HERMINGARDA. 15e *ïaarjr. No. 1382. Zaterdag 9 December 1899. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaaii de re F. DIELEMAfl, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. 4XELSCIIE COUIUNT. Dit, Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zoo onze lezers veel nieuws van het oorlogsterrein verwachten, dan moeten wij hun verwachtingen deerlijk teleurstellen. Telegrammen, die iets beteekenen ko men er niet; en de berichten, die door de groote bladen medegedeeld worden, zijn óf te onbeduidend of niet geloof waardig. De censor schijnt alles te be snoeien en het ministerie van oorlog, dat ongetwijfeld zeer goed op de hoogte van alles is publiceert bijna niets. Het is nu meer dan een week geleden, dat de slag bij Modderrivier geleverd werd. Nadere bijzonderheden omtrent dien slag komen langzamerhand los; doch deze kunnen wij niet alle mededeelen, aan gezien het niet ons doel is een gedetail leerd verslag van een veldslag te geven. We willen echter meedeelen hoe de toe stand op het oogenblik is Drie Engelsche legers zijn nu in Zuid- Afrika Het leger van lord Methuen, dat naar Kimberley zou oprukken, blijft waar het is; het leger van Generaal Gutaere. dat de Oranje-Vrijstaat in het Zuiden zou binnenvallen, kan niet verder komen, omdat het machteloos geworden is door den opstand der Afrikaanders, rest ons nog het leger onder generaal Clery, dat Ladysmith moest ontzetten, doch dat eerder de stellingen schijnt mis [te loopen dan ze aan te vallen Deze [toestand bevalt den Jingos natuurlijk niet. daar zij gemeend hadden, dat de 'Engelsche troepen in korten tijd meester van Zuid-Afrika zouden geweest zijn. Bovenal zijn zij woedend over de hou ding van de Kaapkolonie en de opstand DE BROEDERTWIST. op den berg om. Nu zette graaf Ulrich zich op een rotsblok neder eD wenkte mij dit insgelijks te doen. Ik echter ging voor hem staan, zag hem lang aan en zeide »Goede Ulrich, wat beeft er met u plaats? G\j sluipt rond, gelijk een nachtspook, en ontwijkt mij, gelijk een moordenaar. Heb ben wij elkander van onze kindschheid af niet bemind als tweelingen, die onder een hart gelegen en aan eene borst gezoogd Hebben wij niet, toen wij nog waren zoet en zuur met elkander Was ik niet uwe, waart gij niet mijne schaduw? Hoe, gij getrouwe Wel ter, wilt gij den eerenaam uwer voorva deren jegens mij verloochenen, en my on- Aan het handschrift ontbraken geheel in het tegin ongeveer acht tot tien bladzijden even als sommigon aan het einde. Het overige, hoewel door vochtigheid en stof beschadigd, was nochtans vrij leesbaar bewaard gebleven. Het geheel, zonder de hierbij gevoegde opschriften boven de hoofd stukken te rekenen, kan als een tafereel der vrome sn woeste levenswijze van die Eeuw, vooral van Italië gelden. Op den kant der bladzijden stond altijd het jaartal in hetwelk de geschiedenis voor viel. Het eerste jaartal is 1859. der Afrikaanders. Men meende zeker in Londen, dat de koningin slechts enkele woorden zou behoeven te spreken, die direct het resultaat zouden hebben, dat de gevoelens van sympathie van de Hol- landsche bewoners in de Kaapkolonie voor de beide zuster-republieken zouden verdwenen zijn. Ondanks alle bedreigingen heeft de re geering van de Kaapkolonie geweigerd een enkel man aan de Engelschen te leenen. Andere kolonies zonden hun contingenten doch de Kaapkolonie hield zich neutraal. „Doet uw plicht" heeft de heer Schreiner gezegd. Deze woorden zijn ongetwijfeld zeer dubbelzinnig. De Engelschen kunnen meenen, dat ze er door uitgenoodigd worden om zich bij het Engelsche leger aan te sluiten terwijl de Boerengezinde kolonisten en eer een aan sporing in kunnen vinden om zich bij hun vrienden aan te sluiten. Zeker is het, dat de beweging meer en meer veld wint de eene stad na de andere staat op en Binnen een spanne tijds zal de opstand wellicht algemeen zijn. Het is natuurlijk een spookbeeld voor de Engelsche pers en de regeering, dat zij niets kunnen ondernemen tegen den heer Schreiner en de andere ministers. Want mocht ook maar een haar gekrenkt worden op het hoofd van Schreiner dan brak onmiddellijk den opstand uit In grooten getale nemen de Boeren deel in den strijd hunner Trans- vaalsche en Vrijstaatsche Broeders ten minste de jonge Boeren. De laatst ontvangen telegr. melden uit Modderrivier, dat de Boeren een sterke heuvelrii ten noorden van de Modderrivier hebben bezet; trouw worden Zoo spreek, wanneer gij bet nog eerlijk meent, en leg uw hart voo: mij open." Nu sprong bij eensklaps van zijDen zetel op, greep mijne band, drukte die vurig, en zag mij met vonkelende oogen in het ge zicht, als wilde hij mij verteeren. »Wat talmt gij nog? Spieek frisch uit de bojst zeide ik nogmaals. Hij aDlwoordöe Welaan, Bastiaan, zoo zie van freule Sibilla af. Het meisje is door mijn vader voor mij uitgezocht, en ik bemin baar boven al de schatten der aarde. Doch zij heeft een afkeer van mij gekregen, omdat zij u heeft gezien, eu u in haar hart de voorkeur heeft gegeven. Beloof my daarom van het meisje af te zien. »Haha!" riep ik, »zou een meisje ons schoiden Dat nietFreule van Grota is biaat en beminnelijk eu het zou schande zijD, dat de steen dien zij aanraakt, niet warm werd laat staan den menscb. Doch ik geef u mijn woord, dat ik het neisje niet verder het üof zal maken. Ook is het mij onbekend, of zij aan mij den voorrang geeftdat week ik wel, dat gij de eerste plaats boven alle jougelingen en meisjes in mijn hart bekleedt.'' Nu sloot hij mij in zijne armen en wij gingen weder naar beneden, naar het Kas teel. Onderweg vei trouwde hij mij, dat hij met den graaf Sigismund gesproken, hem zijne liefde voorde freule had geopen baard, en dat de oude beer hem omhelsd, gekust en gezegd had»Mijn zoon zij is uit Ladysmith, dat de stad krachtig gebombardeerd wordt uit Londen, dat de vorming van een zevende divisie voor Zuid-Afrika als waar schijnlijk wordt beschouwd en uit Lorenzo Marques, dat generaal Joubert ongesteld te Yolksrust is aange komen, terwijl het opperbevel gedurende de afwezigheid vau Joubert zal waarge nomen worden door Schalk Burger. In de Italiaansche kamer werd gedis- cusieerd over de ontslagname van den socialistischen afgevaardigde Turati, wiens verkiezing nog niet geldig was verklaard en die zijn demissie had ingediend by wijze van protest, omdat de politie van Milaan hem belette deel te nemen aan een verkiezingsmeeting. Een levendige discussie ontstond. Ten slotte werd een motie ingediend door den heer Sonnino, om over te gaan tot de orde van den dag, welke door den minister, den heer Pelloux, werd aanvaard. Het Fransche Hooggerechtshof heeft advocaat Hornbostel, den verdediger van den heer Baullirs voor drie maanden ge schorst, omdat hij aanmerkingen maakte op kreten en onderbrekingen der senatoren Na een hevige woordenwisseling tus schen de heeren Jauris en Guesde werd in het socialisten congres te Parijs het princepe-voorstel van den laatsten waarin gezegd wordt, dat een socialist geen deel kan uitmaken van het ministerie, aange nomen met 818 tegen 634 stemmen De heer Silvela zeide in deSpaansche Kamer, in antwoord op een vraag van den heer Almadovar, dat hij geen officieel bericht heeft ontvangen van een bezoek van Engelsche kruisers in Spaansche de uwe en moet het zijn. Ook uwe zalige moeder was eene Grota. Ding naar do gunst van bet meisje," Dit verhaalde hij mij. Toen wjj echter op het kasteel kwamen, sloot ik mij in mijne kamer op on dacht aan hetgeen graaf Ulrich mij gezegd, en het meest daaraan dat het scboone meisje mij den voorrang had gegeven. Nu gevoelde ik eerst, dat Sibilla mij oneindig dierbaai was, en zij kwam mij beuoorlijker voor dan ooit. Ik besloot wel is waar haar niet meer het hof te maken, doch toen de klok ons aan het middagmaal riep, trad ik nog haastig voor den spiegel en beschouwde my zeiven, op dat ik het wonderschoone meisje behoor lijk mijne opwachting zou kunnen maken. Ook zoude ik er gaarne eens hebben wil len achterkomen of ik in houding en ma niereu graaf Ulrich overtrof. Onder bet middagmaal was Ulrich zeer opgeruimd en spraakzaam, ook het gebeele gezelschapdoch ik zag niet van myn bord op, en toen het meisje mij ten laatste aan sprak en zeide mynheer, wat scheelt u?" ontvlamde mijn hart, en or overviel mij eene siddering, zoodat ik nauwelijks kon antwoorden. Ook verwjjdeide ik my dade lijk nadat de tafel was afgenomen, en wilde aan het schertsen van het gezelschap geen deel nemen, hoewel graaf Ulrich mij zelf daarom bad. Zoo hield ik twee dagen mijn woord, doch den derden dag brak het vau zeil. Want toen ik des avonds alleen in het wateren aan Spaansche koopvaardijsche pen. De Spaansche bezetting, die op de Karolinen, de Mariaunen en de Palan- eilanden. lag is te Manilla aangekomen. Het Wolffbureau zegt, dat deze eilanden door Duitschland zijn overgenomen. In het Congres der Vereenigde Staten van N.-Amerika zeide de president Mac Kinley in zijn boodschap, dat het land een buitengewonen voorspoed genoot in verband met de waarde van den in- en uitvoer van het laatste jaar. De ontvangsten van het jaar, eindigende 30 Juli, bedroegen 610.982.004 dollars, de uitgaven 700.094.564. De ontvangsten van het loopende jaar worden geschat op 640.958.112 tegen een uitgave van 600.958.112. Verder bracht de president de vriend schappelijke verhoudingen met Duitsch land in herinnering die vaster wordt aan gehaald door de nieuwe kabelverbindingen. Ten opzichte van den Transvaalschen oorlog acht hij het beter zich strikt neu traal te houden. Ten slotte hoopte hij, datde rust op Cuba en de Philippijnen weldra hersteld zal zijn. In de zitting van den Senaat van 6 Dec. stelde de heer Mason eene motie voor, waarin hij vroeg, dat de Senaat de beste wenschen voor de Boeren zou uitspreken in hun strijd voor de vrijheid. De heer Aldrich, voorzitter voor de commissie van financiën, diende een wets ontwerp in door de republikeinsche leden der commissie voorbereid, waarbij gere geld wordt de devinitieve instelling van den gouden standaard voor de terugbe taling der publieke schuld en voor andere doeleinden. van steen gemetselde tuinhuis van het slot zat, en mij aan het gezang der vogels in het nabijzijnda bosob verkwikte, overigens ook allerlei droomen had, hoorde ik dui delijk een zacht weonen en zuchten niet ver van mjj af. Ik trad al spoedig buiten de hut, en zag het meisje op een stuk van een ingestorten muur. drie schreden van mij af zitten en bare oogen afvegen. Op het zien van my, stond zij haastig op en wilde heen gaan. Doch ik greep hare fraaie hand en kuste die eerbiedig, en zeide: »wll de genadige freule haren ge- trouwsten dienaar ontvluchten Daarop volgde zij mij in het tuinhuisje, en zette zich op de bank in hetzelve, zonder te sprekeD, neder. Zy verborg hare tranen, hield zich of haar niets overkomen was, en gaf op mijne dringende vragen, alleen dit bescheid; »bet menschelijk hart is niet altijd opgeruimd, dit zal mijnheer het best weten, ook zal het hem wel het zelfde zijn, of ik zou, of anders gestemd ben." Nu bezwoer ik haar bij alles wat mij lief en dierbaar was dat mij alles wat hare beminnelijke persoon betrof, dierbaardei was dan mijn eigen vreugde of smart, en ik een stroom van het bloed mijns harten zoude willen vergieten, em iederen traan aan hare schoone oogen te besparen. Zy geloofde my echter niet, en gat mjj te kennen dat ik bet tegendeel mijner woor den in het hart droeg. Dit had ik sedert langen tyd bewezen, daar ik haar met op-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1