Builen land. eener brug - veel bezwarender gemaakt, terwijl de te verwachten drukkere scheep vaart vanzelf op het openen der bruggen van invloed zal ziin. Een tweetal wenschen door den ge meenteraad van Westdorpe geuit: het aanbrengen van een pontveer te Driekwart en de aaneensluiting door verharding van een gedeeltelijke kunstbedekking op den oostelijken kanaaldijk onder Westdorpe vinden bij den Minister bezwaar. Alsnog durf ik den Ministerin overwe ging te geven, te willen nagaan of geen termen kunnen gevonden worden om in den verlangden zin te gemoet te komen aan de geuite wenschen. Het is toch moeilijk vol te houden dat een overtocht per roeiboot over het kanaal de voorkeur zoude verdienen boven een pontveer, en evenmin dat voor een be langrijk vervoer van landbouw-mortbreng - selen zoude kunnen volstaan worden met gedeeltelijke verharding van wegen De toestand ter plaatse is vol van be zwaren voor het verkeer, die niet te ont gaan zijnde Minister reike alsnog de helpende hand om dien toestand eenigszins dragelijk te maken Een derde punt betreft de gronden in de Axelsche vlakte. Dit is een oude geschiedenis. Herhaaldelijk kwamen de eigenaren zich reeds wenden tot de Re geering en Kamer met hun klachten over waterbezwaar. De Minister van den Berg gaf in 1886 de toezegging eener bijdrage in de kosten van voorziening. Door omstandigheden werd daarvan geen gebruik gemaakt Een adres aan de Kamer in 1893 toe gezonden, terwijl de heer Lely Minister was, bleef ten gevolge der politieke om standigheden onafgedaan. In 1896 kwam de zaak bij de overeenkomst weer ter sprake. Door de bedijking der Axelsche vlakte zal nu van doorkwelling van water geen sprake zijn, maar komt de gelegen heid van waterloozing ter sprake. De Minister van der Sleyden meende dat ook toen nog in aanmerking kwam het geven eener billijke bijdragewaardoor in die afwatering zal kunnen wot den voorzien. Ons geacht medelid, de heer Conrad, ter zake zeker uitnemend bevoegd tot oordeelen, zeide wanneer de Nederlandeche Regeering het plan maakt tot bedijking van die landerijendan kan men ook wel aan nemen dat behoorlijk gezorgd zal worden voor de afwatering van die landerijen niet op het kanaalwant daar is geen gelegenheid voormaar op de oostelijke waterleiding. Ik meen dat in de Memorie van Toe lichting en in de Memorie van Antwoord de indruk van 's Ministers woorden voor het betrokken belang niet zoo gunstig is als de door de Regeering in 1896 gegeven uitzichten deden verwachten. De Minister verwijst evenwel daarheen men mag dan ook immers vertrouwen dat hij krachtig zal medewerken tot het bekomen eener goede suatie voor deze zoo dikwijls teleur gestelde landbouwers. Bij een zaak met zulk een lange lijdens geschiedenis achter zich, wordt men mis schien wat al te bevreesd voor de moge lijkheid van nieuwe hinderpalen. De Minister zegt aan het slot zijner beschouwingen over dit punt in de Me morie van Antwoord Samenwerking met alle belanghebbenden tal echter daartoe tevens een vereischte zijn." Dat is een nog niet gehoorde voorwaarde Bestaat er kans dat die samenwerking er niet komen zal? Er is vrees voor. Een gedeelte van die Axelsche vlakte bestaat uit een groot laag terrein een moeras. En dat is voor de liefhebbers van het jachtvermaak op waterwild van zeer groot gewicht. Maar nu dreigt "het gevaar, dat er botsing zal ontstaan tusschen de belangen van hen ei verliepen dagen en maanden ik ver liet haar bijna niet. Ondertusscben zeide ik haar Diet, wat mij met de verschijning te Balva en Aquila ovei komen was op dat de schandelijke ontrouw, die ik ge pleegd had, mij niet uit baar hart mocht verwijderen. Wordt vervolgd. die in de Axelsche vlakte landerijen be zitten en die welke raken dit jachtterrein. Ik hoop dat de Minister de belangen van de landbouwers niet voor die van de jagers zal achterstellen en de zoolang ver waarloosde belangen van den landbouw in de eerste plaats zal willen behartigen. De heer Lely, minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zeide naar aanleiding van het gesprokene het volgende Mijnheer de Voorzitter De heer Henne quin heeft naar aanleiding van dit wets ontwerp een drietal punten ter sprake gebracht, waarvan naar het mij voorkomt twee staan buiten dit wetsontwerpdat wat er het meest mede in verband staat is de overgang van het kanaal in de ge meente Westdorpe. De geachte afge vaardigde heeft in het algemeen den wensch te kennen gegeven dat bij de uitwerking van dit kanaalplan in ruimere mate voorzien zal worden in het belang van de betrokken gemeenten. Het komt mij voor dat dit reeds gedaan is, en ik mag er met genoegen op wijzen, dat het gemeentebestuur van Terneuzen, zoowel als de gemeentebesturen van eenige andere gemeenten mij zelfs eene dank betuiging hebben gezonden voor hetgeen in het belang van de communicatie tot stand zal worden gebracht. De opmerking van den geachten afge vaardigde heeft betrekking op een voet- veer, dat bediend wordt door een roeiboot. Wordt nu het kanaal verbreed, dan zal de roeiboot iets langer tijd behoeven om over te varen, daar de overvaart onge veer 20 M. langer wordt dan die nu is Het komt mij voor dat in den bestaanden toestand daardoor niet zoodanige wijzi ging wordt gebracht, dat het noodzake lijk zou worden om het voetveer door een pontveer te vervangen. Voorts heeft de geachte afgevaardigde nog twee andere punten ter sprake ge bracht: de gelegenheid voor lossen en laden te Terneuzen en de afwatering der Axelsche vlakte. Ik heb met opzet in de Memorie van Beantwoording ten opzichte van de los- en laadplaatsen te Terneuzen mij van het geven van toezeggingen onthouden, omdat beloften dienaangaande door mij bezwaar lijk konden afgelegd worden, zoolang niet eerst de daarvoor noodige gelden zijn toegestaan. Tusschen het maken van de bedoelde los- en laadplaatsen en het verbeteren van het kanaal bestaat echter onmiddel lijk geen verband, althans niet in die mate dat de kosten van die los-en laadplaats, zouden kunnen gebracht worden ten laste van België. Ik wil echter gaarne aan den geachten afgevaardigde de verzekering geven dat het mijn voornemen is voort te gaan met het doen van voorstellen betreffende de verbetering van verschillende havens in ons land en dat ik de behoefte te dien aanzien van Terneuzen niet uit het oog zal verliezen. Juist dezer dagen heb ik een advies ontvangen van de Kamer van koophandel te Terneuzen om uitbreiding te geven aan de bestaande los- en laadplaats. Dit advies moet worden onderzocht door den water staat en Gedeputeerde Staten. Wellicht zal dit aanleiding kunnen geven tot het doen van voorstellen in den geest als door den geachten afgevaardigde wordt verlangd. Maar zoolang een bepaald voor stel de Kamer niet bereikt heeft, kan ik geen toezegging in deze doen. Ten slotte sprak de geachte afgevaar digde over de afwatering van de Axelsche vlakte Bij de behandeling van het tractaat is er reeds op gewezen dat de Axelsche vlakte niet in slechter toestand zou komen De gronden die de geachte afgevaardigde bedoelt, hebben geen afwatering op het kanaalhet water dier gronden verdwijnt gedeeltelijk door veidampiDg en verder door kwel in den naastgelegen polder en daarin zal door de bedijking geen veran dering komen die gronden zullen dan ook van die bedijking geen nadeelige ge volgen ondervinden Dat afgescheiden hiervan een verbete ring van de afwatering der Axelsche vlakte wenschelijk is, geef ik gaarne toe. En waar door de vorige Regeeringen en ook door mij, in 1893, werd toegezegd te willen bevorderen, dat voor de verbetering der afwatering van de Axelsche vlakte een Rijkssubsidie zou worden verleend verklaar ik mij ook thans daartoe nog, e«enals vroeger, gaarne bereid. Van het oorlogste! rein op het oogen- blik weer warnig nieuws. We laten hier de ontvangen telegrammen volgeD. Het eerste is op 1 April uit Bloem fontein vei zonden er. is van den volgen den inhoud De negentiende brigade deed een gofoiceerden marscb, bereikte de plaats, wear de Boeren in hinderlaag geleden hadden en begonnen het gevecht met hen, waa'op deze in allerijl terug trokken: Een groot Boerencommando, dat uit Ladybrand in de richting der water wei ken optrok werd door de cavalerie van Fiench bijna geheel uiteengejaagd. Een telegram uit Boesmanskop van 2 April zegt: De Boeren bezetten nog de waterwerkeü, die gistermiddag door de Engelsche artillerie beschoten werd. De Boo'en antwoordden. Er wordt bericht, dat eenige Boeren naar het Zuiden trek ken en een kleincommando naar hel Oosten. Uit Lourenfo-Marques wordt gemeld, dat Donderdag alle mijnen gesloten wer den. De Engelsche arbeiders en hun land- genooten in andere deelen der Republiek waaronder ook de Engelsche beambten der Banken, worden alle uit Transvaal gezet. De Boeren zijn zoo ontmoedigd, dat het onmogelijk is, velen die met ver lof zijn te doen terugkeeren naar het front, Zij zijn er over het algemeen af- keeng van het Biggengebergte te ver dedigen en zijn veideeld over de vraag of het verstandig is, den oorlog voort te zetten. Paaiden! Krüger heelt esideDt Steyn ovei gehaald, nog eenmaal hard nekkig stand te houden, voor zich ovei te geven. We willen bij dit telegram aanmerken, dat we het laten voor hetgeen het is. Uit Springfontein meldt 6en Reutei-te- legram, dat een twist tusschen een Kaf fer en een Afrikaner hiermee eindigde, dat de eerste den laatste beschuldigde, wapenen begraven te hebben, Een onder zoek bewees, dat de Kaffer geltja. had. Dit is zegt het EDgelsche bericht alweer een bewijs van de dubbelzinnig heid van den vijand, die zijn ouderwet- sche wapenen overreikt en zijn moderne in den grond stopt tot betere dagen. Aan Central News wordt uit Hamburg geseind dat volgens vertrouwbare bron, Keizer Wilhelm een telegram van rouw beklag naar Pretoria heeft gezonden, naar aanleiding van den dood van genei aal Jou- bert, doo*- bemiddeling van dr. Leyds. Keizer Wilhelm achtte Jouoert zeer hoog. Het gerucht loopt, dat het Hoofdcomi- te van het Roode Kruis tot de Engelsche regeering opmerkingen beeft gericht ten opzichte van de behandeling, waaraan de Boerengevangenen aan boord van de sche pen te Simonsstad zijn blootgesteld. De gevaDgen Boeren zijn gebracht in condi ties, die vreemd zijn aan huD vroeger ver blijf en voeding. Indien men geen eind aan dit rigime maakt, zullen zij allen moeten bezwijken aan de epidemische ziekte, die hen heeft aangetast. Mee zegt ook, dat minister Schreiner op zich genomen heeft, lord Roberts van deze feiten op de hoogte stellen. lloe het zijn moge, de reeks sterfge vallen, die onderde gevangenen voorkomen, wekt ten zeerste de verontwaardiging op van de geneeskundige wereld in Engeland. In de Kamer van Afgevaardigden van Portugal verklaarde de minister van bui- tenlandsche zaken, dat door de Engelsche Regeering aangevraagd was een militaii transport te mogen vei voeren over het Portugeescb grondgebied van Beira mar Umtah. Dit was door Portugal toegestaan daar Engeland van dit recht gebruik maak te dat bij verdrag was opgemaakt, De oorlog, die thans gevoerd wordt doet deze verdragen Diet te niet, das- zij voor het uitbreken v-n d^n strijd waren gesle ten. Portugal h'-eft dit besluit uit loyau- teit medegedeeld aan de Transvaalsche ïegeering. Portugal heeft waardig zyn plichten als neutralen staat opgehouden en allen, die hiervan iu kennis moesten worden gesteld hadden daarvan kennis gekregen. De minister voegt er aan toe. dat hij niet wil besluiten zender de plechtige ver klaring af te legger., dat bet Engelsche Kabinet met Portugal betrekkingen onder houdt van v,iendschap en loyauteit, die onmogelijk te overtreffen zyn. Dat dn Hoer geve, dat deze betrekkin gen eeuwigdurend mogen zijn. De prins van Wa'es aniveerde 535 Woensdagavond aan de Gaie du Nord, te Brussel kamende van Ostende. Op liet («ogenblik dat de trein bet sta tion verliet klom een persoon op de loop plank en los'e een revolverschot iD den wagen waarin zich de prins bevond, zon der dezen evenwel te raken. Do misdadiger werd gearresteerd. AXEL, den 6 April 1900. Woensdagavond had in het café van den beer Blansaart de aangekondigde voorstelling plaats met do bioscope van Henri ter Hall. We noemen de voorstel ling een uitmuntend geslaagde. En dat we in deze meening niet alleen staaD, bleek ons maar al te zeer uit het dave rend applaus, dat telkens Da een vertoo- r.ing door de zaal weerklonk en uit de gesprekken, die wij na adoop var. de voorstelling hooiden. De rij der levepde pbotographien werd geopend door een der fraaiste uit de collectie n.l. het straatgewoel te New- York. Die, welke onze aandacht vei der ir. het bijzonder trokken waren: Aan komst eener sneltrein te ParijsKlop partij tusschen een molenaar en schoor steenveger Een modern goochelaarReis door TunnelsSmakelijk eten Een Hol- landsche boeidery en Droom van een gierigaard. We willen hiermee niet bewereD, dat we de andere phoiografiën niet mooi vonden, integendeel, ook deze trokken ons aan, maar de genoemde boeiden ons in bet bijzonder. Voorts werden we nog onthaald op enkele lichtbeelden, portretten van bekeDde personen uit de Dreylus-zaak en de Transvaalsche oorlog. Het beeld van Krüger ontlokte aan bet publiek een luid en langdurig applaus. Deze avond heeft ons weer geleerd, dat er om iets schoons en goeds te zien, nog wel lielhebbers in Axel zijn. De zaal was toch door meer dan 130 personen bezet. We willen besluiten met den heer Ter Hall een lot weerziens toe te roepen en den eigenaar van het café te felicitee- ren met zijn succes, behaald met deze onderneming. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan der. raad van Be stuur der spoorwegmaatschappij Mechelen- Ter Neuzen te St. Nicolaas een adres gericht waarin eene betere aansluiting ver zocht wordt met Philippine, Sas van Gent, Selzaete en omliggende plaatsen. Adres santen gronden hun verzoek op de om standigheid dat uit de richting Selzaete naar Axe', drie maal per dag aansluiting is te Sluiskil, terwijl zulks omgekeeid alleen het geval is des namiddags half 5 met een oponthoud van ongeveer een uur te Sluiskil. Er bestaat alhier dringer.de behoefte aan eene dergelijke correspon dentie in den voormiddag, waarom het college aansluitiug verzoekt met den tiein die des voonniddags 7 u 50 m. uit St. Nicolaas vertrekt. Blykeos opgaven verkregen by de jongst geh' uden volkstelling, woonden alhier op 1 Jan. j.l. 2165 mannen en 2273 vrouweD, totaal 4438 personen. Hiervan behoo'en tot de kom wijk A 917 manDen en 1018 vrouwen, tot wyk B 582 mannen en 527 vrouwen en tot wijk C 666 mannen en 628 vrouwen. Op de door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente voorloopig vast-

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2