen dag werd er om de ge- heele stelling geschoten, doch de aanval verslapt blijkbaar, hoewel een groot aan tal nieuwe schansjes te zien zijn, langs de stelling der Boeren. De Belgische regeering heeft een wets ontwerp ingediend tot het pensionneeren van oude werklieden. Het verleeDt aan iederen werkman, die jaarlijks een som van 15 franken stort in de Landelijke lijfrentekast een bestuurlijke toelage van 9 franken. Deze stortingen brengen na tuurlijk verschillende renten op. Iemand, b. v, die op zijn 16e jaar voor de eerste maal begint te storten, krijgt op zijn 60e jaar een rente van frs. 306 04, iemand, die op zijn 30 jaar begint frs. 139,16 en iemand op zijn 50 j. fr. 23. Hoe vroeger men dus begint te storten hoe beter. De regeering wil ook de helpende hand uitsteken voor hen, die reeds boven de 65ejaar zijnen dus niet hebben kunnen storten. Voor hen verleent de regeering de som van fr. 65,00 per jaar, dat is 9 centen daags. Men begrijpt, dat dit laatste milddadig geschenk door de oude arbeiders met een spotlach zal aanvaard worden. De feestzaal van de Wereldtentoon stelling te Parijs was Zondag stampvol. De tentoonstelling werd dien dag officieel geopend met toespraken van president Loubet en van minister Millerand. De staatkundige betrekking tusschen de Vereenigde Staten en Turkije zijn Frederika, ach, te vergeefs bleef zij mij getrouwZij verdorde als een alpenroos in de eenzaamheid, welke niemand kent. Hier schoten mijne oogen vol tranen. Ik gat mij geheel aan mijne smart over, en snikte en weende als een kind! O, had mijn goede vader mij slechts een am bacht laten leeren 1 Reeds sedert negen jaren waa Frederika mijne verloofde. Vroom als eene lijden de heilige stond zjj even eenzaam en ver laten als ik, en zag alleen maar op rag. Zij was de dochter van een raadsheer, welke na een bankroet plotseling gestor ven was. Hare oude moeder, welke in eene kleine stad aan de poolsche grenzen woonde, was te arm, om hare dochter bij zich te houden. Frederika vervulde de plaats van jufirouw van gezelschap bij eene genadige vrouw te Berlijn, en on dersteunde hare behoeftige moeder. In weerwil van mijne vroolijke inboist zou ik dikwijls wanhopend zijn geworden, in dien de edele Frederika mij niet als een beschermengel moed had weten in te boe zemen Nu echter was ik bijna veertig jaren, en Fredeiika zes en twintig I Ik nog steeds een arme, brave candidatus tbeologiae en zij juffrouw van gezelschap. DE BRIEF. Onder deze weinige opbeurende over denkingen had ik mij aangekleed. De brie venbesteller trad binnen. H\j bracht mij zeer gespannen naar aanleiding van het niet betalen der schade vergoeding aan de Amerikaansche Zendelingen door Turkije. Het is waarschijnlijk, dat mi nister Uay den Turkschen gezant zijn paspoort zal overhandigen. AXEL, deu 20 April 1900. Gisteren had vanwege de Maatschappij «Voorwaarts" te Kijkuit de aanbesteding plaats van 51.500 KG. Chili Salpeter, hiervoor werd ingeschreven door de hee ren E. P. Staal te St.Jansteen voor 9,71; A. F. Rottier idem voor ƒ9,63; D. J. Oggel alhier voor ƒ9,52 en P. J. Ver- sluijs te Ter Neuzen voor 9,51 aan wie de leveriDg is gegund. Zandberg;, ]1 April 1900. Heden had alhier niet begunstigd door mooi weder, de Jaarlyksche Tentoonstelling plaats. Er waren aan de lijn gebracht 15 stuks paarden en 65 stuns hoornvee, 4 prachtige verzamelingen varkens, duiven enz., waai- onder vele uitmuntten door schoonheid. Er werdeD verkocht 2 paarden, 32 stuks hoornvee en 5 varkens. Prijzen werden behaald als volgt: Voor bet schoonste paard le prijs aaa Jac. Verbist te Graauw, 2e prijs aan Verket te Steken^. Voor het schoonste 2-jarig veulen le prijs aan E. Boenne te Graauw, 2e prijs aan J. d'Haens. Voor den schoonsten jaarling le prys aan Jac. Verbist, 2e prijs aan Joh. Bauwens. Voor de schoonste tuigen landbouw- paarden le en 2e prijs aan Jac. Verbist. Voor de schoonsle baatgevende ofkalf- een dikken brief, die mij zes stuivers kostte, Groote uitgaaf voor een bijna le dige beurs van een armen candidatus. Ik wierp mij gemakkelijk op eenen stoel neder, om een kwartier uurtje uit adres en zegel den schrijver te vorscben. Dat doe ik altijd gaarne, mijne nieuwsgierig heid bestrijden, en mjj aan het spel mijner verbeeldingskracht overgeven. De vraag was of den brief te openen, of tot mor gen te laten liggen? Want heden was het myne geboortedag, en op dien dag zou ik niet gaarne eene, misschien, slechte tijding ontvangen hebben. Dit zou een kwaad voorteeken geweest zijn voor het göheele jaar. Men is bjjgeloovig, wan neer men ODgelukkig is, in weerwil van alle vrijgeesterij. Ik trok het lot, en dat besliste voor het uiet ontzegelen. Een kwaad teeken «Neen, het noodlot moedig het hoofd ge boden, en bijgeloovige vrees verbannen fluisterde mijne nieuwsgierigheid mij in zich verbei gende achtei het masker van heldenmoed. Weg was bet zegel, en ik las, en myne oogen werden duister door tranen. Ik noest den brief wegleggen, om tot bedaien te komen, Ik las hem Dog eenmaal o, eeuwige vooizienig- heid I o, FrederikaIk legde den brief neder, viel op mijne knieën, boog mijn hoofd ter aarde, en weende voor de eer ste maal van mijn leven tranen van ge luk, en dankte don Albestuurder voor zooveel genade.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 1