Landbouw. («emengd Nieuws. In antwoord op een vraag omtrent be richten van het oorlogsterrein, zeide mi nister Balfour, dat de berichten er op wijzen dat generaal Buller de voorwaartsche be weging zijner troepen van af de stelling door hem Woensdag ingenomen niet dwingt. Wij hebben, zoo vervolgde de minister gemeend, dat het niet juist zou zijn bij hem aan te dringen op gedetailleerde in formaties omtrent de operaties, die thans gaande zijnnoch achten wij het raad zaam indien hij ons dergelijke inlichtin gen geeft, deze openbaar te maken, voor dat de operaties zijn voleindigd. De Egyptische patriot Abounadara zegt in de Patrie, dat de Egyptenaren ver heugd zijn over de nederlagen der En- gelschen.' Een opstand in het leger is echter onmogeliik. De muiterijen zijn alleen in Soedan mogelijk. De vijand schap der Egyptenaren is verergerd door het uitzenden van Egyptische soldaten, zonder hen de plaats van bestemming te doen kennen. In den Duitschen Rijksdag worden de bosprekingen van de vloot wet voort gezet. De heer Rickert heeft met warmte gesproken voor de vermeerdering der vloot. De staats-secretaris zet uiteen, dat de eenige vraag deze is, of uitbrei ding der vloot noodzakelijk is eu of het Duitsche volk de kosten dragen kan. Hij wees op de groote toename van den in- en uitvoer ter zee, en der steeds grooter wordende welstand van het volk. Hij verklaarde, dat de voordracht bij de be raadslagingen in de Bundesrath met al- gemeene stemmen werd aangenomen. In den Italiaanschen senaat verklaarde minister Venorta, dat de betrekkingen met Engeland steeds vriendschappelijk waren en dat wederzijds vol vertrouwen bestond. Hij hoopte, dat de gebeurtenis sen in Zuid-Afrika geen verwikkelingen met zich zouden brengen van meer al- gemeenen aard. Heden middag gaf de heer Koert, zui- velconsulent in Zeeland, eene lezing over »Fabriekmatige Zuivelbereiding in ver band met de veefokkerij*. De lezing had plaats in het hotel »Het Gulden Vlies* alhier, en was niet druk bezocht. iDgeleid door den heer Lev. de Feijter, landbouwer alhier, begon spreker te zeg gen, dat tegenwoordig op twee manieren gekarnd wordt, en wel de oude en de nieuwe manier, ot zonder en met centri fuge. Voor de afiooming van de melk zijn ongeveer 36 uren noodig, wanneer men Hierop scheiden wij, want wij vreesden de terugkomst van bare stiefmoeder en haren stiefbroeder. DE SCHAKING. Ik had in de duisternis mijn en Domeni- co's paard met omwondene hoeven uit den stal gehaald, opdat men het trappelen niet zou kunnen hooren. Toen ik na middernacht op den trap zat te wachten, trad eene mannelijke gedaan te zacht achter mij uit de duisternis te voorschijn. Daarovei verschrikte ik zeer en vroeg»wie gaat daar Het was echter Hermingarda in de klee deren van haren broeder, met een bundel onder den arm. Verheugd bracht ik haar in eene Dauwe straat van het vlek, waar de paarden stonden vastgebonden, beurde haar op mijD paard, en sprong zelf opdat van haren broeder, en alzoo diaafden wjj zwijgend voort. Toen wij buiten het vlek waren geko men, riep zjj»God heeft een wonder aan mjj gedaaD, want mijne stiefmoeder sliep naast mij, zoo vast als een doode. en hoor de niet, toen ik van hare zijde opstond." Wij reden sterk door, en toen de mor gen aanbrak hadden wij reeds het stadje Fabriano voor ons, Ik echter kon mij niet verzadigen met bet aanschouwen der zeld zame schoonheid van den teederen knaap, die in de gestalte van Hermingarda aan zijne zijde reed. Geen liefdegod wordt door de schilders schooner afgebeeld. op de oude manier te werk gaat. Daar voor is een kelder noodig, waarin de tem peratuur 15° Ceicius is, terwijl niet te diepe melkteelen mogen gebruikt woiden (15 cM.), want hoe dieper deze zijn, hoe langer de room noodig heeft om naar bo ven te komen. In Z,-Holland wordt ook nog een koel bak gebiuikt, om de melk dadelijk sterk af te koelen. Deze melk wordt dan in vertind ijzeren emmers in den koelbak ge plaatst. Znlk eene wijze van bewerken noemt men daar >voorkoelen«. Wanneer volgens de nieuwe wijze wordt te werk gegaan dan moet de melk, voor ze in de centrifuge komt, eene warmte van van 30<t c. hebben want is ze warmer dan woidt de kwaliteit van de boter slechter en is ze kouder dan zal er nog te veel vet in blijven. Overbodig is het te zeggen of men snel of langzaam draaien moet, dit moet de praktijk leeren. Bij de afkoeling heeft men op twee za ken te letten 1° op de kwaliteit oer bol er en 2° op de boteropbrengst. Nu heeft de ondervinding geleerd dat dit voor iedere hofstede niet hetzelfde is. Er is in Zee land een strijd over geweest, en mij is al dikwijls gevraagd, of ik een voorstan der ben van de centrifuge, maar ik zeg beslist, als men op de oude maqier wer ken kankoop dan geen centrifuge. Wil men er een koopen dan moet men bet tege- bruiken water onderzoeken ten tijde der warmste zomerdagen hetwelk dan warmer moet zijn dan 13° C. Door handelaars in centrifuges worden natuurlijk deze instrumenten hooggepre zen, maar proeven hebben bewezen, dat afgeroomde melk ("oude manier) 0,6 per cent vet bevat, en afgoroomde melk (nieuwe maniei) 0,2 percent. Op de oude manier is voer 1 Kg. boter te ver krijgen 34V2 Kg. melk noodig, terwijl men op de nieuwe manier om 1 Kg. boter te verkrijgen 30,3 Kg. melk noodig heeft, terwijl alsdan moet aaugenomen worden, dat de melk een vetgehalte van 3 percent beeft. Eene koe, die 3000 Kg. melk pei jaar levert, geeft daarvan 87 Kg. boter, op de oude manier gekarnd, terwijl met de cen trifuge van dezelfde melk 99 Kg. wordt verkregen. Gesteld nu dat de boter 1 kost, dan zou dit een voordeel geven van 12 per jaar en per koe. Daarentegen verspeelt men weer in de kwaliteit van de afgeroomde melk als kalversvoeder, terwijl men de slijtage aan de centrifuge ook rekenen moet. In een woord, de centrifuge kan geen kwaad, maar eene goudmijn voor de boeren is het ook niet. Wanneer men de melk levert aan de Ook in de dorpen, waar wij stil hielden, om ons te ververschen en de paaiden te voeien, bewonderde iedereen de schoon heid van mijnen geleider, en de vrouwen gaven luide hunne inkking te kennen en lachten wanneer Hermingarda op de zen iof bloosde. Toen wij door een eiken- boschje reden, zeide zij >verf mijn aan gezicht, Bastiano, opdat ik er mannelijker uitzie." Zjj steeg van het paard en zocht planten die bruin en geel moesten verven wreef de bladeren en bestreek zich daar mede de teedere haDden. Vervolgens ge bood zij mij, op gelijke wijze haar gelaal te misvormen. Toen ik nu met mijne handen de schoone wangen aanraakte, die de rozen zouden doen veibleeken, en haar sneeuwwit vel zouden bezoedelen, beving mij eene hui vering, en ik kod niet. >Ik ben ongelukkig," zeide zij. »En ik nog ongelukkiger 1" zuchtte ik. »Hoe zou ik aldus zondigen, en Gods schoonste werk misvormen Nu sloeg zij de oogen neder, en ik kon niet meer spreken. »Neem, zeide zij, die bladeren en maak mij onkenbaar, anders zijn wij spoedig ver raden." Daarop nam ik de stuk gewreven bla deren, doch toen ik mijne hand op hare wangen legde, verloor ik onder dit aanra ken, mijn gnbeele bewustzijn. Ik omvatte e hemelacha met mijne armen, hield haar vast en sidderde, en stamelde zachtHer- Zuivelfabriek van de Axelsche-Sasslng, en men voor de melk per liter 2,9 cent re kent, dan brengt voornoemde koe ook op 3000 X 2.9 cent 87, dus men heeft dan hetzelfde geld, ais wanneer men al het werk zelt doet; en men heeft dus de moeite op den koop toe, daarom sloot ik me bij zoo'n fabriek aan. Room zoet karnen is af te keuren 1° Men krijgt dan minder boter, 2° boter is flauwer, en 3° karnemelk slechter. Tegen woordig wordt bet karnpoeder van Mbr. Hubregtse uit Middelburg ook wel ge bruikt. Bij onderzoek is gebleken dat dit poeder niets is dau keukenzout, en eene waarde vertegenwoordigt van 4 cent, ter- wyl het voor 5 in den handel gebracht wordt. Men moet zuur karnen en zoo kond mogelijk, dan krijgt men des te stijver boter' De karn moet van dicht, hard hout vervaaldigd zijn men heeft ook wel eens karns van metaal vervaardigd, maar deze zijn niet goed, daar de boter aan hel metaal blijft kleven. Tevens moet er een thermometer in gehoudm kunnen worden. Uit de praktijk evenwel moet men leeren, op welke warmte moet gekarnd worden. Karn ik b.7. vandaag en de thermometer staat bij het begin op 20, dan heeft men bet oewijs dat men op eene goede warmte begonnen is, wanneer de thermometer na een half uur 1 of 2 graden geiezen is. Wanneer de thermometer niet gerezen is, dan is dit hef bewijs, dat te warm begonnen is. Oude practici kunnen ook wel aan de luchtbellen aan bet dekse| zien of goed begonnen is, maar de thermo meter is toch meer secuur. Bij de boter wordt van 3 tot 5 percent zout gevoegd, voornamelijk om het in de boter overgebleven vocht er uit te krijgen, de waterdroppels veranderen dan in pekel- dioppels, eu deze moeten er door kneden weder uit verwijderd worden. Voor de verzending is het noodig de boter zoo vast mogelijk in t6 pakken. Hierna hield de spreker eeco kleine pauze, om daarna over te gaan tot onder zoek van zoete en karnemelk. {Slot volgt.) AXEL, den 13 Februari 1900. Donderdag avond om 6 ure zal de heer Wouda, van Heerenveen (Fr.) in de Gerf. kerk B alhier, in gemeenschappelij ke dienst met kerk A, optreden. Spre kende over Frieslands-Zuidoosthoek. In den afgeloopeo nacht beeft men zich door het inslaan van do ruiten toe gang verschaft tot den stal van den win kelier A. B. alhier en al het paardentuig ontvreemd. Door de deur is uren ver trokken, daar deze hedenochtend nog open stond. Er schijnt baldadigheid in het spel te zijn, want alles is weder teruggevonden. In de j. 1. Zaterdag gehouden ver gadering van deafdeelingZeeuwsch-Vlaan- miogarda 1 Hermingarda Daar zij met antwoordde, en mij met hare armen staan de hield, want ik waggelde, gelijk iemand die op het punt is in zwijm te vallen, ver dwenen hemel en aarde, met eenen won- derbaron glans, voor mijne oogen, en ik was als verpletterd door verrukking, en als los gemaakt van het stof van dit lichaam, Ach, ik wist niet, dat mijne lippen aan Hermingarda's lippen hingen, dat degod- d9iyke met hare tranen mijue wangen be sproeide. Toen ik weder tot mij zeiven kwam, stond zij voor mij als eene zalige, Ik hield mg zei ven voor eene godheid, die werelden weg te schenken had. Nu hield ik alles voor een droom. »Bemint gij mij opt echt, Bastiano wilt gij mij niet verlaten aldus vroeg zij, en ik antwoordde: »mijne ziel zal eer mjjn lichaam, dan ik u verlaten." Nu zwoe ren wij, en ruilden al kussende, ziel om ziel. Toen reikte zij mij weder de bla deren, en ik moest haar gelaat Druingeel verven. O, welke moeite, welko zaligheid ZoolaDg ik leef zal ik aan het eikenbosch van Assisi denkeu. Daarop bbstegen wij op nieuw onze paar den, en vervolgden onzen weg. Wordt vervolgd.) deren Oostelijk Deel van den Bond van Nederl Oude wijzers is de volgende moot- sie aangenomen De vergadering van de afd. Z. VI O. D. van den B. v. N. O. gebouden op 10 Februari 1900, kennis genomen hebbende van het be sluit van den Gemeenteraad van Axel, dat van een inkomen van ƒ300 schoolgeld betaald kan worden, kennis genomen hebbende van de be sprekingen die het besluit voorafgegaan zijn. van oordeel, dat een inkomeü van ƒ300 volstrekt onvoldoende is om in de nood zakelijke behoeften van een huisgezin te voorzien, betreurt het, dat bovengenoemd besluit door den gemeenteraad is genomen. In de gemeente Hulst circuleert bij de ingezetenen een adres van adhaesie met bet bekende adres van deD heer Mr. J. G. van Deinse in zake doortrek king van het kanaal van Axelsche-Sassing naar Hulst. Wenschelijk ware het, dat ook in onze gemeente een dergelijke beweging op touw werd gezet. Er moet geen moeite worden gespaard om den mi nister te overtuigen van de wenschelyk- heid dat deze doortrekking tot stand kome. Gisteravond is op het kanaal tus- schen Ter Neuzen en Sluiskil schipper V. Wijnne, beurtschipper van Sas van Gent, op Rotterdam plotseling in elkaar gezakt. Hij was dadelijk een lijk. Op de tentoonstelling van vAvicul- tura* te 's-Gravenhage behaalde de heer P. Polviet te Middelburg, in de afdeeling sierduiven, den eersten eere prys, uitge loofd door H. M. de Koningin, den twee den eereprijs, uitgeloofd door de Ned. vereeniging Avicultura*, vier andere eereprijzen, benevens 31 eerste, 13 tweede en 12 dei de prijzen te zamen 62 prijzen. De bekende Jacob Zeegers, veroordeeld wegens vergiftiging van zijne vrouw, is naar de strafgevangenis te Leeuwarden overge bracht. Terwijl te Harderwijk een hoornbla zer zich met zijn vrouw in de kazerne be vonden en hunne woning hadden overgela ten aan de zorg van een kind van 14 jaar heeft een ander kind van ongeveer 10 jaar zich te dicht in de nabijheid van een gioeien- den kachel begeven, met het noodlottig ge volg, dat haar kleeren in brand geraakten Uit angst kroop het kind toen in bed, waar door ook dit begon te smeulen op het angstgeschrei kwamen weldra de buren toe schieten, die den binnenbrand hielpen blus- schen en het kind met ern&tige brandwon den. Men is beducht voor het behoud van het leven. Aldaar zijn Vrijdagavond twee vis- schersjongens in het vooronder van hun schuit gaan slapen, na eerst, tegen de koude een vuur te hebben aangelegd en den schoor steen te hebben atgesloten. Toen hunne kameraden hen den volgenden morgen wil den wekken, waren beiden bewusteloos. Een hunner kwam, naar buiten gedragen, weldra tot zjjn bewustzgn, doch in weei wil van de onmiddelijk, in het militair hospitaal, aan gewende pogingen mocht het niet gelukken om de levensgeesten bij den ander op te wekken. Vrijdag heeft de inspecteur van het staatstoezicht op krankzinnigen, dr. Ruysch vergezeld van de rjjkspolitie, wederom een bezoek gebracht aan eenige der aan gods dienstwaanzin lijdende families te Appeltern. Er is besloten tot de opzending van vier personen naar het rijkskrankzinnigengestickt te Medembük. Spiering zal vermoedelijk Maandag derwaarts opgezonden worden, waarna nog eenige leden der sekte zullen volgen. Men hoopt, door deze personen te verwijderen, het uitbreiden der sekte tegen te kuunen gaan en de personen, thans nog aangetast tot rust te brengen. De woningen der ljjders en van hnnne familiën worden voortdurend door mare chausées en rijkspolitie tegen de verontwaar digde bevolking beschermd. Men noemt nog de namen van enkele personen, die door de familie Scherf tot offeren zouden zjjn aangewezen.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2