Buiieuland. (ilemengd Nieuws. den leerplichtigen leeftijd opnieuw moet worden ingediend. (Art. 9.) Als geldige redenen van tijdelijk schoolverzuim worden beschouwd in art. 12 lo. tijdelijke sluiting van de school of schorsing van het onderwijs 2o. een wettelijk voorschrift, hetwelk het bezoeken van de school tijdelijk verbiedt 3o tijdelijke wegzending van de school als tuchtmaatregel 4o. vergunning om de school tijdelijk niet te bezoeken op grond van werkzaam heden in of voor de bedrijven van land bouw, tuinbouw, veehouderij, verleend door den schoolopziener 5o. ongesteldheid van een kind, ver vulling van godsdienstplichten of andere ernstige omstandigheden, die als geldi ge redenen kunnen worden beschouwd De vergunning ouder 4o. genoemd in art. 12, wordt door den arrondissements schoolopziener voor ten hoogste zes weken gegeven. De belanghebbende ontvangt onmiddellijk kennis van de beslissing van den arr.-schoolopziener Wordt er op de aanvrage afwijzend beschikt, dan kan men in hooger beroep komen bij den districtschoolopziener. (Art. 13.) De zooeven genoemde vergunningen kunnen geweigerd worden, wanneer ge durende de laatste zes maanden, vooraf gaande aan do aanvrage, de school zonder geldige redenen verzuimd is, als er ge gronde reden is om te vermoeden, dat van de vergunning geen gebrm'k zal ge maakt worden voor het doel waarvoor de vergunning verleend kan worden en- wanneer het kind den leeftijd van tien jaren nog niet bereikt heeft. (Art. 14.) De vergunningen onder 5o genoemd in art 12 kunnen door het hoofd der school verleend worden lo voor onbepaalden tijd wegens ongesteldheid van het kind 2o voor hoogstens tien schooltijden in acht en twintig dagen voor het vervullen van godsdienstplichten en andere ernstige omstandigheden. Voor meer dan tien schooltijden in acht en twintig dagen behoeft het verlof de bekrachtiging van den arr.-schoolopziener. Een verzuim, waaromtrent binnen 8 dagen bij het hoofd der school geen be richt is ingekomen met opgave van rede nen, wordt door deze als onverschoonbaar aangeteekend. (Art 16.) Wordt door een kind, willekeurig de school verzuimd, dat wil zeggen, zonder dat van de vrijstellingen en vergunningen, die verleend kunnen worden gebruik wordt Toen ik bij haar kwam, vond ik vele koffers in hare kamer, en zij was kost baar doch in reisgewaad gekleed, en had gouden ïingen aan alle vingers, en er lagen vele goudstukken op tafel. »Nu zijt gij geholpen, Bastiano zeide zij, ik dank u, dat gij mij deze dagen ge trouw zijt gebleven, dat gij my niet in mijne ellende alleen hebt gelaten, en bid u mij te vergezellen. Dewijl echter uwe kleodercn gescheurd en door stof en vuil nis in eeneu vervallen staat zijn, moet gij zorgen u nieuwe kleederen aan te schaf ten. Neem zoo veel van het geld gij wilt." Dit zeggen bevreemdde mij, en nog meer de wijze op welke zij tot mij sprak. Ik wilde het geld niet hebben en zeide dat ik zonder twijfel te Rome geld voor mij zou vinden. »Misschien gaat gij liever naar uwen vriend Piccolomini terug," antwoordde zij daarop, »en nu wil ik u niet langer op houden, wanneer gij in uw verde f will rennen. Want ik heb met genoegen ver nomen, dat de booswicht u dierbaarder is dan mijne persoon; en hadden mijne ge beden en tranen u niet terug gehouden, gij zoudt my reeds den avond na onze aankomst alhier in myneu beklagenswaar- digen toestand veriaten hebben. Vertrek dusIk heb mijne gunst aan eenen on waardige verkwist. Doen wacht u wel, u hierop te beroemen, net z.w ge.aarlyk kunnen zijn." »Hoe is dut de stem vau mijne Her- gemaakt dan ontvangt de arr.schoolop ziener daarvan bericht. De volgende artikelen, waarop we in ons volgend nummer zullen terugkomen, bevatten enkele strafbepalingen Volgens art 29, is de gemeenteraad bevoegd by verordening te bepalen, dat onder zekere voorwaarden, ambtenaren der politie gemachtigd zijn een kind, dat zij gedurende de schooltijden op den open baren weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school, tot welker leerlingen het kind behoort Artikel 34 zegt, dat aan hen, die het gewoon la^er onderwijs genoten hebben, gelegenheid wordt gegeven tot het ge not van herhalings-onderwijs. Op de her halingsschool kunnen ook vakken onder wezen worden, die niet op de lagere school zijn onderwezen Het herhalings- onderwijs wordt geregeld door den ge meenteraad, in overleg met den districts schoolopziener na ingewonnen berichfc van het hoofd der school, terwijl enkele voorschriften door de wet aangegeven, in acht moeten genomen worden. Het bezoeken van de herhalingsschool is niet verplicht Artikel 36 yerklaart den gemeenteraad bevoegd voeding en kleeding te verstrek ken aan schoolgaande kinderen voor wie daaraan behoefte bestaat of met dat doel subsidie te verleenen. Kinderen die openbare scholen en kin dereu die bijzondere scholen bezoeken, worden daarbij op gelijken voet behandeld. Wordt vervolgd.) Belangrijke ooi logs beiicüten ziju we r,og steeds wachteu We ,zulieu do wei- oig ontvangen telegrammen bier dueu volgen Kimberley, 22 Maart. Nabjj Warreu- ton bad gisteren een hevig artillerie duel plaats, lusscnen een afdeeling Engelschen die op verkenning gegaan waren en de Boeien. Deze beschoten de Engelschen zonder veel uitwerking met vier kanon nen, die ten slotte tot zwygen werden gebraebt. Een Eugelsch soldaat werd gewond. Londen, 23 Maart. Het gerucht dat generaal Gatacre met ziju staf zou gevan gen genomen zijn is nog niet bevestigd. Aan oen EogeKch bla i wordt gemeld, dat de generaal zich te Gatacre bevindt. Spriugfontein, 23 Maart. Alhier is be richt ontvangen, dat een commando van vyf honderd Boeren teFauresmith besloten is tot bet uiterste te strijden. Bloemfontein, 22 Maart. Twee kolonels een kapitein en een luitenant der gatde, die zich zonder geleide acht mijl van het Modderrivierkamp begaven werden door Boeren beschoten. Een luitenant werd gedood, en de overigen zwaar gewond. Een der gewonde offLeren zwaaide met zijn zakdoek, waarop dn Boeten bun te hulp kwamen en zij naar een boerderij gebracht weiden. mingarda, die ik boorde?"" riep ik. »Dus hebt gij mij vastgehouden, niet dewijl gij mij bemindet, maar omdat gij mij tot uwe bescberming noodig had Dus waren die eeden en teedare liefkozingen ydel bedrog »Neen booswicht, schoone booswicht t" zeide zij »ik heb u b*»mind en bemin u nog, gelijk ik geen man bemind heben ik vrees door u krankzinnig te worden. Daai om is het beter dat wij scheiden, want ik mag en wil mijn leven niet aan het leven van een gelukzoeker, die met roo- vers omgaat, verbinden. Zie Bastiano, welk een bewijs ik u van mijne liefde geef. Vergeet Piccolomini en zijne oende, ga met my naar Rome, en noem u mijnen broeder, zoo zal bet u aan niets ontbreken, zelfs over Lamentano's dood bebt gij u niet beaDgst te maken, want Lamentano heeft nog vol berouw beleden, dat hy zelf en niemand anders oorzaak was van zijn ongeluk. Gij moogt dus zonder viees bij my wonen en in bet openbaar veisobynen. Wilt gij Piccolomini verlaten?" Wordt vervolgd.) Kaapstad, 24 Maart. Alhier is bericht ontvangen, dat Griquatown door vierhon derd Tran&vaalsche Boeren bezet is. Uit Kimberley is een kolonne vertrokken om de Boeren te verdrijven. Generaal Woodgate, die bij den aanval op Spionkop door een scherf van een granaat werd getroffen, is thans aan de gevolgen overleden. Men bad gehoopt den generaal in het leven te kunnen behou den. Doch ondanks de goede verpleging twee broeders pasten bem op is de bekwame veldheer, die reeds vele campagnes mede maakten en in den Zoeloe-oorlog diende, overleden. In een buitengewone zitting van de K. v. K. te Barmen deed de voorzitter mede- deeling van een bespreking met bet ko len-syndicaat te Essen. Daaruit bleek dat bet syndicaat hoopt, niet alleen het tekort aan te vullen, maar zelfs te overschrijden. Echter moest het syodicaat zich er voor- loopig toebepalen om den consumenten en den handelaais voor het boekjaar 1900 1901 dezelfde boeveelheden te verschaf fen, die ze eekregen hebben in het met 1 April afloopende jaar. De prijsopdrijving door de handelaars zou het syndicaat zooveel mogelijk tegen gaan. Een prijsverdooging van 3 tot 10 Gld. per 10 tons acht bet syndicaat voor de handelaars voldoende, Dat zou voor bet nieuwe boekjaar een prijs geven van 7020 tot 106,20 mark bij de bandelaars. De kolenuitvoer naar HollaDd en België Kon, in 't belang van duizenden arbeiders niet gestaakt woiden. Immers, de üuit- scbe consumenten zouden niet in staat zyn om die groote hoeveelheden over te nemen. De voorzitter besloot met de opmerkiDg dat naar zijn overtuiging de toestand van de kolenmarkt lang niet zoo bedenkelyk was als menigeen wel meende, zoodat de thans gevraagde paniekprijzen niet gewet tigd schenen. De Kamer besloot met algemeene stem men om nog drie of vier weken te wach ten alvorens te beslissen of verdere stap pen noodig waren. De Londensche correspondent der Petit Bieu meent te weten, dat de nieuwe mededeelingen die dezor dagen tusscben bet Kabinet Salisbury en de twee presi denten werden gewisseld, de uitwisse ling van gevangen Engelschen in de Tiansvaal tegen evenveel gevangen Boe ren zoude i betreffen. Van deze eersten •xijn er circa 4000 te Pretoria en dit zijn met het oog op een eveutueele belegering overbodige monden, die de Transvaal zicb vau den hals zou wilien schuiven. Maar volgens de door mij ingewonnen berichten vervolgt de correspondent beeft Engeland hoewel het 't vertrek van ttlrijke gevangen Boeren naar Sint Helena ten gevolge van deze onderhande lingen neeft vertraagd, ei geen ooren naar. Het is van meaning dat de tegen woordigheid van zoovele overbodige mon den te Pietoria een vooideel is voor maarsoualK Robertsen dat bet, aange zien oen Boei', in 't gevecht, opweegt tegen twee ot drie Eegelscben, niet in zyn belang ia om 4ÜUÜ van ziju soldaten legen even zooveel vyaudon uit te wis selen. Alleeu omdat deze laatste bekentenis moeilijk le doen was zonder de nationale eigenheide te kwetsen, zoekt beL andere en minder goede redenen om de voor stellen van de Transvaaische regeeiing van de band te wyzeu, voorstellen di andermaal deze bet vaste besluit doen nemen om nog wederstand te bieden en te blijven vertrouwen in een toekomstige revanche. Men verzekert dat, met bet doel om invloed te verkrijgen op de stemming der bevolking en de tedeiatie van bei britache rijk te vei naasten, de hertog van Yoik, zoon van den prins van Wales on ver moedelijk troonopvolger na dezen, zich naar alle grooio Eugelscho koloniën (Ca nada en Australië) zal begeven, om haar te bedanken in naam van koningin Vic toria voor baren stauci gedurende den oorlog en de vei een .ging van de koloniën met bel moedei land nauwer aan te baleu, ten einde Groot-Bniuuuië in staat te stellen nog meer dab ooit euu veroverings- gezinde en aanmatigende houding tegen de andere landen van de wereld te kunGen aannemen. AXEL, de» 27 Maart 1900. Zaterdag werd albier door J. van Cad- sand, landbouwer te Axel, in de herbeig van P. Koole aanbesteed bet bouwen van een landbouweiswoning met toebelnoren. Ingeschreven werd door de heereD H, Mangold, metselaar albier voor 2870 F. Daij, timmerman alhier voor 2674 A. J. Cornelissen, timmorman alhier voor ƒ2646; J. A. van Hoeve, metselaar, al- hier voor ƒ2590; A van T Hof, timmer man alhier voor 2574 A, de Jonge, metselaar alhier, voor ƒ2535; Kamoen, te Westdorpe, voor 2477 en J. K. Viok, timmerman albier voor 2379 aan wien bet weik is gegund. Vrijdag slaagde te 's Gravenbage, voor het examen nuttige handwerken o. m. Mej. C. J. Zonnevylle albier. Bij kon. bösluit is benoemd tot plaats vervangend dijkgraaf voor den Seydlitz- polder de heer P. Wauters. Bij den Uitgever G. J. Slothouwer te Amersfoort yaat onder den titel »Een Groot moordenaar" een nieuwe roman van »Prinses El sa" ter perse. Vonden de romans van deze auteur by bet beschaafde lezend publiek steeds een gunstig onthaal, dit werk zal zeer zeker duizenden lezera vindeu, wanneer men weet dat daarin Les Dessous van den Zuid-Afri- kaanscben oorlog behandeld worden, zooals by inzage van onderstaand schema van den inhoud zal blijken Schema. De zoon eener achtenswaardige koop mansfamilie (de Chamberlain's.) wil tot eiken prys hooger opkomen ei. om zyne verkiezing tot lid van het Parlement te verzekeren, koopt hy de stemmen voor een deel met het door een zyner broeders na gelaten geld, dat hy als voogd van diens onmondige kinderen beheert. De weduwe, die dit alles zeer goed doorziet, maar niet bewijzen kan, werpt zich met hart en ziel in de vrouwenbeweging, om andere moeders voor dergelyke handelwijzen te vrywarsn (dit is alles authentiek.) Maar het ontvieemde geld zal eenmaal weergegeven moeten worden en ofschoon het Kamerlid minister werd, nemen zyne uitgaven steeds toe en vraagt hij zich af hoe hij zicb redden zal voor oneer. Daar komt de troonopvolger hem in vertrouwen mededeelen dat hij verloren is, indien hy hem niet aanstonds helpt aan een millioen. Geen geldschieter vertrouwt hem meer hy heeft valsch gespeeld en moet volstrekt het stilzwijgea koopeu van den man die dit ontdekte. Tooneel tusschen den lichtzinnigen prins van den bloede en den eerzuchtigen staats man. Proces van 's prinsen voormaligen vriend, den lijfgarde-kolonel, die ter wille van het koningshuis alle schuld op zich laadt. Maar het geld moet er zyn en Cham berlain besluit den prins voort tan tot zyn machteloos werktuig te maken door hem te redden. Hij brengt hem tot Cecil Rhodes, den avonturier en deze redt bellen door zyne mynfondsen, maar op voorwaarde dat men hem voorlaan blindelings gehoorzamen zal. Afrika moet onder zyne heerschappij komen terwjjl Engeland in naam daarover heerscher zal zijn en Rhodes en Ctiamber- lain de schatten van het zwarte werelddeel ouder zich en hunne handlangers zullen verdeelen. Korte geschiedenis der Chartered Com pany,'' Jameson's inval en de smeulende ooi log. Tusschen dit alles in romantische figuren en lieides-dramas. Op den Ged. Burgwal te Den Haag sprong Vrydagvoormiddag een dame in een viaag van waanzin uit het zolderven ster op straat, In zorgwekkenden toestand opgenomen, werd zij in baar woning ge dragen en onmiddelijk geneeskundige hulp ingeroepen. Kort daarna overleed de dame.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2