Buitenland. hun vrijheid hun leven lieten, doch be trekkelijk is het een klein getal niet waar? Zii hebben de Engelschen tegen gehouden," zoolang zij konden, en schoten ze zelfs op 500 pas dood, doch zij konden het niet langer volhouden en daardoor zijn er ook een stuk of wat gevangen genomen (altijd gewonden) door de En gelschen. De Engelschen moeten een verschrik kelijk aantal dooden gehad hebben, en dat blijkt ook daaruit dat zij Vrijdag den geheelen dag bezig zijn geweest om hun dooden .weg te halen, met groote ossen wagens, en zij niet eens geprobeerd heb ben de onzen te achtervolgenen de weg naar Kimberley lag toch voor hen. Nu was er gisteren bericht dat de Vrijstaters versterkingen gekregen hadden van de Transvalers en dat zij den vijand tege moet getrokken waren Wat de uitslag is weten wij nog niet, omdat het heden Zondag is en er dan geen extra tijding of zoo iets uitkomt. De volgende mail zal ik u weer schrijven. Al krijgen we eens een paar keer klappen daarom moet u niet denken dat de moed er gauw uit zal gaan 1 O, neen hoorIedereen denktZoolang als de lepel in den brei pot steekt, treuren wij nog niet Er is weer schaarschte gekomen in het oorlogsnieuws. Slechts berichten van kleine gevechten bereiken ons. Mafeking heeft in lang niet van zich doen spreken maar onverwacht is nu een telegram ge komen, dat een uitval meldt met het doel een sterke stelling der Boeren te nemen. Doch deze uitval is mislukt; de Boeren hadden juist den vorigen avond het fort versterkt en kon nu niet geno men worden. Men heeft ons verraden zeggen de Engelschen. Dit is mogelijk doch zeer onwaarschijnlijk. Zouden de Boeren, vooral na den laatsten nachte lijken overval, niet wat meer op hun qui-vive zijn. Een feit is en blijft het intusschen, dat de Boeren de Engelschen hebben teruggeslagen en verliezen hebben doen lijden, die misschien grooter zullen zijn dan men aanvankelijk verwacht had De Engelschen zijn tot vlak nabij het fort geweest, dus het is wel te verwach ten, dat ze een overstelpend geweervuur hebben ontvangen. Een tweede nederlaag is geleden in Natal. De Engelsche bladen voorspelden hield het voor een voorwendsel, ten einde wij onzen intrek zouden nemen, en de paarden laten uitrusten. Onze gastbeeren brachten ons duu naar onze kamer, eeuen breeden trap op, dooi eecen langen gang; vervolgens in eene groote helder verlichte zaal, welker muren met schilderijen waren behangeD. In eene ruime nis van den muur stonden drie hooge, marmeren standbeelden vrouwelijke gedaanten, levensgioot, de eene met een anker, de ander met een boek, de derde met eene krans, voorstellende de christe lijke hoofddeugden, veloof liefde en hoop. Toen ik nu de schilderijen voorbij ging om de geprezene standbeelden te bezichtigen, klopte mijn hart geweldig; want het fli«- kerende onzekere schijnsel der flambou wen scheen als het ware het marmei te bezielen. Nooit heb ik grooter meester stukken der kunst aanschouwd, zoo na tuurlijk kwam mij allo* voor. Aan een dezei standbeelden ontbrak een hand. Don Andreazzi verzekerde dat de grootste beeld bouwers geweigerd hadden, deze haDd er aan te zetten, dewijl zij niets zoo volko men en gepast wisten aan te brengen, dat niet leelijker bij het geheel stond, dan het gebrek zelf. Terwijl hij dit zeide geeuw de hij hoorbaar, en klaagde over slaperig heid, voorgevende dat,de wierook hem be dwelmde, die men tegen zijnen wilgebrand had. Inderdaad stonden wij bijna in eene wolk van rook. Piccolomini greep mij echter bij de hand, drukte die heimelijk, en zeide schielijk en zacht tegen mijBe schouw de liefde P Hierop voeide hij mij dicht langs de nis der standbeelden voor bij, en toen ik daar stond greep m|j een reeds eenigen tijd. dat een tweede aanval op de Boerenstellingen aan de Tugela zou plaats hebben Deze aanval, ver kenning zeggen de Engelschen, is gedaan. De Engelschen rukten uit het kamp van Chieveley op en beschoten de stellingen der Boeren met granaten en met de marinekanonnen, maar hoe zij ook scho ten, anders dan geweervuur kregen zij niet tot antwoordde Boeren bleven bedaard waar zij wareD. Het schijnt, dat de Engelsche officieren het nuttelooze van een gevaarlijken heuvel te bestor men gaan inzien, tenminste men ging er niet toe over en trok onverrichter zake naar het kamp terug. Men kan dus hier meer met volle recht van een mislukten aanval spreken. De poging der Boeren bij Colesberg om de Engelsche troepen om te trekken en de verbinding met de noordelijke wagen- brug te herstellen, is mislukt. De Boeren werden teruggedreven met een verlies van 50 man aan dooden en gewonden en 19 man aan gevangenen. Zij bezitten nog de heuvels ten Zuid-Oosten van de stad en hebben eveneens een stelling vijf mijl ten Noorden, die eerst nu ont dekt werd. Het bericht omtrent den opstand in de Kaapkolonie en Natal, waar de Afri- kaanders bij duizendtallen zich bij de Boeren aansluiten en de achterblijvenden het den Engelschen, die de sporen bewa ken, geducht lastig maken, zal den toe stand voor het geheele Engelsche leger verergeren Niet alleen neemt op die manier het aantal vijanden toe, doch de troepen ondervinden tegenwerking in plaats van hulp, die zij meenden te krijgen Een onbetwistbaar feit is het. dat de toestand voor Engeland hoe langer hoe gekker wordt. Men kan dit ten duide lijkste merken aan de houding der Eu- ropeesche mogendheden en niet het minst aan die van Rusland, die de gelegenheid niet laat ontglippen zijn macht in Mid den-Azië te vergrooten, nu het de over tuiging heeft, dat Engeland elders genoeg te doen heeft Behalve de Bundesrath en de Hans Wagner is nu ook aangehouden door de Engelschen, „de Herzog". Aan boord van „de Herzog" bevinden zich de ambulan ces voor den oorlog. Te Buthe in Montana moeten 260 man schappen zijn aangenomen om dienst te doen onder de Boeren. Binnenkort zul- geweldige rilling aan, want ik herkende in het middelste standbeeld op nieuw de gedaante der hemelscbe, die in de gaan deiij van den heitog van Modena had ge zien en waarvan ik de kopie bezai. Zij was bet geheel, doch slechts van steen. »Ik beloofde u," zeide Piccolomini, »gij zoudt haar ontmoeten zoo heb ik toch woord gehouden." Ik kwam in eene stemming, alsof ik buiten kennis zou geraken. Ik zou wel hebben kunnen nederknielen en deze engel de voeten kussen Mijne cogen stonden vol tranen, en ik riep herhaalde malen achtereen »Is het mogelijk Is het mogelijk Nu trok de heer van Monte Mar- ciano mij met geweld aan zijnen boezem en terwijl hg eenen( hamer van de tafel nam vraagde hg »Gelooft gij aan de macht van den Spiritus Familiaris Ik zal de standbeelden met den hamer stuk slaan, zoodat de stukken op deD grond vallen, er: in een oogenblik zullen zij onbeschadigd en gaat weder voor u staan." Hij hief den hamer op, om toe te slaan; doch ik hield zijnen arm vast, uitroepende Wat begint gij toch Geet een ander teeken geef dezen steen leven, zoo doet gij meer dan dit." Hij lachte en zeide vervolgens »Het zal gebeuren doch verschrik niet te zeer." Hieiop bracht hij mg öuiten de zaal, want de wierook beiwelrado ons; de anderen waren reeds vooruit gegaan. Toen wg bij hen kwamen in de voor kamer, vu ooi schuldigden zij zich meerma len, d eis veil Oen h idden, daar dit de schuld was van hunne domme bedienden. Wordt vmrvolgd.) len zij vertrekken. Door dezen oorlog zijn de vleeschprijzen in Glascou zeer gestegen Doordat de overzeesche stoom vaart geheel in de war is en een groot aantal schepen voor troepenvervoer wor den gerequireerd, heeft Glascou geen vee meer ontvangen uit de Yereenigde Staten. De slagers bevinden zich in groote on gelegenheid tegenover de aanvragen, die dagelijks inkomen. De Indépendance Beige publiceert een correspondentie, waaruit ten duidelijkste de verhouding blijkt, die tusscheu Cham berlain en Jameson bestaat. De laatst ontvangen telegrammen mei den nog: Generaal French meldde Zaterdag, dat de toestand geheel dezelfde is, doch het eerste Suffolk regiment heeft een ernstig voorval te betreuren. Yier compagnieën van het eerste Suffolk-regiment trokken 's nachts op tegen Low Hill, op een mijl afstands van hun kamp. Zij vielen de Boeren bij het krieken van den dag aan. Luitenant-kolonel Watson, die het com mando voerde, beval een charge, maar werd onmiddellijk gewond. Naar gezegd wordt, werden bevelen tot terugtrekken gegeven door de Boeren. Drie-vierde van de Engelsche kiijgsmacht trok naar het kamp terug De overblijvende Engelsche soldaten hielden stand tot zij door de overmacht gedwongen werden zich over te geven. Zeventig Engelschen werden door de Boeren krijgsgevangen gemaakt waarbij zeven officieren. De avondbladen publiceeren een tele gram uit Durban, gedateerd 6 Jan. 's na middags, luidende De Boeren hernieuw den hun aanval op Ladysmith Vrijdag avond laat. Zij werden weder teruggesla gen. Het bombardement ving hedenmor gen aan. Een ander telegram uit het kamp te Frêre zegt: Zaterdagmorgen werd Ladysmith van den vroegen ochtend gebombardeerd. De stelling der Boeren is juist bepaald. De marine-kanonnen ver nielden de verschansingen der Boeren. Een verkenningstocht naar de Hlangwane- stelling nam de aandacht der Boeren in beslag. Aan Engelsche zijde geene ver liezen. De admiraliteit deelt mede dat het trans portschip Gascon met twee bataillons te Kaapstad is aangekomen. Veldcornet Visser telegrafeert, dat het Engelsche garnizoen van Kuruman zich na een bombardement der kazernes heeft overgegeven. Wij maakten 120 gevange nen, waaronder 12 officieren en 70 inboor lingen. Geweren, munitie, paarden ossen, arak en andere levensmiddelen zijn via Vrijburg naar Pretoria overgebracht Wij verplegen hier 15 gevangen Engelschen met behulp van een Engelschen geneesheer. De Belgische Aibeiderspartij de sterkste wellicht uit Europa, die tweeledig optreedt als coöperatie verbruiksvereeniging en als arbeiders-organisatie tot het bereiken van hooger loon, korte arbeidsdag Alg. Stemr werkliedenpensioen enz. hield dezen dag te Brussel een algemeene vergadering. Anseele, die de vergadering presideerde wees in zijn openingsrede er op, dat een nauwe vereeniging der arbeiders hoog noodig is. Behandeld werd het pensioen- vraagstuk, de korte arbeidsdag en de propoganda op het platteland vooral in Vlaanderen. De Fransche Senaat, samengesteld als Hooggerechtshof heeft eindelijk uitspraak gedaan in het proces wegens hoogverraad. Derouléde is tot tien jaar verbanning veroordeeld met kwijtschelding van de ge vangenisstraffen hem tijdens het proces op gelegd. Buffet en de Lur-Sulaces zijn eveneens tot 10 jaar verbanning veroor deeld. Guérin zal 10 jaar vestingstraf moeten ondergaan. De veroordeeling wordt gegrond op de artikelen van den Code penal en de wet van 1834. straf bedreigende tegen het comploteeren tegen den staat. Dérouléde zeide na de veroordeeling o. m. »Gij weet wel, dat ik mijn straf niet ten einde zal boeten. Gij weet wel, dat de natie het vaderland, het republikein- sche volk uw regeering moede zijn. AXEL, <len 9 Januari 1900. Wat groote steden ook mogen voor hebben op kleinere plaatsen iets is er dat men er te vergeefs zoekt. Men mist er namelijk dien band die allen samenbindt, die allen met elkander doet meeleven die deelneming in elkanders lief en leed, dat medegevoel in vreugd en droefheid, kortom de eene mensch is daar den ander in den regel totaal onverschillig. Wat bekommert men zich aan deze zijde over hetgeen aan den anderen kant gebeurt, of het moet al iets heel gewichtigs, iets erg verschrikkelijks zijn. Hoe geheel anders is dat in ons platte landsleven, waar men elkander van kinds been af kent, waar.men van de school banken af met elkander opgroeit en voor het geheele leven kennis aanknoopt of vriendschap sluit. Was het dan ook wonder, dat, toen verleden Dinsdagavond het treurige ongeluk was voorgevallen, een rilling door de leden ging bij al wat in deze omgeving den ernst van het ongeval besefte, dat in menig oog een traan opwelde bij de ge dachte aan het lot dier ongelukkigen, zoo onverwacht, zoo jong nog en op zoo nood lottige wijze uit het leven weggerukt en dat een innig gevoel van deelneming en medelijden met de familiebetrekkingen der slachtoffers de harten vervulde Die algemeene deelneming was vooral merkbaar toen Zaterdagmiddag de sombere lijkstoet zich bewoog in de richting van de algemeene begraafplaats. Behalve de familie zag men tal van bewoners van de Axelsche Sassing, allen buren, viienden en kennissen, uit eigen beweging de rij tuigen volgen waarop het stoffeUjk over schot der vrouw en kinderen van Van Alten grafwaarts werd gebrachtniet minder dan ongeveer 90 personen telde men in den indrukwekkend treurigen stoet. Nog nimmer *.vas het hier voorgekomen, dat aan den ingang van do begraafplaats drie lijkbaren op hun droeven last ston- d n te wachten. Honderden belangstel lenden en nieuwsgierigen waren dar, ook op den doodenakker samengestroomd, om getuige te zijn V3n de diep treffende plech tigheid Met ingehouden adem luisterde de menigte, de oogen van tranen vervuld, naar de woorden van troost, bemoediging en berusting door den eerwaarden heer Van der Kamp predikant bij de Gerefor meerde kerk B alhier, bij de geopende groeve uitgesproken. Geen enkele der naasthestaanden was in staat een woord van dank te uiten voor de betoonde deel neming, waarom de heer C. Smies Hendrz. deze taak op zich nam. En daarna verwijderde zich de schare, dioevig, stil, geheel onder den indrnk van de eenvoudige, maar juist door dien een voud zoo sterk aangrijpende plechtigheid. In kerk A tiad Maandlgavond de WelEz.Gel. Heer Dr. Bavinck uit Kampen voor een tamelijk groot aantal personen op, tot bespreking van de Theologische School te Kampen. De Zondag uit de Heidelbergsche Cate chismus, waarin het vierde Gebod ver klaard wordt, leert ons, zoo begon spieker, waarin de viering van den Sabath bestaat. De Zondagsviering bestaat ondermeer in het onderhouden van scholen, terwijl men hierbij zoowel aan Hoogeie als Lagere moet denken. Dit werk vormt dus een gedeelte van den godsdienst. Moeten dus alle scholen onderhouden, niet het minst geldt dit voor die inrichtingen van ondei- wijs waar toekomstige predikanten voor hun gewichtig ambt worden opgeleid. Aan de gereformeerden wordt vooi na melijk in den laatsten tijd het verwijt toegeworpen, ging spreker voort, dat ze het volk niet willen ontwikkelen, dat ze de groote massa willen dom houden, om zoodoende da macht van enkelen te doen zegevieren. Welnu, de reeds genoemde Zondag is zeker een machtig wapen tor bestrijding der tegenstanders. Hier is liet Gods Woord, dat ons gebiedt de scholen te onderhouden, waarmee natuurlijk in verband verstaat het ontwikkelen van het denkvermogen onzer kweekelingen. De reformatie met kenuis voor allen.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2