Bniienland. Rechtszaken. de Regeering door verbetering en ver- meerdeiing van verkeersmiddelen, de po gingen om den landbouw op te heffen wilde steunen. Redenenwaarom de ondergeteekende Uwe Excellentie verzoekt om nadat U gebleken zal zijn, welke ont zaggelijke hoeveelheid beetwortelen in de laatste drie maanden aan de Spoorlijn Hulst-Terneuzen ten vervoer zijn aan geboden; hoe gebrekkig dat vervoer heeft plaats gehad, waarover de gemeentebe sturen van Hulst en Axel UH.Ed.Gestr. zullen kunnen inlichtenen hoe gegrond de klacht over gebrek aan verkeersmid delen is in de richting Hulst naar het kanaal Gent - Terneuzen te willen bevorderendat voor Staatsreke ning zoodanige verbreeding en verdieping van het verwaarloosde kanaal HulstAxelsche Sassing worde ontworpen en tot stand ge brachtdat het voor de kleiue binnenvaart bruikbaar wordt, of zoo deze veran dering in de eerstvolgende jaren finan- tieël te bezwarend mocht blijken dan toch als voorloopige voorziening dat kanaal van af Hulst naar de Axelsche Sassing in zoover bruikbaar te makendat de land bouwproducten in platboom lichters tot aan het kanaal Gent - Terneuzen daar langs kunnen vervoerd worden. 't Welk doende enz. (geteekend) J. G- VAN DEINSE, Hulst, 16 Januari 1900. De stilte op de oorlogsterreinen wordt onheilspellend genoemd. De berichten der laatste dagen dragen juist die ken teekenen, welke men het minste wenschte op te merken. Zij zijn door den censor besnoeid of anders verward, onvolledig of onbetrouwbaar. Er hebben verande ringen plaats, van beide zijden worden bewegingen gemaakt. Maar welke be wegingen? We zullen een overzicht der ontvangen telegrammeu geven voor welker geloofswaardigheid wij echter geenszins instaan. Een telegram uit Colesberg zegt, dat de Engelschen den 9 Januari de Boeren- stellingen den geheelen morgen bombar deeren, De Boeren-kanonnen antwoorden Er is alle reden om te gelooven. dat het bericht te Pietermaritzburg gepubli ceerd. omtrent troepenbeweging ten Oos ten van Colenso in de richting van ik, dat de rechters niet vergaderd waren, omdat zij vacantia hadden, en ik rayn lot geduldig moest afwacbten. Dit maakte mij zeer bedro fd, want ik verlangde op het laatst liever te sterven, dan langer in dit verblijf te leven. lederen nacht hoorde ik het angstig kermen en zuchten, en ik geloofde dikwijls eene donkere schim in de gevangenis op en neder te zien wan delen, zoodat mijne haren te bergen rezen. Het allertreurigst begon ik den nacht van den eersten Mei, daar de cipier injj gezegd had, dat ik dezen dag in het ver hoor gebracht zou wordeu, en don Alfonso Piccolomini verwachtte mj) te gelijxertijd te Peschiera, om mij den vuurgeest te be zorgen. Ik viel op mijne knieën, weende en riep alle heiligen aan. Ik haalde ook bet madonnabeeld van Sclavani voor den dag, en wierp mij voor haar neder, en smeekte vurig om verlossing en genade, want ik was my zeiven bewust. Ghisilieri niet moedwillig van het leven beroofd te hebben. Daarop werd al mijne smart op eene wonderbare wijze gestild, en ik stond verheugd van den grond op, en hing het heilige afbeeldsel op mijne borst, ook sliep ik zacht in, zooals ik nog geen eenen nacht geslapen had. Te middernacht ontwaakte ik echter weder, want er deed zich op nieuw een zeldzaam gesteun naast mij hooren. Ik luis terde en hoorde te midden der groote stilte, het zuchten van eenen stervende. Nu be val ik mij aan God, de heilige maagd en aan de madonna van Sclavani, en sloot ik de oogen, doch niet lang. Iemand raakte mijnen voet aan, en eene onbekende stem riep»don Bastiano, kom hier 1" en een Ladysmith juist Is, Belangrijk nieuws kan binnenkort verwacht worden. Vol gens berichten te Kaapstad ontvangen is de dysenterie te Ladysmith epidemisch. Te Pretoria is bericht ontvangen ir.t het Boerenkamp dat de aanval op Plat rand den vorigen Zaterdag voor de En gelschen noodlottig is geweest. Verder meldde het telegram, dat zij meenen dat Ladysmith in ernstige verlegenheid zit, vandaar de groote bedrijvigheid onder de Engelschen. die thans drie groote kampen hebben ten Zuiden van de Tugela waar in onophoudelijk meerdere troepen wor den saamgetrokken. Kolonel Porter bombardeert zonder ophouden de stelling der Boeren die een sterke positie hebben ingenomen tusschen Colesberg en Slingersiontein. Mafeking is op 12 Januari hevig ge bombardeerd. Het fort, door de Boeren aangevallen, werd vernield. Volgens een bericht hebben de Boeren een nieuwen aanval op het Kamp der En gelschen te Moltena gedaan. Generaal Gatacre zond een sterke krijgs macht infanterie en artillerie van sterk stroom in de richting van Stormberg, doch deze macht vond geen sporen van de Boeren. Er wordt bericht, dat de Boeren terug getrokken zijn en te Stormberg slechts een klein garnizoen hebben achtergelaten en dat zij een andere stelling nabij Burg- hersdorp hebben ingenomen. Deze berich ten zijn echter nog niet bevestigd Ge neraal Gatacre wacht hoogst ongerust op versterkingen. Aan de »Times" wordt uit Pieterma ritzburg geseind dd. 16 Januari, dat zeer zwaar artillerievuur gisteren gehoord werd bij Frére en Chieveley in de richting van Springfield. Een en veertig opstandelingen in de Kaapkolonie die te Sunnizide zijn gevan gen gemaakt werden heden vooi den po litie rechter gebracht. De zaak werd ver daagd tot Woensdag. De beklaagden wer den onder escort van bereden politie naar de gevangenis teruggebracht. Volgens een in den afgeloopen nacht te Berlijn bij de regeering ingekomen tele gram uit Londen, heeft de Engelsche re geering verklaard, dat de vrijlating van de Bundesrath na het thans beëindigde onderzoek zeer spoedig is te ver wachten. Volgens tegelijkertijd ontvangen belofte van de regeering is een bevredigende rege- bond bromde en blafte voor de deur mij ner gevangenis. Nu weid het weder stil. Doch ik ïees met groote schrik van mijne legerstede overeind. Toen ik in de rondte zag, ontdekte ik op den vloer by den muur een gat, on eene menschelijke ge daante kwam daardoor voor den dag, zeg gende »don Bastianio, kom hier, gy zijt vrij, kruip er door. mij achterna." Dit scheen mij toe een", zoete muziek te zyn ik lag mij op den grond en kroop op den rug met de voeten vooiuit door het gat. Toen echter de nauwe opening en de ke tenen mij verhinderden verder voort te kruipen, werd ik met geweld bij de voe ten er uit getrokken. Toen stond ik op eenen hoogen vervallen muur, naast een oud torentje, in hetwelk ik was opgeslo ten geweest, en een sterk man voegde een vierkanten steen in het gat van don torenmuur en maakte het met andere af gehouwen steenen toe, gelijk het te voren geweest wa». Daarna wond hij mij een touw om mijn midden, knoopte het vast en zeidedat ik van den muur zou klim men en mij op hem verlaten. Toen ik den grond onder myne voeten gevoelde, ving mij een ander op, die mij opnam en het touw losmaakte. Nadat hij mij door sommige moestuinen geleid had, kwamen wij op den straal weg bij eene, kapel, waar twee paarden stonden vastgebonden. Hij bracht mij in de kapel, daar vijlde by mij by het schynsel van de heilige lamp, de keten met lichte moeite, aan handen en voeten door, en bedui 1de mij, dat ik een der paarden inoesl bdstijgen, hetwelk ook geschiedde. (Wordt vervolgd.) ling van de hangende punten van geschil zoo goed als zeker te beschouwen en ge waarborgd, dat dergelijke voorvallen niet meer zullen voorkomen. De »Kolnische Zeitung" die zich tot nu toe over het in beslag nemen van Duit- sche schepen door de Engelschen niet warm had gemaakt, wijst er thans op, dat, wat dc »General" en de Herzog betreft ge bleken is, dat zij geen contrabande aan boord hadden. Hetzelfde moet, volgens de reederij ook met de Bundesrath het ge val zijn. Het blad dringt er op aan, dat de En gelsche regeering zoo spoedig mogelijk de zekerheid gave, dat dergelijke opzienba rende inbeslagnemingen van Duitschepost- booten niet meer zullen voorkomen. Het blad eindigt met deze waarschuwen de woorden »Hecht de Engelsche regee ring er nog eenig gewicht aan, haar te genwoordige verhouding tot Duitschland niet geheel te ondermijnen, dan zal zij goed doen meer aandacht te schenken aan de stemming van het Duitsche volk, dan zij tot nu toe gedaan heeft. De Vossische Zeitung is het hiermede geheel eens. Zij wijst er op, dat alle praatjes omtrent het» ontdekken c van groo te kannonnen, tonnen ammunitie en 180 volleerde artilleristen aan boord van de Bundesrath ongegrond zijn gebleken. Het volgende adres wordt in verschei den landen het gaat van België uit - op groote schaal geteekend Aan den heer Mac Kinley Presi dent der Yereenigde Staten van Noord Amerika. Mijnheer de President! Diep bedroefd over de bloedige wor steling die in Zuid-Afrika tusschen twee der meest beschaafde volkeren der wereld woedt, wenden de ondergeteekenden zich tot U met het meest dringende en klem mende verzoek om Uwe bemiddeling, waartoe Gij beter dan wie ook in staat zijt, aan te bieden. Zij verzoeken U, en zoo noodig smeeken U, om dezen heiligen plicht door menschelijke broederschap op gelegd, te vervullen. Het bestuur van den Ned. Vrouwen bond ter Intern. Ontwapening teekende op zijne jongste bestuursvergadering dit adres en zond het aan het Internationaal Vredebureau te Bern op, waar de onder, geteekende adressen worden verzameld. De laatste ontvangen telegrammen melden nog uit Modderrivier, dat Gene raal Methuen Dinsdag een operatie tegen de Boeren ondernam en hun linkerflank met granaten beschoot De Boeren had den een zeer sterke stelling en beant woordden het vuur niet voor de Engel schen terugtrokken. De Londensche bladen publiceeren een telegram uit Jacobsdal van den 14den Januari luidende als volgt: Een groot aantal gedeserteerde Kaffers van Kim- berly kwamen in het kamp der Boeren aan Zij deelden mede dat het garnizoen en de inwoners op de laatste rantsoenen zijn aangewezen. Te St. Petersburg is een complot ont dekt dat tegen den Czaai van Rusland gesmeed moet zijn. Een zekere Swan Wolf, op wien com- promitteerende brieven en wapenen wer den gevonden moet te St. Petersburg gearresteerd zijn. Twee en twintig andere personen, waaronder eenige vrouwen zijn te Varsovie in verband met hetzelfde geval gearresteerd. Allen behooren tot de aristo cratie of tot den gegoeden burgerstand. AXEL, den li* Januari Onze lezers zullen ongetwyfeld met belangstelling hebban kennis genomen van het in dit nummer voorkomende adres van den heer Van Deinse. Oin aan de zaak meer kracht bij te zetten, moet thans in alle gemeenten in den omtrek de hand aan den ploeg geslagen worden. Land bouwers, neringdoenden oc voorts allen wie de welvaart van deze streek ter harte gaat, moeten zich vereenigen en adressen van adhaesie aan den betrokken minister zenden, opdat door een grootscbe oeweging de overtuiging gewekt worde van bet groote voordeel dat de doortrekking van het kanaal vooi do gar.sehe n ageving zal opleveren Wi] hebben daarop trouwens reeds meermalen gewezen, Naar wij vernemen zal in deze ge meente een postkantoor in vereeniging met den telephoondienst gevestigd worden, in dien het daarvoor aan t wijzen pand daarvoor geschiKl bevonden wordt en om trent den huurpiys overeenstemming kan worden verkregen Door het overlijden van den heer J. Sturm te Ier Neuzen zijn de volgende betrekkingen vacantgemeente-ontvanger, ontvangei der Nederduitsch herv. kerk, conespondeutschap der Ned. Bank, boofd- agenlscliap eer.er Antwerpsche braniver- zekeringmaatschappij, dijkgraaf van den Kleine AfoZenpolder, secretaris-ontvanger der waterkeering van den calamiteuz^n Nieuwe iVeuzenpolder en ontvanger-grif fier van het waterschap Loven en Willems- kerkeen dat van den Nol tusschen den Koude en den Lovenpolder, van den Oud- Westenijk-, Nieuwe Neuzen-, Nieuwe Othene-, Van Lijnden- en Kleine A/ofenpolder. De heer Sturtn was kapitein bij het 5de bataillon rustende schutterij in Zee land en voorzitter van het bestuur van het muziekgezelschap Apollo. Dinsdag had de begratenis plaats. Bij de groeve herdacht de burgemeester den overledene als een trouw gemeente-amb tenaar, die tot 't laatste toe stipt zijn betrekking van ontvanger, welke bij van 1861 at bekleedde, had vervuld. Een broeder van den overledene dankte voor de hulde, aan dezen gebtacht. M. Ct. De loop der bevolking te Koewacht was over 1899 als volgt Geboren werden 43 m 43 vr., totaal 86, waaronder 1 tweelinggeboorte. In de gemeente vestigden zich 63 m., 57 vr., totaal 120. Overleden 25 m., 19 vr., totaal 44. Levenloos aangegeven 4 m. Uit de gemeente vertrokken 81 m., 71 vr., totaal 152. Ér werden 15 huwelyken voltrokken als: 13 tusschen jongmans enjongedoch- ters en 2 tusschen weduwnaars en we duwen. mann. vrouw, totaal. Bevolking op 31 Dec. 1898 1234 1138 2372 31 1899 1234 1148 2382 Dus vermeerderd met 10 zielen. In de St. Ct. van Woensdag is op genomen de wet van den 30 Dec 1899, Stbl. no. 305, tot bekrachtiging van prr- vinciale belastingen in Zeeland. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 81 Januari 1900. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Bedi Nam. 2 ure (Bediening H. Avondmaal.) Ds. J. B. T. Hugenboltz (Nabetrachting.) (Gereformeerde Kerken.) Kerk A, Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Nam. 2 ure Leeskerk. Arrondissement-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Januari 1900. C. A. S., 35 j., voerman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. Ie. E. E. R, 20 j., fabrieksarbeider, 2e. E. J. M., 21 j., schippersknecht te Sas van Gent, zijn wegens mishandeling de le veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht., ae 2e vrijgesproken. L. M., 22 j., arbeider te Koewacht (Nieuwe Molen,) is wegens mishandeling ontslagen van rechtsvervolging. Door den heer officier van justitie te Middelburg is ter griffie der arrondissements-rechtbank aldaar hooger beroep aangeteekend tegen het den 12en dezer uitgesproken vonnis, waarbij B. B., 26 j., klompenmaker te Koewacht, van het hem bij dag vaarding te laste gelegde valschheid of oplichting bij een duivenwedstrijd is vrijgesproken.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2