(jemengd Nieuws. Doch aan een ontstane twist kunnen wij niet gelooven. De Vrijstaatsche heb ben bij den oorlog even veel te winnen of te verliezen als de Boeren. Het is waar, dat de aanval van Engeland gericht was op de Transvaal. Doch zoo de oorlog ook maar eenigszins in het voordeel van EDgeland geloopen was. dan zou het zoo goed als zeker zijn, dat de Oranje-Vrijstaat evenmin van een aanval was vrij geloopen. Zelfs al had geen verbond tusschen beide landen bestaan dan zouden toch vele Oranje-Vrijstaters zich geschaard heb ben aan de zijde van hunne strijdende broeders, evenals dit thans geschied door bewoners van Natal, de Kaapkolonie Gri qualand en andere stieken, die zelfs nog onder Britsch toezicht staan. In de Kaapkolonie begint toch wat meer leven te komen. Een algemeene opstand zal wel niet gauw te verwachten zijn. Intusschen zouden zich wel tal van Kaapsche Afri- kaanders bij de vechtende Republikeinen aansluiten en dit is geschied Langs po litieken weg, wordt er nog veel geageerd vooral in het Zuidelijk gedeelte Een nieuwe aanval op Sir Alfred Milnei is het gevolg geweest van den laatsten nederlaag van generaal Buller. De laatst ontvangen telegrammen mel den nog uit Spearmanskamp De vijand vuurde Zaterdag van af de heuvels op een paar eskadrons bereden infanterie, die verken ningen deden. Deze leden geen verliezen. De Boeren blijven bezig met het afbran den van het gras aan de linkerzijde van Mount Alice, ten einde daardoor de bedek king te vernietigen, zoodat zij nu in staat zijn onze voorwaarts rukkendejtroepen te zien aankomen. uit Hoofdlager der Boeren bij Ladysmith De. Long Toms blijven met tusschenpoo zen vuren op Ladysmithoverigens is alles kalm. De assistent-commandant Fer- reira van het district Vrijheid nam elf blanken en vier en dertig kleurlingen van de bereden gewapende politie te Ngutu aan de grens van Vrijheid gevangen, met al hun paarden en 340 geweren en een aanzienlijk aantal amunitie. De politie patrouilleerde in de richting der grens van Vrijheid. De gevangenen werden naar Pretoria opgezonden uit LondenDe Zondagsbladen geven een speciale editie uit, waarin wordt ge meld, dat volgens een bericht uit Durban generaal Buller Zaterdagavond de Tugela overtrok. De generaal rukt op naar Ladysmith. De flnitief nieuws van zijn verrichtingen zal niet worden doorgelaten, voordat hij de stad heeft ontzet Dikwijls werd ik zoo ongeduldig, dat ik haar met overhaaste schreden achterop kwam, om te vragen, of zij bet afbeeld sel had gevonden doch dan herinnerde ik mij haar bevel en trad weder terug. Nadat zy het vlek, den heuvel af tus schen tuinen dooi verlaten had, bleef zij onder eenen hoogen Doom staan, en zette zich dan op een steenen bankje naast eene kapel, die onder eenen boom gebouwd was, neder. Nu wenkte zij my, en ik liep zoo snel. «lat ik ademloos bij haar kwam en nau welijks het verzoek kon uitbrengen, het welk ik onderweg reeds duizendmaal zacht gedaaD had. Zy zeide »ik heb het afbeeldsel gevon den, met een goudeD keten daaraan, en hebt het u zei ven willen ter hand stellen doch op eene voorwaarde.*' Toen ik dit hoorde, riep ik >God en zijne heilige moeder en gij zijt gedankt! Het zal u in uw eerlijke ziel niet berou wen ik geef u, wat ik beloofd heb, en nog veel meer." Aanstonds haalde ik mijne geldbeurs voor den dag, om baar het geld te geven, hetwelk ik bij mij had, doch beloofde haar, hetgeen er aan mocht ont breken den volgenden dag te zullen bren gen, waar zij wilde. Zij weigerde het geld aan te nemen, en zeide»Ik geef het afbeeldsel voor geen geld weder terug, en gij ODtvangt het niet tenzij dat gij mij zegt, wie het u gege ven heeft, of hoe gij or aangekomen zyt? AXEL, den 6 Februari 1000. Gisteren werd alhier ten huize van J. Blansaart eene vergadering gehouden van timmermans- en metselaarsknechts. De vergadering werd door 16 personen be zocht, en had ten doel om van de werk bazen een loon te verkrijgen, gelijkstaande met het loon, dat in deze gemeente aan werklieden gegeven wordt, die van andere gemeenten naar hier komen werken. Er werden twee voorstellen gedaan lo. Om het loon per uur te stellen in plaats van op 10 op 13 cent, en 2o. om te verkrijgen dat 12 cent per uur worden uitbetaald. Bij eerste stemming staakten de stem men, doch bij tweede stemming werd met 9 van de 7 stemmen besloten om 13 cent, dus eene verhooging van 3 cent per uur te vragen. Om eenigszins spoed achter de zaak te zetten, werd besloten, den werkbazen te verzoeken om op a.s. Woensdagavond om 6 ure in vereeniging met de vei zoe kers samen te komen, teneinde de ge vraagde verhooging te bespreken. Het volgende verzoek zal dan den werkbazen worden voorgelegd »De ondergeteekenden hebben in hunne vergadering besloten om bet loon van 10 cent per uur op 13 cent te verkrijgen. Zy zouden gaarne zien, dat de intre de daarvan geschiedt op 12 Febr, e. k. (Volgen 16 handteekeningen.) Heden werd alhier in »'s Lands welvaren* bij P. Dieleman, van wege de Maatschappij »Vooruitgang is ons Streven*, aanbesteed de levering van 350.500 Kg. Kunstmest, 48,600 Kg. Su- perphosphaat en 96,000 Kg. Chilisalpeter. Voor de Kunstmest werd ingeschreven door de heeren Itnan J. v d. Have te Zierikzee voor 7,25 W. Adriaansen van Gassen Groe nendijk te Hontenisse voor 7,25; P. J. Versluis te Ter Neuzen voor 7,1799/100 en P. Hoste te St. Laurens (België) voor 7,ll"/ioo. Voor de Superpbosphaat werd inge schreven door de heeren P. J. Versluijs voor 3,467»P. Hoste voor 3,47 en D. J. Oggel te Axel voor 3,45. Voor de Chilisalpeter werd in geschreven door den heer P. J. Versluijs voor 10,31V«. Aan de laagste inschrijvers gegund. In de algemeene vergadering der schippersvereeniging »Scbuttevaer" is o.m. besloten een adres aan den minister van waterstaat te zenden, om van staatswege te bevorderen de verbetering van net kanaal HulstAxelsche Sassing, zoodat het voor de kleine binnenvaart bruikbaar woidt. want ik moet bet weten." Nu verhaalde ik haar, hoe ik van Duitscbland te Verona was gekomen bi] don Bevilacqua, en tMantua, waar ik de madonna in de hei lug lijke gaanderij be wonderd had. Hoe ik daarop geene rust meer had genoten, totdat Bevilacqua mij eene kopie van het beeld der gezegende bezorgd had. Sedert dien tijd draag ik hetzelve altijd op mijne boist, en vereer het als mijn kostbaarste schat: ja ik wil veel liever als bedelaar weder over de Al pen naar Duitscbland terug wandelen, dan het beeld in Italië achtei laten. Toen ik dit gezegd had, vroeg zij nog maals of ik de waarheid sprak, en dit be zwoer ik. Hierop sloeg zij haren mantel open, als wilde zy mij het beeld geven, doch maak te dien haastig weder dicht, als berouw de hot ha r, en vroeg nog eenmaal of ik de waarheid had gesproken of ik eerlijk en oprecht was, hoe ik heette, van waar ik kwam, en waarheen ik dacht te gaan? Ik legde de hand op mijn hart en be zwoer voor de tweede maal, dat ik de waarheid sprak, noemde ook raijuen naam en van waar ik kwam; vervolgens zeide ik, dat ik voor mijn vermaak naar Apulie dacht te reizen, want ik schroomde toch op dit punt de zuivere waarheid te zeggen. Nadat ik aldus gesproken had, zweeg zy eenen geruimen tijd, als dacht zij over mijne woorden na. Nu sloeg zij den man tel open, en ik zag weldat ik mij in Donderdag werd te Zaamslag van wege de Vereeniging »In 't belang der Landbouwers* aanbesteed de levering van 322,600 Kg. Ammoniak-Superphos- phaat, bevattende 7 °/0 stikstof, en 9 °/0 phosphorzuur, beide oplosbaar in water, 66000 Kg. Chilisalpeter, bevattende 15 h 16 °/0 stikstof, en 377 Kg. Brabantsch rood klaverzaad. Voor de Ammoniak-Superphaat werd ingeschreven door de hbeien Iman J. v. d. Have te Zierikzee voor f 7,50 P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 7,28 P. Hoste te St. Laurens (Belgiëj voor /7,251/2,' P- J- Versluijs te Ter Neuzen voor 7,19V2en de Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dor drecht voor ƒ7,14; alles per 100 Kg. Voor de Chilisalpeter werd ingeschreven door de heeren SDellemans-Viamings te Dinteloord voor 10,021/'2 P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 9,87en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 9,86alles per 100 Kg. Aan de laagsten inschrijvers gegund. In 1899 werden te Zaamslag gebo ren 63 kinderen van het mannelijk en 57 van het vrouwelijk geslacht. Hiervan werden levenloos aangegeven 2 man. en 1 vr. Er overleden 27 man. en 23 vr. Hiervan waren ongehuwd 13 man. en 14 vr., gehuwd 7 man. en 3 vr. en in weduwenstaat 7 man. en 6 vr. Slechts 16 huwelijken werden voltrokken. Er ves tigden zich in de gemeente 63 m. en 52 vr., terwijl uit de gemeente vertrokken 48 man. en 50 vr. De bevolking is alzoo vermeerderd met 84 personen op 1 Janu ari 1900 telde de gemeente 3222 zielen n.l. 1599 man. en 1623 vr. Benoemd tot ontvanger-griffier van den calamiteuzen polder »Nieuwe Neuzen* en tot secretaris-ontvanger van genoemd waterschap de heer J. A. Klaassen. De bevolking te Zmddorpe die op 31 December 1898 bestond uit 995 zielen, vermeerderde in 1899 door geboorte met 39 en vestiging met 48 zielen. Zij ver minderde eenter door overlijden met 15 en vertiek met 53 ziolen, zoodat het aantal inwoners vermeerderde met 19 en alzoo klom tot 1014, een getal dat nog nimmer werd bereikt. Voor zoover bekend is, stemt dit getal juist overeen met de uitkomst der volk stelling, verdeelt in 511 mannen en 503 vrouwen. In den nacht van Zondag op Maan dag 1.1. heeft men onder Koewacht weer eens duchtig aan 't vechten geweest, niet minder dau 6 nersonen zijn gewond, waar van ééD ernstigdeze 8. M. heeft een messteek in de zijde bekomen en ligt te bed. hare gestalte vergist ba 1zij scheen niets minder, dan oud, maar eene slanke maagd te zijn. Toen zij echter mijn beeld uit haren boe zem voor den dag wilde halen, en den sluier van haar gelaat op zijde wierp, aan schouwde ik mijne gezegende W9der, ge lijk zij mij in het heiligdom verschenen was. Nu beving mij eene hevige siddering en eene verrukking, welke ik niet beschrij ven kan, en ik zonk aan hare voeten, want ik kon niet gelooven, dat zij een aardsch wezen was. VEBLICHAMELIJKE VAN HET GEESTELIJKE. Zij gaf mij het beeld over, betwelk slechts haar zwak afbeeldsel en levenloos evenbeeld was, en lachte om mijne ver bazing en verukking. Nu zeide zij met eene bekoorlijke aan valligheid tot mij: >don Bastiano sta op, het betaamt u niet voor mij neder te knie len ook wenschte ik niet, dat de men- sohen u iD deze houding zagen. Sta op, of ik vlucht!" Nu gehoorzaamde ik, stond op, doch kon niet spreken, zoo geheel was ik buiten mij zeiven; aan een standbeeld gelijk, bleef ik rechtop voor haar staan, en beschouwde zwijgende de piacbt en heiligneid van haar gelaat. Zij sprak en lachte weder met onuit sprekelijke beminnelijkheid, »gij hebt wel gelijk u te verwonderen, dat gij voor uw afbeeldsel eene persoon hebt gevonden, op welke het gelijkt en dat gy in plaats van De marechaussees uit Axel doen onder zoek en naar men zegt vermeenen zij den dader te kennen. De Gazet van Antweipen" bevat het volgende over DE MISDAAD YAN KOEWACHT. Eene belangrijke verklaiing bevestigd. Onze lezers zullen zich herinneren dat een knecht der American Stables, Montig- nystraat. onzer stad, die aldaar met oen betichte Misseghers heeft gewerkt den Vrij dag, 2 Juni, in eene b rbeig aan de Zwem- dok met twee personen over Misseghers een gesprek voerde. Hij verklaarde namelijk dat Misseghers hem gezegd had dat hij met iemand had geleefd, maar er zich van ontmaakt had en niemand er een woord zou over reppen. Dezo man en de personen, die dit ge hoord hebben, werden eerst door den heer onderzoeksrechter Van Kempen onder- hoord. Nu is de man naar Middelburg geroepen geweest en heeft aldaar in tegenwoordig heid van Misseghers, zijne verklaring be vestigd. Misseghers bepaalde zich met le ant woorden dat hij te Gent aan den rechter alles had medegedeeld wat hij te zeg gen had. DRIE KINDEREN VERBRAND. Zaterdagavond heeft te 's Gravenhage een betrekkelijk kleine binnenbrand gewoed op de Lange Beestenmarkt, die echter toch drie slachtoffers, kinderen van 7, 6 en van 4 jaai eischte, De drie kinderen waren omstreeks 7 nur in bovenkamertjes in het achterhuis te bed gebracht. Op een der ka mers brandde een kachel en daar is de brand ontstaan, doordat een knaap van 14 jaren, die nog niet te bed was, zijn met zee gras gevulde matras bij de kachel op een stoel had gelegd om te verwarmen ot te drogen. Die matras heeft vuur gevat en is gaan smeulen. De- rook heeft zich toen van de eene kamer, over een smal portaal een weg gezocht naar de kamer, waar de drie kindeaen sliepen. De kleinen zijn zeer waarschijnlijk onbewust den doodslaap in gegaan. Toen de vader omstreeks negen uur den rook ontdekte en door een der vensters binnendrong, kwam hij te laat. Partij ten Hove. De party Donder dagavond ten Hove was zeer luisterrijk en duurde 1 uur na middernacht, toen de laatste gasten het Paleis verlieten. De cotillon begon te kwart vóór twaalven. de heilige, slechts eene sterfelijke vrouw hebt gevonden, even als ik inde grootste verwarring geraakt ben, dat iK dit beeld in uwe handen ontwaarde, toen gij in de kerk naast mij gebeden hebt. Ik nam het op en stak het by mij, toen gij niet wel werd en tot mijne groote ontsteltenis in zwijm vielt, want ik vreesde, dat de beel tenis in andere handen geraken of vertrapt zou worden, dewyl or een zeer groot ge drang van menschen om u heen ontstond, die u naar buiten droegen. Ik beken ook dat ik u het beeld wilde onthouden. Doch daar gij het in geheel Lorette op alle plaatsen hebt laten omroepen, en ik inzag hoeveel u daaraan gelegen lag, zocht ik u weder in de kerk, om het a ter hand te stellen. Reeds gisteren zocht ik u tever geefs. Neem het dan, wanneer het u be valt, en ontheilig het nooit." Ik nam het afbeeldsel uit hareteedere hand, drukte het weder gevondene aan myn hart en hield het om hoog naai den he mel er kwamen tranen in mijne oogen doch spreken kon ik niet. Daarop deed zij de vraag »Zeg mij eens wat aan dit beeld vooi u zulk een groote waarde heelt gegeven V' Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2