Rechtszaken tiemeiigd Nieuws. hygiene in acht nemen en zoo weinig mogelijk met de inboorlingen in aan raking komen is het gevaar niet zoo groot. AXEL, den 26 Januari 1900. De commissie voor de doortiekking van het kanaal van de Axelsche Sassing naar Hulst, bestaande uit leden van de gemeen teraden van Axel en Hulst vergaderde Dinsdagavond op het raadhuis alhiei en besloot het verzoek te richten in hei voor malig Vde district aan alle besturen van gemeenten en polders, kamers van koop handel en de afdeeling Hulst van de Maatschappij tol bevordering van landbouw en veeteelt iu Zeeland, om zelfstandige adressen of adbaesiebetuigingen met het bekende adres van den heer Mr. J. G. van Deinse aan den minister van water staat, handel en nijverheid te zenden, ten einde aan de zaak zooveel mogelijk kracht bij te zetten. Hieruit blijkt, dat het ernst wordt met die doortrekking; het is dan ook te hopen, dat al de uitgenoodigde lichamen dien ernst zullen beseffen en de pogingen steu nen die worden aangewend om deze flinke verbetering tot stand te brengen. In ver- eeniging ligt kracht, en wanneer de ge- heele streek samenwerkt voor het goede doel, dan zal zooveel te eerder aan het verzoek een gunstige ontvangst ten deel vallen. De heer J. P. Geelhoedt te Zaamslag werd in de Dinsdagmorgen aldaar gehou den raadsvergadering ais gemeente-ont vanger beëedigd. Te Zierikzee werd Maandag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Ds. C. P. Buijze, emeritus-predikant. Hij overleed IS Jan. vrij onverwacht, in den ouderdom van 73 jaar, gedurende 42 jaren bekleedde hij bet predikambt iu de Ned. Herv. berk, van 15 April 1855 tot 31 Maart 1861 t>n vervolgens te Hulst van 7 April 1861 tot 1 Juli 1897, toen de klimmende leeftijd met bijkomende gebreken, hem noodzaakte zijn emeritaat aan te vragen. Op 4 Juli 1897 nam hij afscheid van zijne gemeente voor een overtalrijk publiek. In het sterfhuis werd voor het vertrek van den stoet de gade en dochter en verdere familieleden toegesproken door Ds. Noubuijs en aan de groeve werd de over ledene herdacht door Ds. Van den Beig. De heer Mr. P. C. Hennequin is bjj Kon. besluit herbenoemd tot burgemeester van Aardenburg. Mr. WALTER f- De heer mr F. J. F. M. Walter, is, na een langdurig lijden, Dinsdag avond te Grave, waar hij ten huize zijner familie verpleegd werd, overleden. ter mijnen ïug. Het was hetzelfde ge brul, hetwelk mij reeds in de kapel voor- het altaar verschrikt had. Dewjjl echter de kluizenaar, alsmede don Alfonso zeer bedaard bleven, kon ook ik geen angst of nieuwsgierigheid verraden, hoewel mjjn hart in stilte klopte. Ik veronderstelde wel, dat men mijne onverschrokkenheid wilde beproeven, of dat de vuurgeest schroomde in mijnen dienst te treden. Toen die twee hunne fleschjes voorde derde maal boven den rook bielden, werd ik van achteren by mijn wamhuis aange pakt, van den grond in de hoogte getrok ken en driemaal geweldig geschud, gelijk een sterke mans arm een kindje in de hoogte heft. Ik greep vruchteloos naar mijn zwaard, daar ik meende, dat ik in gevaar verkeerde, doch ik was ongewapend. Spoedig echter liet men mij langzaam naar beneden zakken. Hierop keerde ik mij om, en zag met afgrijzen een olifant van onder het blaauwe tapijt voor den dag komen, die zijnen snuit voor mij lietne- derzakken, en vervolgens dien weder naai mij toestak met een kristallen flescbje even als de kluizenaar en Piccoiomini hadden. Nu wenkte deze mij vriendelijk het den olifant at te ubuien, hetwelk ik dadelijk deed. Hierop grepen beide mij aan eu sleepten mij met grooton haast uit de cel naar de kluts, waar wij nog lang het gebrul van het beest hoorden. Mr. W dter was den 13 December 1846 te Grave geboren. Hij promoveerde te Leiden den 30en Mei 1871 en werd den 5en November 1874 benoemd tot kanton rechter te Hulst, welk ambt hij 19 Fe bruari 1891 verwisselde met dat van kan tonrechter te Nijmegen. Hij was lid der Provinciale Staten van Zeeland van 1877 tot 1891, lid van den gemeenteraad van Hulst van 1878 tot'91 in 1888 werd bp gekozen tot lid van de Tweede kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Hontenisse en had als zoo danig zitting tot 1894. Sinds 1894 was mr Walter tevens lid van den gem'eente- raad van Nijmegen. Hij deed zich als kantonrechter kennen als een kundig rechtsgeleerde, een humaan rechter en een welwillend man. Wars van zich op een hoog standpunt te stel len, zocht hij vriendschappelijken omgang met velen zijner medeburgers en teldedaar om in verschillende kringen vele vrien den, die zjjn dood zeer betreuren. Sinds geruimen tijd werd mr Walter's gestel ondermijnd door de kwaal, die hem ten grave sleepte. Vaak kon hij zich daar door niet geven, zooals hij dat had ge wild, maai dat zal niet beletten dat zijn overlijden algemeen met deernis wordt vernomen en zijne medeburgers aan hem een vriendelijk aandenken zullen bewaien. Wie mr. Walters hulp inriep zegt de »Prov. Geld. en Nijm. Ct.« verder kon er van overtuigd zijn, dat deze hem, waar het mogelijk was, met bereidwillig heid werd verleend. Ook als lid van den gemeenteraad steunde de heer Walter gaarne alles wat het belang der gemeente kon bevorderen en menigmaal werd zijn zakelijk advies daar met belangstelling gehoord. Als steunpilaar der katholieke partij in Nijmegen, was de oveiledene een strij der met open vizier en een groot voor stander van evenredige vertegenwoordi ging in onzen gemeenteraad. In zijn kwaliteit van voorzitter der R. K. kies- vereeniging »Recht voor Allen* gaf hp daarvan menigmaal blijk." M. Ct. Men schrijft het volgende aan de M. Ct. In Zeeuwsch-VlaandereD, en dat zal in andere streken misschien ook wel het ge val zijn, openbaart zich in den laatsten tijd onder de jongelieden uit den arbeiders stand een algemeene trek om naar Duitsch- land te gaan. Westfalen en de Rijnpro vincie schijnen het dorado te zijn voorde meesten. Wekelijks verlaten een grooter of kleiner aantal werklieden hun streek om in den vreemde hun geluk te beproe ven. Het spreekt van zelf, dat er zijn, die het daar tevergeefs trachten te vin denanderen echter zijn gelukkiger, ver dienen er met gewoon grond wei k of in kolenmijnen een rijk dagloon en weten in een betrekkelijk korten tijd een voor hun stand aardig sommetje over te sparen. OPHELDERINGEN. Toen wij nu alleen waren, hebben wij ons rondom eene ruwe tafel, op houten banken nedergezet. Over de tafel was de allerkostbaarste stof met gouden franjes uitgespreid f op dezelve stonden de keu rigste gerechten in gouden en zilveren scho tels, zooals men die slechts bij aanzien lijke vorsten vindt. Ook de bekers waren van het zwaarste goud, en de wijn geleek olie en vuur, zooals is die nog nooit ge dronken had. Toen wij zoo met elkander aan den maaltijd zaten, prees de kluizenaar ten hoogste mijn moedig karakter, en verze kerde mij, dat ik voortaan niets te vree zen had, daar ik d§n vuurgeest in het fleschje bezat. Dit fleschje had echter in 't geheel geene opening, was met zeld zame kunst vervaardigd, en daarin niets dan eene goudgele stof, waarboven een be weegbaar rookwolkje zweefde. Vervolgens zei de hij tot mij, dat ik het zorgvuldig moest bewaren, en nooit van mijn lichaam moest afleggen, want zoo lang ik het bij mij droeg,. Zuu my niets kunnen deren, en in bet gevaat, waarin tien duizenden omkomen, zou ik er heelhuids eo behou den het leven moeten afbiengen. (Wordt vervolgd.) Enkele landbouwers zien met eenige bezorgdheid den naderenden zomer tege moet uit vrees voor gebrek aan werkkracht op de boerderij en omdat zij wellicht een hooger dagloon zullen moeten geven door de schaarschte aan werkvolk. Dit laatste was voor den werkenden stand zeker wel ge wenscht. Wij willen niets afdingen op de waar heid van hetgeen hij mededeelt maar mee- nen toch even té moeten beiinneren aan de herhaaldelijk van officieele zijde gedane waarschuwingen tegen het lokben van werklieden naar Duitschland, Groote voor zichtigheid, voor men zich bij den een of anderen werkgever verbindt is zaak en het inwinnen van informatien bij bevoegde au- toiiteiten allezlns aanbevelenswaardig. PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorin. 91/, ure Nam. 2 ure Zondag 38 Januari 1900. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde KerkenJ Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp (Bevestiging nieuwe lidmaten.) Arrondissement-Rechtbank te Middelburg. Zitting 26 Januari 1900. 1. F. d. K., 21 j., 2 C. d. B., 21 j., werklieden te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal ieder veroord. tot 14 dagen gevang. K. J. H., 32 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 10 of 10 dagen hecht. Toen Dinsdagmiddag de koetsier en verder stalpersoneel van den Duitscben ge zant by ons Hol in het Voorhout te 's Hage bezig was met 't afrijden van een jongen vurigen appelschimmel, gespannen voor een breackje, begon het dier plotseling woest om zich heen te slaan, verbrijzelde de hoo rnen van hel rijtuigje en sloeg den koetsier, die er langs liep, een groot gat in het heen. Het ongeval gebeurde even vóór het rijtuig, waarin H. M. de Koningin gezeten was, uit de richting van bet Korte Voor hout den hoek om kwam rijden. Men kon het gebroken breackje nog ijlings aan den kant zetten. Een jonge dienstbode kwam Zaterdag te 's-Gravenhage aan het postkantoor, ten einde een brief ter waarde van 15 en bestemd voor Indië aan te teekeneu. Zij had echter niet voldoende geld by zich en zou Maandag terug komen. Toen zjj Maandagochtend kwam stond aan den ingang een man, die, zich uitge vende voor postambtenaar, bet blijkbaar onervaren meisje bewoog tot overgave van het pakje en frankeergeld, waarna hij het hazenpad koos. De politie is met 't feit iu kennis gesteld. Uit Assen vertrokken een 3-tal jonge lieden, de heeren Joh. De Vries Az J. PaDman en H. Panman, d:e zich Dinsdag te Antwerpen zouden inschepen naar den Transvaal, waar zij d»r regeering hun dien sten zullen aanbieden. De opbrengst van den hengstenver- koop in het rijksveulendepot te Bergen op Zoom bedraagt 12.890. Te Rotterdam is een koffiehuishouder, die door een aap was gebeten, aan bloed vergiftiging overleden. De koloniaal aldaar, die een paar weken geleden in een café op den Haringvliet met een revolver op do buffetjuffrouw heeft ge schoten, en zichzelf daarna een paar kogels door het hoofd heeft gejaagd, is Dinsdag uit het Ziekenhuis ontslagen. De instrnctie tegen hem is thans geopend. Te Venloo ontstond in een café een hevige vechtpartij. De eigenaar van het café, die de vechtenden wilde scheiden, liep niet minder dan zeven gevaarlijke messteken op. Door het vele bloedverlies zakte hjj weldra bewusteloos ineen zijn toestand is hopeloos. De daders zjjn gearresteerd. By een weduwe te Harlingen werd dezer dagen een bankbiljet van 60 uit haar herberg gestolen. Een paar dagen later zond de dief J-0 terug, met Je toe zegging de rest by gedeelten te zullen terugbetalen. Onder Zwollerkerpsel heeft de justitie een ongehuwde dienstbode in verhoor ge nomen, verdacht van kindermoord. Zjj legde een bekentenis af. Een brutale diefstal is te Antwerpen bij den juwelier Lens op de Eeiermarkt gepleegd. Twee Engelschen kwamen kost bare voorwerpen koopen. Zjj slaagden niet in hun keus en gingen heen zonder zaken te doen. Althans dat dacht men. Toen ze vertrokken waren miste de heer Lens echter een halssnoer, ter waarde van 15,000. Te vergeefs heeft men getracht de dieven op te sporen. De Transvaalsche oorlog is de veer tigste oorlog dien de Engelschen onder de regeering van hunne vredelievende Koningin Victoria voeren, welke zooveel van den vrede houdt. Die oorlogen waren: Een oorlog tegen Rusland 1854. Drie oorlogen tegen Afghanistan 1838, 1849, 1878. Vier oorlogen tegen China 1841, 1849, 1856, 1860 Twee oorlogen tegen de Sikhs 1845, 1848. Di ie oorlogen tegen de Kaffers 1846, 1851, 1877. Drie oorlogen tegen Birmah 1850,1852, 1885. Negen oorlogen in Indië: 1857. I860, 1863, 1864, 1868, 1879, 1890, 1895,1897. Drie oorlogen tegen Ashanti 1864, 1873, 1899. Een oorlog tegen Abessynië 1867. Ean oorlog tegen Perzië 1852. Een oorlog tegen de Zoeloes 1878. Een oorlog tegen de Basoetos 1879. Een oorlog in Egypte 1862. Drie oorlogen in Soedan 1894, 1896, 1899. Een oorlog in Zanzibar 1890. Een oorlog tegen de Matabelen 1894. Twee oorlogen tegen Tiansvaal 1881, 1899. Nu zullen ze het wel afleeren Zaterdagavond werd te Hamburg een misdaad ontdekt, tengevolge waarvau twee personen, het echtpaar Buchholz, gevangen genomen zijn. In hun huis werden n. I. kleedingstnkkeu en andere zaken gevonden, die herkend werden als te hebben toebe hoord aan een dienstmeisje uit Heiligenbeil, dat sedert Juli van het vorige jaar werd vermist en gezocht. Na een langdurig verhoor vertelde de man, dat het dienst meisje bjj hen aan huis was ziek geworden en gestorvan en dat bjj toen met zjjn vrouw het Ijjk in den kelder had begraven. Wer- keljjk werd op de aangeduide plaats, ander halve meter onder den grond, het lj)k ge vonden. Het echtpaar blijft in hechtenis- Bij het Italiaansch dorp Valle Castel. lane heeft een patrouille der Carabinieri een gevecht geleverd tegen een troep uit gehongerde wolven, waarvan er een groot aantal werden neergeveld. Drie der mili tairen werden echter bjj dezen stijjd in stukkeD gescheurd, terwijl ook een vierde ernstige verwondingen bekwam. Het plan bestaat om die streken, door een geregelde expeditie, van het groote aantal wolven te zuiveren. Te Kattowitz is een vangen genomen, die reeds sedert geruimen tjjd den omtrek onveilig maakte door in de spoortreinen zjjn medereizigers te bedwel men en daarna te berooven. Vooral maakte hy veel slachtoffers onder Duitsohehandel- reizigers, aan een van wie hy o. a. 8000 mark ontstal. De man werd nu op heeter daad betrapt. Te Charkow heeft Zaterdag een ma joor, die aldaar in garnizoen lag een ande ren officier, die met hem in hetzelfde huis woonde, met drie revolverschoten gedood eu daarna zichzelf in handen van het gerecht gesteld. De moordenaar, die gehuwd eu vader van vier kinderen is, weigert te zeg gen wat hem tot de misdaad dreef.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2