handbonw. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel, geweigerd werden door den Sultan. Thans, nu de oorlog in vollen gang is profiteeren Rusland en Duitschland van de gelegen heid. De Duitsche gezant heeft zijn aanzoek weer gedaan voor den aanleg van een telegraaflijn van Constance naar Konstan- tinopel, dat vroeger geweigerd is. De vraag van Rusland over den aanleg van spoorwegen in Klein-Azië is door de Porte overhandigd aan den gezant van Turkije te St Petersburg teneinde er met den Russischen minister Muravieuw over te kunnen onderhandelen. Zoover waren we reeds met ons over zicht gevorderd toen we nieuwere, doch helaas, minder bemoedigende berichten ontvingen. Generaal Roberts seint uit Driefontein dat de Boeren den 10de van deze maand den geheelen dag beproefden de Engel- schen tegen te houden. De troepen onder Roberts verweerden zich dapper. Twee battalions verdreven de Boeren uit twee sterke stellingen. De Boeren leden zware verliezen en lieten 102 gesneuvelden achter en 20 gevangenen. Aan Engelsche zijde zijn twee officieren gedood en negen gewond, waaronder twee kolonels. Wanneer het zeker is, dat de Boeren die verliezen hebben geleden, dan zal het ook| wel te {verwachten zijn, dat van de Engeische troepen weer velen gesneuveld zijn. Een aantal van 500 zou ons b. v in het geheel niet verwonderen. Hierboven schreven we, dat het ge rucht liep, dat er stappen waren gedaan om tot de vrede te komen. Dit gerucht wordt nu op volstrekt zekere wijze be vestigd. Maar daar komt een maar bij Krüger en Steyn hebben die stappen gedaan om een bepaalde verklaring van Engeland te verkrijgen. Volkomen onderwerping heeft Cham berlain gezegd. Welnu die woorden zullen het fleren Boerengeraoed weer doen op vlammen en de strijd op leven en dood verzekeren en een nieuwen stoot geven aan den opstand der Hollanders aan de Kaap. Transvalere, Oranje-Vrijstaters enAfri- kaanders zullen met nieuwen moed voort gaan hun tegenstand zal lang en hard nekkig zijn. Het dezer dagen vermelde bericht van het »H. v. A.« omtrent de spoedige opening van de grenzen voor den invoer van Neder- landsch en Fransch vee wordt door een Brusselsch blad »Le XXe Siècle* tegen- gebrul en gekerm van diegenen, die el kander tot den strijd aanmoedigen, ot aan hunne wonden bezweken, bet geklet ter der wapenen en het knallen der buksen. Virginio zelf gelijk wij den vol genden dag onderricht werden, had zich in den strijd gemengd en twee wonden daarbij bekomen. De ballingen streden echter als wanho- penden, en drongen onophoudelijk vooruit. De Romeinen zwierven in groote ver warring rondom ons heen, als een woe dende hoop wespen, en wy konden ons slechts met groote moeite tegen hen verdedigen. Toen ik bemerkte, dat bet gevecht achter ons nog heeter was, dan vooi ons, beschermde ik iemand, die naast mi] stond, en wees hem den weg naar St. Maria, zoo dat hij niet missen kon. Nu ging ik terug, dewijl ik beangst was voor Her- mingarda gelukkig brak de morgen reeds aau. Nu zag ik voor mij eenen vreeselijken strijd van vele Romeinen tegen een der onzen. Ik baande mij eenen weg, en zag Sciarra op den grond liggen: twee bal lingen beschermden hem. Toen ik echter te hulp kwam vloden de Romeinen, en lieten drie dooden achter. Sciarra was niet eens gewond doch slechts onder den voet gerend. Weréi vervolgd.) gesproken. Er is omtrent dit punt zegt het blad nog geen beslissing genomen. Aan het »N. v. d. D.« werd dienaan gaande geseind De Belgische minister heeft besloten de grens gesloten te honden. Ook de quaran tainestallen blijven bestaan. Bljjkens bericht van onzen gezant te Brussel is, met 12 Maart, ten gevolge van het uitbreken van mond- en klauwzeer in de quarantaine-stallen, bet grenskantoor Achel voor invoer van Nederlandsch melk vee gesloten. AXEL, den 13 Maart 1000. Vrydagavond omstreeks half tien ur klonk het geroep vau brand door onze straten, spoedig daarop schetterden de brandhoorns en in weinig tijds was ieder op de been en de geheele gemeente in rep en roer, enkelen uitgezonderd, die reeds zoo vast sliepen, dat ze van al het leven niets boorden. Onder deze laatslen behoorde zeker ook een ingezetene die Za terdagochtend op de markt kwam en toen hy daar de brandbiuscbmiddelen zag schoonmaken, met verwondering vroeg ot de spuit was geprobeerd. Door een tot nog toe onbekende oor zaak was brand uitgebroken in de schuur van den beet Lamaitre, staande in bet Juöerskwartier. Nauwelyks hadden de buren den brand onideKt, ot dadelijk weid de schuur opengerukt en een macnine benevens een karretje er uitgehaald, overigens bevond er zich bijna niets in. Het huisraad van de weduwe Leirze wier huisje aan de brandende schuur stond vastgebouwd, werd in aileryi in veiligheid gebracht, voor het geval dat de brand zich verder mocht uitbreiden. Dit laatste had gelukkig geen plaats, daar ei bijna geen wind was en de brandweer ai spoedig het laatste vonkje hadgebluschl. Nog vóór middernacht waren al de spui ten ingerukt. De schuur was tegen brandschade verzekerd. Zuiddorpe, 12 Maait 1900. Op de heden ólhier gehouden jaarmarkt waien aange voerd 11 paarden, 51 stuks hoornvee, 7 geilen en 2 kouijuen. De verschillende pryzen werden uitge- ïeikt als volgt Voor het meest in waarde zynde werk paard aan Ch. D'hooge te Koewacht. Voor het betrekkelijk meest in waarde zynde veulen aan H. Bonte te Koewacht. Voor het betrekkeiyk meest m waarde zynde jaarlingsveulen le piemie aan H. Bonte, 2e premie aan G. L. D'hooge beide voornoemd. Voor de meest in waarde zijnde baat- gevende of kaltdragende koe aan H. Puij- laert te Zuiddorpe. Voor de vetste os of vaars le premie aan Alb. de Keghel te Wachtebeke, 2e premie aan Frits Vermoet te Sas van Gent. Voor de schoonste geit le premie aan A. Bonne te Overslag, 2e premi6 aan M. Herman te Zuiddoipe. Voor het schoonste konyn le en 2e premie aan A. Claeys te Zuiddorpe. Voor bet grootste getal hoornvee aan Aug. Blauwe te Evergem met 9 stuks. De handel was vlug, goede pryzen wei den bedongen. Onder bet hoornvee bevonden zich vele puike dieren. Zondagmiddag maakten eenige hee- ren uit Hulst een uitstapje per fiets naar St. Nicolaas. Op het dorp Kemseke, leed een hunner die verkeerd uitweek tegen eeu andereu wielrijder en kwam daar door zoo leelyk te vallen, dat hy de pols van de rechterhand brak en een paar hoofdwonden bekwam. Nadat door een geneesheer een voorloopig verband was gelegd, werd de verongelukte fietsryder }«er rytuig naar Hulst gebracht. Ook de fiets was door den val erg beschadigd. Wij lezen in »de Telegraaf*: De Naamlooze Vennootschap Veree- nigde Zeepfabrieken te Rotterdam, hield in d'Geelvinck uitdeeling van de prijzen die den gelukkigen gebruikers van de Stuiverszeep eDZ. bjj verloting wareD te beuit gevallen. Ongeveer 500 prijzen en premies zijn in Amsterdam gevallen de hoogste was f 50, de laagste f 1. Het was druk in de Geelvinck en de directie van bovengenoemde Naaml. Venn, verichtte een dankbaar werk. Menig huismoedertje was er, die in deze tijden van werkloosheid wat blij was met haar prijs. Te Dantzig woonde eene weduwe SchaDkliess met twee zoons, een van 20 jaar, Rudolf, en eeu van 28 jaar, Julius. Daar de moeder in de laatste maanden bedlegerig was, zorgde de oudste voor de huiehouding en kookte hjj o. a. ook het eten, daar hy als sjou .verman toch niet veel te doen had. Voor eenige dagen smaakte den jongsten, Rudolf, het eten niethjj maakte daarvan Julius een verwijteen twist ontstond tusschen het tweetalplot seling greep Rudolf een mes en stak het zjjo broeder in de borsthet hart werd geraakt en Julius viel dood Deer. De moorde naar werd gevangen genomen. Te Parijs is een onschuldig veroor deelde in vryheid gesteld, zekere Rabiet, die ruim eeu jaar geleden, als medeplichtig aan een poging tot moord en heliDg, tot 7 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. Rabiet hield vol, onschuldig aan de mis daad te zjjn maar zijn verklaringen werden niet geloofd, tegenover het zeer bezwarend getuigenis van een medebeschuldigde. Laatstgenoemde, die in de gevangenis is overleden, beeft op zyn sterfbed bekend, dat hij Rabiet valschelijk beschuldigde en dat deze volstrekt niet bij de misdaad was betrokken. Rabiet is daarop terstond vrijgelaten en zijn proces zal worden herzien, om herstel van eer te verschaffen. De intocht te Lady smith. De intocht van generaal Bulier en zjjn ontzetkolonne binnen Ladysmith was, zegt de correspondent van de Daily Mail. een van de schitterendste en treffendste too- neelen waarvan ik ooit getuige ben ge weest. Twee en twintig duizend man, ruiters, voetgangers en kanonniers, onge regelde ruitery, koloniale troepen, matro zen, Indiërs, verzengd en gebruind, bespat met modder, haveloos als straatjongens, trokken drie uren lang voorbij generaal White, juichende, lachende, roepende en met hun helmen zwaaiend. Het bevrijde, taank'eurige garnizoen, wiens wyde khaki kleeding van weken van gebrek verhaalde, juichte hen op zjjn beurt toe. De Gordons pepen voor hen, en de vrouwen en kinderen wuifden en juichten mee. Generaal Buller werd bjj zyn komst stormachtig begroet. Twee bataljons Devons, die vjjf jaren geleden in Indië uit elkaar gegaan waren, verbraken de gele deren en renden op hun oude makkers toe. Nadat de stoet voorbjj was, zetten de burgers generaal White in eeu landauer en trokken hem aan de strengen naar zijn hoofdkwartier. De teekenen van het beleg, vervolgt de correspondent, zyn niet te lezen in de bomgaten noch in de platgeschoten muren, noch in de kelders, die gebruikt zjjn om in weg te schuilen, maar op het gezicht van de menschen. Als men door de straten loopt, is het alsof men wandelt door de zalen van een koortshospitaal. De man schappen dragen hun lijden luchtig, maar men behoeft slechts een sigaar of een be schuit aan Tommy aan te bieden om een man te ontdekken, die gebrek lijdt. De ontmoeting tusschen generaal Buller en generaal White was zeer karakteristiek. Het bad een toevallige ontmoeting kunnen zyn op den dag van een veldoetening te Alderschot. Er was geen gejuich, geen demonstratie, In Londen mogen mogen muziekkorpsen spelen, menschen juicheD en vlaggen wapperen, hier salueeren offi cieren elkander stiptelyk en begroeten oude kameraden elkander, alsof zij elkan der in Piccadilly zagen. De correspondent, kou dadelijk nadat de ontzetkolonüe binnen Ladysmith was, telegrafeeren door middel van het seiners korps op den Oemboelwana. waar twaali uren van te voren Lange Tom nog had gestaan en Ladvsmith had beschoten sedert de laatste dagen van October. Over de gevechten bij Pieters deelt dezelfde berichtgever nog mede, dat de Engelsche kanonniers, na de charge van le Dublins, op de schansen van de Boeren op bun eigen menschen schoten met gra naat kartetsen en lyddietbommen de sol daten sprongen daaiop in de hoogte en plaatsen hun helmen op hun bajonetten. De kanonniers hielden toen op, maai ondertuschen waren de manschappen weer onder het vuur van de Boeren gekomen. De correspondent van de Thimes is den dam in de Kliprivier boven Imtombi gaan bezien. De rivier, zegt hy, was voor drie vierde gedeelte afgedamd met zandzakken, die met een trein daarheen waren gebracht. De dam was voorzien van een sluispoort. Het garnizoeD zal veertien dagen noodig hebben om te bekomen. Zitting van 13 Maart 1900. Tegenwoordig de heeren Oggel, Lamaitre, Van Hoeve, Van Fraaijenhove, F. Dekker, Koster, P. Dekker, Smies, Wolfert en Drog mans, leden en J. A. van Vessem secretaris. Afwezig dhr. Jansen van Roosendaal. Voorz. dhr. D. J. Oggel. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Verslag van den Voorzitter der Nieuw jaars-commissie, het raadslid M. Wolfert, waaruit blykt dat door haar over 1899 1900 is ontvangen en uitgegeven eene som van ƒ520.47. Onder dankzegging voor het goed beheer voor kennisgeving aangeuomen. h. Bericht van Ter Neuzen d.d. 8 Maart jl. dat de Raad dier gemeente verlenging van den termijn heeft toegestaan, om de kinderen van Jacs. Dekker e. a. onderwys te laten genieten aan de Openb. School te Sluiskil. c. Idem dat door den Raad van Ter Neuzen zal worden begroot, hoeveel de gemeente Axel zal hebben te betalen in de kosten van bjjbouw, en aanstelling van een onderwyzer aan school D. te Sluiskil, noo dig geworden omdat kinderen der gemeente Axel genoemde school bezoeken. d. Antwoord van dhr. Nelemans, inge nieur van 's Ryks Waterstaat te Ter Neuzen, dat door het Rijk alleen aan bruggen en Schutsluizen reddingstoestellen worden ver strekt Jat het plaatsen van heiningen zeer hinderlyk zou zyn voor de scheepvaart, en door hem geen voorstellen omtrent red- dings- of voorbehoedmiddelen aan het Rjjk kunnen worden gedaan. De Voorz. Dus het Rijk wil er zich niet mede bemoeien, zouden we nu pogin gen in het werk stellen om ze van ge meentewege daar te krijgen Dhr. Van Hoeve zegt dat het zeer nuttig zou zyn, wanneer ze er kwamen,op welke wyze dan ook. De Voorz. Zonden de hh. dan aan B. en W. kuunen overlaten, hiernaar een onderzoek in te stellen Z. h. s. wordt hiertoe besloten. II. Zonder hoofd, stemming wordt be sloten af- en over te schrjjven op de be grooting 1899 de som van f 32.70 en op die van 1900 de som van f 13 III. Rekening algemeen Burgerl. arm bestuur over 1899, wordt tot onderzoek in handen gesteld van eene commissie, be staande uit de hh. Koster, F. Dekker en P. Dekker. IV. Verzoek van C. P. Gast e. a. om onderzoek in te stellen naar den water stand van den buitenweg. {In hun adres wjjzen adressanten op den voor hen on- houdbaren toestanddat het zoo erg is, dat zy huune winterproviesie, als aardap pelen enz. niet in de daarvoor bestemde plaatsen kunnen bewaren dat de inhoud hunner privaten door den hoogen waterstand in hunne woningen komt, wat natuurlyk zeer nadeelig werkt op de gezondheid dat het blykt dat de geulen, bestemd om het water af te voeren of verstopt of ingevallen zyn. Zy vragen om deze geulen open te maken, waardoor verbetering in den to

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2