Landbouw. Rechtszaken. Lemengd Nieuws. Is Cronjé eenmaal uit de val, waarin de Engelschen hem meenen gelokt te hebben, dan zal hij met de nieuwe troe pen generaal Roberts werk genoeg geven en wie weet of dit al niet is gebeurd of de terugtocht der Engelschen naar het zuidwesten niet reeds in vollen gang is. Bij de Tugela gaat het den Engelschen ook niet voor den wind. Bullers troepen zijn nauwelijk de rivier 07er, of zij moe ten weer terugtrekken omdat een aantal Boeren ontdekt werden, die men reeds ver weg waande. In den omtrek van Ladysmith wordt geschoten, zeggen de correspondenten doch van welke zijde het schieten komt weten ze niet. Generaal White heeft een uitval gedaan, aangezien hij nog •niet te Colenso aangekomen is, bestaat er goeden grond te gelooven, dat de uit val weer afgeslagen is. Rondom Kimberley is het een vreemde toestand. De Daily Chronicle zegt in een telegram: De cavalerie, die een honderd ponder der Boeren wilde vervoeren, die ten Noorden van de plaats was opgesteld, kwam terug met de tijding dat het stuk door twee-en-dertig ossen getrokken, Noor delijk van het Rivertonstation was ge zien op weg naar Transvaal. Het tele gram meldt niet of het kanon ook ver gezeld werd door Boeren. De cavalerie- soldaten zullen toch zeker niet alleen door de ossen en het kanon afgeschrikt zijn. Yerder zegt dat telegram ook, dat de Tranvalers meer ten Noorden van Kimberley samentrekken en het kamp der Engelschen beschieten. Uit Kimberley wordt verder nog gemeld, dat de stad meer haar gewoon aanzien begint te krijgen. Cecil Rhodes is nog in de stad Gedurende het beleg beliep het totaal der verliezen 150 man in ver schillende gevechten, waarin de Engel schen steeds aanvallend te werk gingen. Het aantal granaten, dat door de Boeren is afgeschoten wordt op 6000 geschat. Bij die gelegenheden werd destadjievig beschoten. Gedurende dien tijd waren alle stadsgedeelten onveilig en vielen er slachtoffers, terwijl schade werd aange richt aan eigendommen. De totale Engelsche verliezen zijn nu reeds over bijna 12000 man. Gesneuveld 136 officieren en 1273 mangewond 396 officieren en 5273 manaan hun wonden overleden 29 officieren en 229 manver mist en krijgsgevangenen 171 officieren en 2446 man door ongelukken 1 officier en 12 manals invalide teruggezonden 54 officieren en 1628 man. En dat alles om een handvol goud! want hij is van hemelsche natuur. Doch de Spiritus Farailiaris belooft u nog an dere belooniDgen. Weet gij, boe Sclavanis madonna u verrukte, en hoe gij haar als standbeeld zaagt? Levend zal zij u verschijnen, gelijk zij ons verschenen is." Toen don Alfonso aldus sprak, schudde ik misnoegd het hoofd en zeide»ik ver lang niet naar haar. De Spiritus Fami- liaris. of de gunst van mijnen vuurgeest, schonk mij die deern, en leerde mij de ijdelheid van mensobelijke wenscben kennen." Ed daarop berichtte ik getrouw en nauw keurig mijne ontmoeting voor de heilige kapel van Lorette, tot aan de vlucht van Lucia bij Trevi, hoe ik haar bij het brui- lofsfeest van den hertog van Monteleone had weder gevonden, en drie dagen geleden verlaten had. Nu lachte don Alfonso hard op en zeide »Bastiano, u heeft een booze geest ge plaagd dit is echter ook wel andere mannen overkomen, welke om den Spi ritus Familiaris wilden dienen. Gij hebt de schoone Hermingarda di Solis zeker wel bij Trevi door helsche listen verloren, doch op de bruiloft van Monteleone, heeft eene sluwe tooverheks u gefopt, die eene menschelijke gedaante had aangenomen, om u tot ontrouw jegens Hermingarda, en tot eenen bloedigen moord te verleiden. Geloof mij, dat was een spook, hetwelk gij op het kasteel van den prins Colleferro omhelsd hebt en het monster is zeker in In Bombay en niet minder in Engeland heerscht groote opgewondenheid. Want in de Perziche Golf is een Russische kruiser te Bunderabbas aangekomen. Het schijnt een groot schip te zijn. Het Engelsche oorlogsschip Pomone is naar Bunderabbas vertrokken met de kanonneerboot Sphinx. Ongerustheid heerscht naar aanleiding van de herhaalde mededeelingen omtrent de activiteit der Russen aan de grens van Afghanistan. Alle Engelsche officieren zagen hun verlof ingetrokken, met uitzondering wanneer ziekte dit noodig maakte Enkele officieren die verleden week naar Europa wilden vertrekken, kregen bij het aan boord gaan van de mail-stoomboot bevel zich weder bij hun regimenten te vervoegen. Het is te hopen voor de Boeren, dat Rusland Engeland werk gaat geven in andere deelen van het Keizerrijk. En wanneer Frankrijk dan ook mocht be ginnen, dan zal Engeland zijn macht, al is die ook nog zoo groot, moeten gaan versnipperen. Ongetwijfeld, we herhalen het, zal dit den Boeren ten goede komen. Uit de zoo pas ontvangen telegram men kunnen we nog maar niet dien hopeloozen toestand van Cronjé distil- leeren, die door de Engelschen voorge steld wordt. Cronjé heeft zich nog vol strekt niet overgegeven. Integendeel nieuwe verschansingen zijn opgeworpen, zooals Roberts van zijn ballon uit ont dekt heeft. In den omtrek van Arundel blijven de Boeren onbewogen door Cronjé's lotge vallen zweven om Clements Zij zijn nu ten Westen van Arundel opgesteld. De Engelschen, staande op een kopje met twee 15-ponders en twee houwitsers, hoopten voor het vallen van den avond - dit was Vrijdag de Boerenstelling te hernemen. Deze poging is echter mislukt. Boven schreven we, als Frankrijk nu ook eens begint. En werkelijk, ook daar schijnt iets te broeien. In de Fransche Kamer is verklaard, dat Diego Suarez, aan de noordelijkste punt van Madagas car, onmiddelliik in staat van verdediging moet gebracht worden. Zonder discussie is daartoe besloten. Uit Londen bericht men, dat de ad miraliteit besloten heeft direct de vloot te mobiliseeren. Het dagelijksch bestuur van het »Land- bouw-Comité" heeft een adres a:in de Tweede Kamer vei zonden, om dat college dringend te verzoeken met der, meesten rook verdwenen, toen het zijne bedoeling bereikt zag." Toen de heer van Monte Marciano dit zeide overviel mij eene huivering, en nog meer, toen hij mij bij de baud nam en bij den anderen heer bi acht, zeggende: »don Bastiauo, zweei t ei op, de jonk vrouw Hermingarda di Solis, op het kasteel Colleferro gezien te hebben, alwaar zij de bruiloft van Monteleone vieien." •Neen, zg is sedert zes dagen op het kasteeltje van Cicoli," riep een der ruiters, »daarheen ontkwam zij met haien broeder don Domenico Falterra bij ons gevecht met de bezetting van Cicoli Wij hadden haar reeds gevangen ouze soldaten lieten haar echter in den steek." •Spreekt gjj van dor, Domenico Falterra?" zeide daarop don Marco de Sciaria, »die is onder eenen moerbeziënboom, bij Olgi- ato, waar de groote weg naar Tivoli loopt, begraven. Gisteren morgen kwam hij, met zes ruiters gewapend den weg van Cicoli at, m9t een teeder meisje, hetwelk hij zijne zuster noemende, rijdende op een muildier. Met ons vier en twintigen overvielen wij hem evenwel wilde hg tegenstand bieden, en schoot op Marco di Astani, zoodat de kogel hem langs zijnen wang afschampte. Nu stietten drie te gelijk hem neder, zoodal hg op de plaats zelve den adem uitblies. De zes ruiters renden hals over kop naar Cicoli. Doch Domenico's zuster werd als goeden buit naar Olgiato gevoerd daar wordt zij nog spoed en nog voor de behandeling van het wetsontwen omtrent den leerplicht (dat intusschen reeds voor Dinsdag aanst. aan de orde is gesteld) het aanhangige ontwerp »boterwet" te doen behandelen, daar, als eenmaal het eerstgenoemde wetsontwerp aan de orde is gesteld, zeer zeker de boter wet," welk9r behandeling van veel meer urgenten aard is, geheel op den achtergrond zal geraken. Het bestuur vraagt dit in het belang van den landbouw, en in het belang van den eerlijken boterhandel. AXEL, (len 27 Februari 1900. Als vertegenwoordiger van het »Neder- landsch Zuid-Afrikaansch Fonds tot daad werkelijken steur," is nog opgetreden te Axel de heer dr. R. P. Oiïrmga Hz.( arts. Met ingang van 1 April a. s. zijn verplaatst de kommiezen bg 's rijks be lastingen J. P. Manni, 2e kl., van Hoede- kenskerke naar Vlissingen (haven.) P. van Wouwo, 3e kl., van St. Maartensdijk naar Hoedekenskerke, C. Fortuin, 3e kl. van Bruinisse naar St. Maartensdijk, S. A. Iburg, le kl., van Coitgene naar Brui nisse, P. A Groenewoud, 3e kl., van St. Jar,steen (tijd.) naar Cortgene, L. A. Pie- ters, 3e kl., van Axel naar IJzendijkn, C. Heerius, 4e kl., van St. Jansteen (tijd.) naar Axel en G. Kuiper, 4e kl., van IJzendijke naar St. Jansteen. En met ingang van 1 Mei 1900 J. J. Vijverberg, 2e kl., van Goes naar Vlis singen (stad,) L. C. Adriaansen, 2e kl., van Vlissingen (stad) naar Goes, V. A. van Aörde, 4e kl., van Kauter naar Aar- deuburg en M. J. Almekmders, 3e kl., van Aardenburg naar Kauler. - Zijn we wel ingelicht en we hebben alle reden om te gelooven, dat wij het zijn, dan zullen de vereenigde fabrikanten van beetwortelsuiker dit jaar besteden 9,— op waggon 8,50 op den tram. Voor beten met meer dan 4°/0 tarra zal nog 2°/0 voor grondverlies daaraan woiden toegevoegd, terwijl de kosten van inslaan en wegen berekend worden op 271/2 cent. Alle prijzen per 1000 KG. Voor de beten die niet aan het schip geleverd worden zal men dus ontvangen netto 8,225 Weekbl. v. Z. VI. W. D.) Arrondissement-Rechtbank te Middelburg- Ter griffie der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, is door den Advocaat Mr. J. J. Heijse aldaar, als toegevoegd raadsman aan den van moord beklaagden gevaDgen gehouden, en geen duivel zal baar aanraken, want ik heb haar mg zeiven voorbehouden," Bg deze woorden wierp Marco den mantel van den linkerarm, wees op den sluier, dion hij daarom had gebonden, en zeide»daar hebt gij mgn veldteeken en hare kleur. Toen ik haar eergisteren ver liet weende zy overluid en vreesde, dat mgne soldaten baai geweld zouden aan doen. Nu zwoer ik ieder den dood, die haar niet met eerbied zou behandelen of zells maai verkeerd zou aanzien, nam haren sluier, bond dien om mgnen aim en zeide van nu af ben ik uw ridder en beschermer." En bet was dezelfde sluier, dien ik bij Hermingarda had opgemerkt, toen zij mij voor de eerste maal in de heilige kapel te Loretto verschenen was, namelijk die hemelblauwe zgde met goud doorweven, waarmede zij hare lokken bijeen hield. Nu begreep ik dat een booze geest mij op de bruiloft van Monteleone wreedaardig bedrogen had, en mijn hart klopte ge weldig, en mgne liefde wakkerde weder op in lichte laaie vlam. In dezen oogenblik zag ik door het venster op de straat, en ontdekte den ouden Thorbaimer met andere soldateu. Nu ontvlamde mijn hart en ik vloog ijlings naar buiten de straat op. De oude viel voor mijne voeten neder, omhelsde mijne knieën en riep: »God dank, dat ik u weder zie, lietste, beste heer 1 Dat gij A. G. Miaseghers. verzet aangeteekend tegen de beschikking dier Rechtbank waar bij genoemden Missegherg, met bevel tot gevangenhouding, werd verwezen naar de openbare terechtzitting van voornoemde Rechtbank. Het Gerechtshof te 's-Gravenbage moet alsnu over die al of niet verwijzing be slissen. Als een staaltje van de belangstelling in de gebeurtenissen in Transvaal, wordt uit Winschoten het volgende historische verhaal gemeld. Een jongen aldaar komt het huis zjjner ouders binnenrennen en roept»D'er is ook weer 'n telegram aanplakt." •Zoo, wat den Joa, de Boeren hebben 't overwonnen, raoar wacht even, 'k zei even mien klompen hoalen." »De klompen bromde de vader voor zich heen. Maar ja wel, fluks kwam de knaap terug en las zijn vader nu den inhoud van het telegram voor. Hij had het, om 't goed over te brengen, op z'n klomp geschreven 1 Een 52 jarige Engelsche zeeman, die blijkbaar niet geheel nuchter was, kwam in den nacht van Vrijdag op Zaterdag aan boord van het ss. '"•Osborne," liggende aan de Binnenhaven O.-Z. te Feyenoord. Door mis te stappen stortte hij 18 voet diep in het laadruim. Mit verbrijzelden schedel werd hij doodeljjk gewond naar het Zieken huis getransporteerd. Een dienstmeisje te Heeren7een, dat te Oudeschoot (Fr.) ter catechicatie was geweest, werd Donderdag avond j.l., ter wijl het donker was, op de terugreis aan gerand door een manspersoon die zich achter een boom had verscholen. Ze schreeuwde zoj luid zij kon om hulp, waarop twee personen toesnelden en ook een rjjtuig naderde. De andere koos daar op het hazepad. VADERMOORD. Omtrent den moord te Wjjk bjj Heus- den, vermeldt het »W. v. H.« het vol- geude Een vreeseljjke gebeurtenis had Vrijdag morgen alhier plaats. De landbouwer Abraham van Loon, een man van twee en zeventig jaar, was met zgn zoon Dirk, iemand van rnim dertigjangen leettjjd, in zijne schuur werkzaam Hij gelastte zjjnen zoon een beladen zak op te heffen, hetgeen deze weigerde. Of toen daarover eene woordenwisseling ontstond, weten wij niet, doch is vrjj waarschijnlijk, waarop de zoon zijn mes trok en zgn vader een steek in den hals toebracht, die zoo ernstig aan kwam, dat hij dood ter neder stortte. De moordenaar liep de woning uit en verschool zich buiten. Toen er personen passeerden, die over de vreeseljjke zaak spraken, hetgeen hg hoorde, vluchtte hg ook van daar om op den dijk de dingen af te wachten die gebeuren zouden. Het dnurde dan ook slechts zeer korten tgd, toen hg aldaar door den gemeente-veld wachter Roza werd aangehouden. De schuldige bezit zooal niet gekrenkte geestvermogens, dan is toch iemand van een zeer beperkt verstand zoodat hg ver moedelijk niet geheel toerekenbaai kan ge steld worden voor de vreeseljjke daad van vadermoord. De oude man zou eerstdaags zjjne gou den bruiloft hebben gevierd. Terwijl de huisgenooten van een slager te Kerk Driel zich ter ruste hadden be geven, ontstond er in de binnenkamer een brand in den schoorsteen, waardoor schoor- nog leeft, heb ix eerst sedert gisteren uit den mond eener schoone jonkvrouw ver nomen, die troosteloos weende, toen ik uwen naam noemde. Zy is u zeer toe genegen. O ga mede naai Olgiato." Nu was hei mij, als ware alles wat ik ondervond tooverij, en ik wist niet of ik waakte, dan of ik droomde. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2