Buitenland. Landbouw. totstandkoming van een zoo grootsch werk Den werklieden wensch en vertrouw ik dat deze dag eene aangename herin nering zal blijven. Doch het welslagen hangt niet alleen af van het Bestuur van de Vereeniging, maar ook van de Directie. Daarom ook een woord tot den heer Gröss (aanwezig.) Daar Gij getoond hebt in Zevenbergen en laatstelijk in Moerbeke een goed Direc teur te zijn, en men uwe bekwaamheden op prijs stelt, terwijl ik tevens weet;dat Gij iemand zijt, die veel voor coöperatie gevoelt, hoop ik dat Gij voldoening zult hebben in Uwen weikkiing, en beveel U de fabriek ten zeerste in Uwe wel willendheid, hopende dat zij door eene bekwame leiding tot bloei moge geraken. Ook den landbouwers wil ik nog iets zeggen. Deze hebben nu met de stich ting van de fabriek een einde gemaakt aan dingen, die hen niet aanstonden, om eendrachtig en krachtig te werken, ten einde zoo veel mogelijk voor hunne pro ducten te erlangen, maar daarom moet niet uit het oog worden verloren dat het algemeen belang niet mag worden op geofferd aan eigenbelang; veel hebben we voor, eene goede ligging, eene goede Directie, maar onderlinge steun mag niet uit het oog worden verloren. Het spijt me dat een fabrikant niet aanwezig is om hem mijn persoonlijken dank tc betuigen, hij, die door zijne manier van werken, als 't ware de voor bereider is geworden van de coöperatieve beetwoitelsuikerfabriek. Deze fabrikant is de heer Ylekke. TT En nu ten slotte een woord tot u Willem Het Bestuur heeft U uitgenoodigd den eersten steen te leggen van dit zoo grootsch werk. Hier ziet gij, wat onderling samen werken vermagIk hoop dat deze dag nooit uit uw geheugen zal worden gewischt. Vergeet niet, dat gij in Uw volgend leven, wanneer gij groot zult geworden zijn, ook geroepen zult zijn om aan alle goeds uwe medewerking te verleenen. En nu verzoek ik U den eersten officieelen steen te leggen.. Het speciaal daarvoor vervaaraigde trut- feitje wordt den jongen Baron in de hand gegeven door den aannemer G van der Peijl de specie wordt nog eens gekneed in het bruin geschilderde bakje, en zie daar - de eerste steen gelegd van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. De jongeheer Collot spreekt hierna het volgende: Ik dank de Heeren wel voor het mij aangedane genoegen, en ik hoop dathet de fabriek goed moge gaan. (Applaus. De muziek speelt het volkslied). Dhr. Vogelvanger uit Hulst dankt den jongen Baron voor de steenlegging, en noemt dit de bevestiging van het werk door zijn vader begonnen terwijl hij tevens zegt dat het eene voldoening voor den vader zijn moet door zijn zoon zijn werk te zien bekroonen. Dhr. HennequinNu ik door het Bestuur in de gelegenheid word gesteld wil ik ook een woord van warmen dank brengen aan den heer Collot voor de be moeiingen, die hij zich heeft willen ge troosten. De heer Collot is de ziel, de kracht waarvan deze grootsche stichting uitgaat, hij heeft iets gedaan, wat ik niet bij machte was te doen. Het is altijd een groot probleem geweest, de billijke verdeeling van de winst tusschen fabrikant en landbouwer, maar de op lossing daarvan zal worden verkregen door de oprichting dezer fabriek. Maar om tot het doel te raken is er samen werking noodig. daarin alleen ligt de kracht. Samenwerkende is men krachtig, vei spreid krachteloos. Ik uit op dezen dag de beste wenschen voor de fabriek dat zij een nieuw tijdperk van bloei zij voor den landbouwer, daarenboven geef ik de verzekering, dat ik mi) gelukkig zal achten iets bevorderlijk te kunnen zijn aan het welzijn van deze inrichting. Hierna neemt dhr. Verschaffel, Burge meester van Sas van Gent het woord: Het is mij zeer aangenaam deel te moge nemen aan dit feest en tegen woordig te mogen zijn aan deze plaats Voor de uitnoodiging daarom onzen vnen- delijken dank. Als hoofd der gemeente geef ik de verzekering, dat de gemeente naren zeer ingenomen zijn met de stich ting dezer fabriek. Ik dank den heer Col lot de ontwerper namens Bestuur en in gezetenen der gemeente voor zijnen ijver dien hij aan den dag heeft gelegd, maar zou het ook niet noodig zijn, een woord te spreken tot den Directeur, den heer Gröss, ik geloof dat het welslagen ook veel van hem zal afhangen, en ik hoop dat hij steeds in goede verstandhouding zal leven met allen, die met hem in aanraking komen. En als alle wenschen ook van de vorige sprekers mogen bevredigd worden, dan kan het niet anders zijn, of men zal zien dat de fabriek bij het sluiten van het boekjaar rijke winsten af zal werpen. Ik heb gezegd Hierna dankt de heer Collot de spre kers voor hunne gewaardeerde woorden, en noodigt allen uit in de lokalen der directiekeet, om eenige verversehingen te gebruiken. Hier wordt door den voor zitter een dronk ingesteld op het welzijn dei Koningin en Hare Moeder, terwijl Hoogstderzelven een telegram van ge- lukwensching wordt aangeboden. En hiermede waren de feestelijkheden afgeloopen. Enkelen bleven nogeenigen tijd gezellig bijeen, anderen gingen ook onmiddelijk na de steenlegging huis waarts. Belangwekkend nieuws zullen we weldra ontvangen uit de Transvaal. Een groote slag wordt toch verwacht, die geleverd zal worden door de troepen van Generaal Buller, die de Tugela zijn overgetrokken. Dit overtrekken is zoo heel gemakkelijk niet gegaan, zooals eerst de telegrammen d^den vermoeden. Wel degelijk zijn de Boeren onderricht van alles wat er gebeurt, zoodat van een verschalken in het geheel geen spiake is. We vinden het bewijs in een telegram van de »Standardte Spearmans farm, die onder dagteekemng van 17 Januari seint Een verder onderzoek was ingesteld door Lord Dundonald en de cavallene naar de positie, door den vijand ten Noor den der Tugela ingenomen. Men ontdekte, dat de helling van het groote plateau, dat ik vroeger beschreef, als de tweede verdedigingslinie der Boeren versterkt was door zwaar geschut. De Boeren artilleristen hebben van de sterke stelling zeer goed partij getrokken. Lord Dundonald is er ook zeker van. dat de vijand zeer sterk is tusscnen Pot- gieteisdrift en Colenso. Bil het onderzoek der cavallene van Vrijdag merkte men, dat de brug bij de drift onbeschadigd was. De rivier was zeer gezwollen door een hevigen regen. Luitenant Carlisle en zes onderofficieren en eenige manschappen der South African Lin Horse wilden overzwemmen. Halfweg de rivier kreeg sergeant Barkley kramp maar werd door een der manschappen bovengehouden en bereikte de brug. Plotseling ontdekte luitenant Carlisle eenige Boeren, toen zij op hun verdekte plaats de geweren richtten. Men stond een oogenblik bloot aan een hagelbui van kogels, waarvan een den arm van den luitenant trof. Men moest zoo spoedig mogelijk de boot in veiligheid brengen en juist toen men bet midJen van den stioom had bereikt, schoten 6 of 7 Boeren op een afstand van 50 yards. De afdeeling der Light Horse op den Zuidelijken oever gaf vuur, maar ae Boeren waren zoo verdekt opgesteld, dat zij kalm op hun doel konden blijven schieten. De boot kon ongelukkei wijze op het midden der rivier met in bedwang worden ge houden. Eenigen der onzen sprongen te water en zwommen naar de brug. Luite- ant Carlisle en sergeant Barkley bleven fn de boot. Toen men de bank bereikt had, kon de boot, worden vastgelegd en allen konden zuil leiugt! kken naar het regiment. Het geheele geval was een der merkwaardig ste incidenten dor campagne Een gedeelte der troepen onder bevel van Generaal Clery is met de Boeren op 20 Januari reeds slaags geweest. Het gevecht begon 's morgens om 6 uur en eindigde des avonds te 7 ure. Door het verstandig gebruik zegt Generaal Buller in zijn telegram, dat hij van zijn artillerie maakte, sloeg hij er zich doorheen en veroverde heuvel na heuvel over een afstand van ongeveer drie mijlen. De troepen bivouakeerden thans op het ver overde terrein maar de Boerenhoofdmacht staat nog altijd tegenover zijn front. De verliezen zijn niet zwaar en bedragen ongeveer 100 gewonden, die tegen half zeven des avonds werden binneneebracht. Het aantal dooden is nog niet vastge steld. Al hebben de Boeren nu wat terrein verloien, we behoeven daarom voor hen nog geen vrees te koestereu. Waarschijnlijk lokken zij de Engelsche troepen vooruit om ze op die manier in een val te doen loopen. Buller heeft zelf gezegd, dat Joubert zijn plan de campagne veranderd heeft en dat hij maar niet kan begrijpen wat Joubert nu wil. Bovondien men zegt, dat de Boeren daar met een even groote macht staan als de Engelschen. En dit geeft ons als het ware de zekerheid, dat de Boeren dan niet zullen verliezen, daar zij reeds enkele malen de overwinning behaalden, hoewel staande tegenover een Engelsche overmacht. De laatst ontvangen telegrammen mei den nog Generaal Buller seinde 21 Jan. te tien uur uit SpearmanskampIn den slag bij Venstersspruit op Zaterdag |z(jn elf officieren gewond, waarvan er een stierf en 279 soldaten gewond. Generaal Warren zet den veldslag voort. Hij vei joeg den vijand uit drie stellingen. De infanterie trekt met kracht op. Het vuur is zeer hevig. Het terrein is zeer moeilijk en daar de gevechten voortdurend op heuvels plaats vinden, is het moeilijk nauwkeurig te zeggen, hoeveel wij winnen, doch ik meen, dat wij een degeiijke vooruitgang maken. Oostenrijk heeft in den tijd van 4 maanden zijn derde ministerie gekregen. Körber. de formeerder van het nieuwe ministerie heeft mannen gekozen, die zooveel mogelijk alle partijen vertegen woordigen. Hij heeft echter meer ge daan; hij heeft oijzondere secretarissen in zijn kabinet opgenomen, die als be middelaars tusschen partijen en ministers zouden treden. Deze Londsmannministers, zoo worden die secretarissen genoemd zijn niet meer in de Oostenrijksche poli tiek, en hebben hun ontstaan te danken aan den tijd toen de niet-Duitsche naties in Oostenrijk bemind wordend wantrou wend tegenover de Regeeringen stonden, die het toen nog uitsluitend streng - centralisch staatsbestuur wilden in stand houden. Keizer Frans Jozef heeft met een eigen handig schrijven de leden van 't afge treden inisterie warm bedankt voor de patrioiische toewijding, tijdens den duur van 't ministerie betoond. In den Duitschen Rijksdag heeft de af gevaaidigde Möller in een lange rede de regeering geïnterpelleerd over het in be slag nemen van Duitsche schepen door de Engelsche regeering. Spreker wees er op dat er maatregelen moeten genomen wor den om dergelijke willekeurige storingen in het pont verkeer te voorkomen. Möller gaf toe, dat er over de vernoudingen van een neutralen bandeldrijvenden staat niet is vastgesteld doch wat Engeland nu ge daan had keurde hij ten sterkste af. On der een daverend applaus bracht hij de Boeren een woord van hulde. De interpellant werd beantwoord door von Bülou die o. m. zeide Wij verlangen, dat de ooilogvoerende pai tjjen de onmiskenbare rechten van den wettigen handel van neutrale staten eer biedigen. Wij eischen voor alles, dat de oorlogvoerende partijen haar recht van onderzoek en eventueel in beslag nemen van neutrale schepen en neutrale waren op een wijze uitvoeren, waaruit hetnoo- dige ontzag spreekt voor het recht van neutralen handel en de neutrale betrek kingen tusschen bevriende volkeren. Hiervan uitgaande, hebben wij te Lon den ernstig bezwaar ingebracht tegen het optieden der Engelsche marine-autoritei ten. Wij verlangen in de eerste plaats de onmiddelijke invrijheidstelling van de schepen Bundesrath General en Herzog. De laatstgenoemde twee zijn op dezen eisch reeds vrijgelaten en het ontslag van de Bundesrath is Vrijdag gevolgd. In de tweede plaats verlangen wij schadever goeding voor het in beslag nemen en het daaruit gevolgde verlies. De Engelsche regeering heeft zich be reid verklaard wbttige schadevergoeding te geven. Ten derde wenschen wij dat de Engelsche regeering goed vindt, dat alle handelsschepen uit de nabijheid van het oorlogsterrein in elk geval van Aden of noordwaarts niet lastig gevallen worden. De Engelsche regeering heeft daarop in structies gegeven, ten gevolge waarvan aanhouding en doorzoeking noch in Aden, in verder van het oorlogsterrein gelegen plaatsen geschieden mag. Ten vierde heb ben wij bet in den hoogsten graad ge- wenscht gevonden dat de Engelsche re geering aan de Engelsche kapiteins mee deelt, dat de stoombooten onder de Duit sche oostvlag varende, niet mogen aange houden worden. De Engelsche regeering heeft hierop instructies gegeven ten ge volge waarvan Duitsche postschepen niet bij enkel verdacht voorkomen aangehou den en onderzocht zullen worden. Osman Digna, de trouwe generaal van den Mahdi en den Khalifa is gevangen genomen. Het was bekend geworden, dat hij zich in de nabijheid van Tokah bevond en in de afgeloopen week werden verscheidene expedities uit Luakin uit gerust om hem gevangen te nemen. Donderdagavond gelukte het kapitein Burgess hem in de heuvels op te vangen en Zaterdag werd hij te Luakid aan de Roode Zee verwacht. Wat zullen de Engelschen met hem doen? Gevangen zeiten? Voor een krijgs raad brengen en fuseleeren VERPLICHTE HENGSTENKEURING. Bij »Prov. blad" no. 13 brengen Gede puteerde Staten van Zeeland ter alge- meene kennis lo. dat de in het reglement op de keu ring van dekhengsten bedoelde nakeu- ringen voor 1900 zullen plaats hebben te Kattendijke op Woensdag 14 Februari 1900 om 12U2 uur n. m. (Wil- helminadorp, achterweg achter de kerk te Hulst op Donderdag 15 Februari 1900 om 8V2 tmr v- m- (Groote Markt 2o. dat de keurings-commissie bestaat uit de heeren districtsveeartsen-plaatsver vangers C. Fauël te Nieuwenhoorn, voor zitter, M. C. van Buuren te Zuidland, secretaris, W. F. Altevogt te Klaaswaal, lid en F. A. Deijermans, gediplomeerd veearts te Dirksland, plaatsvervangend lid; 3o. dat de eigenaar of houder, die zijn hengst wenscht te doen keuren, verplicht is daarvan tenminste 7 dagen te voren aangifte te doen bij den secretaris der keuringscommissie 4o. dat het onderzoek naar snuivenden damp (coinage) aan de longe zal geschie- Jen 5o. dat het verboden is hengsten tot dekking van raerriën te gebruiken, niet goedgekeuid overeenkomstig de voor schriften van meergenoemd reglement, tenzij de hengst en de merrie gedurende tien achtereenvolgende dagen aan den zelfden persoon toebehoorden. AXEL, den 23 Januari 1900. Eervol ontslagen de heer A. C. N. Grenu, ontvanger der kanaal- en havengelden te Terneuzen. Vrijdag werd door den Ontvanger der Registratie te Hulst, ten overstaan van den Notaris De Ridder te Ter Neuzen, in het openbaar verpacht de grasgewassen, visscherijen en opslagplaatsen, behoorende bij het kanaal van Ter Neuzen, in 45 per-

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2