Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. ioenlijkheid door de wereld komt, ja, daarbij nog offerende op de altaren waarop staat »geeft den Keizer wat des Keizers is en Gode wat Gode is," en dan daarom geen honger lijden, hulde aan zulke menschen, erf daar iemand zooals ik onlangs las die dat zelf méédeelde by een interview aan een reportei New-York uit moest omreden dat het jaarlijks inkomen maar 150,000 gulden was. Dan moost ik bepleiten het goed recht of de billijkheid van het betreffende raads besluit; nu, ik denk wanneer men voor beelden heeft en toestanden bezit van gelijken aard dat men dan overeenkomstig die voorbeelden en toestanden vergelij kingen kan en mag maken. Meer kan ik nu niet zeggen, had ik nu maar aan logica gedaan ik zou er mis schien meer van kunnen zeggen en dhr. B. beter op de hoogte brengen. Dan zou ik kunnen schrijven ovei Heemskerk, over Thorbecke, over Kappei- ne aan wien men te danken heeft alles behalve eene vrije school voor heel de natie. Hadden die edelen des volks andeis gedaan dan hoefden we denk ik geen goed of kwaad recht van een gemeenteraads besluit omtrent schoolgeldregeling te be spreken. Ten slotte en houdt my dit ten goede, ik vermoed, dat lijkt mij zoo toe uil het schrijven van M. en B. dat zij zich in spannen voor eene klasse des volks, zon der de machtige kern die er in schuilt te kennen of te snappen >of kan men soms ook Oost-Indisch blind zijn En nu M. de R zeg ik u hartelyk dank voor uwe verleende plaatsruimte en verzeker u dat ik voor deze zaak in kwestie geen plaatsje meer zal vragen. Adieu D. F. Wij ontvingen nog een ingezonden stuk, dat evenwel geen ander licht op de zaak laat vallen, waarom wij het ter zyde heb ben gelegd. Den inzender, alsook den heer D. F. verwyzen we naar het verslag der heden gehouden raadszitting. Red. Zitting van 20 Februari 1900. Behalve dhr. Dregmans zijn alle leden tegenwoordig, Voorzitter dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering wor den gplezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mrdedeeling van ingekomen stukken. a. Procesvei baal van kasopnennng bij den gemeente-ontvanger, waaruit blykt dat is ontvangen over het dienstjaar 1899 de som van f18087,46® en 1900 1419,55 Te zamen f 19507,01®, en bljjkens voorhanden zijnde bewijzen van uitgaaf is uitgegeven over het dienstjaar 1899 de som van f 18016,08 en 1900 r 137,87 Te zamen f 18153,95, zoodat meer ontvangen is dan uitgegeven de som van 1353,Oö6. Het goed slot der rekening van 1898, hetwelk niet op de loopende begrooting in ontvang is gebracht, bedraagt 128,45. Er moet dus in kas zijn 1353,066 128,45 1481,51», overeenkomend met de vertoonde gelden. b. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van verschillende verordenin gen. zooals heffen keurloon, begrafenis rechten enz., alles tot 1 Januari 1901. c. Idem houdende goedkeuring van een raadsbesluit, betreffende af- en overscbrjj- vit,g van posten op de begrooting van 1899. d Idem op de begrooting van 1900. e. Bericht van Ged. Staten, houdende de verhooging der jaarwedde van den gemeente ontvanger tot 450, met verzoek den be trokken titularis hiermede in kennis te stellen. II. Verharden Zaamslagschen weg. De Voorzitter deelt mede dat bij de pas plaats gehad hebbende aanbesteding is in geschreven door H. Klaassen, keien van 16 op 18 cM. voor f 25890, K. de Vos, 25000, B. van Eek, 24970, N. F. Rottier, 12 14 23960 en A- Tholens, 22956. Voor de tweede soort, keien van 9 op 15, was in het geheel niet ingeschreven Dhr. Jansen meent dat de inschrjjvingen van 16 op 18 wel van onwaarde zouden kunnen verklaard zjjn, omdat die in de begrooting niet genoemd worden. De Voorz. zegt dat het toch geen be zwaar kan opleveren, wanneer die bedragen voorgelezen worden. Dhr. Van Hoeve vraagt wat de begroo ting was. De Voorzitter zegt 19025, dus het verschil met de laagste inschrijving is ƒ3931. Dhr. Van Hoeve zegt dat dit nogal groot is, het is nog maar enkele dagen geleden, dat de begrooting opgemaakt is, zouden dan de keien zooveel naar boven gegaan zjjn De Voorz.De aannemers zeggen dat in den laatsten tijd als 't ware dag voor dag de prijs der keien is gestegen, en dat het reeds 2 maanden geleden is dat de begrooting is opgemaakt. Dit laatste gelooft dhr. Van Hoeve niet. By onderzobk blijkt, dat reeds 30 No vember het verschil in prijs is opgegeven van keien van */u en Wu. Den heer Jansen komt het verschil ook wonderlijk voor, hadden we keien van genomen, dan zouden we wel iuschryvers gehad hebben. De Voorz. zegt dat dit ook gedaan is, de Raad heeft naar twee soorten laten in- schrjjven, naar het schijnt dat de 2e soort niet te krijgen is. Spreker betreurt het ook, dat de aanbesteding zoo deerlyk te gengevallen is. Dhr. van Hoeve stelt voor den weg aan den laagsten inschrijver niet te gunnen, welk voorstel met 8 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Vóór stemden de hh. van Fraayenhove, van Hoeve. Wolfert, F. Dek ker Jansen van Roosendaal, Koster, Smies en P. Dekker, tegen de hh. Lamaitre en Hierna stelt de héér van Hoeve voor om nog een jaar grint voor den weg aan te koopen. Dhr. Lamaitre zon liever den weg leg gen tot bv. aan de Ronde Patten, dan is het slechtste gedeelte van den weg toch be- keid. De Voorz. zegt dat uien dan toch weer op dezelfde bezwaren stuit, de prjjs zal zoowel voor een gedeelte als voor den geheelen weg te hoog gevonden worden. Het voorstel van dhr. Van Hoeve wordt met 9 tegen 1 stem (die van dhr. Lamaitre) aangenomen. III. Aangaan geldleening. Tengevolge het niet gunnen van de keibestrating en het uitstellen tot het leggen daarvan tot het volgende jaar, vervalt dit punt. IV. Vaststellen verordening heffen school gelden. Door Ged. Staten werd de aanmerking gemaakt dat in de verordening in plaats van minvermogenden on vermogenden moet gelezen worden. Deze verandering moet geschieden op het stuk zelve. Evenwel geven Ged Staten in overwo ging eene nieuwe verordening te make\ Daar nu toch eene nieuwe verordening moet gemaakt worden, stelt dhr. Lamaitre, evenals de vorige keer, nogmaals voor om het minimum inkomen, in plaats van op 30C op 400 te stellen. Hjj blijft er bij dat het een treurige zaak is, dat men schen met een inkomen van 300 nog schoolgeld moeten betalen, en wie van de arbeiders verdient er nog 300. Van een jaar gaan reeds 52 Zondagen at en dan de dagen nog eens waarop vanwege het slechte weder niet kan gewerkt worden. De Voorz. zegt dat de mindere standdoor het minimum-inkomen op 300 te stellen in het geheel niet getroffen wordt. Er gaan tegenwoordig 350 ter school, en van die 350 zijn er 210 die niets betalen. Hieruit blykt toch dat de werkman dus door die verordening hoegenaamd niet ge troffen wordt, integendeel dat zjj zoo mild mogelijk is toegepast. Bovendien wie van den boerenstand verdient er 300 per jaar, geen enkele boerenarbeider, bijgevolg zijn die menschen allemaal vrij van het betalen van schoolgeld. Gaat men met 400 be ginnen, dan zouden er te veel vrygeschat worden, want ik geloof dat vaa een in komen van ongeveer 400 wel een dubbeltje schoolgeld af ban, Dhr, Lamaitre zegt dat men niet alleen boerenaibeiders als voorbeeld moet nemen, maar ook timmermans- en metselaarsknechts, die ook dikwijls aan het plakbord staan, omdat zij geen werk hebben. Dhr. Jansen zou met het voorstel van dhr. Lamaitre kunnen meegaan, wanneer dan menschen die een inkomen van 1300 en meer hebben verhoogd werden. De Voorz Dat zou debillykste weg zyn, maar de vraag is, zal dat goedgekeurd worden Dhr. Lamaitre kan zich met dat voorstel niet vereenigen. Dhr. KosterDaar doe ik ook niet aan mee Het voorstel van dhr. Lamaitre om het minimum, inkomen op 400 te stellen wordt met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemden de hb. Wolfert, F. Dekker, Lamaitre en Koster; tegen de hh. Van Fraaijenhove, Van Hoeve, Jansen van Ro- sendaal. Smies, P. Dekker en Oggel. Alsnu doet dhr. Jansen het voorstel om het minimum inkomen op 400 te stellen, maar de 3 hoogste klassen met 20 cent te verhoogeD, dus de hoogste klasse te brengen op ƒ1,— de tweede op ƒ0,80 en de 3e op 0,60. Dhr. Koster zou hiermede maar liefst wachten, hij heeft geen zin om daarvoor te stemmen, omdat zulks niet op den op roepingsbrief staat. Dhr. Jansen vraagt waarom hy geen voorstel doen mag, dasr toch dhr. Lamaitre er ook een gedaan heett. De Voorzitter zegt dat dhr. Jansen vol komen in de orde is, en het voorstel van dezen is adrem, omdat het hier geldt het maken eener nieuwe verordening. Het is geen wyzigen van eene verordening, het is het maken van een geheel nieuwe. Wil echter dhr. Koster zich buiten stem ming houden, dan kan hy dat doen. Het voorstel van dhr. Jansen wordt nu met 9 stemmen aangenomen. Dhr. Koster onthield zich. V. Missive van de commissie voor de doortrekking van het Kanaal Hulst-Axel- sche Sassing, houdende verzoek aan den Raad der Gemeente om aansluiting door een adres van adhaesie aan het adres van dhr. vau Deinse, tot wederbevaarbaarstel- ling van voormeld kanaal. De Voorz. zegt dat de commissie wat verder zou gaan dan dhr. van Deinse, die alleen de bevaarbaarstelling vraagt voor platgeboomde vaartuigen, zoogenaamde vletters. Dhr. Jansen zegt dat platgeboomde vaar tuigen geen vletters zyn, maar dat zulke de mast knnnen strijken. De Voorz. zegt dat volgens vertrouwbare mededeelingen, zulke vaartuigen wel dege lijk vletters worden genoemd. De commis sie heett echter op 't oogzien te ver- krygen, dat het kanaal zoodanig wordt ingericht, dat het kan bevaren worden door schepen, die vrachten kunnen veivoeren van 100 of 150000 K.G. Dhr. Koster denkt dat, als men wat veel vraagt, er dan kans is dat men niets krijgt. Hy meent, dat het al voldoende is, wanneer er b. V. een vaartuig van Piet van Doorn door kan. Z. h. 8. wordt besloten adhaesie te ver- leenen aan het adres van rar. Van Deinse. De Voorz. deelt nog mede, dat in de laatst gehouden besloten vergadering is gesproken over verandering van het school gebouw. Hy zegt de vorige week met het hoofd der school, dhr. Van RujjveD, over dit onderwerp te hebben gesproken. Deze heeft gezegd dat hij het er dit jaar nog wel mee doen kan, dat er nu nog plaats genoeg is. Mochten er evenwel met den winter meer kinderen bijkomen, dan kunnen altyd de noodige maatregelen worden ge nomen. Nog deelt de Voorz. mede, dat op ver zoek van Jacs. Dekker door ons aan den Burgemeester van Ter Neuzen is gevraagd, onder welke voorwaarden zyne kinderen naar de school te Sluiskil kunnen blyven gaan, daar dit voor het vervolg door de gemeente Ter Neuzen verboden wordt. Hierop is echter nog geen antwoord ont vangen. Mochten die kinderen naar Axel naar de school komen, dan zouden er weer een 20-tal by komen, en dat zou noga} moeiijjk z|jn, daarom hebben we ook ge? vraagd welke eischen Ter Neuzen stelt, wanneer die kinderen daar ter school mo gen gaan. Dhr. Van Hoeve vraagt of die kinderen nu niet zonder onderwys zyn. De Voorz. zegt dat het verzoek gericht is aan Ter Neuzen, om de kinderen nog een paar maanden te Sluiskil naar school te laten gaan, hetgeen is toegestaan! De vergadering wordt hierna gesloten, daar niemand meer 't woord verlangd. Van 1 tot en met 15 Februari 1900. Hulst. Huwelyks-Aangiften. 3. Andreas van Loojj, 54 j., weduwn. en Rozalia Ver hoeven, 48 j., wed. Huweljjks- Voltrekkingen. 7. Philippus Josepbus Joris (van St. Nicolaas België,) 49 j., weduwn. en Ludovica Pieternella Troupée, 38 j jd. Geboorten. 3. Amelia Wilhelmina, d. van Petrus Gomarus Neefs en Maria Philo- mena de Weert. 7. Josephina Julia, d. van Johannes Cornelis Lauwereys en Jo hanna van Kemseke. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Emanuel Verstraeten en Maria Victoria de Pesseroy. 13. Nelly Juliette Renée Marie, d van Josephus Augustinus Joannes Berch- mans Maria Gislenns Seyalitz en Camiile Isabella Juliette Marie Poot-Bauder. Oveilijden. 6. Anna Catbarina Stuck, 71 j., wed. van Jacobus de Bakker. 8. Louis Theodore de Virieu, 72 j., z. van Jan Paulus en Rosalie Pierart (beiden overleden.) 12. Willem Johannes Tbielens, 16 j., z. van wijlen Angustinns en Adol- phina Theresia Seraphina Pinguet. 14. Anna Catharirfa Heyens, 66 j., wed. van Pieter Jacobus Verstraaten. 15. Charles Smits, 73 j., echtg. van Johanna Petro- nella Engels. Koewacht. Geboorten. 7. Alina Maria, d. van Desiderius van der Ha en Prudentia Maria Lammens. 13. Martha Maria, d. ran Joannes Valeut en Maria van Damme. OverJyden. 9. Een als levenloos aan gegeven kind van het mannelyk geslacht, van Alpbonsus Waumans en Ulalie Ver schoren. 10. Augustus Baert, 21 j., z. van Josephus en Maria Theresia de Schep per (beiden overleden.) Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Zaamslag. Huweljjks-Aangiften 14 Pieter van Driel, 25 j, weduwn van Magdalena Maria Brandes en Suzanna van der Gouwe, 21 j, jd Geboorten 1 Catharina, d van Cornelis Jansen en Janna Verplanke 2 Jan, z van Levinus Mechielseo en Magdalena Bakker 3 Een als levenloos aangegeven kind van het vr geslacht, van Gnillaam Dees en Paulina Riemens 14 Johanna, d van Abra ham Cornelis van Langevelde en Kryna de Jonge Overlijden 4 Lijntje Dees, 78j,ecbtg van Gerard van Driel 8 Cornelis Verberk- moes, 73 j, weduwn van Maria Hamelink 13 Adriaan de Ritter, 77 j, weduwn van Cornelia Openneer 14 Krina Dieleman, 4 m, d van Jan en Hebrina IJzebaart Zuiddorpe. Geboorten. 7. Franciscus Cornelis, z. van Theodorus Josepbus Maria Moerdijk en Amelia de Rycke. Overlijden. 3. Florentia Alexandrina van Vooren, 10 m., d. van Ivo Bavo en Clo- tildis Maria Boddaert. 15. Antonius Fran ciscus Valcke, 69 j echtg. van Joanna Fraocisca Pieters. Boeren hoofdkwartier bij Lady smith. 16 Febr. Gisteren hebben da Engel- scben beproefd onze burgermacht om te trekken, door te trachten om op te ruk ken tot bij hét punt waar de Blauwkians- rivier en de Tugela samen komen, en den Boschkop te bezetten. Zij werden afge slagen. De Boeren Behouden alle stellin gen. Drie der Boeren zijn gekwetst. Het verlies van den vijand is onbekend. PRETORIA, 17 Febr. Heden is hevig gevochten by Kimberley. De federalen behouden onder Cronje bun stellingen.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3