Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Uitsluitend voor de Abonne's van ons blad. Een flink pakket vol platen. 50 Cent. GUSTAVE DORE. 50_Cent. Marktberichten. stand zal komen. De Voorzitter zegt dat B. en W. op de plaats een onderzoek hebben ingesteld en dat zij hebben bevonden dat er vee! we ter staat. Dat water kan zjjn loop niet hebben, domdat de geul aan Salomon Rouw blijk baar ingevallen is. Misschien is de Dijk graaf van den Beoostenbleypolder er ook wel mee bekend, hoe de toestand daar is. Na is het echter de vraag, w;e is verplicht deze gevul te laten maken, de gemeente of de polder. Dhr. Koster (dijkgraaf van den polder) zegt dat het daar zeer laag ligt, waar die raenschen gebouwd (hebben, ze kunnen wel midden in de Groote Kreek bouwen. Spreker meent dat, al wordt die geul ge maakt het water toch zal blijven staan. Hp weet ook niet of de geul van den polder is, en of ze door de polder is ge legd. Hij gelooft dat ze aan de gemeente behoort. De Voorz. zegt dat Beoostenbleij nog altjjd het water van dezen kant ontvangen heeft, en wat het wegloopen van het water betreft, er zal nog zoo wat een meter water in de sloot blijven staan, en dat vinden de menschen goed, dan kannen ze daar nog een wel in plaatsen. Wij (B. en W.) hebben ook gezegd dat de gemeente er zich niets van aan behoeft te trekken, omdat de geul aan den polder behoort, maar adressanten zeggen, dat ze reeds tevreden zjjn. wanneer ze de buizen krij gen, het overige werk zullen zij er wel aan doen. Dhr. Van Hoeve gelooft dat de geul aan den polder behoort. Dhr. Smies vraagt of de weg eigendom der gemeente is. De Voorz. zegtNeen, die is wel in onderhoud bij de gemeente, maar is eigen dom van de aanpalendb eigenaars. Het zjjn nu wel zulke groote kosten niet, maar de gemeente is nu eenmaal niet verplicht de geul te doen maken. Dhr. Smies zegt dat het te voorzien waB, dat men last van het water zou krjjgen indien men daar bouwde. Daarom zegt dhr. Lamaintre is het jammer dat er in dien tjjd geen bouwver ordening was dan zou zoo iets niet ge beurd zjjn. De Voorz vraagt of dhr Koster niet de toezegging ban doen, dat de polder de kannebuizen geven zal. i Dhr. Koster zegt er naai' te zullen ver nemen of de geul aan den polder toebe hoort, en zoo ja dan zal hjj ze laten [her stellen. Wordt besloten het antwoord van het polderbestuur in te wachten. V. Voorstel van dhr. L. Lamaitre e. a raadsleden, tot het vaststelle 1 van eene geheele nieuwe verordening op het heffen van schoolgeld. Door genoemde raadsleden wordt de volgende verordening aangeboden VERORDENING op het heffen van schoolgeld voor bet genieten van openbaar lager onderwijs in de gemeente Axel. Artikel een. Voor ieder schoolgaand kind, met uitzondering van de bedeelden en van hen, die schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, wordt schoolgeld ge heven. Artikel twee. Als belastingschuldigen wor den beschouwd de ouders der schoolgaan de kinderen, of, indien de ouders zijn overleden, de schoolgaande kinderen zelf. Artikel drie. Ter bepaling van het be drag van het in artikel één bedoelde schoolgeld, worden de belastingschuldigen verdeeld in vijf klassen. Tot de eerste klasse behooren zij, wier zuiver jaarlijksch inkomen bedraagt van 400 tot 700 gulden. Tot de tweede klasse behooren zij, wier zuiver jaarlijksch inkomen bedraagt van 701 tot 900 gulden. Tot de derde klasse behooren zij. wier zuiver jaarlijksch inkomen bedraagt van 901 tot 1100 gulden. Tot de vierde klasse behooren zij, wier zuiver jaarlijksch inkomen bedraagt van 1101 tot 1500 gulden. Tot de vijfde klasse behooren zij, wier ïuiver jaarlijksch inkomen bedraagt 1501 gulden of daarboven. Artikel vier. Het schoolgeld bedraagt, ongeacht of de kinderen de dagschool de avondschool, of wel beide bezoeken, per maand als volgt: In de eerste klasse voor één kind 20 centsvoor meerdere kinderen uit één gezin gelijktijdig met het eerste kind schoolgaande, elk 10 cents. In de tweede klasse bedragen deze sommen 30 en 15 cents. In do derde klasse bedragen deze som men 40 en 20 cents In de vierde klasse bedragen deze som men 60 en 30 cents. In de vijfde klasse bedragen deze som men 80 en 40 cents. Artikel vijj. Minvermogenden worden slechts voor de helft aan deze heffing onderwoipen. Artikel zes. Gedeelten van maanden worden bij de berekening van bet in de vorige artikelen bepaalde schoolgeld als geheelen beschouwd. Artikel zeven. De invordering der school gelden geschiedt volgens de verordening op het invorderen van plaatselijke belas tingeD in de gemeente Axel. Artikel acht Deze verordening treedt in werking op den eersten dag der maand, volgende op die, waarin de Koninklijke goedkeuriug ter kennis van het Gemeen tebestuur is gebracht. Artikel negen. Bij bet in werking treden dezer verordening zijn de vroegere bepa lingen niet moer van kracht. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der ge meente Axel, gehouden den 13en Maart, 1900. Dhr. Lamaitre zegt dat z. i. de vorige verordening, voorgesteld door dhr. Jansen onbillijk en ongeëvenredigd was, en dat hij wel vóór de vorige verordening gestemd heeft, omdat het voorstel van Jansen ook een deel van zijn voorstel bevatte, n 1. de minimumstelling van 400, maar dat bi) nader inzien de belasting der h»ogere klas sen onbillijk was. daarom heelt hjj zich er voor ingespannen om eene andeie regeling te verkrijgen. De Voorz. zegt dat in deze verordening, door de 6 Raadsleden voorgesteld ook wel onbillijkheden zullen voorkomen. Hij kan het ten minste ook niet zoo heel billijk vinden, dat, waar iemand met een inkomen van 400 een dubbeltje betaalt, hij met een inkomen van 700 ook maar een dubbeltje betalen moet, bovendien is de vorige verordening nog niet terug. Dhr. Van Hoeve vraagt of deze inge diende verordening wel kan behandeld, wor- dendaarde vorige nog niet teiug is, en de voorsteller van deze laatste afwezig is. Dhr. Lamaitre zegt dat het op den op roepingsbrief is geplaatst, en gericht is aan deze vergadering. Dat dhr. Jansen er niet is, dat weet ik niet hoe dat komt, maar dat doet niets ter zake, ik ben er voor dat het behandeld wordt. De Voorz.Het bezwaar van dbr. Van Hoeve bestaat niet, ieder kan met een der gelijk voorstel komen, en dat dhr. Jansen er niet is, daarmede kan geen rekening gehouden worden. Ten overvloede zal ik nog eens in omvraag brengen of de ver ordening al of niet behandeld zal worden Vóór behandeling stemden de hh. P. Dekker, Dregmans, Lamaitre, Van Fraajjen- hove, Koster, F. Dekker, Wolfert en de Voorzitter. Tegen de behandeling de hh. Smies en Van Hoeve. Dhr. Smies zegtNaar het mjj voor komt is de 5e klasse te laag aangeslagen deze zouden wel wat meer kunnen betalen. De Voorz.Wil mhr. Smies daar soms ook een voorstel van makwi Dhr. Smies: Och, mijnbeer de Voor zitter, ik denk dat dit toch niet genaderd zal zijn. In stemming gebracht wordt de veror dening met 6 tegen 4 stemmen aange nomen. Voor stemden de hh. P. Dekker, Lamaitre, Van Fraaijenhove, Koster, F. Dekker en Wolfert. Tegen de bh. Van Hoeve, Dreg mans, Smies en Oggel. De Voorz. maakt de opmerking dat art. 3 der verordening kan worden weggelaten, dit is eene vanzelfsheid De veror' e1 ng zal dus met weglating van art. 9 ter goed keuring aan Ged aiteerden worden inge- zunaen. De openbare zitting wordt gesloten, en overgegaan tot het houden eener besloten vergadering, ter behandering van punt VI Vaststellen kohier bootdel. omslag. Ruiten vertuit woordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur I Beleefd neem ik de vrijheid U voor het volgende een plaatsje in uw blad te verzookeD. CJit verschillendeomstandigheden, welke zich in 1en laatsten tijd aan mij voorde den, meen ik de gevolgtrekking te moe ten maken, dat vele verbruikers van hulpmeststoffen in ons land, de door ons in Januari jl. bij circulaire bekend ge maakte prijzen, vei gelijkende met die welke in 1899 door hen betaald werden, in de meening verkeeren dat de prijzen voor Thomasphospbaatmeel door ons te hoog z.jn genoteerd. In bet belang der zaak die wij voor staan, acht ik het noodzakelijk hier met nadruk te verklaren dat men zich in deze meening ten zeerste vergist. Door de gezamelijke DukscheThomas- phosphaatfabrieken werden de prijzen van het Thomasphospbaatmeel in verband met die van eits en steenkolen en ook om andere redenen verhoogd, vóórdat hel Contraal-Bureau nog was gbvestigd, en de door die fabrieken vastgestelde prijzen zijn zoowel voor de Handelaren in ons land als voor ons Centraal-Bureau Waar nu het Centraal-Bureau levert zonder berekening van extra winsten eD met toepassing der daarvoor toegestane reductiën, daar is als van zelf de moge lijkheid buitengesloten, dat waren van dezelfde kwaliteit en herkomst Duitschland) door iemand goedkooper kunnen worden geleverd. Behalve de reeds gesloten contracten mul de Thomaspbosphaat-fabrieken te Berlijn, de Kali werken te Stassfurt en eenige Kalkovens in België, hebben wij thans ook eene zeer voordeelig» over eenkomst geslote voor Qe leverantie van Superphosphate!) on Guano. Gaarne ver klaar ik mij bereid op aanvrage van be langhebbenden deprijzenen voorwaarden, die leverantie betreffende, nader mede te deelen. U beleefd dank zeggende voor de ver leende p.aatsruimte, heb ik de eer te zijn UEd. Dw. Dienaar W. Nijkamp H.Gzn. Directeur van het Centraal-Bureau uit het Nederlandsch Land- bouw- Comité voor den aankoop van landbouwbenoodigdheden. voor geheel Nederland. Enschedé, 3 Maart 1900 PARIJS, 12 Maart. De opstand van de Afrikaanders, wekt hevige ongerust heid iu Londen. Zij hebben de twee Engelscbe regimenten die Kitchener had afgezonden, op 10 K. M, afstands van de Aar verslagen. Er loopen nog niet bevestigde geruch ten, dat Roberts Bloemiontein is binnen getrokken en de Boeren MafekiDg hebben genomen. Tegen inwisseling van de Bon voorkomende op de vierde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van 35 cents, de prachtig uitgevoerde ATLAS VAN NEDERLAND EN ZIJNE BEZITTINGEN, bevat tende 30 Kaarten, bekomen. Deze Atlas, bewerkt onder toe zicht van verschillende Hoofden van Scholen, is voor den van een register van plaatsnamen, die op de kaartjes voorkomen, terwijl de afstanden der hoofdplaatsen in kilometers zijn aangegeven. Bij toezending van vijf en veer tig cents, wordt de Atlas franco per post toegezonden. Een volledige fraai geïllustreerde uit gave van MOEDER DE GANS, 9 klein kwarto deelen met de fraaie pla ten van De volledige HOEDER DE GANS, 9 klein kwarto deelen met 48 platen van GUSTAVE DORE: 1 Roodkapje en De Toovergodin, 2 Klein Duimpje, 3 Prins Gievelijn, 4 Blaauwbaard, 5 De Schran dere Prinses, 6 Asschepoester en Riket met de Kuif, 7 De schoone slaapster in liet bosch, 8 De gelaarsde Kat, 9 Ezelsvel. IT Negen deelen klein kwarto for maat. het mooiste voor de kinderen met 48 platen van GUSTAVE DORÉ. De beste bewerking in proza dooi Schenkman. Thans het geheele pak voor onze lezers slechts tijdelijk voor 50 Cent. Dit is een pak boeken dat ieder moet koopen, dit zijn vertellingen die ieder kind wil lezen, dit is een gelegenheid die zeld zaam is. Aan ons bureau afgehaald slechts 50 Cent. Axel, 10MRT. Ter Graan m ar k t van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 7,25 a f7,40 Wntergerst f 8,10, a f 8,20, Zomergerst I 7,60 a f 7,75, Rogge f 6.60, a f 6,65, Erwten f 7,60 a f7,80 Paardenboonen f7.25 a 7,50 Ha ver 16.75 a f7,- Koolzaad f0.-,af0,— Boter f 1,10 a f0,— per kilo. Eieren, ƒ0,78 per 26 stuks. Hulst, 12 MRT. Ter Graan markt van heden was de prijs als volgtTarwe 7,25. Rogge 6, -Wiutergerst ƒ8,-, Zomergerst ƒ0,- Haver ƒ6,50 Erwten f 7.50. Paardenboonen 7,—, Duiven- boonen 7,75, Witteboonen 9,25 Bruineboonen 8. Boekweit Lijnzaad -,-, Aardappels ƒ2,— a ƒ0,Koolzaad per 106 liters Boter per kilo 1,15,a ƒ0, Eieren per 26 stuks 0,70, a 0,—. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 33 stuks hoornvee, 35 varkens paarden verkocht 20 30 Gent, 9 MRT. Graanmarkt. De prijzen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 16,50, rogge 14,— gerst 18,50 haver 17,00 tot - koolzaad lijnzaad tot ljjnzaadkoeken tot koolzaadkoeken fr. per 100 kilos. Boter per kilo 2,70 tot 0, Eieren de 26, 2,— tot 0, Ter veemarkt te Gent van Vrijdag 9 MRT. werden te koop gesteld: 55 schapen, 10 lammeren, 102 kalveren, 217 vette var kens, 0 loopers, 457 biggen 26 melk koeien, 2 groote ossen, 108 jonge ossen, 114 vaarzen, 173 vette koeien, 78 stieren, 213 magere dieren. Prjjzen waren per kilog. voorossen en vaarzenvleesch fr. 130 a fr. 1.35 idem 2de qua!, fr. 1.15 a fr. 1.25 koeienvleesch fr. 1.20; a fr. 1.25; idem 2de qual. fr. 1, 05 a fr. 1.15; stierenvleesch fr. 1.10 a fr. 1.30 kalfvleesch fr. 1.60 a fr. 1.75, schapenvleesch, fr. 1.30 a fr. 1,40 lams- vleemh fr. 1,80 a fr. 2. en varkens- vleesch fr. 0.88 a fr, 0 95.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3