(jcmengd Nieuws. daar zij dan aan de eene zijde zouden kunnen aangevallen worden door Bulier en aan de andere zijde door het garni zoen van Ladysmith. Een telegram, dat Vrijdag door het En- gelsche ministerie van oorlog ontvangen werd, deed het vermoeden rijzen dat Bul- Ier Springfield bezet had, maar nadere be richten spreken slechts van een beweging naar Springfield. Officieel wordt nu medegedeeld dat de Engelsche verliezen bij Ladysmith op 6 Jan. bedroegen14 officieren gedood. 27 gewond 135 man aan dooden en 244 aan gewonden. Engelsche berichten zeggen verder dat de verliezen der Boeren 2000 man bedragen, doch hiervan is nog niets officieel bekend. Zaterdag liep in militaire kringen het ge rucht dat generaal Bullereen nieuwe neder laag heeft geleden, doch's nachts om half twaalf had het ministerie van oorlog nog geen bericht ontvangen. De laatst ontvangen telegrammen mel den nog Een telegram uit het Kamp der Boe ren nabij Colenso, gedateerd 11 Jan zegt Alles duidt aan, dat dezer dagen een groote slag nabij de Tugela kan verwacht wor den. Hedenmorgen hield een groote krijgs macht van Hooglanders met de cavalerie een spiegelgevecht. De bladen publiceeren een telegram, ge dateerd Durban 12 Jan. waarin gezegd wordtöeneiaal Warren verliet gisteren het Kamp te Frere met een vliegende collonne om met de beweging van gene raal Bulier samen te werken. Het gerucht loopt, dat op drie punten een groote slag is begonnen Volgens het Digger News bedraagt naar de eerste schattingen het verlies der Boe ren op 6 Jan. bij Ladysmith 26 dooden, en 77 gewonden Op het eind van deze maand zal het Engelsche Parlement byeenkomen. We zijn benieuwd hoe de ministeis de aanval len van een aanzienlijk getal verontwaar digde Parlementsleden zullen weerstaan. Zeer waarschijnlijk zal het ministerie van oorlog wel de grootste zondebok zijn, aan de onwetendheid der generaals, aan het slechte schieten der soldaten zal ongetwij feld die geleden verliezen wel geweten worden. We willen hier een gedeelte laten vol gen van een brief die een Duitsch blad ontving van een hooggeplaatst ambtenaar om nog eens te laten zien, hoe de Engel- schen de krijgsgevangenen behandelen Ongeveer 190 Transvalers waaronder verscheiden officieren, worden in Simons- bay op een daartoe ingericht oorlogsschip Hierop haastte ik mij, met afscheid te nemen van mijne vrienden te Verona en giDg ook de pooit uit, '.vaar Don Ghisi- lieii een fraai landgoed bezat, om hem en zijne scöoone vrouw vaarwel te zeggen. Toen ik daar kwam, bracht mg eene dienstmaagd bij hare meesteres want haar meester was van huis. Toen ik nu met Donna Mathilda alleen was, en ik zeide, dat ik Verona dacht te verlaten, kon zjj hare ontroering nier. verborgen en de glans barer oogen werd door tranen beneveld. Ik geraakte in grooten angst, toen ik die schoone vrouw zag weenen. En toen zij met geweld hare smart be dwong, en mij door hare tranen aanzag, terwijl zjj lachte en mij hare hand aan bood, werd mijn hart sterk aangedaan want zij geleek bijna op de madonna van meester Sclavani. Ook had ik wel eens iemand willen zien, die haar wederstand zou hebben kunnen bieden. Ik knielde voor haar neder en kuste met eerbied hare teedere hand. Daarop zeide zij »lon Bastiano, gij hebt deze tranen niet verdiend, want zij bemint mij niet, en verlaat met blijdschap Verona. Doch ik kan het niet veranderen God en de heiligen mogen u geleiden.'' »Ik scheid niet met blijdschap," ant- wooidde ik, »en bet minst van u, bekoor lijke vrouw doch ik kan mij te Verona Diet blijven ophouden, en mijn vaderland is ver van hier. Daarom, dewijl ik toch moet, hoewel ook niet met mijn lust ver- de Penelope door de Engelschen zoo streng mogelijk gevangen gehouden. In den eersten tijd hielden de marine autoriteiten het toezicht op die gevange nen en de bevelvoerende officieren Bruce Dundas en Patierson waren zeer humaan en wel willend, daar zij steeds het prin cipe van den modernen oorlog voor oogen hielden, nl. den gevangen troepen van den vijand te verhinderen de wapens weder op te vatten en de krijgsoperaties te belemmeren en niet hen te kwellen door allerlei kleingeestigheden. In het begin van December namen de militaire autoriteiten de controle over de gevangenen op zich en toonden, dat zij niet van plan waren de humane behan deling hunner voorgangers voort te zetten Onnoodige voorschriften die bijna weke lijks werden herhaald, schonken deover- tuiging dat men de gevangenen op elke manier wilde plagen. Terwijl vroeger door kapitein Bruce en commandant Dundas dagelijks tusschen 12 en 4 uur bezoek werd toegelaten, kan dat thans des Woensdags geschieden bij acht personen te gelijk gedurende 20 minuten. Wat beteekent dat voor 190 manOm e9n bewijs van toegang te krijgen zijn met opzet vele moeilijkheden in den weg gelegd en men woidt van dén eenen officier naar den anderen ge zonden Levensmiddelen, die de bezoekers medebrengen, worden met opzet zoo lang achter gehouden totdat zij bedoiven zijn, zoodat men het maar opgeeft nieuwe proviand mede te brengen. Het zenden van geld was vroeger ge oorloofd en het inkoopen van levensmid delen wordt ook niet meer toegelaten, hetgeen tegen het oude voorschrift is Brieven en dagbladen, waarvoor na het toepassen der censuur door de marine officieren werd gezorgd, komen nu na dagen en weken doelloos oponthoud in onze handen. Het is den officieren zelfs niet geoorloofd een glas wyu of bier te drinken, ook niet op eigen kosten. Te Kaapstad zijn de krijgsgevangenen 200 in getal in de nieuwe gevangenis op gesloten en worden daar meer als tucht huisboeven dan als krijgsgevangenen be handeld. Daar het gebouw nog niet on der het toezicht staat van het bestuur der gevangenissen noemen de dagbladen het New Military Hospital. Het is de nieuwe gevangenis aan het Breakwater. Daar zijn de krijgsgevangen den gehee len dag opgesloten en mogen slechts 's morgens en 's namiddags l1,^— 2 uur in de frissche lucht. De gevangenen, waar onder zich veel jongelieden, die de beste maatschappelijke plaatsen bekleeden be gun mg, dat ik mg in uw aandenken aan beveel." Zg beurde mij van den grond op en zeide»zoo ga dan heen. Gy bebt hier niets verloren. Uw aandenken is maar al te wel bewaardm- Dt aldus bet myne in uwe borst begraven zijn. Doch gij man nen zonder bart en vriendschap gaat koel geiyk de salamander door den gloed in welken wij vrouwen verteren. Laat mij slechts uw woord achter, my nog eenmaal t) bezoeken, voor dat gy uit Italië ver trekt." Ik gaf haar myn woord, en zij verlang de een onderpand, en sneed mot hare schaar eenen haarlok van mijn hoofd. Nu barstte zij uit in tranen, en zag my met vlammende oogen aan, dat bet mij diep door de ziel sneed, en zeide>0, kor. ik tocb, gelijk dat blonde haar, u alles ont- rooven en ontnemen, dit goud deze blauwe oogen, dezen mond, deze gebaarden deze zielu leelyk maken, dat ieder van u wegvlood, ik zou u toch liefhebben." En met deze woorden vleide zij zich zacht weenende aan mijce borst. Het griefde mij in den grond mijns har ten ik meld haar in mijnen arm geklemd nu werd zij stom en stii, eri hield de zwar te oogen zacht gesloten. Zij zuchtte we- dei om en zeide: »kon ik maar sterven." Dan stiet zij mij teiug, en zeide: >ga been. schoone verrader en breek mij het hart." Wordt vervolgd.) vinden, zien wel in dat zij niet voor een pic-nic naar Kaapstad gekomen zijn en begrijpen ook de gronden, die de Engel schen bewegen, ze bij de anti-Engelsche gevoelens der Afrikaander partij in Kaap stad, niet vrij te laten rondloopen enz. Zooals wij vroeger reeds medegedeeld hebben zijn door de Duitsche regeering, na het verwerpen der kanaalwet, maat regelen genomen tegen een aantal ambte naren, die zich tijdens de behandeling der kanaal-quaestie, niet naar den zin van het gouvernement gedragen hebben. Hierover werd het Duitsche ministerie in den Landdag geïnterpelleerd. De minister-president Yon Hohenlohe zeide in zijn korte rede in antwoord op die interpellatie, dat het een onhoud bare toestand, is dat de regeering bepaalde plannen wil verwezelijken, teiwijl de ambtenaren, deze plannen bestrijden en om dien toestand te voorkomen heeft de regeering van de haar ten dienste staande wettelijke middelen gebruik ge maakt Verschillende sprekers traden in deze quaestie nog op en laakten ten sterkste de handeling der regeering. De in-beslag-neming der Duitsche mail boot door Engelsche oorlogschepen zal a s. Vrydag in den Duitschen Rijksdag ter sprake gebracht worden. De interpellatie, door alle fracties on derteekend, zal door den afgevaardigde Möller worden gehouden. De toestand op de Philippijnen is nog steeds dezelfde; de officieren, die de campagne leiden, zijn vol hoop en moed en volgen onverdroten het dwaallichtje van succes, vertrouwend, dat de opstand nu bijna bedwongen is. Er is goede grond om te gelooven, dat de Britsch-lndische regeering kort geleden uiterst verontrustende berichten ontvangen heeft over de troepenbewe ging van Rusland. De toestand in Perzië geeft redenen tot onrust. Rusland weet zeer goed dat een aanval op Indië met het vijandige Perzië in den rug onmoge lijk is, en daarom maakt het thans ge bruik van den oorlog om zich te verster ken en zijn voorposten tot aan de Per zische grens te brengen. Zoodra de plan nen verder uitgewerkt zijn, zal Rusland waarschijnlijk aan de grenzen van Afgha nistan een demonstratie houden in de hoop daardoor geheel Noord-Oost-Indië in oproer te brengen. Tegelijkertijd zal het doodkalm Perzië annexeeren, waarbij Duitschland met het oog op zijn Spoor weg-concessies wel steun zou verleenen. AXEL, den 16 Januari 1900. Zaterdag werd in de vergadering ten huize van P. Dieleman, in »'&-Lands Wel varen" alhier, door de Maatschappij Voor uitgang is ons Streven," tot voorzitter gekozen dhr. L. de Regt, in plaats van wijlen dhr. J. Ramondt en tot bestuurslid dhr. Adr. Ramondt. Aanstaanden Vrijdag des voor mid dags half 11 ure zal te Sas van Gent de eerste steen gelegd worden van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek. De voortvluchtige Jacob Zeegers, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, is aangehouden in de omstreken van Putten. De »N.Arnh. Ct.« bevat de volgende bij zonderheden Donderdag kwamen eenige menschen bij den burgemeester mr. W. Roosmale Nep- veu met de mededeeling, dat zij sedert eenige dagen een rookkolom zagen opstygen uit het midden van een bosch op anderhalt uur afstand van Putten gelegen. De burgemeester vermoedde aanstonds, dat de schuilplaats van den voortvluchtigen moordenaar was ontdekten Vrijdags in den vroegen morgen ging hij met 11 man, rijks veldwachters en anderen er op uit, om Zee gers zoo mogelijk te arresteeren. Het bosch, waar hg vermoedelijk verbor gen was, werd omsingeld en langzamerhand verder loopende, werd de kring nauwei en nauwer, zoodat ontkomen bijna onmogelyk scheen. Eindelijk, toen Zeegers bemerkte, dat hg niet langer verborgen kon blijven, zette hij het op een loopen. Een der rijksveldwach ters vuurde zijn karabijn af, zonder Z. te raken, maar toch viel deze vermoedelyk door den schrik op den grond. Toen werd hij natuurlijk gearresteerd en gevankelyk eerst naar Putten overgebracht. De justitie te Arnhem werd onmiddellijk met het gebeurde in kennis gesteld en aan den trein van 1.20 uit de richting Ede stond de gevangeniswagen, geëscorteerd door vier ot vijf veldwachters en tal van belangstel lenden, die op welke wijze dan ook, het nieuws gehoord hadden. Door twee rijksveldwachters vergezeld steeg Zeegers uit den waggon. Hg was in drie weken bijna onkenbaar geworden. Een flinke baard omlijst zijn gezicht en zjjn oogen staarden verwilderd in het rond. Hij werd onmiddellijk naar den gevangen- wagen gebracht en daarna naar het Gerechts gebouw om door den officier van justitie te worden gehoord. Het verhoor duurde slechts heel kort en vervolgens werd Zeegers naar het Huis van bewaring teruggebracht waar uit hg op zoo bijzonder slimme wyze heeft weten te ontsnappen. Dat zal hem nu wel niet weder gelukken. Vermoedeljjk zal Zeegers wel in verzet komen van het arrest door het Gerechts hof bij verstek tegen hem gewezen, en waar bij hij tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. De zaak wordt dan opnieuw voor bet Hof behandeld. Dezer dagen is door de Zaandamscbe politie proces-verbaal opgemaakt tegen den koopman M. A. van Amsteidam, die bjj een der ingezetenen een als geneesmiddel vol komen waardeloos mengsel van stroop en eenige andere stoften als een nooit falend middel voor borstlyders had weten te ver- koopen. Te Tzum (Fr.) is tijdens het klok luiden de klepel van de groote kerkklok die een gewicht heeft van 60 kilo, naar beneden komen vallen van eene hoogte van ongeveer 80 voet (Tzum heeft een der hoogste kerktorens van Friesland.) Gelukkig was de zolder sterk genoeg om den val te breken. De oorzaak van het loslaten van den klepel schjjnt gelegen te hebben in het versleten zijn van het leer, waarmede de klepel in de klok bevestigd was. Bij de spoorburg op het Hollandsch Diep heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Men is daar bezig met baggeren en een tweetal mannen waren belast de bagger bakken de plaatsen aan te wijzen. Zich van die taak kwijtende, is de roeiboot, waarin het tweetal gezeten was, met den kop onder een bak geraakt en dientengevolge!) om geslagen. Beiden geraakten te water en een schijnt terstond gezonken te zijn. De ongelukkige laat een vrouw met 6 kindereu na. De andere wist zich aan den bak vast te klemmen en werd toen door de beman ning binnen boord gehaald, Werkeloozen te Amsterdam. De be kende Samson trachtte te Amsterdam, waar thans, de diamantbewerkers medegerekend, een groot aantal werkeloozen zjjn, propagan da te maken voor zijn beginselen door het orgeniseeren van werkeloozenoptochten, doch telkens wordt hg daarin door de politie verhinderd Zoo had hij eenige dagen geleden een staanplaats ais koopman op de Nieuwmarkt gehuurd om van daar de schare toe te spreken, doch ook dit vond de politie niet goed en verzocht hem mee te gaan naar het bureau. Donderdag zou bijeengekomen worden voor de beurs, den zetel van het kapi talisme. Van alle zijden kwamen werke loozen opdagen, maar ook politieagenten, die allen noodzaakten door te loopen. Toen Samson zich aan het hootd van een groep plaatste, werd hg wederom gedwongen een tocht te maken naar het ureau Sint Pietershal. Wanneer hg zoo doorgaat, maakt hy dagelgks wandelingen met de politie maar niet met de werkeloozen.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2