Rechtszaken. Gemengd Nieuws. de uiterste pogingen in 't werk stellen tot versterking der zeemacht, zal 't zeker een eerste zorg van het Lagerhuis moeten zijn om maatregelen te nemen voor de slagvaardigheid der marine en de verde diging van de kusten. Bij het debat viel de heer Bannerman de gevolgde tactiek der Regeering scherp aan. Lord Salisbury vond het onnoodig critiek uit te oefenen bij de tegenwoor dige crisis Hij zegt, dat hun poging moet zijn, om zich zoo spoedig mogelijk uit den tegenwoordigen toestand te red den. Tenzij zij al hun kleinere wenschen oplossen in den grooten plicht, van het vaderland te ondersteunen in de crisis zullen zij gevaar loopen van schokken te krijgen, die zeker te kort zullen doen aan den luister en wellicht zelfs de inte griteit van het vaderland zullen kunnen Uit het verloop der verdere debatten bleek, dat de oppositie zich niet zal ver zetten tegen het verder voeren van den oorlog in Zuid-Afrika. In enkele punten wordt de regeering wel aangevallen, doch de credieten die noodig zijn voor de voort zetting van den bloedigen strijd zullen wel worden toegestaan. Het is thans moeilijk voer een groot rijk als Engeland om thans openlijk zijn minderheid te erkennen. En daarom moet de oorlog voortgezet worden. Meer men- schenlevens opgeofferd om een fout dooi een politiek van een ministerie en haar vrienden begaan te bedekken. AXEL, den 3 Februari 1900. Gisteren werd alhier in het »Gulóen Vlies" eene vergadering gehouJen van aan deelhouders in de coöperatieve suiaerfa- briek te Sas van Gent. Nadat het reglement voor de levering der bieten was goedgekeurd, werden 14 commissarissen benoemd om toezicht te houden bij het leveren, tarreeren enz. Be noemd werden de heeren Voor station Axel, de heer P. de Klerk. Voor do Axelscbe Sassing de heer K. de Feijter. Voor station Kijkuit, de heer Ch. D, Ysebaert. Voor Hulst en Clinge Zeegat, de heer C. Vael. Voor Koningin-Emmapolder, Paal en Kruispolder, de heer A, Borm. Voor Walsoorden, Parkpolder en Osse- nisse, de heer P, D. Bruggeman. Voor kleine Eendracht- en Van Lijn denpolder, de heer W. Scheele. Voor Margaretha- en Groote Eendracbt- polder, de heer F. de Rujjter. Voor kanaal Oostzjjöe en station Sluis kil, de heer K. de Koeijer Lz. Voor kanaal Westzijde, de heer D. J. Dees. Voor gemeente Westdorpe (inclusief station Philippine), de heer C. J. van Waes. Voor Hoek (Zeepolderj de heer J. Dek ker Az. Voor het vierde district, de heer J. van Male Dz. Voor Zuid-Beveland, de heer J. Linden- bergh. Daar het lokaal waar thans de verga deringen gehouden worden te klein bljjkt te wezen werd de wenschelijkheid bespror ken. omdat Axel toch de meest geschikte vergaderplaats is, naar een ruimer lokaal uit te zien. Waarschijnlijk zullen nu de bijeenkomsten voortaan plaats hebben in «Het Wapen van Zeeland" bij den neer Koole. madonna van Sclavani uit mijn borst, legde het op den heiligen drempel, en bad. Na overviel mij bij het aanschouwen der hoog- gebenedijde een onuitsprekelijken weemoed zoodat ik weende als een kind en ik kuste den heiligen drempel, en bleef lang met het voorhoofd op den grond liggen, vooi de menschen mijne droefheid te ver bergen want velen achter en naast mij baden ook. (Wordt vervolgd.) PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 4 Februari 19GO. Ned. Herv. Kerk. Voonn. 9Y« are Leeskerk. Nam. 2 ure Da. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Arrondissement-Rechtbank te Middelburg. Zitting 2 Februari 1900. A. C. L., 21 j., dienstbode te Heikant, (Sint Jansteen) gedetineerd te Middelburg is wegens diefstal met behulp van een valschen sleutel ver oord. tot 6 maanden gevang, met inmindering dei- doorgebrachte hecht. F. A., 22 j., landbouwer te Moerbeke (Koewacht) is wegens mishandeling veroord tot 14 d. gevang. De directeur-generaal der Staatsspoor wegen heeft het personeel herinnerd aan art. 81 der bepalingen betreffende het peisoneel, waarbij misbruik van sterken drank in of baiten dienst met ontslag wordt bedreigd. Tevens deelt hg daarbij mede, dat in bet vervolg met niet eer-vol ontslag uit den dienst der maatschappij zullen worden gestratt zij, die zich in dienst aan bedoeld misbruik, zelfs voor de eerste maal, schul dig hebben gemaakt. Het feit, of misbruik van sterken drank is gemaakt, zal door de Maatschappij ge heel zelfstandig worden beoordeeld. Aan de locomotiefbeambten wordt nog eens in het bijzonder het volgende in her innering gebracht »Aangezien de veiligheid van den dienst tegenwoordigheid van geest, ernst en be dachtzaamheid van de locomotiefbeambten vordert, wordt dronkenschap fzelfs in den lichtsten graad) met ontslag gestraft." «Gelijke straf wordt toegepast wanneer kan worden aangetoond, dat op de loco motief of hetzij in de locomotiefremise, hetzij in de werkplaats, door hun toedoen of met hun medeweten, sterke drank of bier aanwezig is." Door het gerechtshof te Arnhem, is de bekende Zeegers, vroeger bakker te Harscamp, beschuldigd van vergiftiging zijner echtgenoote, Donderdag II. veroor deeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De eisch luidde levenslang overeenkomstig het vonnis der rechtbank. De man had thans bekend de misdaad gepleegd te hebben. De begrafenis van Generaal Van der Heijden Bjj de teraardebn e'ling van Generaal Van der Hegden «aren Dinsdag uit Den Haag overgekomen de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, de gep. kolonel Van Hoogstraten, ridder der M. W. O., buitengewoon adjudant, vergezeld van Hr. Ms. ordonnance-officier Londonde Miuister van Koloniën, de heer Cremers eene deputatie van officieren van h«t reg. grenadiers en jagers, saamgesteld uit luit.-kolonel Bugs, kapitein Witteveen en le luitenant Ter Beek eene commissie uit de Vereeniging »Het Eereteeken" en voorts als particulieren de luit.-generaal Graaf Dumonceau, chef van Hr. Ms. Mili taire Huis, de luit.-generaal Vetter en de voormalige kolonel Baron Sirtema van Grovestins. De begrafenisstoet verliet om 12 uur het sterfhuis. De kransen op de ljjkkist waren van de familie en van de Konin ginnen. Twee open rijtuigen met kransen van officieren, van nagenoeg alle regimen ten en korpsen, en van vele vereeuigingen volgden. De muziek der Invaliden speelde een treurmarsch. In eene hofkoets reden de vertegenwoordigers van Je Koningin. Op het Velperplein sloten B. en W. van Arnhem zich bij den stoet aan. Eene ontzaglijke menigte stond langs den weg geschaard, niettegenstaande regen en sneeuw. Eerst om 2 uur bereikte de stoet de begraafplaats Moscowa. Toen het lijk daar was aangekomen, schreed men, voorafgegaan door de kapel van bet 8e reg. infanterie, grafwaarts. Onderwjjl bracht de kapel onder leiding van den kapelmeester Hantsch, Beethoven's treurmarsch ten gehoore, terwgl, toen het Igk in het grat werd gelaten, het koraal van J. Schap «Alle Menschen mussen ster ben" ten gehoore werd gebracht. Honderden en honderden waren op den doodenakker aanwezig. Generaal Verspgck was door ongesteld heid verhinderd ter plaatse te zijn. Hij had zich laten vertegenwoordigen door zijn zoon, den heer Verspgck, directeur van do West- landsche stoomtram, en diens zwager, den heer VerspgckMgnssen, kapitein bij het regiment grenadiers, Naast de kist liepen, toen het ljjk graf waarts werd gedragen, aan weeiszijden een viertal invaliden als slippendragers. Aan grgpend was het oogenblik toen de kist onder het koraalspel in de groeve daalde eerbiedig nagestaard door de groote menigte actief dienende en gepensionneerde officie ren, om de groeve verzameld. De minister van koloniën nam allereerst het woord. Hij schetste de verdiensten van den overledene en wat Nederland en Indië aan hem verplicht zijn. Vooral Indië. Immers in Indië heeft hij veertig jaren voor Indië geleefd. Daar heeft hjj zijn naam doen eerbiedigen, daar blijft zjjn naam op aller lippen voortleven, en in het moeder land teruggekeerd, vervolgde spr., blijft hjj voor Indië werken onder de invaliden te Bronbeek. Daarna sprak de heer Schwing, adjudant van den generaal, die schetste het verlies der weduwe en van de familie, doch wjj moeten berusten; één ding, zeide spr., is zeker, dat zoolang het invalidenhuis «Bron beek" zal bestaan, de naam generaal Van der Hegden daaraan zal blijven verbonden. En nu, beste generaal, uw laatste adjudant neemt namens allen afscheid, vaarwel en rust zacht. De heer Hendrik de Jong, zwager van den overledene, dankte namens de familie voor de laatste eei. Hiermede was de indrukwekkende plechtigheid geëindigd. Onder de woning van een distillateur en sljjter te Beek (Limb.) is door de amb tenaren der belastingen uit Sittard, eene volledig ingerichte branderij (geheime fa briek van gedistilleerd) ontdekt. Te Sambeek, bjj Boxmeer, heeft na eene woordenwisseling een 16 jarige jongen zjjn vader met een revolver in den buik geschoten. De toestand van den vader is niet buiten gevaar De zoon is in hech tenis genomen. Te Zuilen zjjn twee gezusters, die beiden slecht van gezicht waren, door de duisternis misleid, te water geraakt in een vletsloot en verdronken. Men vond beide ongelukkigen spoedig, doch slaagde er niet in de levensgeesten weer op te wekken. Een der vrouwen was gehuwd, de andere, ongehuwd, woonde in Utr°cht. Er komt in Engeland gebrek aan dienstmeisjes, zoowaar ook al een gevolg van den oorlog. Er zijn nl onder reservisten en onder de vrijwilligers vele winkelbedienden, wier plaatsen nu door winkeljuffrouwen worden bezet, en dezen worden veelal onder de dienstboden ge- recruteerd. Te Hannover had een 16 jarige jongen de onvoorzichtigheid in een paal der electrische straatverlichting te klimmen. Hg geraakte hierbij met het hoofd aan de draden, die met 6000 volts geladen waren. Door den sterken stroom getroffen en onmiddellijk gedood, viel hij omlaag. Te Hamburg is een geval van me- laatschheid geconstateerd bjj een persoon, die eeuige jaren geleden uit Columbia terugkeerde. EEN SCHIPBREUK. Woensdag strandde op de Noordergron- den van het eiland Terschelling het Deensch stoomschip «Livadiat, dat met een lading suiker en thee op weg was van Hamburg naar Philadelphia. Naar aanleiding hiervan schrijft men aan het N. v. d. D. de vol gende bijzonderheden Het schip was met 30 koppen bemand. Er waren een tiental Terschellingers aan boord gekomen om de noodige hulp te verschaffen tot het afbrengen van het schip. Plotseling echter stak een felle noord westen wind op. Noch de sleepboot «Nep tunus«, welke in de onmiddellijke nabgheid lag, noch de reddiugboot, welke het schip nauwelijks had verlaten, wijl de bemanning der «Livadiac niet van boord wilde gaan. was in staat de gestrande stoomboot te naderen. Na herhaaldelijk daartoe pogin gen te hebben aangewend, keerde de «Neptunus* in de 'raven te Terschelling terug, en werd de reddingboot eveneens door de zware zeeën op het strand terug- Reeds spoedig maakte het schip zooveel water, dat de veertig personen, die er op waren, allen hun toevlucht naar de brug namen en daar den geheelen hangen nacht moesten doorbrengen. Den volgeuden morgen gingen weder twee reddingbooten uit naar het iu nood verkeerende schip, doch aan geen van bei den mocht het gelukken het schip te be reiken, Van het strand af was het zicht baar, met welk eene angstige spanning de schipbreukelingen de pogingen volgden, welke gedaan werden om hen te redden doch hoe ook de wakkere bemanning der beide reddingbooten hunne krachten inspan den, de storm en de zee waren hun te machtig; ook ditmaal bleef'hun edel pogen vruchteloos, terwgl de familiebetrekkingen der tien Terschellingers, die zich op de »Livadia« bevonden, wanhopig op het strand stonden. Ten tweede male werd het nacht en onttrok de duisternis de arme schipbreu kelingen aan het oog van hen, die zich op het strand bevonden. Onafgebroken echter gedurende twee dagen en nachten hield het Bestuur der Reddingbooten de wacht op het gure strand, om bg het eerste ge schikte oogenblik terstond handelend te kunnen optreden. Dat oogenblik kwam in den vroegen morgen van den tweeden nacht. Te 4 uren gingen de beide reddingsbooten nog maals uit, en ongeveer terzelfder tjjd ver liet ook de «Neptunus* met twee booten vau het loodswezen de haven. En ditmaal mocht het hun, na ontzagljjke inspanning, met vereende krachten gelukken alle veer tig de schipbreukelingen te redden. Groot was de vreugde, toen de «Nep- tur.us* met de geredden de haven binnen- stoomde, waar een stroom van menschen hen opwachtte. In elk vaartuig woei de vlag De toestand der geredden was, na hunne twee dagen en nachten ljjden, vrjj bevre digend gelukkig, dat het iu dien tjjd niet heeft gevroren, anders zou hun toestand ellendig zijn geweest. Het schip, zoowel als de lading, is ge heel verloren Het was een prachtig stoom schip, eerst twee jaar geleden gebouwd. De schade wordt geschat op ruim een half millioen gulden. EEN DRAMA OP ZEE. Over het vreeseljjk ongeval, dat, de Ham- burgsche stoomboot «Renius" trof, wordt de volgende treurige bijzonderheden ge meld. Het vaartuig, waarvan de bemanning uit Duitschers, Noren en Denen bestonden dat van Philadelphia vertokken was met een voor Aarhuus bestemde lading mais strand de, tengevolge van dikken mist, in djn vroe gen morgen van den 27 Januari op de klippen van Hornes-Rey, Dadeljjk na de stranding sprongen de onderstuurman, de bootsman en drie matrozen in een sloep, om te trachten het land te bereiken. Dit schjjnt hun niet gelukt te zijn, wjjl men wrakstukken van de sloep op de Skallinger bank vond. Spoedig nadat deze sloep van boord was gegaan, brak de «Remus" in iweeën, zoo dat de bemanning zich in het want moest bergen. Vrijdagmorgen werd weder een boot te water gelalen, ditmaal met tien matrozen bemand. Het vaaituigje sloeg onmiddellijk om en van de opvarenden verdronken er

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2