Binnenland. Landbouw. (lemengd Nieuws. Wat kan de oorzaak zijn van den moord of den zelfmoord van Kwang-Su keizer van China. Uit Schangai wordt geseind dat de keizer is afgetreden, ten behoeve van PuTsing, een veertienjarigen prins. Een gerucht meldt, dat de keizer na zijn afstand, in den nacht zelfmoord be ging, doch dat algemeen aangenomen wordt, dat hij werd vermoord. Mr. Conger, gezant van deVereenigde Staten te Peking, meldt, dat als een ge volg van een conferentie tusschen de kei zerin-weduwe van China en eenige hoog geplaatste ambtenaren, bij een keizerlijk besluit PuTsing, een veertienjarige prins tot erfgenaam-opvolger werd benoemd Sedert lang, zegt de correspondent van de N.-Y. Herald te Schangai, verwachtte men, dat de Chineesche keizer door een paleis-samenzwering zou onttroond wor den. Woendagavond verscheen in zijn naam een edict, waarin der keizerin-we duwe dank werd gezegd voor al hare vrien delijkheid en zijn afstand van den troon word aangekondigd. De keizerin-weduwe heeft als opvolger den negen jaar ouden zoon van Prins Tua gekozen Hij zal op den Chineeschen Nieuwjaarsdag, op 31 Januari, met den titel van Pu Tsing worden geproclameerd. Zaterdagochtend had te Grave de uit vaart plaats, gevolgd door de teraarde bestelling, van wjjlen mr. F. J. F. M. Walter. In de kerk bevond zich een talrijke menigte, waaronder de heer Dobbelmann, lid der Tweede Kamer, rechteilijke amb tenaren, een wethouder en verschillende raadsleden uit Nijmegen, de bui geraeester en de raadsleden uit Grave enz. Na afloop van den lijkdienst werd de lijkkist naar de begiaafplaats gedragen, waarbij de h9eren Dobbelmann, de wet houder Thijssen, jhr. Von Weiier en mr. J. Smits, resp. griffier en ambtenaar van het O., M. bij het kantongerecht te Nij mijgen, de slippen van het lijkkleed droegen. Aan de groeve sprak eerst de heer Tbijssen, wethouder van Nijmegen, en daaina de heer Dobbelmann namens de kiesvereenigiug Recht voor allen* De heer X. Walter, broeder van den overledene, dankte voor de laatste eer, den betreurden doode bewezen. Duurder Leer en Schoenen. Het voorloopig Comité van Nederland- sche Leerlooiers, als zoodanig benoemd in de algemeene vergadering te 's Bosch in dato 11 Januari jl., waar ruim 325 looiers Toen wij nu te Bologne aankwamen, namen wij onzen intrek in het huis van eenen edelman, don Aldovrandi, die dicht bij het schoone klooster der Dominikanen in een groot en prachtig paleis woonde, don Aldovrandi onthaalde ons vijf dagen lang zeer gastvrjj, eu ik had de beste gele genheid, om de merkwaardigheden der groote stad te beschouwen. Hoewel ik mij van des morgens vroeg tot des avonds laat op straat, in kerken schouwburgen, tui nen en voorname gebouwen bevond, heb ik toch maar het allerkleinste gedeelte van den rijkom van Bologne kunnen zien. Op den avonJ van den vierden dag liet Piccolomini mij roepen. Toen ik zijne kamer binnentrad, waren er twee vreem delingen bij hem, van welke de een Mar co de Sciarri, de andere Bastistella del Aratro was. Toen Piccolomini hen zeide, wie ik was, groetten zij mij vriendelijk zeggende »dat het ben verheugde, dat een Duiisch ridder tot hun verbond toetrad. De paus moest mij wel een pensioen van een mihoen geven wanneer ik naar mijn vaderland terugkeerde. Marco was een klein mager man, met een zwartachtig uitzicht van eenen wces- ten blik. Hij was reeds jaar en dag bet opperhoofd der ballingen, een vermetel mensch, dien niemand in list en geluk overtrof. Hij had met zijne troepen het ge- heele land van Napels doorgetrokken, en twee duizend man op de vlucht geslagen, die de onderkoming don Zuniga tegen hem en lederfaDrikanten tegenwoordig waren, zal spoedig een nieuwe vergadering op roepen om de statuten voor een alge- meenen Nederlandscher, looiersbond vast te stelien. Het is mogelijk dat op die vergadering de reeds aangenomen vei hooging der leder- prijzen met 10 a 15°/0 naar soort, nog verder zal worden uitgebreid. Van de eerste verhooging zal reeds h ;t gevolg zijn, dat alle leerartikelen en vooral schoenwerk niet langer tot oude prijzen kunnen geleverd worden en heeft men zich alzoo op duurdere prijzen van schoe nen en laarzen voor te bereiden. Gedurende het jaar 1899 zijn in België ingevoerd 68,032 stuks rundvee, waarvan 65,679 uit Nederland alleen. Daarv or is aan invoerrechten betaald db som van 1,183,516 fles. Uitgevoerd zijn slechts 43 runderen. In '98 zijn ingevoerd 62,781 runderen,waarvan 58,722 uit Nederland. In '97 51,770, waar van 49,001 uit Nederland eu in '96, toen de Belgische grenzen open waren voor den invoer van ons vee, 114.070 stuks, waar van 104.662 uit ons land. Ondanks het heerschen van mond- en klauwzeer iu Nederland en België is dus de invoer van vee uit Nederland naar Bel gië in vergelijking met 1897 en 1898 toe genomen. AXEL, den 30 Januari 1000. Door den minister van financiën is bepaald, dat dit jaar honderd plaatsen zuilen te vervullen zijn als commiös bij 's-rijksbelastiugen. Het examen zal ge houden worden te Arnhem op 2 April en volgende dagen. Met 1 Februari a. s. zal de invoer van melkvee langs Baarle Herzog en Clinge (station en dorp) wederom geoor loofd zijn Generaal Van der Heijden. Uit het leven van den grijsaard, die Vrijdagochtend te ruim 7 uur nog vrij plotseling overleed te midden der Indische invalieden, die op Bronbeek zijn gehuisvest, wordt het volgende gemeld omtrent zijn laatste oogenblikken De zieke bracht Donderdag een onrusti- gen dag door en heett wat geij ld, hij werd legen den avond wat kalmer. Dr. Fijan, officier van gezondheid bleet dezen laatsten nacht bij hem, eve ials de voorgaande nachten. Bovendien kwam voor het eerst had uitgezonden. Wij maakten dus ken nis en beloofden dapper hand in hand te slaan, voor de goede zaak der verdreve nen. De beide heeren verlieten ons eerst laat na middernacht o^k zagen wij hen in Bologne niet weder, waar zij maar eene te samenkomst met Piccolomini gehad en geld tot nieuwe wervingen gebaald badden. Piccolomini echter scheen zeer verheugd en bij berichtte mij, h03 alle ballingen naar zijne komst smachten en begeerden, dat hij hun opperhoofd en aanvoerder zou wor den. Ook had hjj zicb nu met Pierconto de Montalto verzoend, met wien hp lang in vijandschap geleefd had. DE VLUCHT. Op den morgen van den zesden dag na ods verblijf te Bologne, kwam don Alfon so met bet opgaan der zon mijne kamer bicnenloopen terwijl ik nog sliep en schud de mij onzacht wakker, terwijl hij schreeuw de »Sta opsta op, don Bastiano Daar is de vijaud, wij moeten vluchten, voor dat men ons gevangen fleemt." Ik kleed de mij schielijk aan, en snelde met don Alfonso en Thorhaimer, zonder den heer Aldovrandi vaarwel te zeggen, de achter deur uit, door smalle steegjes, een poor tje van den stadsmuur en veie tuinen, tot dat wij in bet open veld kwamen. Nu vonden wij drie paarden bij een kruis in het boscb, welke eclrier niet dezelfde wa ren, die wij vioeger bereden hadden en zes gewapende manrels te paard er bp een pleegzuster, aangezien mevrouw Van der Heijden uitueput was. Te middernacht stond de generaal nog op van zijn bed en zeide tegen den dokter, dat zjjne vrouw te half zeven weer bij hem moest zijn. Te half zeven ongeveer kwam de pleegzustei den dokter wekken, omdat de generaal zulke hevige hoestbuien had en zoo vreemd deed. Toen de dokter aan het bed kwam, was er geen tijd meer om mevrouw te roepen. Zacht en kalm sliep de grijze krijgsman in. De dokter telde nog slechts enkele polsslager. Op Bronbeek" is de stemming zeer gedrukt, want de generaal was bij zijn soldaten en officieren zeer bemind. Heden (Dinsdag) zal de begrafenis van generaal Van der Heijden om 12 uur plaats hebben. De invaliden zullen hun generaal naar het kerkhof op »Moscowa" brengen, waar de stoet opgewacht zal worden door de statmuziek van het 8e regiment infan terie. Op het kerkhof zullen aanwezig zijn de adjudant der Koningin de vertegen woordiger van den minister van koloniën jhr. J. D. Six, vele opper- en hoofdofficie ren en officieren van de verschillende wa pens en garnizoen te Arnhem. De konink lijke vereeniging »het eereteeken voor be langrijke krijgsbedrijven zal eene deputatie zenden. H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder de minister van koloniën de commissaris der Koningin, generaal Verspjjck en allerlei autoriteiten hebben telegrammen van rouw beklag doen toekomen aan de weduwe. Blijkens het jaarverslag over 1899 van den »Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond" werd in dat jaar bet aantal wegwijzers en waarschuwingsborden met 204 vermeerderd en zijn er 329 hulpkisten geplaatst. Het aantal bondshotels en bondscafés be draagt in Nederland 575, tegen 492 in bet vorig jaar, en het getal bondsrijwielher- stellers steeg van 291 tot 358. De commissie van stemopneming, belast met het opnemen der verkiezingen voor de lpden van het algemeen bestuur en de stem gerechtigden ter aigemeene vergadering in de jaren 1900—1902, voor de afdeeling Zeeland bestaat uit de heeren A. W. Ber denis van Be> lekom voorzitter P. Dumon Tak, M. J. Boone en A. L. Dikkenberg, leden. Afdeelingsconsul in 1899 was voor Zee land de heer A. W. Berdenis van Berle kom en die provincie bestaat uit 12 kringen. Te Helder is een hoogbejaarde vrouw, die, om zich te warmen, te dicht bij het vuur kwam, in brand geraakt. Eenige voor bijgaande personen haalden baar uit naar woning en dompelden haai in de nabij die op ons wachtten. Wij stegen bhüseinsnel op en jaagden met lossen teugel weg. Toen wij eenter een boschje bereikt hadden gingen wij over in e9neu stap en lieten de paarden uitbla zen. Nu kwamen wij bij eene kapel aan eenen kruisweg, waar vele wegen zich van elkander afscheidden. Hier overviel ons eene hinderlaag pauselijke ruiters wel twin tig in getal, die hunne buksen van alle zijden op ons losbrandden. Piccolomini Jachtte en zeide»Is dat niet de knaap Oltavio Cesis, dien de papen afzenden Hij ontmoet echter den verkeerden man, ik zal hem teekenen. Dat nu ieder van ons twee man aangrijpe, de overigen blij ven niet staan Terwijl wij nu langzaam met uitgetiok- ken zwaard naar de kapel reden, waar de pauselijken ods den weg trachten af te snijden, en zich nu links dan rechts de paden in het bosch voor ons opdeden, za gen wij alle deze paden met soldaten be dekt, zoo dat wij geheel omringd waren. Daar de schoten om ons heenvielen, ge raakte men in verwarring en wilde men terugtrekken. Ik vroeg echter Piccolomini, welken weg wij moesten inslaan Hij wees mij dien met de hand. Daarop zeide ik »zoo laat ons de baan schoon vegen en jaagde vooraf den hoop, die bij de ka pel stond, voorbij naar de anderen toe, die te midden van dien weg op ons wachtten. De overigen volgden mij. Wordt vervolgd.) zijnde gracht, doch zij had reeds zooveel brandwouden bekomen, dat zij spoedig aan de gevolgen bezweek. Het water steeg Donderdag 4n het Hollandsche Diep zoo hoog, dat de golven over de brug van den Moerdijk sloegeo. Ook de Dordtsche Kil was zelden zoo hoog als Vrjjdag. Een landbouwers woning werd onder water gezet, zoodat de bewoners de vlucht moesten nemen. De landerjjen onder Kethel en Overschie zijn geheel onderge loopen de schapen waren tijdig op stal gebracht. Evenals het huis Rothschild Son te Londen, heeft bet Parjjsche huis Roth schild 10.000 francs naar Amsterdam ge zonden ten behoeve der werkelooze diamant arbeiders. In Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Delft, Arnhem en andere plaatsen worden, door de bemiddeling Van den heer Dirk Beerends, gevolmachtigde van de commissie tot ondersteuning der werklooze diamant bewerkers te Amsterdam, comité's gevormd om in hun belang werkzaam te zijn. De behandeling der strafzaak wegens mishandeling met doodelijk gevolg van een verpleegde tegen een oppasser en een verpleegster te Neerbosch, is bepaald voor de rechtbank te Arnhem op Zaterdag 10 Februari. Gedagvaard zijn 24 getuigen. Als verdediger treedt op jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck. Vrijdag middag werd de Westbaven- plaats te Vlaardingen in rep en roer ge bracht door twee broeders die na een voorafgaanden twist met elkander hand gemeen werden en elkaar zoo geducht toetakelden, dat zij bijna onkenbaar waren van het bloed. De oorzaak van den twist was, dat de eene broeder vermeent te zijn benadeeld door den anderen betreffende de erfenis van hun onlangs overleden moeder. Deze week heeft de marechaussee in de bosschen nabij Divam wederom een klopjacht gehouden om de beruchte stroo pers Driessen, die zich in het woud schuil houden, te arresteeren, doch ook ditmaal weder zonder succes. Woensdagavond is te Vaals op den drukker en uitgever van de »Grensbode«, den heer Wehrens-Middelaar, een schot gelost terwijl hij de trap afdaalde in een duistere gang. Het schot veroorzaakte slechts een vleeschwonde aan het hoofd. Met eenige dagen rust, zal de getroffene wel weer genezen zijn. Dader of daders onbekend. De politie heeft een onderzoek ingesteld. DE OORLOG. En de oorlog Och, bij gaat voort de strijders te verdierlijken en de moraal der nietstrijders te bederven, zoo schrijft de Haagsche briefschrijver der »Zwolsche Crt." Vreedzame menschen, die voor een rups uit den weg gaan, halen hun hart op aan groote ljjsten van gesneuvelden, ge wonden en van stergevallen aan ziekte eu gebrek. De tegenspoed der Britsche wa penen wekt bij den toeschouwer dezelfde voldoening, waarmee deze een sterken, bral lenden kerel door een kleineren tegenstander op de keien zou zien smakken, zoo dat bet bloed hem uit neus en ooren loopt. Het allermisseljjkste in de figuur van John Buil is de ootmoed, die hem in zjjn ongeluk bevangt. Zoo lang alles goed ging, voelde hij zich mans genoeg, om heel Europa ic wapenen te staan. Nu hjj in druk zit, moet iedereen Johnny helpen Ieren, Canadeezen, Australiërs, Kaffers, Indiërs, ja, hij neemt het den Kaapschen Hollanders kwalijk dat zij niet zjjn partij kiezen. Nu al die hulp maar weinig geeft, wordt het woord van den psalmist vervuld »Maak hun aangezicht vol schande, opdat zjj, o Reere, uwen naam zoeken Ter elfder ure bedenkt John, dat het zijn nut kan hebben, ook het Opperwezen in zjjn zaak te betrekken, en roept hij de natie o.p tot een solemn service of humble suppli cation for the divine blessing upon our arms in South Africa. Doet hjj niet denken aan den matroos die, drijvende op een stuk wrakhout bidt »Heilige maagd, helpt u me hier uit,dan krijgt u thuis een paar waskaarsen van een el of drie?"

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2