IE BEERDE VAAS. la No. 1381. if oensdag 8 December 1889. i 5e «laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De rede van Chamberlain wordt druk besproken in de buitenlandsche bladen, vooral omdat daarin sprake is van een verbond tusschen Engeland, Duitschland en Amerika. De »Voss. Ztg.« zegt: Chamberlain is zoo verdiept in zijn plan om de vol keren van Angelsaksisch ras in een groot verbond te vereeuigen, dat hij zich door zijn fantasie met koenen vleugelslag zoo ver boven de werkelijkheid verheft, dat hij hetgeen hij wenscht reeds als daad voorstelt. Het is te begrijpen, zegt de »Voss. Ztg,« dat de tweede rede van Chamber lain, waarin hij over een Engelsch-Duitsch- Amerikaansch verbond sprak, niet alleen aan de andere zijde van het Kanaal, maar over de geheele wereld opzien heeft ge baard. Want wie had tot nu toe geloofd aan een verbond tusschen de drie mogend heden van Germaanschen oorsprong, bui ten den Engelschen minister van koloniën Chamberlain verzekert, dat een der gelijke overeenkomst den wereldvrede beter zou bevestigen, dan een leger. Een dergelijke uitdrukking is weinig op haar plaats op het oogenblik, nu Chamberlain een oorlog in Zuid-Afrika heeft doen [ontbranden. I En Afrika behoort, om zoo te zeggen, toch ook tot de wereld. De redenaar te Leicester is verontwaardigd over de aan ballen, die Engeland heeft te verduren en in het bijzonder de bij na heilige per soonlijkheid* van koningin Victoria, in de buitenlandsche pers. Maar waar - vraagt het blad - wordt de Engelsche politiek scherper aangevallen en de per soon van de koningin onmeedoogender gesmaad, dan in de Engelsche bladen zelf Chamberlain meent, dat de verontwaar- I diging, door deze aanvallen veroorzaakt, ernstige gevolgen zou kunnen hebben, als de naburen zich niet matigden. Maar zulk een dreigement schijnt niet zeer op 1 6* (Slot.) »Ik u haten, Marietta?" zeide Colijn, «mijne ziel leeft slechts in n, sedert gij in Napoule gekomen zijt. O, Marietta, hoe zou ik kunnen hopen en vermoeden, dat gij mij bemint. Geheel Napoule ontbidt u immers." Waarom vermeedtgij mij, Colijn? Waa rom gaaft gij de voorkeui aan alle mijne speelgenooten boven mij >0, Mariette, ik bezweek van vrees en wanhoop, ooder verdriet en liefde, wanneer ik u zag. Ik had den moed niet in uwe nabijheid te zijn en was ik niet bij u, dan was ik ongelukkig." Toen zij zoo spraken, meende de goede pastoor dat zij zoo twistten. Hij omvatte hom met zijnen arm, luacht hen bij elkan der bn zeide »kinderkens! kinderkens hebt elkander lief 1" Mariette viel Colijn om den hals en Co- zijn plaats, op een tijdstip, waarop de Engelsche troepen nederlaag op nederlaag lijden van het kleine Boerenvolk. Wan neer de redenaar zegt, zich te verheugen, dat de ergste aanvallen niet uitgaan van de Duitsche pers, dan kunnen wij met hem medegaan. Niets ligt ons verder, dan haat te prediken tegen Engeland, of zelfs de grootmoeder van onzen keizer met hatelijkheden te overladen. Maar. inderdaad, indien Chamberlain van de betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland spreekt op een toon, alsof er een verbond bestond tusschen béide staten, alsof Duitschland op het vasteland alleen in de wereldpolitiek de »natuurlijke bondgenoot* van het eilandenrijk was, alsof er tusschen beide reiken overal slechts gemeenschappelijke belangen be stonden. dan moet men hier te lande over deze overdrijving het hoofd schudden. Chambarlain zelf maakt eenig voorbe houd. Hij zegt, dat hij wel is waar het woord verbond gebruikte, doch het betee kent niets, of het een op papier neerge schreven verdrag is, of slechts een over eenkomst tusschen de staatslieden. Maar hij noemt reeds den driebond als een feit, dat van grooten invloed zal zijn in de toekomst. Wat geeft den minister van Koloniën het recht tot zulke ver klaringen Keizer Wilhelm II heeft den 6en Maart 1899 in een mededeeling aan de echt- genoote van Rudyard Ripling gesproken over «ons groot gemeenschappelijk ras "Van een verbond der volkeren, die tot dit ïas behooren, was daarin geen sprake. Dat Duitschland een hartelijke verstand houding met Engeland en Amerika wil onderhouden en dit ook altijd van plan is daaraan kan niet getwijfeld worden. Ook heeft Chamberlain gelijk, als hij er op wijst, dat vele oneenigheden tus schen Engeland en Duitschland in den laatsten tijd gelukkig geregeld zijn Even eens mag worden erkend, dat vele din gen den staatslieden in Europa groote lijn omvatte haar met beide armen, en op beider gelaat was eene onuitsprekelijke vreugde te lezen. Zij vergaten den pastoor en de geheele wereld. Zij wisselden maar eenen kus, doch eenen kus vol betaekenis. Beiden waren zoo buiten zich zeiven van vreugde, dat zij, zonder het te weten, den verheugden vader Jerome tot voor het al taar volgden. «Mariette!" zuchtte zij. «Colijnzuchtte zij. In de kerk waren vele aandachtigen in het gebed verdieptmaar met verbazing werden zij getuigen van de verloving van Colijn met Mariette. Velen liepen nog voor het eindigen der plechtigheid naar buiten om rechts en links in Napoule te kunnen verkondigen, dat Colijn en Mariette gehuwd waren. Toen de plechtigheid geëindigd was ver heugde zich vader Jerome, dat dezelve hem zoo goed gelukt was, en dat hij zoo wei nig tegenstand had ontmoet van dezlide der bruid. Hij geleidde hen in de pastorij. EINDE VAN DIT MERKWAARDIG VERHAAL. Daar kwam moeder Manon ademloos aan- zorgen bereiden, waarbij beide mogend heden dezelfde belangen hebben. De «Echo dé Paris* maakt een brief van generaal Joubert openbaar, gedateerd La- dysmith 27 October en gericht aan een journalist te Maagdenburg Generaal Joubert zet daarin uiteen, dat sedert den inval van Jamson de Transvaal overtuigd was, dat Engeland den Boeren een verdelgingsoorlog zou aandoen, en dat deze op hun eigen krachten moeten steunen Wij hebben ons onverwijd gewapend en deze bewapening voor de Engelschen ver borgen gehouden. Generaal Joubert zegt verder, dat Engeland tot December slechts 85,000 man kan bijeenbrengen, waarvan moet worden afgetrokken 50,000 man aan dooden gewonden, gevangenen en man schappen benoodigd voor den étappedienst die zeer omvangrijk is. Er blijven dus slechts 35,000 man over om beslissende operaties te doen. Wij wenschen als een man de onafhan kelijkheid van ons land. Wij hebben reeds 50,000 man in het veld, zoodat wij krach tig genoeg zijn om ons te handhaven, zon der dat de Boeren in de Kaapkolonie en Natal opstaan. Indien evenwel de Engel schen voortgaan de Kaffers tegen ons op te stoken, zal het stellige antwoord daar op een algemeene opstand der Afrikaan- ders zijn. Men meldt uit Liverpool aan de Temps Volgens inlichtingen uit gezaghebbende bron trachtte de colonne van generaal Hildyard den 28sten November Colenso te overrompelen, hetgeen evenwel mis lukte Alle bereden troepen beproefden een aanval op de positiezij bewerkten, dat één commando der Boeren den teugel moest wenden, welk commando snel kon vluchten Op 4 kilometer van Colenso wer den evenwel de Engelsche cavalerie en be reden infanterie ontvangen door het artille rievuur der Boeren, hetwelk hen noodzaak te zoo spoedig mogelijk terug te trekken. De mislukte operatie heeft echter den geloopen. Langen tijd bad zij te huis op de terugkomst van den bruidegom gewacht. Hij was niet gekomen. Bij het laatste klokkengelui had de angst haar aangedreven en zij zelve had zich op weg begeven naar de woning van den heer Hautmartin. Doch daar was haar een nieuwe schrik overvallen. Zij vernam dat de gouverneur benevens eenige dienaren gekomen waren, welke beslag hadden ge legen op rekeningen, kasten en protocol len, en daarna ook den rechter gevanke lijk hadden medegevoerd. «Dat is zekerlijk het werk van den god- deloozen Colijn was hare eerste gedachte. Nu bad zij zich in allerijl naar de pastorg begeven, om zich te verontschuldigen we gens het uitstel van het huwelijk. Daar kwam haar de grijsaard lachende en trotsch op zijn werk te gemoet, met zich voeren de het zoo even gehuwde paar Nu verloor vrouw Manon in allen ernat hare tegenwoordigheid van geest, toen ztj het gebeurde vei nam. Maar Colijn bezat nu meer welsprekendheid, dan vroeger in zijn geheele leven. Hij begon teveihaleD van zijne liefde, van de valscheid van den Engelschen gelegenheid gegeven te con- stateeren, dat de bruggen over de Tugela, nabij Colenso, vernietigd zijnde spoor wegbrug bij Frère is vernield Speciale ti -pen van generaal Hildyard zijn bezig d-burg te herbouwen. Naar de Tc- nps uit Londen verneemt, erkent men aan het ministerie van oorlog, dat het nemen van twee millioen patronen by Honeynest-Kloof door Lord Methuen, een zuiver uitvindsel is. Het is onmogelijk van het ministerie van oorlog te weten te komen, of het juist is dat de Boeren een terugtrekkende bewe ging maken naar Oranjerivier en den terug tocht der colonne van Lord Methuen heb ben afgesneden. De weg voor de convooien en verster kingen welke Lord Methuen verwachtte is tevens afgesneden. Lord Methuen zou dus geïsoleerd zijn en tevens van zijn basis Aan het ministerie van oorlog maakt men melding van tal van gevallen van opstand der Afrikaander Boeren, van wie verscheidenen zijn gevangen genomen we gens pogingen om een trein te laten de- railleeren, welke voor Lord Methuen be stemd was. Bij de behandeling der begrooting voor binnenlanlandsche zaken verklaarde de heer Pelloux, dat de regeering zal trach ten alle gemeenschappelijke besturen op eerlijken voet te brengen, ten einde de wanverhoudingen der Comorra en der Mafia te doen verdwijnen. Hij vroeg een motie van vertrouwen. Met zitten en opstaan keurde de Kamer de motie goed. De Kamer neemt acte van de verklaring des ministers en gaat daar na over tot de behandeling der verschil lende hoofdstukken van de begrooting. Men meldt dat binnenkort de spoor wegrijtuigen der Exploitatie-maatschappij electriscb zullen worden verlicht. rechter en hoe hij den rechter voor den gouverneur ontmaskerd had. Daarna bad hij moeder Manon om haren zegen, dewijl nóch hij, noch Mariette schuld had aan het geen gebeuid was. Vader Jerome, welke eerst niet begreep wat er gebeurd was, vouwde toen hfj eene uitlegging vei k-i pgen had van dit huwelijk, door misverstand gesloten, vroom zijne bar.den en zei-I" met eenen dankbaren blik «wonderbaar zijn de schikkingen des he mels Colijn en Mariette kuste zijne handen moeder Manon gaf uit eerbied voor die schikkingen van den hemel, het joDge paar haren zegen, doch merkte evenwel aan, dal zij hare gedachte nog niet kon ver eenigen. Vrouw Manon was zeer verheugd met haren schoonzoon, toen zij zijne rijkdom men had leeren kennen en voornamelijk toen de heer Hautmartin in gezelschap van zijneu neu&, gevankelijk te Grasse werd gehouden. De gebroken6 vaas wordt in de familie tot op den huidigen dag als een aanden ken en een heiligdom bewaard. E I X D E.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1