mmntmm MS-, JM- fit KIKBERPETTEH, EENIG een dienstbode gevraagd, Draineerbuizenfabriek. „Yoornitgang is ons Streven," Gemeenteraad van Axel. Laatste Berichten. Advertentiën. een BRANDKAST. Q. A. VERDUSSEN Zoo pas Ontvangen K. VINK. Axel. Ruim 345,000 KG, Kunstmest, Ruim 96,000 KG. CMli-salpeter enruim 42,000 KG. Superphosphaat 18<>/o. ONOVERTREFBAAR Wat Engeland nog moet leeren. Ik ben weer vivat vrijgezel. Stuiverszeep Stuivers-Zeeppoeder !^H§HaSü9 Sultanepoeder HlSiliS HÊÊÊÊÊÊ Te Verona is nit de Etsch het in stukken gehakte lijk van een vrouw op- gevischt. Als van moord of medeplichtig heid daaraan verdacht, zijn een luitenant, die met de vrouw samenleefde, een alpen jager en een vroedvrouw in hechtenis genomen. Zitting van 25 Januari 1900. Behalve dhr. Dregmans alle leden tegen woordig. Voorzitter dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van Pieter de Visser voor zijne 7erhooging van jaarwedde als gemeentebode. b. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van een exemplaar der goed gekeurde begrooting voor 1900. c. Idem houdende kennisgeving, dat door hen is goedgekeurd het besluit van den Raad betreffende den afkoop van cijns. d. Reclame in zaken hoofdelijken om slag van H M. Verbruggen .Adressant geeft te kennen dat zijn aanslag in 1896 was 20.11, in 1897 26.05, in 1898 26.05 en in 1899 31.64. Dat deze verhooging voor hem een onoplosbaar raadsel is, daar hij niet zeggen kan, dat zijne inkomsten naar die verhouding zijn gestegen. Was de aanslag maar gebleven zooals in 7 en 98, maar die van '99 gaat te ver builen de perken. Wanneer het soms het gevolg is van zijne gematigde levenswijze, dat hij telken jare verhoogd wordt, dan mogen volgens zijne zienswijze zij, die zich zoo veel extra-uitgaven veroorloven, wel wat hooger aangeslagen worden. De Voorzitter zegt dat we voor een iaar staan, waarin voor de gemeente veel gebeuren zal, en groote onkosten zullen worden gemaakt, en daar Verbruggen slechts is aangeslagen in de klasse naar een inkomen van 1751-/2000, stelt hij voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. II. Wordt m. a. s. besloten op de be grooting van 1899 af-en over te schrijven een post van ƒ372.40. III. Vaststellen verordening op het beffen van schoolgelden. De Voorzitter zegt dat door Ged. Staten aanmerking wordt gemaakt op de bepaling dat de voogden aansprakelijk zijn voor de betaling der schoolgelden, en voorstellen dit uit de verordening weg te laten. De wet zegt trouwens ook dat de pupil de belastingschuldige is en niet de voogd. Dhr. Jansen zegtWanneer de wet het zegt, moeten we ons daarbij neer leggen, maar toch blijf ik bij mijne vroe gere meening, dat het kind, zijnde minder jarig niet belastingplichtig is, maar wel de voogd. Dhr. Smies begrijpt hel anders. Volgens hem moet de pupil aangeslagen worden, maar wil deze, ondanks zijne gegoedheid, niet betalen, en komt de zaak in recnten, dan treedt voor hem de voogd op, en betaalt van de middelen des pupils. Dhr. Lamaitre is van't zelfde gevo den, en stelt het geval dat het kind wel be middeld is en de voogd niet, wie zou dan moeten betalen als het kind onwillig was en de voogd verantwoordelijk voor de belasting is 1 De Voorz. stelt voor dus de uitdrukking »of voogden" te laten vervallen, en de pupillen schoolgeld te doen betalen, zoodra deze kunnen geacht worden een inkomen te hebben van 300. Dhr. Lamaitre zou dit bedrag liever op 400 gesteld zien, ook voor een werkman, die het geluk of het ongeluk heeft 4 of 5 bindeien te hebben is een rijksdaalder per kind en per jaar te veel, wanneer die man maar ƒ300, verdient. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat men zegt, ja, die of die verdient nog al wat, die kan dat wel betalen, maar dan kunnen we nog met in de kas zien, hoe het daar gesteld is. Hij vindt 300 te weinig. De Voorz. brengt het eerste voorstel (schrappen van »of voogden") in stem ming, hetwelk m. a. s. wordt aangenomen. Tegen het tweede voorstel (minimum in komen van y 300,-) stemden de hh. F. Dekker en Lamaitrede overigen allen voor. IV. Twee aanvragen om plaatsing van lantaarns, van Oct. Fermont, en P. Diele man Pzn. worden m. h. s. goedgedaan V. Doortrekking van kanaal Axelsche Sassing tot Hulst. M. a. s. worden B. W. gemachtigd te beschikken over een post van ƒ50, tot dekking van mogelijk te maken on kosten bij het onderzoek dat in vereeni- ging met B. W. van Hulst in deze zaak zal geschieden. VI. Verharden van den Zaamslag schen weg. Van den heer opzichter Eijkè van Ter Neuzen is een brief ontvangen, dat keien van 9 op 15 kosten 7.05 per strekken- den Meter, terwijl die van 12 op 14 per str. Meter kosten 8.40, wat totaal een verschil zou opleveren van 2663.55. De Voorz.: Burg. en Wetb moeten ten sterkste aanraden om de duurste keien te nemen, omdat de Zaamslagsohe weg een weg is, die veel bereden wordt. Dhr. Van Hoeve meent te moeten op merken, dat keiën van 9 op 15 zeer goed voldoen. Wij hebben er in de Blikstraat ook een weg van gelegd, en of schoon daar ook veel vervoer is, zjjn toch geen keien kapot gereden, wel zijn er putten in dezen weg gekomen, maar met te lichten is dat weer klaar. Ik moet evenwel in overwe ging geven om den grindweg niet uit te ploegen, maar uit te kappen, daar men dan een vasteren bodem krijgt, en de weg beter kan gelegd worden. Spreker gelooft de weg met keiën van 9 op 15 goed zal voldoen, wanneer hij maar goed gelegd wordt, en van den dagelijkschen opzichter veel afhangt. Dhr. Jansen is het met dhr. Van Hoeve eens. Hij zegt dat in den polder, waar hij in woont, ook overal zulke keiën zijn ge legd. Deze worden ook niet kapot gere den wel moeten er hier en daar eens eenige gelicht worden, maar op wolken weg moet dal niet gebeuren Dhr. Lamaitre zou er voor zijn om de beste keiën te nemen. We hebben reeds veel met den Zaamslagschen weg gesuk keld, daaiom zou ik er voor zijn om het maar in eens goed te doen, en niet op die 2600 te zien. De weg van Zaamslag is een weg waar allerlei zware vrachten over komen, zooals boomen, blomwagens enz, en dat gebeurt op de polderwegen niet. Dhr. Jansen zegt dat hij toch ook al dik wijls de blomwagen van Verschatfel over den Sasdijk heeft zien rijden. Dhr. Lamaitre gelooft toch dat de Sas dijk niet zoo druk bereden wordt als de Zaamslagsche weg. De Voorz. doet het voorstel om de aan nemers te laten inschrijven naar een weg met keien van 9 op 15 en een met keiëo vau 12 op 14. Is het verschil dan niet te groot, dan kunnen de beste keiën geno men worden. Dit voorstel woidt m. a s. aangenomen. Dhr. Smies vindt eene breedte van 2.75 M. genoeg in plaats van 3 Meterdit zou oene besparing geveD van 449 M2 De Voorz. zegt dat dit welzou kunnen voor een polderweg, maar niet voor een hoofdweg. Dhr. Smies zegt dat twee rijtuigen,als ze elkaar moeten passeeren, toch beiden niet op de steenen kunnen blijven. Dhr. Dekker meent ook dat betzelfde is, of men er een 30 duim verder afrijdt of niet. Dhr. Lamaitre. Laat ons nu toch den weg behouden zooals hij is (3 Meter) en zi6n we niet op zoo'n kieinigheid, anders wordt het weer maar half werk. Het voorstel van Smies wordt met 7 tegen 3 stemmen verwoipen. Voor stem den de hh. Smies, P. Dekker en Jansen. VII. Vestiging postkantoor in vereeni- ging met telephoondienst De Voorz. zou om dit punt te behandelen, liever de deu ren sluir.en, en vraagt of iemand nog iets heeft voor de openbare zitting. Dhr. Van Hoeve, sprekende over het ongeluk laatst op de Sassing gebeurd be tuigt zijn leedwezen dat aldaai geen en kele dreg baak of touw aanwezig was. Zou er geen mogelijkheid zijn om deze van de gemeente aan te schaffeD. De VoorzZou het niet beter zijn om daarover eens met den Ingenieur van den Waterstaat te spreken m. i. ligt zulks meer op den weg van 't Rijk. Ik geloof dat we met het plaatsen van lantaarns op de Sassing ons toen ook al vergalopeerd heb ben, misschien hadden we bij het Rijk aan geklopt, dan zouden daar wel lantaarns van Rijkswege gekomen zijn. Hiermede neemt dhr. van Hoeve ge- noegen. De openbare zitting wordt hierna ge sloten. LONDEN, 25 Jan. Het ministerie van oorlog kreeg het volgende telegram van Spionkop van 2 uur 10 gisterennacht De afdeeling van Generaal Warren deed Dinsdagnacht een aanval op Spionkop en dreef de kleine bezetting op de vlucht. Spionkop in den gebeelen dag bezet ge houden ofschoon wij hevig werden aange vallen. Wegens verandering, P;(js 135. Te bevragen bü den Uit gever dezes. Teven 1 Mei aanstaande liefst tusschen 20 en 30 jaar oud, bij C. P. GAST te Axel. WOUW (N.-Br.) Levering per spoor en per schip. AGENTEN GEVRAAGD, die connecties hebben met H. H. Land bouwers. EEN PRACHTIGE SORTEERING naar de NIEUWSTE model len en tegen LAGE prijzen. MAATSCHAPPIJ te AXEL. Het Bestuur van bovengenoemde Maat schappij zal op Dinsdag 6 Februari 1900, des namiddags ten 21/2 ure, ten huize van P. Dieleman, in »'s Lands Welvaren" te Axel, trachten aan te besteden de leve ring van Voorwaarden van aanbesteding en mo dellen van inschrijving, zijn op franco aanvrage verkrijgbaar aan 't bureau van de Axelsche Courantterwijl nadere inlich tingen worden verstrekt door 't Bestuur. B. Voor SUPERPHOSPHAAT zijn dezelfde conditiën van laatstgehouden aanbesteding van 29 December 1899. Axel, 20 Januari 1900. Namens 't Bestuur, L. DE REGT, Voorzitter. J. VAN HOEVE, Secretaris. is de ZWARTE SAJET, waar van iedere knot voorzien is van nevenstaand HANDELSMERK. Deze Sajet munt uit door sterk te en echtheid van kleur. Bovenstaand handelsmerk is in 1898 door de Firma S. WIE X E R C o. Zie Staatsblad n°. 281, en voor wederverkoopers uit sluitend bij hen verkrijgbaar. zijn onderstaande nieuwe komische voor drachten. Politieke coupletten op den Transvaalschen oorlog. Prijs met piano-partij, franco per post ƒ0.12. Komische voordracht met coupletten. Prijs met piano-partij, franco per post ƒ0.12. Deze voordrachten worden na inzending van het bedrag in postzegels, franco per post toegezonden door J. D DIJK, Uitgever, GRONINGEN. N.-Kijk-in-'t-Jatstraat. voor de fijne Wasch, Bad en Toilet. voor de grove Wasch en Schoonmaak. voor de gewone Wasch. voor Keuken en Huishouding. De zuinige Huisvrouw gebruike deze artikelen. Ze zijn best en goedkoop, handig en zindelijk VERKRIJGBAAR BIJ ELKEN SOLIDEN WINKELIER 94 '7,1900 4S. I

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3