Binnenland. predikbeurten te axel. Rechtszaken. (iemengd Nieuws. hield Keizer Wilhelm van Duitschland zijn gebruikelijke spech. Hierin zij hij o. m. dat zijn grootvader Keizer Wilhelm Ide plannen ontwierp ter reorganisatie van het Duitsche leger ondanks den tegenstand die hem door tegenstand in den weg werd gelegd. De zegenrijke wereldtoch- ten bekroonden echter zijn werk op een nooit te voren verwachte wijze. Welnu zooals zijn grootvader voor zijn landleger hoopt hij ook voor zijn marine onbekom merd op gelijke wijze het werk der reor ganisatie voort- en doorzetten op dat de vloot met evenwel rechten naast het land leger zal staan en door haar het Duitsche Rijk in 't buitenland in staat zal zijn de nog niet bereikte plaats te verwerven, want ging Z. M. voortwanneer men in de wereld iets wil te zeggen hebben, zal de pen het niet gedaan krijgeD als zij niet door do macht van 't zwaard onder steund wordt. fraai gedrukt boekje van 12S pagina's vol van prachtige Illastratie's en Portretten van Toonkunstenaars, Scènes van Opera's schoone verhalen over muzikale onderwer pen, Anecdotes enz. enz., alles even inte ressant, terwijl een mooie litbogi afische omslag den Kalender mede een zeer schoon uiterlijk geeft. Deze Kalender wordt de clientele der firma gratis toegezonden, terwijl andere belangstellenden dezelve tegen inzending van 25 cents ontvangen. Ofschoon het boekje met 't oog op den belangrijken inhoud gewis het dubbele waard is, krijgt elkeen die zulk een Ka lender ontvangt, eene kans in e ne rratis Verloting van Muziek- nstrumenten, waarbij 1 P i a n i- o, 1 Vleugelpiano, 3 Harm o- iuras. 3 Kamerorgels enz.enz. ter waarde van 10 0 0 Old. Wij kunnen elk muziekliefhebber gewis aanraden het boekje te laten ontbieden. GALABAL TEN HOVE. 't Was Dinsdagavond een heele drukte voor bet paleis in de Residentie, veroor zaakt door bet groot aantal rijtuigen dat de genoodigden voor bet galabal aan bracht. Daartoe behoorden o. a. de leden van het civiele en militaire huis der Koninginnen, de leden van het corps diplomatique, de leden der hooge colleges van Staat, de leden der Gedeputeerde Stateu van Zuid-Holland en de commissa ris der Koningin in die provincie de leden van den Haagschen gemeenteraad, de le den der rechtelijke macht, de leden der departementen van algemeen bestunr, de opper-, hoofd- en verdere officieren van land en zeemacht, waaronder die van het Indische leger en de schutterij. Mede had een invitatiekaart ontvangen de consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat de heer Muller, zoodat met den gezant dj. Leyds, de beide strijdende Zuid-Afri kaansche Republieken in de onmiddellijke omgeving van H. M. de Koningin verte genwoordigd waren. Het paleis was werkelijk een feestpaleis, Daarvau getuigde de luister, die in alle prachtig versierde en schitterend verlichte vertiekken van het vorstelijke woonnuis den gasten omgaf. Tot verhooging daar van werkten bloemen en planten, hetzij afzonderlijk, hetzij tot prachtige groepen vereenigd, in niet geringe mate mede In sommige zalen waren tot dusver nog niet geziene schilderijen aangebracht. Twee orkesten de Koninklijke Militaire Kapel en de Schutterij-muziek zorgden voor muziek ten geleide van den dans op den met was glad gemaakten parketvloer van de danszaal. Wat dezen avond evenwel deze nieuw jaarspartij van vorige onderscheidde, was de nieuwe verlichting in het Paleis. Het geheele Paleis, van kelders tot sous terrain, tot in de achterste hoeken der zol ders is thans electrisch ingericht met meer dan 4000 gloeilampen, die overal aan de statige ouderwetsche ornamenten aange bracht niets van het deftig karakter van het Paleis doen verloren gaan. De gasten van het Hofbal zijn Jhi Hoeufft van Velsen dankbaarheid verscbul digd voor deze in het Koninklijk Paleis aangebrachte zoo bij uitstek nuttige ver betering, waardoor thans herinneringen aan walm en kaarsvet vioegeronafscbei delijk aan de Hofbal verbonden, ook weder tot het verleden behooren. - De Kon. Ned. Fabriek van Muziek instrumenten M. J. H. Keisols te Tilburg heeft dit jaar wederom een Muziek-kalen der uitgegevenwaarvan ons een exemplaar werd toegezonden, 't Is een handig en een ander bekomen. Nu ging hij naar de taiel, snoot de kaarsen uit, en bedekte de vlam van den haard. Hij prevelde eenige woorden, en ik zag een bleek vlammetje uit zijne hand opstijgen, waardoor zijn ge laat zwak verlicht werd, het geleek op het gehat van een reeds laDg gestorvenen. >Good zeide hij. Het vlammetje doofde uit. Hij stak de kaarsen weder aan den uaai'd aan. Wordt vtrvolgd.) AXEL, den 5 Januari 1900. Het publiek wordt er aan herinnerd, dat de oude postzegels niet meer geldig zijn. Brieven, drukwerken en andere stukken, met oude postzegels gefrankeerd, worden als ongefrankeerd beschouwd en dei halve met port belast. De oude postzegels kan men tot 1 Juli a. s. aan elk postkantoor tegen nieuwe im uilen. Oude bi iefkaarten verkeeren in hetzelfde geval. De nieuwjaarsdag is hier kalm af- geloopen Op straat hoorde men bijna geen gezang en in de verschillende gele genheden werd druk gedanst zoodat vecht partyen zooals vroeger wel plaats hadden niet zjjn voorgekomen. De loop der bevolking dezer gemeente was ovei het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 82 m. en 92 vr., totaal 174. In de gemeente vestigden zich 87 m, en 75 vr., totaal 162. Overleden 32 m. en 29 vr., totaal 61. Uit de gemeente vertiokken 63 m. en 56 vr., totaal 125. Onecht geboren 2 vr., levenloos aange gevenen 4 m. en 3 v., waaronder 1 m. onecht. Er werden 30 huwt lijken gesloten als 29 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1898 2127 2115 4242 31 Dec. 1899 2195 2197 4392 alzoo vermeerderd met 68 m. en 82 vr. totaal 150. - In het afgeloopen jaar werden alhier door het Rijkstelepboonkantoor behandeld 3312 telegrammen, waarvan 1744 ont vangen en verzonden 1568. De ontvangst bedroeg ƒ617.30, Maandag 8 Januari, hoopt prof. H Bavinck, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, in de nieuwe kerk alhier, te half 6 ure op te treden, in het belang dier school. EEK DROEVIG ONGELUK. Dinsdagavond verspreidde zich in onze gemeente het gerucht, dat nabij de Sassicg vier menschen verdronken waren. Ofschoon het haast ongeloofelijk was, spoedden zich toch velen daarheen om te zier. wat er van de zaak was, desnoods ook om de behulpzame hand te bieden. Ook onze burgemeester met dr. Offringa, alsmede eenige rijkspolitie haastten zich om de plaato des onheils te bereiken. Bij aan komst aldaar bleek maar al te zeer de waarheid van de treurmare. A. v. Alten met zijne vrouw en hun beide kinderen, alsmede W. Schieman met zijne vrouw, een zustei van v. Alten, alzoo zes personen, hadden hunne familie te Sluiskil bezocht om nieuwjaar te wen- scheD. Omstreeks zes ure in den avond was men vandaar vertiokken in een rjj tuig bespannen met één paard. Welgemoed keerde men huiswaarts, niet vermoedende welk ontzettend ongeluk dit zestal boven het hoofd hing. Ongeveer ter hoogte van de hofstede van den landbouwer F. Dekker maakte het paard plotseling een zijwaartsche be weging, waarschijnlijk misleid door het valsche licht, daar slechts één der beide rijtuiglantaarns brandde, en liep recht in het kanaal, zoodat alles in het diepe vaar water terecht kwam. v. Alten die het eerst het dreigend gevaar bemerkte, haast te zich om op den schoot van het rijtuig te komen en zoo verder op de kap te klimmen. Tot aan den hals in het water gelukte het hem zijn zwager te grijpen, die hem nog eerst ontglipte maar wien hij gelukkig toch weder bereikte en zoo veel mogelijk boven water hield. Daar geen van beiden konden zwemmen, moesten zij wac'iten tot zij op hun hulpgeroep uit bun benarden toestand werden verlost, wat eerst na verloop Yan een kwartier, dat bun een eeuw toescheen, geschiedde. Intusschen waren de vrouwen en kinderen reeds verdronken, daar na eenig6n tijd zoekens slechts de vier lijken konden worden opgehaald en geen middelen moch ten baten om hen in 't leven terug te oepen. Een der vrouwen zat nog in het rijtuig met den zakdoek in den mond. Een der kinderen lag dicht aan den kant, daar hei, toen de ramp voorviel, uit het rijtuig gevallen was. Het paard, toebehoorende aan den vader van Schieman, heeft eveneens den dood in het water gevonden. De toestand der beide mannen laat zich moeilijk beschrijven, v. Alten was radeloos en moest telkens worden teruggehouden, daar hij zich ieder oogenblik wilde te water beveven. Schieman daarentegen, die veel water binnen gekregen had, werd dadelijk door dr. Offringa in behandeling genomen, daar zjjn toestand groote zorg vereischte. De lijken werden in een der weeg huisjes gebracht en later naar hunne woningen vervoerd, ook Schieman is den anderen morgen naar huis gebracht, daar zijn toestand het vervoeren mogelijk maakte, ofschoon hy nog steeds ernstig ongesteld is en van het gebeurde weinig of niets afweet, v. Alten is reeds in staat geweest een geregeld verhaal van het ongeluk te geven, hoe diep hij ook is getioffen, daar hij bij de ramp zijn vrouw, zijn beide kinderen van 3 en 5 jaar en zijn zuster heeft verloren. Voor Schieman die slechts kort gehuwd op zoo noodlottige wijze zijn 19-jarige vrouw moest verliezen is de slag ook groot en om nimmer te vergeten. De deelneming in dit treffend ongeval is groot en algemeen. Hedenmiddag is het lijk van vrouw Schieman ter aarde besteld, terwijl morgen de andere lijken woiden begraven. Hoek. De loop der bevolking dezer- gemeente was in 1899 Geboren werden 50 m. en 38 vr., totaal 88, waarvan 2 m„ buiten echt. In de gemeente vestigden zich 23 m en 28 vr., totaal 66. Overleden zijn 19 m en 19 vr.. totaal 38 Uit de gemeente vertrokken 41 m. en 46 vr., totaal 87. Er werden 15 huwelijken voltrokken 12 tusschen jongmans en iongedochters en 3 tusschen weduwnaars en jonge dochters. Levenloos aangegevenen 2. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1898 1103 1143 2246 31 Dec. 1899 1098 1145 2243 alzoo verminderd met 3 personen. De Nieuwjaarscollecte bracht te Zaamslag op ƒ471.75 2 VI. zakken tarwe. Huist, 2 Januari. Door de vereeniging »Landbouw-Belang" te Graauw, werd aan besteed, de levering van pl. m. 227.600 K.G. Superphosphaat, bevattende 14% oplosbaar in water. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Ver. »Unitas" te Neerpelt voor 2.82 Van Zele te Boucbante voor 2.70 A. F. Rottier te St. Jansteen voor 2.70 Guano fabr. te Zwijndrecht voor ƒ2.69 D. Verbeek te Clinge (België) voor 2.65Va J. A. Pateer te Hontenisse voor 2.622/10 D. J. Oggel te Axel voor 2.6U/2 en P- J Soheele te Ter Neuzen voor 2.601/2- Aan den laagsten inscbry ver is de leve ring gegund. Met ingang van 1 Februari is tot postbode te IJzendijk6 benoemd G. van den Bosch aldaar. In de Vrijdag te Ierseke gehouden raadsvergadering werd benoemd tot onder wijzer met verplichte hoofdakte aan school de beer A. F. Plasschaert te Overslag. - Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel aan den minister van buiien- landsche zaken, de invoar van melkkoeien in België langs Clinge (station en dorp) met ingang van 1 Januari e. k. verboden, doen te Selzaete met ingang van 2 Januari k. geoorloofd. Zondag 7 Januari 1900. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a ure Ds. J. B. T. Hugenholt* Nam. 2 ure Ds. J.B. T. Hugenholt* (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 nre Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Zitting 5 Januari 1900. A L M d b 19 j klompenmaker te Zuiddorpe is wegens wederspannigheid veroord tot 14 d gevang Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen de zaak tegen den be- Arrondissement-Rechtbank te Middelburg ie juiuueiuuig -■»- "t **- i Oostburg A v W weduwe V V opzette] gk in hare woning te hebben aangegrepen, ten einde te trach ten met haar onzedelijke handelingen te plegen. Jhr Mr J A Schorer advocaat te Middelburg Is aan den beklaagde als ambtshalve verdediger toe- Voornoemde Timmerman werd dikwerf veroord 0 a in 1877 wegens moord tot 20 jaren tucht huisstraf In zijn Donderdag gehouden zitting te 's Gra- venhage heeft het gerechtshof aldaar in zake A A C landbouwer te St Jansteen, beklaagd van zware mishandeling, de hem oplegde straf van zes maanden verhoogd tot een jaar Donderdag werd voor de rechtbank aldaar tegen den gewezen zilverhewaarder in het koninklijk paleis 2l/i jaar gevangenisstraf gevorderd, wegens 1 [iefstal van gouden, zilveren en kostbare voorwer- ien uit de zilverkamer, ten nadeele van H M de toningin Volgens bericht van de justitie is de uit het huis van hewariug te Arnhem ontsnapte, tot le venslange gevang veroord Zeegers, waarschijnlijk naar Duitschland of België gevlncht De heer Lucien, humorist te Breda, heeft eene kunstreis gedaan door een deel van Zeeland, waar hij op verschillende plaatsen een soiree neeft gegeven, en uitstekend heeft voldaan. Omtrent een dergelijken avond schrijft men ons uit Sluis dat de heer Lu cien aan het opkomen publiek een gerust vollen avond heeft bereid en zijn goede naam schitterend heeft gehandhaafd. Ook te Schoondijke en te IJzsndijke was het succes even groot, zoodat ieder gezelschap een kennismaking met den alom gevierden humorist wordt aanbevolen. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Uit Assen vertrekken op 20 Januari een drietal jongelieden, om hun diensten aan de regeering der Zuid-Afrikaansche Repu bliek, in den strijd tegen Engeland. Uit de beide laatste brieven van A. van der Horst, arts aan de Z. A. S. M. te Pretoria, deelt het >Wbld. v. h. Ned. Tijdschr. v. Geneeskunde* het volgende mede 19 Nov. 1899. Van den kant der Boe ren zijn er op zijn hoogst een paar hon derd gevallen, terwijl er van d« Engelschen reeds meer dan 1000 zijn gesneuveld. De Boeren passen zoo goed op hun lijf, dat er op het oogenblik in het hospitaal hier nog slechts op zjjn hoogst 20 gewonden zijn, waarvan 3 ernstig. Er zijn een kleine 200 bedden disponibel voor de verwonden, die waarschijnlijk nooit bezet zullen worden. Het hoofdcontingent verwonden wordt naar Pretoria gezonden waar moeten al die op helpen beluste medici heen, wat moeten ze toch uitvoere i met hun staf van ge trainde verpleegsters Het loopt op werk loosheid uit, temeer daar de meeste ver wonde, ten nrnste ernstig verwonde En gelschen, die in handen van Boeren vallen, zoo spoedig mogelijk weer naar het Engel- sche kamp worden gezonden, opdat üun medici het werk verrichten, hun verband-

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2