DE mmi VAAS. 3* No. 1380. Zaterdag 2 December 1899. e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad v on r Zee uwsch -Vlaanderen F. idl.l.MIAV, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. ELSCHE COLIUiMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Een juist beeld te geven van den toe stand in Zuid-Afrika is op hetoogenblik niet mogelijk. Wel komen er vele tele grammen, doch deze zijn zoo verward, dat men er niet veel wijzer door wordt, bovendien komen ze bijna alle van dag bladcorrespondenten, zoodat ze niet altijd even geloofwaardig zijn Ongetwijfeld zal de Engelsche regeering wel weten hoe het met de zaken staat; doch zij zwijgt, een goed teeken mag dit genoemd worden voor de Boeren, doch het geduld wordt er door op een zware proef gesteld Generaal Methuen verkeert in een alles behalve prettige positie. Aan de oevers der Modderrivier staan de Boeren vóór hem te wachten, achter hem belet een groote troepenmacht hem den terug tocht. In de flank wordt hij nu en dan eens aangevallen door de voorposten; een tweetal gevechten heeft hij reeds geleverd, die hem zeer duur zijn te staan Ook uit Natal is geen nieuws. Het terugtrekken van Joubert is geschiedt op last van de presidenten der Boeren-repu- blieken, die het beter vonden, dat de troepen in drie gedeelten geconcenteerd waren, dan dat ze in kleine troepjes ver snipperd waren. Daardoor is het moge lijk geworden dat de troepen van generaal Hildyand zich met de oprukkende kunnen I vereenigen Bij de Tungela-rivier staat nu een troepenmacht der Boeren de En- gelschen op te wachten, terwijl een andere om hen heen zal trekken om ook daar den terugtocht te verhinderen. Bij Ladysmith zou dan het derde gedeelte gelegerd zijn. HET GEREHTSHOF. Moeder Manon nam de vaasindeeene 8D Mariette bij de andere hand en ging tegen negen ure naar het gerechtshuis daar dit de tijd was, dat de heer Hautmartin voor een iegeljjk te spreken was. Daar barstte zij in een luid geschreeuw los, en toonde hem de gebrokens vaas in het ver loren paradijs, Mariette weende bitterlijk. Toen de rechter de gebrokene vaas en zijne weenende bruid zag, ontstak by in epnen recbtmatigen toorn tegen Coljjn, zoo dat zijn neus byna zoo paarscb werd als het beroemde lintje van Mariette. Hij liet den booswicht door zijne dienaren halen. Coljjn kwam, diep bedroefd. Moeder Manon herhaalde nu met veel welsprekend heid hare aanklacht. Maar Coljjn hoorde niets. Hjj naderde Mariette on fluisterde haar toe vergeef het mij, lieve Mariette evenals ik u vergiffenis schenk. Het was een ongeluk dat ik de vaas brakmaar gjj hebt mijn hart gebroken Wat beduidt dat gefluister daar riep de heer Hautmartin met een rechterlijk gezag. Luister naar de aanklacht en ver dedig u." »Ik veidedig mij niet," zeide Coljjn, »ik Van Mafeking en Kimberley hoort men heelemaal mets, evenmin als van de Nooidergrens. Het victorie-geroep der Engelschen is verstomd en met groote bezorgdheid kijkt men naar het oorlogsterrein uit. Nog is niet bekend hoe het met het regiment Lanciers is afgeloopen, die de zoogenaamd vluchtende Boeren na den slag bij Graspan moesten vervolgen. Men is zeer ongerust in Engeland over hun lot. Lordt Methuen verwacht, dat zij Honey Nest Kloof hebben bezet. Maar ware dit geschied, dan zou het ook geen moeite wezen om daarvan bericht te zenden. Mochten de Lanciers hetzelfde lot onder gaan. hebben als de huzaren bij Dundee, dw.z. mochten ook de Lanciers gevan gen genomen zijn. dan is dit zeker zeer beschamend voor den Engelschman maar dan zal dit bovendien de hoop op een overwinning zeer verminderd hebben Want door het gevangen nemen der Lan ciers wordt het duidelijk, hoe buiten- gewoonlijk moeilijk het voor de Engel schen is zich de taktiek der Boeren eigen te maken. Want gaan dezen voort de Engelschen in kleine gevechten afbreuk te doen, doch voor beslissende slagen uit den weg te gaan, dan kunnen zij het der Engelschen nog lang op krachtdadige wijze lastig maken en de oorlog onafzienbaar rekken. De houding der Engelschen bij het ge vangennemen van Boeren wordt algemeen afgekeurd. Wat de Engelschen doen, zouden wij van de bewoners uit het mid den van Afrika kunnen begrijpeu, doch hun handelingen zjjn een beschaafd volk heb de vaas gebroken buiten mijne schuld »Dat geloof ik ookzeide Mariette zuch tende; »ik ben even zoo schuldig als hij want ik had hem beleedigd en vertoornd daaiop wierp hij mij het lint en de bloe men wat onvoorzichtig toe. Hjj kan het niet helpen." »Wat nu!" riep moeder Manon uit: »wil het meisje hem nu nog voorspreken Mijnheer de rechter, spreek! Hij heeft de vaas gebroken, dat ontkent hij niet, en ik om zijnentwille het venster, indien bij dit wil ontkennen, zoo moet hjj het maar Komen zien." »Daar gj) dit niet ontkennen kunt, mijn heer Coljjn," sprak de rechter, »zoo betaalt gij voor de vaas honderd vijftig gulden, want zooveel is zij waardig en dan voor." »Neen riep Coljjn uit, >zooveel is ze niet waardig. Ik zelf heb te Yenceopde kermis, voor Mariette, voor vijitig gulden gekocht." »Gij dezelve gekocht, onbeschaamde riep de rechter uit en zijn geheele gelaat werd paarsch als het lintje van Mariette. Doch meer wilde hjj niet zeggen, want hjj werd bevreesd voor een verdere ophel dering. Coljjn echter werd toornig om dat ver wijt en zeide »op den avond van den marktdag zond ik deze vaas door uwen knecht Jacques aan Mariette. Maar daar staat Jacques aan d6 deur. Dat hjj getuige Jacques, spreek 1 gaf ik u niet de doos, om die naar vrouw Manon te brengen uit het beschaafde Europa op het einde der 19e eeuw onwaardig. Aan het ge zantschap der Zuid-Afr.-Rep. wordt toch uit Pretoria gemeld „Toen de Engelschen, die door de Boe ren gevangen genomen waren, in Pretoria werden gebracht, werden zij in stilte en kalmte ontvangen, de gewonden werden liefderijk verpleegd en opgepast; toen de Transvalers, die te Elandslaagte gevan gen genomen waren, te Ladysmith aan kwamen, werden zij beleedigd, belasterd en gescholden, vooral de gewonden." „Bij het bombardement te Mafeking werd op een gedeelte der stad de witte vlag geheschen en bericht door Baden Powell, dat daar vrouwen, kinderen, zie ken en gewonden waren. Daar bevond zich echter ammunitie en grof geschut, waarmee geschoten werd En een niet minder juisten blik op den toestand geeft een gedeelte uit den vol genden brief, gezonden uit Kaapstad, die wij aan de »Arn. Ct.« ontleenen Daar de meeste gevangen intelligente menschen zijn, was de eerste vraag om boeken, de tweede om geld. Yoor dit laat ste moeten allerlei verre bloedverwanten of kennissen in de kolonie door mjj aan geschreven worden, of doen ze het zelf, als ze nog wat geld overgehouden hebben want alles in hun ontstolen Ik wist wel, dat men op een slagveld de wape nen en amunnitie, paarden en zadels af nam, maar niet dat men de levenden en dooden een voor een ging plunderen. Dat is bij Elandslaagte gebeurd, door de zich noemende beschaafde Engelschen. O, als de gevangenen weer eens vrij zijn dan zal er nog wat gehoord worden De rechter wilde hier een woord tus- schen voegen maar de eenvoudige Jacques zeide herinner u maar mynheer, gij naamt mij de doos van Coljjn af, en bracnt het geen daar in was, zelf naar vrouw Manon. De doos ligt daar nog onder andere zaken." De dienaren moesten Jacques de deur uit werpen, en ook verzocht men Colijn zich te verwjjderen tot dat men hem weder mocht roepen. »Zeer wel rechter," hernam Colijn, maar dit zal uw laatste bedrijf zijn in Napoule. Ik weet meer dan dat gij met myn eigen dom u de gunst van vrouw Manon hebt willen verwerven. Wanneer gij mij wilt spreken, zult gij naar Grasse, naar den gouverneur moeten rijden." Hierop vertrok Colijn. De rccht6r was over dezen afloop zeer onsteld en wist in de vei warring niet wat hij deed. Vrouw Manon schudde met het hoofd. De zaak kwam haar verdacht voor. »Wie zal mij nu de gebrokene vaas be talen zeide zjj. Mariette antwoordde blozende»zij is mij bijna reeds betaald WONDEBBARE SCHIKKINGEN. Coljjn reed nog denzelfden dag naar Gras se, naar den gouverneur, en kwam des anderen daags vroegtijdig weerom. De heer Hautmartin lachie slechts hiermede, en trachtte vrouw Manon allen argwaan te benemen, en zwoer dat hij zjjnen neus wil de laten afsnijden, indien Colijn geen bon- Niet alleen dooden en levenden, zelfs gewonden en stervenden werden geplun derd de heer Bijleveld, leeraar aan 't gymnassium te Pretoria, lag gewond op het slagveld en hem werd alles ontroofd ook 14 pond aan geld commandant Koch later gestorven in Natal, werd 40 pd. ont roofd de heer dr. Coster lag op sterven ook hij werd geplunderd. Nog een staaltje van ongelooflijke wreed heid een man werd ook van alles beroofd en toen riepen de Engelsche soldaten »o Go en toen de man een eindje wegge kropen schoten ze hem voor de grap dood Van de gevangenen, die hier zijn, is is ook alles afgenomenhorloges, geld, sleutels, mesjes en zakdoeken De heer Mantel werd een bajonet op de borst ge zet: »Your watch or 1 kill you." Een moest zijn schoenen uittrekken voor de roovers om hun te laten zien of daar ook geld in zat Zelfs trouwringen moesten afgegeven worden Ja zelfs werd van een gewonde de vinger afgesneden om den ring te nemen Zijn dat onmenschelijke daden of niet Nooit, nooit had ik gedacht, dat de En gelschen zulke beesten zijn Begrijp eensEr lagen ongeveer 99 men schen achter een »kopje", toon daar plm. 300 lanciers aan kwamen rennen. Voor die overmacht moest men zwichten. Men wierp dus zijn wapen neer ten teeken van overgave. Toch riep de kapitein der lan ciers: »Doodt de burgers!'' En daar had een slachting plaats, ontzettend Sausent- haler behoorde tot de weinigen dier 90, die gespaard zijn, omdat hij was blijven liggen. Het Nationaal Mijnwerkers-congres werd derd en vijftig gulden zou betalen. Ook begaf bij zich met moeder Manon naar de pastoor en drukte tiet dezen op het gemoed Mariette ernstig haren plicht onder het oog te brengen, bn als eene gehoorzame doch ter zich niet tegen hare moeder, ten op zichte van een huwelijk te verzetten. De oude heer beloofde zulks, ofschoon hij nauwelijks de helft van hetgeen men tot hem zeide, bad verstaan. Mariette echter nam de vaas op hare slaapkamer, nu was zij haar eerst lief ge worden, en het was of het paradijs in haar hait woonde, sedert de vaas gebroken was. Toen nu de Zondagmorgen aangebroken was, zeide moeder Manon tot hare doch ter»kleed u petjes aan en breng dezen ruiker naar den pastoorhij heeft dien noodig voor eenebiuid." Mariette kleedde zich, nam den ruiker en bracht hem zon der argwaan aan vader Jerome. Onder weg ontmoette haar Colijn, welke haar vriendelijk doch bevreesd groette, en toen zij verhaalde waar zij den ruiker moest brengen, zeide Colijn: »ik moet ook dien weg maken, want ik breng den pastoor het geld van de tiende." Hij vatte hare hand en beiden begaven zich op weg, be vende alsof zij eenen grooten misdaad be gaan hadden. »Hebt gij mij vergiffenis geschonken vraagde Colijn zachtjes. »Ach Mariette, wat heb ik u gedaan, dat gij zoo boos tegen mij zyt Maar zij kon niet anders zeggen dan

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1