Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bij de opening van den Pruisischen Land dag werd in de door den president voor- gelezene troonrede verklaard, dat de finan ciën voortdurend gunstig waren. De troon rede verzekerde de belangen van den land bouw zooveel mogelijk in 't oog te zullen houden. Er kwam ook een zinsnede in voor betreffende het kanaal te Emden die de verwachting uitte het grootste ge deelte van het Rijnseh-Westfaalsche in dustrie gebied onafhankelijk te maken van buitenlandsche havens. De heer Paul Deschand is met 308 stemmen herkozen tot president van de Fransche Kamer. De heer Brisson verkreeg 221 stemmen Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de M. Ct. Gewoonlijk wordt bij het begin des jaars door elk goed financier, hij moge groot- of kleinhandelaar, ja zelfs boer, burger, ambachtsman of kapitalist wezen, de balans over het afgeloopen jaar opge maakt, om te zien of hy voor -of achter uit gegaan is, of er wat belegd kan of bezuinigd moet wordenin 't kort de meesten willen hun rijkdom weten, de werkman soms niet uitgezonderd. Het past iemand niet de iekeningvan een ander te maken, maar nu ik mijne rekening heb opgemaakt, wil ik die in grove trekken in uw blad wel eens meedeelen, om aan te toonen tot vol doening van allen die in den landbouw belangstellen, en dat is bijna geheel onze provincie, dat de landbouwersstand ge- lukkiglijk in eene periode begint te ver koelen die gunstig afsteekt bij die van de laatste jaren, waarin telkens, als de rekening werd afgesloten, het boni nihil bedroeg, of vaak het kwaao slot min of meer aanzienlijk was. Had men tegen spoed onder zijn vee, dat don een dik werf in grooter mate trof dan don ander, men kon er zeker van zijn dat er een deficit was de boer kon tegen geen stootje. Wanoogslen deden z'ch zeldzaam voor, zoodat, was men in zijn veestapel niet ongelukkig, ieder zoowat het hoofd daar of omtrent boven water kon nouden. De grondeigenaren, die niet geheel blind waren voor de lage graanprijzen en oiet stokdoof voor de klaaglied, ren hunnei pachters, sloegen langzamerhand de hooge pachten van den gulden tijd af en hand haafden zelden de strenge bepalingen, die hunne verdienstelijke administrateurs omtrent het zaaien in het pachtcontract hadden gelascht. Als zij in het voorjaar maar betaald werden, hetzij de boer de pachtsom geheel of gedeeltelijk bij een ander leende, hetzij hij die uit eigen fondsen smeedde, maakten zij weinig of geen chicanes en waren al blij toe als de pachter de deur uitging zonder van afslag of van belangrijke reparation aan gebouwen gesproken te hebben. Nu is dat geheel anders en gaat de pachter vergenoegd zijn landheer betalen, al verraadt hij die opruimdheid in zijn bijzj,jn niet, uit vreeze dat de eigena.r daarvan party zou trekken om de van pachttermijn tot pacbttermyn verminderde huursom weder te verhoogenhy houdt zich dus leuk. Op dit oogenblik zijn de pachten van dien aard dat by, die geen tegenspoeden van belang beeft, naarstig en op de hoogte van zyn tijd is, voor zijn moeiten en het kapitaal, dat hy in zijne boerderij beeft zitten, beloond wordt, immers en bier kom ik tot de eigenlijke balans de paarden zijn duur en wie gelukkig is in de kweek en eene boer derij van eenigen omvang heeft, kan al licht eene flinke som van zyn jong goed ot van zijn «uitstek* maken. Het hoornvee is nog nier, te laag in prijs wanneer men tracht in het goede ras te blijven. Het sluiten der grenzen naar de nukken van den Belgischen mi nister van landbouw doet daaraan na tuurlijk veel kwaad. Zij, die met het overmaalsel van hun graan zich toeleggen op het aankweeken van biggen of het vetten van varkens, achten zich voldoende schadeloos gesteld bij velen is de lust daarvoor echter niet groot. Komt men van bet beestiaal tot den akker dan constateert men met blijd schap dat, op eene geringe uitzondering na, de verbouwing van alle vruchten loonend geweest is. Om te beginnen met de vroegste producten, de aard appelen, mag worden vermeld dat zij een tamelijk beschot opleverden en de prys, hoewel niet als in enkele voor gaande jaren, toch voldoende vergoedend was. Voor het vlas besorade men, mits puik, twee hondeid gulden en meer per gemet. Over het algemeen viel het mee en zij, die niet onder de uitver korenen behoorden, hadden nog geeu ïeden tot klagen. Het koolzaad, hoezeer weiDÏg gezaaid wordende, gelukte bijna overal en bracht gemiddeld 100 tot ƒ150 per gemet op, een niet te ver smaden vrucht, omdat de boer, evenals van zijn vlas, in staat gesteld wordt vroeg zijn viijkomend land te bewerken en voor witte vruchten tegen den vol genden oogst uitmuntend voor te be reiden. De erwten vielen bijzonder radde in bescbot en in prijs en waren nog al veelvuldig gezaaid. Rogge, die hier over het algemeen in kleigron den niet wordt geteeld, doch slechts in ae lichte streken, leverden een tamelijken zak op. De gerst daarentegen, die als hoofdproduct der witte vruchten be schouwd wordt, voldeed aan de ver wachting, terwyl de prijs indeidaad hoog genoemd mag worden. De tarwe, die langzamerhand door de gerst verdrongen wordt en reeds in 1899 minder ver bouwd werd, mag wel de eenige vrucht genoemd worden, die tegenvalt. Door te sterke groeikracht in den vooi zomer viel zjj te vroeg voorover, veiloor haar be schot en behield een lichte koi rbl. Voegt men bij deze tegenslag den uiterst lagen prijs, dan is bet niet te verwonderen cue vele boeren net voornemen koesteren slechts een zeer klein gedeelte hunner landen met tarwe te bezaaien. Zij die haver zaaiden en uit de haud of publiek verkochten, deden daarmede goede zaken de Belgen zyn daar tuk oi>, wijl van die vrucht, ongedorscnen uitge voerd, in België geen inkomend recht ge heven wordt, gedorschen echter drie francs per hectoliter, waardoor aan onze markten veel minder haver verhandeld wordt dan weleer Paard9boonen, die tengevol ge der laatste slechte jaren weinig geplaatst of gezaaid zijn geworden in vergelijking van vroeger, waren vrij goed, doch dieuen nu meestal voor eigen comsumptie. K 1 a- v e r- en 1 u c e r n, mange lworte 1 e n en paardenpeeën hebben voldoende veevoeder opgeleverd. S t r o o is er in overvloed, zoodat op het ververschen der stallen niet moet worden gezien en de mestput dit jaar goed gevuld zal bunnen zijn, om een volgenden oogst gedeeltelijk tot voedsel te verstrekken. Last not least moeten nog worden ver meld de suikerbieten, die met mil- lioenen en millioenen, als nimmer te voren zijn verbouwd en ruimschoots stof tot te vredenheid opleverdenzy spannen de kroon op de bladzijden van het crediet des landbouwers. En geen wonderTwintig duizend kilogrammen per gemet was geen uitzondeling, vyttienduizend het minimum en dat gemiddeld tegen tien gulden per duizend kilogrammen Zou ik in den aanvang te veel hebben gezegd toen is beweerde dat het den boeren thans wel gaat? En waar het in onze streek den boer goed gaat, daar vaart ook de ambachts- en de werkman wel, profiteeren groot- en kleinhandelaren mede en valt het den landheer niet tegen. AXEL, den Vi Januari 1900. Nadat de provinciale stoomboot Dins dag te 3.45 uur van Vlissingen naar Ter Neuzen was vertrokken, begonnen een paar passagiers met een spel kaarten kunstjes te maken. Toen eenige sol daten, die met verlof naai huis gingen, naderbij kwamen om er naar te kijken, begon liet tweetal te spelen, op de be kende manier met drie kaarten. Een van het tweetal won Herhaaldelijk, wat een der soldaten verleidde om ook 66n rijks daalder op te zetten, die hij natuurlijk verloor. De conducteur, die daarop verscheen, verbood toen het spel en gaf aan den soldaat den raad. om bij aankomst te Ter Neuzen, de politie van het geval kennis te geven. Aan dien raad werd gevolg gegeven en een van dit edele tweetal kwartjesvinders gearresteerd, de andere wist te ontsnappen. Later werd ook deze door de politie opgespeurd. Tegen beiden is proces verbaal opgemaakt, terwijl de soldaat zijn rijksdaalder terug zal krijgen. Het zijn twee bekende Rotterdamscbe kwartjes vin Iers, die Z6euwsch-Vlaanderen nu eens tot bun terreiD hadden gekozen. Ieder zij dus gewaarschuwd. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is aan den heer F. C. O. M. Hom- bach te Hulst tot wederopzegging vergun ning verleend tot het berijden der, ten dienste van het algemeen bestemde wegen in Zeeland, niet in onderhoud Dij het rijk, met een motor-rijtuig. De vergunning is verleend onder ver schillende voorwaarden. Aan het rijtuig moet in witte of zwarte cijfers op zwaiten of witten grond het volgoummer Z1 aan de voor en achter zijde duidelijk zichtbaar zijn aangebracht. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moeten letter en cijfer aan de voorzijde helder verlicht zijn. In dien tyd moet ook een helder licht gevende lantaarn weder zijds het rijtuig zijD aangebracht. Vei der moet het rijtuig voorzien zyn van eene inrichting, waardoor het zoo ooodig elk oogenblik van volle vaart bin nen een alstand van 10 M. tot stilstand kan worden gebracht, en van een bel of hoorn, waarmede een tot op een afstand van 100 M. goed hooi baar geluidsignaa) kan worden gegeven. De snelheid mag nimmer meer bedragen dan 20 K. M. in het uur, behoudens de volgende bepalingen. Bij het afgaan van hellingen, nabij of in bochten van wegen nabij of in bebouwde kommen, bij het kruisen of oversteken van wegen, over bruggen of langs gebouwen, welke onmid dellijk aan den weg staan, mag met geen grootere snelUeid worden gereden dan 8 K. M. in het uur. By mist mag laatst genoemde snelheid op geen wegvak over schreden worden. Overigens moet. naar mate van de omstandigheden, de snelheid worden verminderd telkens als de veilig heid van het verkeer zulks vordert. Bij het ontmoeten of inhalen van paar den of langs den weg gedreven of geleid vee, moet de bestuurder van bet rijtuig do snelheid verminderen ot stoppen zoo dra bij bemerkt dat de dieren onrustig worden of de geleider of bestuurder der dieren een waarschuwend teeken geeft. Voorts behoort alles te worden vermeden wat het scnrikken der dieren tot gevolg zou kunnen hebben. De bestuurder is verdor verplicht, tijdig met de bel of deu hoorn een duidelijk sig naal te geven bij het achtemprijden van rijtuigen of personen, van losse aangespan nen ot bereden paarden of van vee, bij het naderen van kruis-overwegen, bij boch ten of bij bruggen en in het algemeen telkens wanneer dit in het belang der veiligheid van het verkeer langs den weg gevordeid wordt. Voor het overige moeten bij het rijden de voor het gewone verkeer bestaande bepalingen of geldende gebruiken worden gevolgd. Eindelijk mag het rijtuig niet gebezigd worden tot het trekken van andere rij- oi voertuigen. M. Ct. Op hoogst eenvoudige wijze had Woensdagmiddag te Middelburg de be grafenis plaats van den heer J. P. I. Buteux. Op de lijkkist waren een paar kransen en palmtakken neergelegd, o. a. van wege de maatschappijen «Zeeland* en «De Schelde Op de algemeerre bograafplaats waren zeer vele vrienden en belangstellenden aanwezig, om door hunne tegenwoordig heid eene stille hulde te brengen aan den overledene, op wiens uitdrukkelijk verlangen op het giaf niet werd ge sproken. Zijn zoon, de beer P. S. Buteux, burgemeester van Oost- en West-Souburg, dankte alleen de aanwezigen voor de laatste eer, aan zyn goeder, vader be wezen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 14 Januari lOOO. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz, (Voorbereiding H. Avondmaal.) (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 nre Ds. K. J. Kapteijn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Ds. ft. van der Kamp Voorm. 9% ure Nam. 2 ure Nam. 2 nre Arrondissement-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 Januari 1900. F. E. d. S., 33 j., werkman te Sas van Gent is wegens huisvredebreuk veroord. tot f5 boete of 5 dagen hecht. J. A., 22 j., arbeider te Hontenisse, is wegens mishandeling vrijgesproken. B. B., 26 j., klompenmaker te Koewacht, is wegens de hem bij akte van dagvaard ten laste gelegde valschheid of oplichting vrijgesproken en zulks op grond van het navolgende Overwegende ten aanzien van de twee principale feiten den beklaagde te laste gelegd, dat de Recht bank die niet bewezen acht, vermits niet is ge bleken, dat de beklaagde het daarbij bedoelde boek heeft vervalscht door zijne duiven daarin onder een ander nummer in te schrijven dan waaronder zij zouden uitvliegen, maar veeleer, dat hij aan die duiven een handje heeft laten bevestigen voorzien van een ander nummer dan waaronder zij waren ingeschreven, en ten aanzien van de den beklaagde subsidiair te laste gelegde feiten dat de Rechtbank ook die niet bewezen acht dat toch wel is bewezen, dat de beklaagde zijne duiven aan den wedstrijd heeft laten deelnemen, na aan hare pooten een ander bandje te hebben laten bevestigen dan waaronder zij waren inge schreven, doch dat de Rechtbank niet voldoende bewezen acht, dat hij dit heeft gedaan met be- driegelijk oogmerk en evenmin, dat hij tengevolge van die handeling den 21 Augustus een prijs heeft gekregen en den 28en er een zou hebben gekregen, indien het nummer op het handje met het nummer van inschrijving, hadae overeengestemd. De drie Middelburgsche jongelingen, die den agent van politie Glerum aldaar zoo deerlijk mis handelden werden respectievelijk veroord. tot een jaar en zes maanden, een jaar en zes maanden gevang. Dinsdagnacht te drie uur is te Rot terdam de bekende reusachtige meubelfa briek van de firma Allan en Co totaal af gebrand. Politieagenten ontdekten vnur in het gedeelte, waar de machinekamer was en binnen een kwartier had dat zich, by gemis aan separatiemuren, verspreid door het geheele gebouw, waarvan te halfzes uur niets dan brokstukken muren waren over gebleven niettegenstaande de brandweer met negen spuiten en drie stoomspuiten met dubbele slangen werkten. De vlammen vonden gretig voedsel in bout, zeegras, vernissen, kostbare stoffen, emballage enz. Het kantoor en de teekenkamer leden alleen waterschade, doch de d"ar boven ge legen beeldhouwery brandde geheel uit. De nabijgelegen boutloodsen werden ook aan getast doch bleven voor geheele vernieling De vuurregen was voor de omwonenden angstwekkend. Te acht uur des avonds was de fabriek door da 150 man, die er werken, verlaten. Zy bestond pas 20 jaren. Het eigenlijke gebouw is 80 meters lang en bevatte twee verdiepingen en een zolder. Het was met de annex gelegen gebouwen voor 170.000 verzekerd op Rotterdam- sche beurspolis. De paarden en de fraaie meubelwagens werden gered. Denzelfden middag werd nog steeds een stoomspuit in werking gehouden. De boutloodsen zyn behouden De wankelende muren worden met brand spuiten neergehaald.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2