Rechtszaken. Gemengd Nieuws. van de Engelsche regeering. Deze paarden waren voor Zuid-Afrika bestemd. Thans wordt gemeld, dat uit Fiume 6000 paarden op Engelsche transport schepen naar Afrika zijn vertrokken. In de Times" werd er op gewezen, dat er gebrek aan paarden was by de Engelsche troepenmacht en dat spoedig daarin moest worden voorzien. Uit Boedapest wordt thans gemeld, dat minister Goluchowski zich aldaar bevindt en dat dit in verband staat met de leve ringen aan beide oorlogvoerende partijen in Zuid-Afrika. Deze leveringen, die ook uit Oostenrijk plaats hebben, geschieden zoowel voor de Boeren als voor de En- gelschen. De Hongaarsche regeering nam er tot nog toe officieel geen kennis van. Zij heeft de leveringen onder den tegenwoor- digen gedrukten toestand, waarin de land bouw verkeert, des te meer als haar plicht gerekend, en deze niet willen bemoeilijken, vooral omdat er geen kruit of wapens, maar landbouwproducten worden geleverd. De regeering zal dan ook, naar gemold wordt, bij volgende leveringen van het zelfde standpunt uitgaan als tot nu toe. In Londen wordt druk besproken een telegram van Chamberlain aan Lord Mento, president van het Canadeesche Kabinet. Chamberlain heeft n 1 gevraagd hoeveel tioepen Canada naar Afrika kan zenden, als de Engelsche troepen elders zouden moeten optreden. Hieruit blijkt dus dat Engeland moeilijkheden verwacht hetzij met Frankrijk in Egypte of Ma rokko, hetzij met Rusland aan de In dische grenzen. AXEL, den Maart 1900. Woensdag avond 6 nur in de gerefor meerde kerk A alhier, bidstond voor Trans vaal en Oianje-Vrijstaat. Arrondissement-Rechtbank te Middelburg. Het gerechtshof te 's Glavenhage heeft bekrachtigd de beschikking der rechtbank te Middelburg, waarbij Misseghers, wegens den bekendeD moord te Koewacht, naar de openbare terechtzitting is verwezen. EEN WAARSCHUWING. De Leeuw. Ct. is »door een van de meest gezaghebbende juristen van ons land« op de waarschijnlijkheid gewezen van een groote zwendelarjj, gepleegd door personen en sloot de oogen in eene bedwelmende onmacht. Toen ik mijne krachten had terugge kregen, en de oogen opende, was alles stikdonker, en ik zag door het venster het gesternte aan den hemel. Daarover was ik verwonderd, en kon niet begrijpen, wat mij overkomen was. Eu ik dacht, dit gezicht voorspelt mij een groot onge luk. Derhalve haalde ik den vuurgeest uit mijnen gordel om hem te raadplegen. Toen ik echter het fleschje in mijne hand hield, schitterde het zoo helder, dat het schijnsel daarvan mijn geheele legerstede verlichtte. Dit was dus een gunstig voor teeken, en veroorzaakte mij groote blijd schap. Ik bad dus vurig God en de heilige maagd, dat zij mij voor de val strikken des satans wilden bewaren, op dat ik niet weder door den boozen geest in verzoeking werd gebracht, zoo als op de bruiloft van Monteleone. GEVECHT BIJ OLGIATO. Den volgenden morgen was ik vroeg op, want ik kon niet wachten, tot dat wij naar Olgiato opbraken. Doch mijne blijdschap vervloog in rook; want Picco lomini verwachtte nog bericht van de sterkte en de stelling van den vijand ook wilde hij onze manschappen goed laten uitrusten. Tegen den avond keerden de uitgezon den spionnen terug, en verhaalden, hoe zij hadden vernomen, dat don Marco di die zjj nog niet noemen kan, en wel door te spéenleeren op ons medeleven en ljjden met de Zuid-Afrikaansche Republieken. Het blad spoort nu tot voorzichtigheid aan. Men zende niet te gauw zijn gave aan den eersten den besten vrager, maar liever aan personen en vereenigmgen die het volle vertrouwen verdienen. Het blad denkt spoedig meer aangaande den bedoelden zwendel te kunnen meedeelen. De vreeselijke ziekte, die verleden jaar zoovele slachtoffers in d-n Oostdjjk onder Ouddorp maakte, schijnt daar weer uitgebroken te zijn. Twee gevallen van dysenterie hebben zich vooi gedaan. Aan den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht is hiervan Maandag telegrafisch kennis gegeven. Nabij Meppel is een landbouwer uit Ruinerwold door een trein overreden en gedood. Op het Goorke bij Tilburg zijn drie burgerwoningen afgebrand. Slechts 2 der bewoners waren verzekerd. Een persoon, die zich reeds ter ruste had begeven, kon slechts met moeite gered worden, doch heeft ernstige brandwonden bekomen. Een voerman, bode van Bokstel op 's Hertogenbosch, is even voor Bokstel bij ongeluk tegen een boom gereden. Door den schok viel hij van den bok in de ri vier de Dommel en is daarin verdronken zjjn lijk is den volgenden morgen opge haald. Het paard liep door en kwam met het voertuig ongedeerd te Bokstel aan. Van een juffrouw te Breda, die een petroleumstel wilde aansteken, gei aakten, door dat de olie ontplofte, de kleederen in brand. Ofschoon spoedig hulp verleend werd, kreeg de juffrouw zulke ernstige brandwonden, dat haar toestand levensge vaarlijk is. In de jongste kroniek der weesin richting te Neerbosch, opgenomen in het Oosten, herhaalt de heer Van 't Lindenhout dat hij over de treurige geschiedenis voor alsnog niet3 kan of mag meedeelen. Wat aangaat het wegnemen der kinderen uit Zutphen en Arnhem zegt de heer Van 't L. dat daardoor de last die op de in richting rust verlicht wordt, ten eerste wat de opvoeding dezer kinderen betreft, en ten tweede de niet minder zware last van de finaneieele zorgen voor hen. Daar het onderhoud van eiken wees aan voeding, kleeding. onderwijs, enz. jaar lijks meer dan ƒ120 kost en van de dia conie uit Zutphen jaarlijks slechts 50 Sciarra zich gelukkig, en nog ter goeder ure, in hi*. stadje had geworpen doch nu was hij binnen Olgiato opgesloten, zco dat er geen muU in of uit kon. De Toskaansche genera I C.imillo del Monte, lag, benevens Virginio Ursini, met alle maebt daarvoor, doch zij schenen gebrek te hebbeD aan kruid en lood van beiden was er echter van Rome onderweg. Toen Piccolomini dit gehooid had, gaf bij bevel dat ieder zich gereed zou hou- deD, ten einde den volgenden dag den vijand op te zoeken, want bij wilde in de morgenschemering op marsch te gaan, om Olgiato te ontzetten. Toen Thormaimer mij wakker schudde, ontwaakte ik vroljjk. Piccolomini schonk mij twee keurige hengsten, uit de stoe terij van den ouderkoning van Napels. Stijgbeugels en toom, benevens de dekken van purperkleurige stof, schitterden van zilver. Op mijnen hoed plaatste hij twee lange, sneeuwwitte reigervederen, en om mijnen hals hing hij een gouden keten. Hieraan erkende men den krijgoversten. Hij gaf mij het bevel over vijftig speer ruiters, 6D zeide »Bastiano, gy zult heden, de vooi hoede aanvoerende, ook heteeist den aanval doen, want wij moeten de Toskaners eu Romeinen uit elkaar jagen, en ons met Marco Sciarra vereenigen. Kunnen wij Olgiato niet reddeD, zoo is de kern van ons leger verloren, en d9 schoone Hermingarda di Solis daarbij. Voor dat d9 zon opging, waren wij voor ieder kind werd gegeven en van Arn hem 65 per kind, moest voor elk kind het tekortkomende uit de kas der wees inrichting worden bijgepast Te Maastricht is een 7-jarig knaapje uit het laam eener eerste verdieping ge vallen en aan de gevolgen der hekomen kneuzingen overleden. DWEEPZUCHT. In verband met het gebeurde te Appeltern verdient wel opmerking wat de »Gron. Kerkbode" uit Veenendaal meldt. Wellicht komt ook in ons land dergelijke dweepzucht nog meel voor dan menigeen vermoedt. Zoo was ik dezer dagen te Veenendaal, waar ik hoorde van »Zwarte Jannetje." Het meisje had aanvankelijk plan, onder wijzeres te worden. Ze werd in het gezin aangezien als iemand, die voor wat grootsch bestemd was. Ze begon met het lezen der Schrift voor hare huisgenooten. In het gezin zelf was Gods Woord nooit in eere geweest en er was geen kennis der Waarheid. Jan netje begon het gelezene te verklaren en heelde zich in, dat het haar beter afging wanneer ze de haren los maakte. Van het losmaken der haren kwam ze tot het los maken van haar jurk en van elk kleeding- stuk, dat haar belemmerde in het vrijeljjk laten doorwerken van wat zij noemde >de Geest." Ze kreeg stuiptrekkingen, verschij ningen, openbaringen en wanneer ze dan op den vloer neerlag, geraakte ze hoe langer hoe meer in wilde vervoering. Van de huisgenooten, die haar als iets bijzonders aanzagen, schreed de propaganda voort tot bekenden en familieleden. Uit Polsbroek, niet ver van Gonda, kwamen er, om het wonder te aanschouwen. Ze is nu op dit oogenblik zoover, dat ze zich uitgeeft voor de vrouw van Christus en hare volgelingen haar daarvoor ook houden. Ze mag de aarde niet meer aanraken met hare heilige voeten. Hare volgelingen uit enkele Hollandsche plaatsen, die in goeden doen schjjnen, heb ben daarvoor dan ook gezorgd. Voor haar werd eene prachtige woning gebouwd, zoo als in Veenendaal wellicht geen tweede is. Keurig gemeubileerd. Een brugje werd gelegd, wat den volgelingen wellicht dui zend gulden kostte, om te zorgen, dat het rijtuig tot vlak voor haar stoep kon rijden, wanneer de profetesse naar elders moest om te profiteeren. Allerlei dolle dingen worden van die samenkomsten te Veenen daal verteld Zoo bjjv. is men samen allen staan op, springen rondom de tafel en schreeuwen bijv. het kieupelrijm Onze Dirk, de jongste zoon, Die moet zitten op den troon, Zonen, zonen Troonen, Troonen 1 reeds ver van Celano, en tegen den mid dag ontdekten wij de torens en muren van Olgiato. Camillo del Monte had onze aantocht vernomen. Hij kwam ons te gemoet in 6en klein dal. De Romeinen stonden links op de heuvels, de Toskaners in de vlakte. Virginio Ursini voerde bet bevel over hen, die op de heuvels ston den. De veldheer van den giootbertog hield het midden, waar hij drie stukken geschut had, en Ercole di Pisa, zijn veld overste, voerde de Toskaansche ruiterij aan, die rechts van ons stond. Nu gaf Piccolomini het bevel aan Pier- conto de Montalto, om met honderd voet knechten de Romeiuen van de bergen te drjjven mij, om Ercolo te gemoet t6 gaan hij zelf, met al de overigen, wilde Camillo del Monte gevangen nemen. Voor dat Piccolomini de bende in slagorde ge steld had, kwam de Torkaansche ruiterij met loshangenden teugel op ons aanren nen, en het zware geschut was tegen onze voetknechten gericht. Nu riop ik mijne manschappen en wij trokken Ercolo te gemoet. To n wij elkaDder genaderd waren, verhieven allo een groot geschreeuw, en ieder greep zijnen man aan. Doch de Italianen zijn lafaardszij behoeden zich liever tegen wonden, dan dat zij zich aan dezelve blootstellen. Daarom woelden zij in de grootste wanorde door elkandei,de een trachtte den ander in den rug te valleD, of den rug viij te houden. En Jannetje krggt dan stuiptrekkingen «n oefent een meer dan magische invloed uit op hare volgelingen. Wie niet, zooals ze dat noemen. >wil vallen voor het recht van 't viouwtje," wordt buiten de familie ge sloten. Zoo verliet de brier zjjn wettige vrouw, op wie hij anders niets tegen had. De toestand schynt aldaar ook van dien aard, dat gevaar voor het leven volstrekt niet is buitengesloten, omdat men ook door lichamelijke tuchtiging den duivel tracht te weren 1 Ongetwijfeld is dit nauwkeuriger onder zoek waard. Ongewapend zou ik dit echter niet aandurven, want indien Jannetje »den geest" kreeg, kon het er wel eens minder geestelijk naar toe gaan. Onder de Veenendalers zelf heeft ze geen aanhang, maar op verderon afstand schijnt ze hier en daar in reuke van bijzondere heiligheid te staan. Dergelijke verschijnselen zijn ongetwijfeld ernstige roepstemmen voor ieder, om toch wel toe te zien. In 't bijzonder ook voor de ouders, om in hunne kinderen niet den hoogheidswaanzin te voeden, welke ook »Jannetje" blijkbaar bedorven heeft. Hoever het ook met haar reeds gekomen is, kan ook daaruit bljjken, dat hare volgelingen, wanneer zij stuiptrekkende op den vloer ligt uitgestrekt, haar omringen eD uit galmen Haar naam moet eeuwig eer ontvangen Men love haar vroeg en spa, enz. Ik hoorde, dat »Jannetje" zelfs het plan heeft opgevat, een nieuwe u'tgave van den Bjjbel te bewerken, die dan natuurlijk beter hare plannen zal kunnen dienen. In onzen tijd hadden we dergelijke dingen niet meer mogelijk geacht, maar in de kringen, waar Gods Woord niet meer zuiver wordt gekend, kan allerlei dwaalleer op komen 1 Behoud is ook hiei alleen in de rechte bediening des Woord. Het zou zegt. »Dj Stand." niet onbelangrijk zjjn, dat, mochteD ook elders zulke verschijnselen zich vooi doen, deze eveneens publiek werden gemaakt. Wel toch kent men hetgeen in Noord-Mexico geschied is, waar iemand zich voor den Christus uitgaf en opmerkelijke teekenen deed, en evenzoo het gebeurde in Brazilië maar omtrent ons eigen land zijn we meestal het slechtst op dit terrein ingelicht. Dat zon dunkt ons ook zeer leer zaam wezen, vooral voor de lezers van De Standaard" en de volgelingen van tal van verkondigers van het z.g. »ware woord." De zwanenzang van een kind. Op een plaatsje bij Turnhout lag een kleine jongnn ziek. Daar hoorden de ouders hem met heldere stem zingen, zooals zjj het nooit van hem vernomen hadden. Zij gingen, verbaasd naar zyne kamer. Terstond zweeg hjj en was dood. In het Belgische dorpje Bincbe heeft Woensdag de begrafenis plaats gehad van twee echtgenootec, die juist even lang ge leefd hadden. Zij waren op denzelfden dag geboren. De man stiet f onverwacht, terwjjl Ilij, ziek zjjnde, op weg was naar het gast huis. En de vrouw stierf, toen men eeuig# minuten later die treurige tjjding haar bracht. De Baets, de jonge man, die bij Gent een meisje met 21 messteken verwondde, is na de misdaad in het kanaal van Tér Neuzen gesprongen, naby de brug van Wondelgem. Een schipper heelt hem er uitgehaald, waarna hij is aangehouden door de politie, die hem om 3 uren aan den onderzoeks rechter De Ryckman heeft overgeleverd. De Baets toont een diep berouw hij deed niets dan weenen, toen hy naar de gevangenis werd gebracht. daar w|j door de Toskaners overmand waren, namen mijne manschappen weldra d9 vlucht. Gelukkig nochthans had Pic colomini ons gevaar gezien, want hij zond ons nog honderd ruiters te hulp. Nu begon het gevecht op nieuw. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2