Laatste Berichten. Marktberichten. Een eenvoudig boertje uit Calvados, dat op reis was naar Parijs, zat in een coupe alleen met een heer, die van de warm- waterstoet gebruik maakte en ook aan den boer vergunde zijn voeten er op te zetten. Deze laatste was in de wolken over zulk een vriendelijkheid en roemde zeer den practischen zin van zjjn reisgezel, die zulk een nattig voorwerp on reis meenam. De „heer" wachtte zich wel te vertellen, dat de stoof aan de spoorwegmaatschappij toe behoorde en verkocht het voorwerp voor 10 francs aan den boer die te Parijs ge komen, zijn stoof onder den arm nam en weg wilde gaan. Tot zijn groote verwon dering werd hij nu aangehouden en opge bracht. De „heer" op wiens getuigenis hjj zich beriep, was natuurlijk verdwenen. Te Hamburg is een man, zekere Emil Rauche, die de respectable zwaarte van 450 pond had, aan een beroerte overleden, terwijl hg op een weldadigheidsfeest kunsten op een rjjwiel vertoonde. Een smid te Lobedig, in Moravië, kwam dronken thuis, terwijl zijne vrouw te bed lag. De man had zich reeds vaak boos gemaakt, dat hij wel zes dochters maar geen zoon had. Nu had zijn vrouw hem weer een dochter geschonken. In zijn dronkenraanswoede g'eep hij het bad, waar in het kind juist lag, en wierp het op den grond, zoodat de waschkuip brak en het kind dood neerviel. Daarop viel hij zijn vrouw aan, wierp haar op den grond en sloeg haar, zoodat zij thans ziek ligt. Veider wilde hij de baker met zjjn geweer doodschieten, maar gelukkig kwam er hulp. De man zit thans in de gevangenis. Bij gelegenheid van Kerstmis werd te Burton aan de Prent in Engeland een reusachtige smulpartij gehouden. Het groot ste gedeelte der inwoners van deze stad is werkzaam op een viertal bierbrouwerijen, die tot de grootste van het Vereenigd Ko ninkrijk behooren, en waarvan de eigenaars hun gezameljjk personeel, dat uit 15,000 man bestaat, een Kerstinisverrassing wilden bereiden. Om zich een denkbeeld te vor men van dezen maaltijd diene, dat er drie honderd met truffels bereide kalkoenen, 270 ganzen, 400 koppels fazanten, 100 hazen en 14,000 kilogram ossenvleesch werden verorberd ongekend nog het bier, dat in rijke hoeveelheid vloeide. Te Molenbeek heeft Vrijdagmorgen een herbergier, die reeds langen tijd in oneenigheid met zijn echtgenoote leefde en haar steeds van ontrouw beschuldigde, deze. na een huiselijke twist, mot revolverschoten doodelijk gewond. Vervolgens bracht hij zichzelven een wond met dat wapen toe en hing zich daarna in zijn gelagkamer aan den deurknop op. In dezelfde gemeente die, naar reeds meermalen bleek, niet tot de rustigste van België behoort, is Donderdag avond een muzikant, die omstreeks middernacht van een repetitie terugkeerde, door e«nige per sonen aangevallen, op den grond geworpen en van zijn horloge, portemonnaie en in strument beroofd. De daders zijn reeds in hechtenis genomen. Twee ongehuwde lieden nit Stock- heim hadden zich met nog een derden persoon naar 't dorpje Eelen bij Maesseyk begeven, alwaar een verkoop zou plaats hebben. Zij kochten aldaar een karoten machine. Dit werktuig werd door ben in een licht schipperspontje geladen, waarin ook de 3 personen plaats namen. Spoedig kantelde het vaartuigje, met het gevolg dat er twee verdronken. De derde wist zich te redden. In een schouwbuig te Chicago zjjn de muzikanten weggeloopen, omdat de di recteur het sein gaf het Engelsche volks lied te spelen. De directeur werd woedend maai het publiek juichte de werkstakers toe. Volgens de laatste berichten uit Ho nolulu waren daar op 17 Januari reeds 39 gevallen van pest met doodeljjken afloop voorgekomen Ook moeten van de ziekte enkele gevallen zich onder de blanke be volking hebben voorgedaan. Te Breslau hebben twee mannen, die in een ijzeruiagazjjn aan het inbieken waren, den wachter vermoord. Beiden zjjn aange houden en hebben bekend. Ofschoon Luccheni, de moordenaar van keizerin Elizabeth van Oostenrgk, steeds heeft volgehouden, dat hij geen medeplich tigen had, heeft men toch alle riden te gelooven, twee personen, die in die mis daad de hand hebben gehad, ontdekt te hebben. Deze ontdekking had plaats, door dat dezer dagen te Santa Fé een koopman, zekere Pietro Riccardo, zelfmoord pleegde, terwijl zijn compagnon, iemand die zich Bloise noemde, er met 20.000 pesas van door ging. De overheid aldaar stelde een onderzoek ie, in het huis der beide ven- nooten en vond daarbij een aantal zeer ge wichtige documenten, waaruit bleek dat de twee mannen Italiaansche anarchisten en medeplichtigen van Luccheni geweest waren, die na de misdaad onder valsche namen naar Amerika de vlucht genomen hadden. Luccheni zal nu opnieuw een verhoor onder gaan, terwijl door het departement van justitie bij den Zwitserschen gezant te Buenos-Ayies inlichtingen worden inge wonnen. Te Kreuzbraü in Beieren schoot Woensdag een boekhandelaar Lohner een artist Carl Strerafel uit Erfurt dood, naar het heet .vegens het verschil van meening over den oorlog in Z.-Afrika. Stremfel was terstond dood. Het volk, dat den moor denaar greep, had dezen bijna doodgeslagen De influenza schijnt thans meer naar het Zuiden te trekken Uit Venetië, Genua, Turjjn, Parma, Rorigo, Brescia, Livorno, Florence en Cnnéo komen berichten, van talrijke influenza-gevallen. Ook te Rome is de ziekte epidemisch en telt men reeds duizende zieken. Te Weenen ligt de aarts hertog Othan aan influenza ziek. Een ontzettend ongeluk, waarvan een geheele familie het slachtoffer werd, wordt gemeld uit Letnberg. De gemeente secretaris van het dorpje Luba, Kornow genaamd, reeds met zijn familie in een rjjtuig over den dichtgevroren Dniester, om naar Babaczowce ter markt te gaan. Plot seling brak het ijs, en het rijtuig met de paarden zonk weg in Je diepte. Kornow, zijn vrouw en vier kinderen, verdronken, bovendien de voerman. Eene kunstmatige huid. De genezing van wonden met groote oppervlakten baart den artsen dikwijls veel zorg en moeilijkheden. Tot nu toe behielp men zich dikwijls door van andere deelen van het lichaam, bijv. van armen ot beenen, van den patient zeiven of van een zjjner gezonde bloedverwanten, dunne schijfjes van de opperhuid te nemen, zoo mogelijk met een scheermes, en deze op de wonden over te brengen Zooals men weet, is deze operatie meermalen met goed succes toe gepast, Een eigenaardig hulpmiddel, dat ieder gemakkelijk en zonder eenig gevaar voor besmetting kan aanwenden, heeft een Duitsch chirurg, prof. Schuller, ontdekt het dunne vliesje, dat binnen in een eier schaal zit. Van een versch kippenei wordt, na het verbreken der schaal en het ver wijderen van dooier en eiwit, zoo snel, voorzichtig en zindelijk mogelijk de witte binnenhuid der eierschaal losgemaakt en met de binnenzijde de naar het eiwit toegewende op de gereinigde wonde gelegd en door een licht verband bevestigd. Reeds na drie of vier dagen, wanneer men het huidje wegneemt, wat zonder moeieljjk- heden kan gebeuren, ontdekt men daaronder een fijn, wit of blauwachtig wil huidvliesje, Te Kramske hehben twee broeders Rosentreter, boscharbuiders, hun ouden vader, bij een woordenwisseling in 't bosch gedood. De kolenopbrengst van het afgeloo- pen jaar over de geheele wereld wordt op 662,826,000 tonnen geiaamd. Daarvan produceerde Groot-Brittannië 202,054,516, de Vereenigde Stalen 196,405,953, Duitsch- land 130,928,490, Oosteuijjk Hongarije 35,039,417, Frankrijk 32,439,786, België 22,075,033, Rusland 12,862,033 ton, al,e overige landen tezamen 30,960,712 tonnen. Eerst vóór een paar weken hebben de talrijke ongelukkigen, die bij de ver nieling van het Amerikaansche oorlogsschip Maine" in de haven van Havanna bet leven Verloren, hun laatste rustplaats ge vonden. Het in de lucht vliegen van dit schip, een der ernstigste ongelukken, die in de annalen der Ameiikaanscbe marine zijn opgeteekend, had, op den 15n Febr. 1898 plaats, en van de 412 man der equi page vonden, naar luid van de officieele verliezenljjst, 253 man en de officieren Jenkens en Herritt den dood. De slacht offers werden destijds te Havanna voor- loopig bijgezet, doch later zijn hun over blijfselen overgebracht naar hun geboorte land en daar voor eenige weken begraven op het Arlington-kerkhof te Washington. President Mc Kinley en alle ministers, sena toren enz woonden de droeve plechtigheid bij, gedurende welke de aanblik van zoo veel doodkisten en diepaangrijpende indruk maakte. In verband met verschillende spoor wegongelukken wordt in Duitschland de aandacht gevestigd op het groote gevaar dat de D-wagens biedeti, wijl deze geen zijuitgang hebben. Maar niet alleen bjj botsingen enz. is dit een bezwaar. Ook bij korte halten zjjn twee uitgangen dikwjjls onvoldoende voor het over- en uitstappen van veel passagiers. Op de Noordkust van Spanje woeden hevige stormen. Woensdag sloeg een boot, die van Santogna naar Santander voer, om De geheele bemanning, 10 man, verdronk. Een priester te Cannps, die iD een hotel een zieke had bezocht, is tengevolge van zijn kortzichtigheid in den zeven meters diepen koker van een lift gevallen, tenge volge waarvan hjj den nek brak en oogen- blikkelgk overleed. Te Brussel is een 67-jarige vrouwi die sedert twinlig jaar van haar man ge" scheiden leefde, overleden en wel, naar een onderzoek uitmaakte, tengevolge van ver wurging. Van deze afschuwelijke misdaad verdacht, is haar zoon die met haar samen woonde, met diens vriend in hechtenis ge nomen. Te Brussel heeft een dwaze vergis sing plaats gehad. Een brievenbesteller op het hoofdkantoor vond bij het sortee- ren der lichting een portefeulie met gelds- waaidige en andere papieren en afzonderljjk nog een paar plaatsbilletten voor het »Theatre de la Monnaiec. De man gaf de portefeuille aan zijn chef, maar wjjl de plaatsbilletten waardeloos zouden woiden als ze niet terstond gebruikt werden, be sloot de besteller 's avonds gebruik vaD een entree te maken en een ander te ver- koopen. Zoo geschiedde, maar nauwelijks waren de twee bezoekers gezet°n, of zjj werden gevangen genomen. De eigenaar der portefeuille had aangifte gedaan van diefstal en nu werden de houders der plaatsbilletten voor de dieven aangezien. Eerst den volgenden ochtend werd het misverstand opgehelderd, miar hoe de portefeuille in de brievenbus is gekomen, kan niemand verklaren. EEN DOODSTIJDING. Terwjjlin verschillende landen (ook Neder land) dikwerf geklaagd wordt over de wijze, waarop men den dood van militairen aan de betrekkingen mededeelt of soms de ge heele kennisgeving vergeet, is het zeker merkwaardig kennis te nemen vaneen brief door een Qollandsche dame in de Transvaal ontvangen. Geachte Mevrouw Zooals u zeker bekend, zijn onze burgers reeds eenige malen slaags geweest met de Engelschen en voor de meeste malen met succes. Natuurjjjk zijn bjj die gevechten van beide zijden gevallen, maar cot nog toe is het getal onzer gesneuvelden en gewonden niet zoo groot als vei wacht kan worden. Maar toch zjjn er van onze dappere bur gers voor het vaderland gevallen en gewond. In het 1 atste gevecht, dat onder aan voering van Asst. Genl. Koek te Elands laagte gevoerd is, zjju er velen van den vjjand gevallen, doch ongelukkig ook een aantal van de onzen gesneuveld, gewond, of gevangen genomen. De asst. generaal Koek is ook zwaar gewond met zjjn broeders. Men moet met oorlog altjjd erop voorbereid zjjn, dat men familieleden kan verliezen, die gewond ot ook wel gedood worden en dus kan men soms elk oogenblik hooren, dat familie of beste vrienden gevallen zjjn en zoo zal iedereen, die tjjding krijgt, zooals in dit geval, slecht nieuws kunnen ontvangen en zich daartop kunnen voorbereiden. Ik moet dus namens de H.Ed. Regeering mededeelen en u kennisgeven, dat uw echtgenoot, bjj dat gevecht gesneuveld is. Hoe zwaar en hard deze tijding voor u moet wezen, is er toch een groote troost, dat hij in dezen nnrechtvaardi^en strjjd, die ons opgedrongen is, gevallen is tot be scherming en behoud van ons reeds zoo duur gekochte vrjjheid en onafhankelijkheid, en kan deze treurige tjjding die u vandaag ontvangt, de overgeblevenen allen aansporen voor dien strijd voor het land onzer in woning. Aan ii wordt de verzekering gegeven, dat het door ons ailen gevoeld wordt en dat u steeds in onze gebeden niet vergeten zal worden. De Heere trooste u door zjjne genade. Met achting, Uw. dw. dienaar. Landdeost. De nieuwbenoemde gevang6nisdomine zou zijn »herderarbeid" bjj de verdoolde schapenc aanvangen. Op zjjn eerste inspec tieronde trad hj) een cel binnen en vroeg met veel zelfvoldaanheid Wel vriendjelief weet je wel wie ik ben »Neen, maar dat kan me niet schelen ook," zei de bewoner norsch. »Nu ik ben dr. Smit de nieuwe gevan- genisdomine." »Zoo Dan heb ik vroeger wel van u gehoord." »Wat heb je van me gehoord?" vroeg de domine. wiens nieuwsgierigheid op zjjn waardigheid de overhand kreeg. »Ik hoorde, dat u in twee steden de ker ken hebt leeg gepreekt maai dit zal u hier niet gelukken." LORENCO MARQUES, 25 Jan. Een te legram van de zijde der Boeren van de Tugela gedateerd 24 Jan. blijkbaarslaan- de op de poging om den Spionkop te her nemen meldt, dat er een hardnekkig ge vecht ontstond op Woensdag. De troepen der Boeren naderden stap voor stap. 150 Engelschen in de eerste verschansingen gaven zich over. 26 Jan. Een telegram uit het Boeren- laager bij Modderspruit nabij Ladysmith gedateerd 25 Jan. meldt, dat de Engelschen den dag te voren 1500 dooden op het slagveld achterlieten. LONDEN, 28 Jan. Generaal Bulier seint uit Spearmanskamp. Na de ontruiming var. Spionkop achtte ik een tweede aan val nutteloos. Daarom besloot ik de troe pen naar den Zuidelijken oever der Tu - gela te brengen. (De Eug6lschen zijn dus nuweereveu ver als een week geleden.) Red. De verliezen der Engelschen bedragen 17 Jan. 706 manschappen. De verliezen bij het bezetten en na het ontruimen van Spionkop zijn hierbij niet inbegrepen. Axel, 27 JAN, Ter Graan mar k t van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe t 7,15 a f7,25 Wintergerst t 8,25, a f 8,30, Zotnergei st I 8,15 a f 8.25, Rorrge f 6.25, a f 6,50, Erwten f 8,50 a f8,70 Paardenboonon f7.75 a 8.— Ha ver 16.30 a f6,50 Koolzaad f0,-,af0, Boter f 1,05 a f 0, per kilo. Eieren, 1,per 26 stuks. Hulst, 29 JAN. Ter Graanmarkt van heden was de prijs als voigtTarwe 7,25. Rogge f 6,50. Wintergerst 8,50, Zomergerst 7,75 Haver 6,25 Erwten f8. Paardenboonen 7,25, Duiven- boonen 8,25, Witteboonen 0, Bruineboonen f 0.—Boekweit Lijnzaad Aardappels ƒ2,- a ƒ0,—. Koolzaad per 106 liters Boter per kilo ƒ1,10, a ƒ0, Eieren per 26 stuks f 0,80, 0,-. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 25 stuks hoornvee, 43 varkens paarden verkocht 21 27

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3