De toestemming door de Portugeesche regeering aan Engeland verleend om de haven te Beira en het daarachter gelegen Portugeesch grondgebied te gebruiken om Rhodesia te voorzien van levensmiddelen en spoorwegmateriaal (het eigenlijke doel is om Mafeking te ontzetten) wordt in de Europeesche en Amerikaansche pers hevig gecritiseerd. Op deze manier schendt Portugal de onzijdigheid en een tusschen- komst der Mogendheden zou gewettigd zijn. Men verzekert dat Keizer Wilhelm, de Czaar en de president van de Ame rikaansche republiek op de gelegenheid wachten om zich te doen gelden. Landbouw Weer smokkelen. M n schrijft uit Zeeuwsch-Vlaandereu O. D.: Nu de Belgische minister van land bouw blijft weigeren de grenzen te ope nen voor den invoel van Nederlandsch vee en de Belgische landbouwers voor den aanstaanden weidegang magere koei en noodig hebben, begint hier het vee- smokkelen weer te herleven. Geen avorm gaat er voorbij of er trekken weer kleine troepjes smokkelaars twee of drie koeien geleidende in stilte over de grenzen. Daar veesmoakelen vooral met de grootst mogelijke zorg gebeurt, komen de diereu gewoonlijk goed op de plaat» hunner be stemming 6n hoort men weinig van aan slagen. Dezer dagen echter ontmoetten de gendarmes te Stekene, niet ver van deNederlandscbe grens, een troepje,smok- kelaars, die eenige koeien geleidden. Dadelijk kozen de smokkelaars het ha zenpad trachtende hunne dieren met zich te voeien, doch na een lange ver volging moesten zij een bekaltde koe en een vaars achterlaten, die natuurlijk door de gendarmes in beslag genomen werden Ook in de nabijheid van de Belgische gemeente St. Gilles heboen een drietal tolbeambten, na een hevig gevecht, een schoone Nederlandsche koe aangeslagen.- Al deze dieren zullen Donderdag op de groote markt te St. Nicolaas voor gei eed geld en zonder onkosten aan den meest biedende verkocht worden. N. R. Ct. Aan de dieren is dus geen ziekte waar te nemen en toch mogen zij niet binnenkomen langs den openbaren weg - Bij de firma wed. S. J. de Jonge- Yerwest te Goes is do inteekening open gesteld op ons Vee (paarden, rundvee, schapen en vaikens.) Fokken veredelden, verplegen en voederen. In populairen vorm naar de nieuwste bróonen bewerkt door dei moeder de vader in een tweede hu welijk trad, had Eugenie de gunst der stief moeder genoten, en Hermingarda veel ge leden, vooral na den dood des vaders. Eugenia wist met veinzerij en vleierij de stiefmoeder te leiden, was lichtzinnig, ydel en veranderlijk, en wat zij deed werd goedgekeurd. Zoo bedriegelljk de twee lingzusters op elkander geleken, zoo on gelijkvormig waren beider karakters. Zij ontvloden elkander, en wanneer zij elkan der ontmoetten, ontstond e; tweedracht. Toen daarop door de dwaasheden van de stiefmoeder en van haren stiefbroeder de goederen verdwenen en het gebrek hen bedreigde, moesten de dochters met hare schoonheid aanzienlijke aanbidders in het ledige en berooide nuis lokken. Eugenia leende zich gewillig aan het inhalige en schandelijke spel der stiefmoeder, doch Hermingarda's blooheid haalde haar den grootsten haat op den hals. Het was reeds zoover, dat Hermingarda in een gering klooster zou gestoken worden, toen Eu genia's lichtzinnigheid dit plan verander de. Een prins uit Colonna was onder de aanbidders van Eugenia de mildste, en daa rom de meest begunstigde bij de moeder zuster en broeder. Doch weldra verdroot het der naauwelijks zestienjarige boeleer ster met hare bekoorlijkheden slechts voor anderen overdaad te winnen. Z\j begeer de in de groote wereld te schitteren, en allen dwang af te leggen, en verdween met den prinsmen hoorde niets me9i A. A. ter Haar, leeraar in Voederingsleer aan de Rijks Landbouwwinter»chool te Goes. Met 10 gekleurde afbeeldingen van bekende ol aanbevelenswaardige rassen en tal van figuren in den tekst. De uitgevers zeggen daarvan het vol gende Aangemoedigd door het succes, behaald met de jongste pennevrucht van den Hoer A. A. ter Haar, leeiaar aan de Rijks Land bouw winterschool te Goes, hebben wij be sloten lot de uitgave van het weik, waar van de titel hierboven afgedrukt is. In onze taal bestaat slechts één meer uitgebreid werk over veevoedenng, doch de stof is daarin streng wetenschappelijk behandeld, zoodat zij met ligt binnenliet bereik van verreweg het grootste deel on zer practische veehouders. Alles w-at vee teelt betreft, is slechts verspreid in meer dore groote, dure wei ken te vinden. Werkjes met meer bevattelijker) iDboud zijn in vele gevallen te beknopt. Onze nieuwe uitgave heeft dus recht van be staan, temeer daar veeteelt en veevoede- ring daarin vereenigd zullen zijn. Het nieuwe werk zal worden aen flink boekdeel, meer dan 300 bladzijden tellen, versierd worden met minstens een tien tal prachtige, in kleurendruk uitgevoerde en een groot getal fraaie tusschen den tekst gedrukte afbeeldingen van rasdiereu. De vervaardiging der eerste en die vaD de clichés der laatste wordt opgedragen aan de best bekende inrichtingen. Iets dergelijks bestaat in onze taal niet. En geen wonderDe uitgave van zoo'n werk is zeer duur en het debiet, dat aan dergelijke uitgaven ten deel valt is in ons land steeds betrekkelijk gering geweest. De tijden zijn echter veianderd. De vee houders lezen veel meer dan vroegei en allerwege openhaalt zich de lust meer dan vroegei te föhnen en voederen niet maar zoo in 't wilde weg, maar met oordeel. Dat ue bewerking is opgediagen aan den Heer A. A. ter Haar, iemand, die zooals een onzer vakbladen gezegd heeft, zijn sporen op bet gebied der populaiie landbouwlitteratuur reeds lang verdiend heeft is een waarborg, dat iets goeds, iets duidelijks geleverd zal worden. Kortom, het is een boek voor iederen practiscnen veehouder,[die niet harduekkig in het oude spoor wil blijven voortsukke. len, voor ieder, die rechtstieeks of zijde lings belang heeft bij verbetering op het op het gebied van veefokkerij, veeverple- ging en veevoedering Zoo'n uitgave kan echter alleen dan voor betrekkelijk geringen piijs geleverd worden, als niet enkele honderden, maar minstens een paar duizend exemplaren ge- van haar, dan dat zij in onderscheidene groote steden op eenen prachtigon voet leefde en' dikwijls van minnaais veran derde. Daarna moest de so.i ronheid van Her mingarda tegeu haar wili 1 en weteu eeni ge jaren laug dienen, om de hand dei- moeder en van den broeder met de ge schenken van onbezonnen minGaars te vullen. Toen echter have strenge deugd alleen tot ergernis verstrekte, en de kardinaal Giuliano groote schatten bood, om de djeh- ter van hare stiefvei wanten te koopon, werd zij weder met bedreigingen bestormd zoodat zij geen vroolyk oogenblik meer had. Daar zij nu met de uiterste wreed heden bedreigd word, dacht zij aan de vlucht, en zocht door de bedevaart naar Loretto gelegenheid en tjjd te winnen. Toen ik dit alles nu van haar vernam bekende ik haar, hoe ik vei moedeliju hare tweelingzuster op de bruiloft van Monte- lone had gevonden, en uit Balva schaak te dat zij mij door hare gelijkeois bedro gen en zich dikwijls over mijne verwar ring met moedwil vermaakt had. Hermingarda luisterde zeer oplettend naar mij. Doch ik bekende haar alles niet want ik vreesde haar te bedroeven Ducb als een schaduw van verdenking vloog het door hare ziel, en zij zeide eensklaps Bastiano, zoo zij mij bemint, breng mij dan ver van Rome, naar een klooster, of - voorbij het altaar nas het huis uwer plaatst worden. Eu dat is zeer goed mo gelijk onder de honderdduizenden veehou ders en andere belanghebbenden en belang stellenden iu ons land. Het werk kost geheel compleet slechts 2.75. Voor hen, die het in 5 afl. wen- schen te ontvangen bedraagt de prijs/3,— Het geheel zal waarschijnlijk in April gereed zijn. Wie hel in afl bestelt heeft reeds dezen winter wat te lezen en he taalt de helft na het Verschijnen der 3de en d9 rest na het verschijnen der laatste afl. Anderen betalen na Ontvangst van hef' complete werk. AYI'IL, ileu 10 April 1000. De twee jongelingen J. A en Fr. V., die verleden week naar Middelburg wer den opgezondeo, beschuldigd van inbraak iu het buis van bewaring te Koewacht, zijh Zaterdag weder op vrije voeten ge steld. Intusschen wordt~ hot onderzoek met kracht voortgezet. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Vrijdag 13 April (Goede Vrijdag.) Ned. Herv. Kerk. 's Avonds 5'/a ure Ds. .J. B. T. Hugenholtz (Bevestiging van Nieuwe Lidmaten.) (Voorbereiding H. Avondmaal.) (Gereformeerde Kerk.) Kerk B. 's Avonds 5 ure Ds. R. van der Kamp Gemengd Nieuws. Een vriendelijk tooneeltje. Inde »Noord- brabanter" schrijft iemand, die onlangs op een bank bij den vjjver in het Haagsche Bosch zat, het volgende over een tooneeltje, dat hij bijwoonde Daar naderen in vrooljjk druk gesprek twee jonge dames, gevolgd door ean lakei. De jongste van het elegante tweetal is een stevige blondine, gekleed in eenvoudig bruin wandelcostunm, terwijl de bekoor lijkheid van het flink gezonde en toch zoo innemend aristocratische gezichtje nog ver hoogd wordt door een allerliefst tokje van blauw-groene pauwev6ertjes. Zjj voert een opgewekt gesprek met haar gezellin, een slanke, in licht grijs gekleede dame. Terstond heeft de wandelaar de dames herkend en hij staat eerbiedig op, ge eed om te groeten. Het gezelschap volgt echter het pad langs den vjjver en daar de aan dacht der dames plotseling dooi iets wordt gaande gemaakt, hebben zj) niet bemerkt, dat ze door nieuwsgierige blikken bespied en door profane ooren beluisterd worden. Aan de kromming van het pad toch is een zonderling paar verschenen. Een have loos gekleed jongetje met een zoo 't kon nog armoediger, in smerige lompen gehuld, scbieiend meisje aan d« hand kwam nader Ze waren samen misschien twaalf jaar oud. 'n Paar van die ongelukkige verwaarloosde kindertjes, zooals er zoovele rondloopen in het groote menschennest daarginder. Het blauwe neusje en de roode vingertjes van 't meisje toonden aan, dat haar dunne, ge rafelde kleertjes toch niet voldoende waren voor dezen wel is waarzachten voorjaarsdag. De man bij de bank had verwacht dat het voorname gezelschap zijn weg vorvolgen zou, maar hij vergiste zich, dit tooneel zal hij nooit vergeten want zie, de jongste der dames breekt plotseling haar gesprek af, buigt zich vriendelijk naar het kleine paar en vraagt met haar doordringende, welluidende stem: Waai om huilt je zusje zoo, jongetje ouders." Een schoone blos bedekte bij Jeze woorden haar gelaat zij verborg haar hooid aan mijne borst en weende. Thorhaimer had intusschen te vergeels den gaDg naar de kelk gedaan. Het schoone spook was veidweneo Ik haast te mij echter den volgenden dag alles aan te koopen, wat voor eene laugo reis en voor Honningarda's gemak ooodig mocht ztjo. Dok wilde ik Rome niet verlaten, zon ler de vervulling van mijnen hoogst n wensen, om de veelbeminde als gemalin te omheizen. Slot volgt.) »Ze het 't zoo koud, juffrouw en we hebben allebei zoo'n honger," zegt 't jon getje, verlegen al zjjn 'ingers tegeljjk in den mond duwend. »Zoo, en waaiom bljjf je niet bjj je moe dertje thuis, in plaats van zoo alleen in 't bosch rond te loopen vraagt weer de heldere stem. Het jongetje kijkt de vraagster verbaasd aan en zegt dan langzaam, be teuterd Moeder is al 'n jaar dood en vader is baast nooit thuis ik en zus liepen eerst met 'n marmotje in de stad, maar dat is Vrijdag dood g gaan en nonw. zeit vader, dat we maar wat in 't bosch moeten gaan bpdelen." De dame zei iets op gedempten toon tot haar gezellin en deze sprak eenige woorden met de lakei, die op een afstand als 'n paal stond to wachten. »Dag kindertjes," zei de dame vriendeljjk, terwijl zij de dreumessen de gehandschoende hand toestak, waarin deze aarzelend, terwjjl het meisje vergat te schreien, hun groe zelige, koude handjes legden. Toen nam de lakei de kleintjes bij 'n haud en keerde terug, terwijl de dames hun weg vervolgden: Een open landauer met twee trappelende prachtige paarden bespannen, waarde dames zooeven uitgestapt waren, stond op eenigen afstand te wachten. De lakei begaf zich daarheen. In dQ stad keken de menschen gek op, toen ze die welbekende équipage in vliegende vaart zagen voorbjjrjjden en bemerkten dat er twee armoedige kindertjes in zaten. Wat, er verder gebeurd is weet ik niet, maar wel weet ik dat de beide havelooze dreumessen zjjn opgenomen in het groote gesticht voor verwaarloosde katholieke kin deren hier aan den Loosduinschen weg. Wie de dame was, behoef ik voor menig lezer niet meer te vertellen, het zal vol doende zijn, als ik zeg, dat het rjjtuig op de portieren een gekroonde W. te zien gat, dat de lakei een Oranje-kokarde op den hoed droeg en dat op de rijtuiglantaarns prijkte de gouden koningskroon. Uit de ütrechtschestraat te Amster dam werdende vorige week n aar het politie posthuis op het Federiksplein gebracht een tachtigjarige man en diens vrouw van 76 jaren, die erg zenuwachtig en ontdaan waren en door een troepje straatjongens, die zelfs voor oude, gebrekkige menschen geen mededoogen hebben, danig in de maling waren genomen en gehinderd. Ze bleven een poosje op het bureau en gin gen daarop heen maar al spoedig kwa men ze weer terug. De arme oudjes had den geen onderdak en vioegen nu om een nachtverblijf. Aan hun verzoek werd voldaan. Op het bureau hield het oude vrouwtje zich flink, maar de man, die nog zeer ontdaan was en bevend nu en dan een slokje water diouk, werd hoe langer hoe minder; zijn stem werd al zwakker en zwakker, en op het laatst kon bij geen antwoord meer geven. Bljjkbaar had de man een flauwte, en daar tnen er niet in slaagde hem bij te brengen, werd hij naar uit Binnengasthuis gebracht en daai opgenomen. Een 3 tal kleine kinderen te Kampen waren Maandagavond spelende kort bij het vaarwater >de Beugel*. Een driejarig knaapje viel in het water en verdronk. De kleioe was er in gevallen zonder dat iemand het had opgemerkt. Te Haarlem is bjj een comestibles- handelaar ingebroken en daarna brand gesticht. Het achtergedeelte van hot pand is vernield en een som van f 300 is ontvreemd. Uit Groningen meldt men, dat de vereeniging van Sigarenfabrikanten heeft besloten, dat zij alle verdere corresponden tie met het Nationaal Arbeiders-Secietari- aat afsnijdt over schikking, teineinde de werkstaking te doen ophouden, omdat de heer Van Zomeren, vooizitter van dat Secretariaat, zich over de niet-stakers zoo ergenlijk had uitgelaten, dat daarop eene mishandeling van met-stakers door de stakers is gevolgd. Wederom hebben twee fabrikanten hunne werkplaatsen naar gemeenten in Friesland overgebracht.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2