PREDIKBEURTEN te axel. (jemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. ben gehad, doch het is niet waarschijn lijk daar de Britten in Zuid-Afrika te veel te doen hebben om nog hunne grenzen in Indiê ook gevaar te doen loopen. Bovenstaand overzicht van den oorlog was reeds geschreven toenwii nadere be richten omtrent de operaties van Bulier kregen. De zooeven ontvangen telegrammen melden toch, dat Bulier voor de derde maal een poging gewaagd heeft om de Tugela over te trekken. Den 5 Februari, Maandag dus, rukten volgens berichten uit het hoofdkwartier der Boeren bij Ladysmith de Engelsche troepen naar de rivier op om deze op twee plaatsen over te trekken. Het telegram zegtOnder bedekking van hevig kanon vuur trokken de troepen over de Tugela. Bij een doorwaardbare plaats moeten de Engelschen echter zijn teruggeslagen Of Buller nu de Tugela over is, weten wij niet juist, want dat blijkt niet uit de teiegrammen. Op twee doorwaadbare plaatsen werd de overtocht beproefd. De eene kolonne is teruggeslagendoch van de andere heeft men nog niets vernomen. In den vooravond van Woensdag wist het mi nisterie er nog niets van mede te deelen. Hieruit blijkt voor ons reeds duidelijk, dat de derde aanval nu niet zoo heel gelukt is, of misschien zelfs geheel en al mis lukt is. AXEL, den 9 Februari 1900. Gehoor gevende aan de uitDOodiging van de gezamelijke timmermans- en metse laarskuechts, kwamen Woensdagavond de gezamelijko werkbazen bijeen ten huize van J. Blansaarl, ten einde de gevraagde loonsverhooging te bespreken. De vergadering was voor de pers met toegankelijk, evenwel werd bet besluit bekerd gemaakt, hetwelk luidde, dat eene vei hooging zou worden toegestaan van 1 cent per uur, dus het loon zou worden gebracht op 11 cent per uur. De knechts, hiermede geen genoegen nemende, eischten daarop 12 cent per uur, en verklaarden voor niet minder dan dit loon te zullen werken. Tegen morgenavond zijn de timmer mans- en metselaarsknechts weer opge roepen. Benoemd tot ontvanger der regis tratie te Hulst de beer W. Orerooscb, thans ontvanger te Dirksland. Ter Neuzen, 8 Febr. De gemeenteraad alhier hield beden eene vergadering waar in met algemeene stemmen besloten werd aan het bekende adres van de Commissie tot doortrekking van bet kanaal Axel - Sassing naar Hulst, adhaesie te verleenen Door Ged. Staten werd den Raad ken nis gegeven, dat in de politie-verordening voorschriften voorkomen, die reeds bij an dere wetten zijn bepaald, wat in strijd is met de gemeentewet. Ged. Staten stellen den Raad voor de betrekkelijke artikelen te wijzigen, daar anders de verordening ter vernietiging zal worden voorgedragen. De Raad gat daaraan met alg. stemmen werd stuk getrokken dat bij daaraan voor 975 schade had. Hij verzocht den Raad die schade te vergoeden. Met aigem. stemmen goedgevonden. Bij de gewone rondvraag vroeg dbr. Dees of de heer Visser (die tot zijn spijt afwe zig was) het beloofde voorstel tot regeling der school heffing al had ingezonden wal door den Voorzitter ontkennend werd be antwoord, waarna hij in overweging gaf bij den heer Visser er op aan te dringen of anders niet langer mot de behandeling der reeds daaromtrent ingediende voorstel len te wachten. Ook vraagt spreker, hoe het staat met de telepboon te Sluiskil. De Voorzitter antwoordt dat de heer Vis ser een en ander zal vernemen en dat betrekkelijk de telephoon te Sluiskil alle stukken zjjn verzonden en er niets meer in den weg -stond. Zoodat dus het Rijk m-'t de wei kzaamheden kan beginnen. Zondag 11 Februari 1BOO. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kaptepn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Ingekomen was een adres van den Inspecteur van politie, waarbij adressant kennis geeft, dat hij op 19 December 11. bij de arrestatie van twee dronken En gelsche zeelieden, zijn uniform dusdanig zoo verward was ik. En het berouwde my bijna, het stoute waagstuk begonnen te zijn, hoewel ik vroo- lijk naar huis liep, m\jne ridderlijke klee ding inpakte, en mijn paard in dienst van Domenico overging, als in het hemelrijk. Doch zoo dikwijls ik Hermingarda zag, werd ik sprakeloos, en ik vreesde mij te verraden. Den volgenden dag, toen ik bij hare stiefmoeder kwam, om hare orders te ontvangen, vond ik de goddelijke bij haar in eene eenvoudige morgenkleeding en ongesluierd. Toen Hermingarda mij ontdekte, gloeide haar beminnelijk gelaat door eenen schaamactitigeu blos; en de heilige verborg haar aangezicht voor hare stiefmoeder, als een zondares. Wordt vervolgd.) De Directrices, Leeraressen en telkens een veertigtal lee.lingen der Amsterdatnsche Kook- en Huishoudschool en der Haagscke Kookschool bezochten Donderdagen Vrijdag II. de fabrieken van Van den Berghs Li mited te Rotterdam Met veel belangstel ling namen zij deze inrichtingen, die in September van het vorig jaar vere-rd wer den met het bezoek van H. H. M. M. de Koninginnen, in oogenschouw in het bi zonder werd hun aandacht getrokken door de bereiding van het nieuwe produkt »Vitello«, het botersurrogaat, dat in ge noemde Kookscholen sedert eemgen tijd met veel succes in gebruik is. H. M. de Koningin schonk 1200 voor de werklooze diamantwerkers. Te Rotterdam is op een eigenaardige diefegge de hand gelegd. Het is een boerendeern, J. S. geheeten, die bg eene familie aan den Crooswykschen weg diende en grove verteeringen maakte. Zij beweerde het geld daarvoor te krijgen van een broeder, die in Transvaal veel verdiende. Wijl niets vermist werd. vond dit ver haal geloof. De gedienstige tracteerde zelfs de familie waar zg diende, kocht in den door deze gehouden winkel en gaf ook veel »hd een schoonmaakster weg. Na nieuwjaar vermiste de familie geld, en viel de verdenk' g op de dienstbode. Deze bekende aan de politie dat zg het geld op allerlei slinksche wgzen had weten te verkrggen. Honderd vijftig gulden en veel goud en zilver werden bg haar ge vonden. De persoon, die dezer dagen te Rot terdam eeu valsche dollarnoot wist gewis seld te krijgen, heeft ook te Antwerpen dezelfde streek uitgehaald. Daar is hij herkend als een 30-jarige stoker op een stoomboot, onlangs met een schip uit Nieuw Orleans te Antwerpen aangekomen. In die plaats heeft hg ook in 1898 gelogeerd. Ook te Cardiff is het sujet vroeger ver volgd vooi diezelfde feiten als hg thans pleegt De oorzaak van den brand te 's Gra- venhage, die zulk een noodlottig gevolg had, moet niet geweest zijn het smeulen van een mal ras die bg de kachel geplaatst was. Naar den toestand van den vloer en den houten schoorsteenmantel te oordeelen, moeten vonken uit de kachel het vloerkleed en zoo de omgeving aan het smeulen heb ben gebracht. Eerst toen er versche lucht toegang kreeg tot het vertrek, waarvan de vader, toen hg naar de kam-r zijner kin deren snelde, terstond d- dem g-sloteu had, is het smeulen in brand overgaan. Het ongelukbet stikken van drie kinderen, was toen echter reeds gebeurd. De burgemeester van Berg en de politie hebben de bekende stroopers, de gebroeders Driessen van Didam, Maandag nabij 's-Heerenberg gearresteerd. Zg zgn geboeid naar Didam en van daar naar Arnhem getransporteerd. Bg een twist tusschen iemand te Arnhem en zgn vroegere beminde trok de eerste een mes en bracht het meisje een snede over de hand en een steek in de borst toe. De ontstane wonden zgn niet gevaarlijk het meisje kon huiswaarts gaan na verbonden te zijn. De dader is gearresteerd. Eenige dagen geleden brandde te Havelte een arbeiderswoning at, waarbg inboedel en vee verloren gingen. De eige naar daarvan had iemand beklaagd, die tengevolge daarvan eenige dagen gevange nisstraf heeft ondergaan. Men beweert nu dat die persoon, uit wraak, terwgl de be woner afwezig was, het huisje is binnen gedrongen, eenige meubelstukken stuk- en een geit half doodgeslagen, een aanwezigen houd doodgeschoten en daarna den boel in brand gestoken heeft. De verdachte is reeds gearresteerd en gevankelgk naar Assen ver voerd. GODSDIENSTWAANZIN. Te Appeltern, heeft een afschuwelijke moord plaats j^ehad, waarvan de volgende, bijna ongeloofelgke, bgzonderheden worden bericht. Te Alforst, onder de genoemde gemeente behoorende, bevindt zich eene godsdienstige secte, die een 30 tal aanhangers telt en gewoon is geregeld bgeenkomsten te houden ten huize van den landbouwer Scharf, 27 jaar oud, gehuwd en vadei van vijf kinderen. Ook Vrijdagavond had zulk een bijeen komst plaats, waarop geconstateerd werd, dat ds knecht »den duivel in den buik" had. Het gezin schgnt ter ruste te zgn gegaan en tegen kwart over twee gewekt te zijn door de gezusters Leroy, uit Maasbom mel. Daarop is gevolgd een godsdienstige bgeenkomst in het alkoof van het echtpaar, waaraan de verslagene en de meid waar- schgnlijk gedwongen deelnamen. Met een zwaar voorwerp is daarop den knecht, een oppassend jonkman, de schedel inge slagen, waardoor de dood bgna onmiddellgk intrad. Daarop zgn alle aanwezigen op den on machtige gevallen en hebben hem met stoelen en allerlei voorwerpen zoo geslagen dat het lgk, waarvan hoofd en alle lede maten gebroken zijn, totaal onherkenbaar is. De dader, geheel vervuld van de »loffe- lgke" daad, die hij begaan had, is naar zijn ouders te Batenburg gegaan en met hen, psalmzingend, teruggekeerd Hetgeen toen plaats had, is in éen woord afgrgselgk. Onder anderen werd het lgk, dat in het alkoof lag met eene groote bloedplas om zich, een feestmaal georganiseerd, terwijl godsdienstige liederen werden gezongen. Het vertrek, waar het gebeurde plaats vond, moet alle beschrijving van een com- pleeten chaos te boven gaan, o. a. stuk geslagen stoelen, met bloed bespat, liggen in de grootste wanorde dooreen, terwgl bijna alles met bloed bestreken is. De moordenaar is gearresteerd, evenals de voorganger der secte, zekere Spiering, terwijl ook nog andere medeplichtigen ge vankelgk raar Tiel zgn overgebracht. Bij het gerechtelgk onderzoek is gebleken dat godsdienstwaanzin epidemisch te Appel tern heerscht. De moordenaar stelde zich in de gevan genis zeer woest aan. De voorganger Spiering is ook gehuwd en heeft vijf kinderen, waarvan hij er dezer dagen een heeft willen ofieren. Zondagavond heeft men bg velen der dweepers de ruiten ingeslagen, zoodat ver sterking van politiemacht is aangevraagd en verkregen. Verschillende personen, die bij den moo: a zgn betrokken, zuilen naar een krankzin nigengesticht worden overgebracht. De leden van de sectie behooren allen tot den gezeten boerenstand. De moorde naar beweert dat hg Jezus is, een ander, zekere D. zegt, als hg de dreigende dorps- genooten voor zgn ert ziet, dat een milli- oen engelen van God hem beschermen, De moordenaar, die gevangen is genomeDj is door het volk erg mishandeld, terwijl een broeder van hem de Maas in werd gedreven De vrouw van den moordenaar verklaarde dat haar oudste dochtertje (een voorkind van haar) ook geofferd zou worden. Hare 5 kinderen zgn haar daarom ontnomen en bg familie ondergebracht, evenals 3 kinderen van een weduwe S., ook tot de sectie behooreud. De bevolking van het dorp verkeert in een opgewonden toestand en de woningen van veel protestanten hebben het moeten ontgelden; ook de woning van den dominee van Alforst en die van Maasbommel, die de wijk heeft genomen. De justitie arres teerde ook een zekeren S. uit Maasbommel, die eveneens een offer wilde brengen en kinderen uit het dorp te lgt wilde. De politie heeft Maandag met de blanke sabel het erf van bovengenoemden D. te Appeltern tegen het volk beveiligd. De burgemeester van Appeltern heeft laten afkondigen, dat niet meer dan drie personen samen mochten gaan. Het publiek stoorde er zich echter niet aan. Het slacht offer van den moord is Dinsdag begraven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Op het stukje in uw vorig nummer, ondertee kend D. F. kan en mag ik niet zwijgen. Blijkbaar heeft de man gedacht toen hij zijn zelfgemaakte of nageschreven pennevrucht aan de pers toever trouwde Als ik nu dien voorzitter niet heelemaal heb doodgeslagen, dan is hij toch minstens drie kwart lamgebeukt. Ik zie hem in den geest voor me, als een razende Roland de tuchtroede zwaaiende in de gedaante van een stevigen koewachtersknuppel. Maar de begrooting waarom ik gevraagd heb, wordt niet geleverd. Wel heeft hij den treurigen moed te verklaren, dat er menschen zijn, die van een inkomen nog kleiner dan f 300 schoolgeld betalen, uitgewonnen op onnoodige uit gaven Of dat geld vrijwillig of gedwongen geld vrijwillig of gedwongen wordt geofferd, vind ik niet vermeld. Ook schijnt 1) F de meening toegedaan, dat iemand met een hongêrloontje van 250 a 800 gulden er nog on noodige liefhebberijtjes op na kan houden. Van hem is dus voor den werkman geen lotsverbetering te wachten en de vraag rijst, of iemand, die zoo bekrompen redeneert, wel geheel toerekenbaar is. Schermen met groote woorden, vooral met zoo genaamde stadhuiswoorden, doen iemand soms bij de onontwikkelde menigte voor een geleerden bol doorgaan en zoo iemand rekent zich misschien zelf ook nog wel onder de sterren van de eerste grootte, vandaar dat door dezulken zooveel nonsens voor goede waar wordt verkocht. Het is dan ook geen vreemd verschijnsel, dat een waanwijze een eenvoudige waarheid niet snapt; dit is het gevolg van eene gebrekkige intellectueele ontwikkeling. Na de lezing van het door D. F. onderteekende stukje behoeft men zich ook nergens meer over te verwonderen, daar men eenvoudig alles kan stellen op rekening van bovengenoemde intellec tueele ontwikkeling. En nu nog iets naar aanleiding van de wild daarheen geworpen uitdrukkingen ovor de kies vereniging eu haar voorzitter. D. F. zal toch zoo onnoozel Diet zijn om ons het recht te ont zeggen aanmerking te maken op de handelingen van een publiek lichaam V De verkiezingen heb ben reeds voldoende bewezen, dat mannen die niet in den smaak van de meerderheid der kiezers val len, het moeten afleggen tegen anderen van wie verwacht wordt, dat. zg hun mandaat meer naar genoegen dier meerderheid zullen vervulleu. Het geval kan zich dan nog altijd voordoeu, dat men zich in zijne verwachtingen ziet teleurgesteld en dan is het volgens mijn eenvoudig verstand zeer billijk en gerechtvaardigd, wanneer men daarop wijst, er tevens aan herinnerende, zij het dan ook niet rechtstreeks, aan welke kiezers voornamelijk de raadsleden hunne plaats aan de greene tafel te danken hebben. Waarvoor is het anders noo- dig dat men moeite doet om de meerderheid te verkrijgen en wat doet men met een meerderheid die daarvan geen gebruik maakt 'f Dan moet im mers de eene teleurstelling op de andere volgen. We staan in onze gemeente voor gewichtige gebeurtenissen, het is dus thans meer dan noodig om de lendenen te omgorden en de lampen bran dende te honden. Dat was mijne bedoeling met het ingezondene van jl. Vrijdag, niet om de heeren van het stadhuis naar mijn pijpen te laten dan sen; aan grootheidswaanzin laboreer ik gelukkig niet. Achtend, uw dienstw. dienaar, Cl P. MIN JON. M. d.~R. Als getrouw lezer, o. m. ook van nw blad, volg ik daarin geregeld de Raadsverslagen, Buig. St., Ingezonden stukken, Advertentie», enz. enz.; en hond het mij ten goede, M. d. R. niet zelden gebeurt het dan, dat een glimlach na I eens een goedkeurende, dan weder een medelijdende, l ja soms zelfs een smalende om mijn lippen speelt. De oorzaak daarvan achtereenvolgens op te geven, ligt thans niet in mijn bedoeling: dit zou te veel van nw goedheid, alsmede van de plaatsruimte in uw blad gevorderd zijn. Alleen wenschte ik ditmaal

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2