Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. HH. MM. dq KoningiD en de Koningin Moeder zullen morgen (Woensdag,) naar Vlissinven gaan ter begroeting van de Kei zei in en den Keizer van Duitschland. De Koningin eG de Koningin-Moeder zul len in stede van aanst. Dondei dag Yiijdag 1 Dec. in de residentie terugkeeren. Aan het keizerlijk echtpaar zal een col lation worden aangeboden aan boord van Hr. Ms. stoomschip »Zeeland« Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening 25 dezer «Majoor Van der Wedden nam een heu velstelling en verdreef den vijand. Aan onze zijde werden gewond de onderofficier. De Tbouars, de adjudant Weintge en 14 min deren. O O S T -1N DI Bij het dep. van koloniën is ontvangen het volgende, van 21 dezer gedagteekende telegram van het Gou v-Gen. van Ned.-Indië betreffende een rooftocht op het eiland Banka «Opziener bij het mijnwezen G. Busgeu vermoord te Pankal Pinang door een roof tocht zijnde gedroste Chineesche mijnwer kers." Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Ned-Indië van 23dezer, wordt de gouvernements koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 207.000 Uit een mededeeling van het comité voor hulpverschaffing blijkt omtrent de ramp te Ceram, dat aldaar reeds meer dan 1000 lijken waren teruggevonden. Op sommige punten van de Elpapoeti baai was het strand er als mede bezaaid. De ellende, d'e in de zwaarst geteisterde streken beerscht, gaal alle beschrijving te boven en is on eindig grooter dan die te Amboina na de aardbeving op 6 Januari 1898. Toen was er althans voedsel in voldoende mate ver krijgbaar, terwijl thans de bevolking van alles beroofd is en het terrein van de ramp zoo groot is, dat niet dadelijk overal hulp kan worden verschaft. »Een „ooggetuige" schetst in het Bat. Nieuwsbl. den schrik, door de aardschok ken ontstaan op het eiland Banda. Het water liep eenige 10 talleo v»n meters hoog het strand op. Bij het eerste oploo- pen van het water waren veel Europee- scbe en inlandsche ingezetenen naar don heuvel, waarop het fort Belgica is gebouwd gevlucht. Vrouwen gilden, kinderen huil den het was een ware paniek, en daar de zeebeving zoolang aanhield, was men Ach, dat arme kind I Zij wist niet welke voornemens hi) nu weder koesterde. DE GEBROKENE VAAS, Vroeg in den morgen kwam Mariette met de vaas bij de bronnog lagen er geene bloemen op de rotshet was ook nog te vroegde zon was nauwelijks uit de klim Zij hoorde het gedruiscb van naderende schreden. Daar kwam Colijn houdende de bloemen in zijne hand. Mariette werd bloed rood. Colijn zeide «goeden morgen, Ma riette maar het ging niet van harte nauwelijks wilden de woorden over zijne lippen. «Waarom draagt gij zoo openlijk mijn lint, Colijn t vroeg Mariette en plaatste de vaas op de rots, «Ik gaf het u niet." «Gaaft gij het mij niet, lieve Mariette vroeg hij en werd bleek van heimelijke woede, Mariette bloosde over die leugen, sloeg hare oogen ter neder en zeide na verloop van eenigen tijd«ik heb het u wel ge geven maar niet om hetopenlijk tedi agen." Langzaam maakte hij het lintje loszijne ergernis was zoo groot, dat hij de tranen, welke in zijne oogen stonden, od de zucht welke in zijne borst opwelde, niet kon on derdrukken. «Lieve Mariette, zeide hij zachtjes, «laat mij net lint behouden «Neen hernam zij. Toen ging zijne gramsch p lot wanhoop over. H(] sloeg zijne oogen ten hemel, daar in angstige spanning wat het einde er van kon worden. Het strand lag bezaaid mei duizenden gestorven visschen, die een ver pesienden stank verspreidden, welke zelfs diep landwaarts in werd geroken. Het scboone Amahei, schrijft hij verder is een woestenij. De zeebeving rasseerde bet geheele strand en diong diep in het land door. De posthouder, een oud, ge trouw ambtenaar, vluchtte landwaai ts in, doch werd door den vloedgolf achterhaald die hem opbeurde en hem landwaarts wierp waar hij later, wonder boven wonder, on gedeerd teruggevonden werd onder een hoop puin De gewonden werden door eenige atoomschepen naar Sapaioera ovei- geb'acht. Majoor Gerson had als genees kundige penige zeer vei moeiende dagen, netgeei- hem wel aai te zien was. lo d~ iot-iisterde "ken heeischt gioote nood. net aantal gewonden is outzettend groot. Er zijn gekwetsten, wier wonden al rieken als de dokter bij hen komt. Men vertelt wonderen, zegt betzelfde blad van den tinrijkdom van de Kampar- rivie»- in de V nota's. Volgens berichten van Padang, vonden militairen, d'e ig de livier hun veldfles- schen vulden, dadelijk op den bodem der flesschen een dik bezinksel van tin, en troffen de ambtenaren overal sporen van de overvloedige aanwezigheid van dat meiaai aan Ia het blad wel ingelicht, dan wordt de vondst zco belangrijk geacht, dat de waar nemende gouverneur telegrafisch aan de regee'ïng zou hebben voorgesteld een mijn- ingen-eui te zenden. Najaarsvergadering van het Hoofd bestuur der Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden den 9den Novem ber te Middelburg. Aanwezig alle leden van het Uitvoe rend deel van het Hoofdbestuur, alle af gevaardigden der afdeelingen, de rijks- landbouwleeraar en de zuivel-consulent in de provincie. Nada> de vergadering door den voor- zilte is geopend, deelt deze mede dat H. M. de Koningin het Bescbermvrouwschap over de Maatschappij beeft aanvaard en dat het bestuur Haar voor deze bereidwillig heid deD dank der Maatschappij heeft overgebracht. Deze mededeeling wordt met applaus ontvangen. De Dotulen der vorige vergade; ing wor den onveranderd goedgekeurd. Voortaan na vestigde hjj dezelve somber op Mari ette, welke stil en vroom bij de bron stond. Hij wikkelde het lintje om den ruiker, en nitroepende «daar hebt gij alles 1" slinger de hij de bloemen zoo nijdig tegen de vaas, dat dezelve van de rots iel en brak. JJlings snelde hij weg. Moeder Manon had, voor het venster staande, alles gehoord en gezien. Toen ech ter de vaas brak, hoofde of zag zij niets meer zij was stom van ontzetting en toen z(j met geweid door het kleine venster naar buiten wilde, om den boosdoener na te ylen rukte zij het venster nit het bouwvallige huisje, zooJat het met een vreeselijk ge- druisch ter aarde viel. Zulk een ongeluk zou iedere andere vrouw radeloos gemaakt hebben. Maar vrouw Manon herstelde zich schielijk. «Een ge luk, dat ik getuige was van zijne euvel daad," riep zij uit«ik zal hem voor den rechter dagen 1 Hij zal mij vaas en ven ster met zijn goud betalen. Dat geeft een goed9 uitzet, Marietre I Toen echter Mari-, ette met de scherven van de gebrokene vaas te huis kwam toen moeder Manon zag, dat het paradijs vernietigd was, dat Adam zijn hoofd verloren had en van Eva alleen de voeten waren overgebleven, dat de slang en de tijger onbeschadigd, doch het lammetje geheel verdwenen was, als ware het door den tijger opgeslokt, toen barstte moeder Manon in verwenschingen uit en zeide: «men kan wel zien d*cde woip door de iiauu des duivels geschiedde." Wordt vervolgd,. zullen deze gedrukt worden bij R. M Smits, te Middelburg. De algemeene veigaaering en tentoon stelling zal in 1900 gehouden worden te Kruiningen. De verslagen van de verschillende cur sussen in het hoefbeslag geven geene aan leiding tot opmerkingen. De kosten daar van bedroegen in 1899 1712 86. De veearts Jeronimus, vertrokken naar Indië, is vervangen daor den veearts J. van Nedervoen. Wanneer door het Rijk eene subsidie verleend wordt van 250, om den in voer vsn Yorkshire-Shropshire varkens te bevorderen, zal daarvoor door de Maat schappij eveneens 250 worden beschik baar gesteld. Omtrent de paardenfokkerij werd mede deeling gedaan dat het Reglement op de provinciale keuring eenigszins gewijzigd is ten opzichte van de keuring op cor- nage, en dat in art. 2 van het Reglement op de paardenfokkerij de bepaling is op genomen, dut bekroonde merriën, die het volgende jaar tengevolge van overmacht zonder veulen ter herkeuring worden aan geboden nog een prijs zullen ontvangen van 30. Gedaagd wordt over de terreinen voor de keuring van hengsten aan de longe deze dienden eene middellijn te hebben van minstens 15 M. Mededeeling geschiedt dat in Aagtekerke door den zuivel consulent een cuisus is geopend voor zuivelbereiding, waaraan 21 meisjes deelnemen. Eerlang zal zulk een cursus geopend worden in eene der ge meenten in Z.-beveland. De zuivelconsulent zal in den loop van den winter voor drachten, houden over zuivelbereiding in de verschillende atdeelingen der Maat schappij. 0?er diens werkzaamheden tot nog toe wordt een beknopt verslag uit- gebi acht. Omtrent het landbouwonderwijs wordt medegedeeld dat de cursus voor ouder wijzers in de afdeeling Hulst in 1900 eiDdigt, dat die in Oostburg wordt voort gezet en dat er na het eiDdigen van den cursus te Hulst een nieuwe cursus zal geopend woiden in eene der afdeelingen Walcheren, Zierikzee of Tholen. De cursus zal gevestigd worden in die afdeeling, waar zich de meeste deelnemers aan bieden. Door den heer Van Weel wordt de wenschelijkheid betoogd, dat er aansluiting besta tusschen het onderwijs aan de iand- bouwcursussen en aan de winterschool te Goes. Het aantal wintercursussen is met één verminderd en met zeven vermeerderd, nl. ^e Krabbendijke, Wemeldinge, Waarde, Koewacht, St. Andries, Kruiningen, Tholen. Zaamslag. De leden van de comm. van toezicht op de nieuwe cursussen worden benoemd. Op een verzoekschrift van de afdee lingen Oostburg en Hulst gericht aan H. M. de Koningin, waarin gevraagd wofdt om middelen te beramen om open veehandel te bekomen tusschen Zeeuwscb-Ylaaode- len en België en aan het Hoofdbestuur gezonden om te dienen van advies, zal onder zekere voorwaarden gunstig gead viseerd worden. Blijkens een staat van vermoedelijke ontvangsten en uitgaven over 1899 zal er eeD vermoedelijk goed slot zijn van 1455,57. Aan de leerlingen, die na een voldoend examen de landbouwcursussen zullen ver laten, of in de laatste twee jaren verlaten hebben, zal door de Maatschappij een boekwerk geschonken worden. In den loop van 1900 zullen door de Maatschappij een zestal blaadjes worden toegezonden aan de leden over belangrijke onderwerpen op het gebied van Landbouw en Veeteelt, terwijl de secietaris zich bereid heeft verklaard den werkkring der Maatschappij hier en daar uiteen te zetten. Vei volgens wordt de begrooting meteen post voor onvoorziene uitgaven van 450,37 in ontvangst en uitgaaf vastge steld op ƒ11293,87. De heer J. J. v. Weel wordt met alge meene stemmen (1 blanco) hei kozen als lid van het Uitvoerend deel van het hoofd bestuur. De heer mr. P. J. Hennequin wordt met algemeene stemmen (1 blanco) her kozen als afgevaardigde naar het Neder- landscb landbouwcomité. De heer Job van der Have wordt met algemeene stemmen herbenoemd tot lid der Keurings-commissie. De eerste twee heeren, in de vergade ring tegenwoordig verklaren zich bereid de genoemde betrekkingen weder op zich te nemen. Aan den Heer Van der Have zal van zijne herbenoeming worden kennis ge geven. Bij de aanstaande Januari-keuringen zullen worden uitgeloofd voor ingevoerde fokhorgsten drie prijzen ieder van 1000. twee ieder van f 800 en één van f 600. In 1900 zal een wedstrijd geopend wor den voor de inzending van melklijsten onder de inzenders van goede melklijsten zal eene som verdeeld worden van 100. Een schrijven van den 6en November 1899 van het Genootschap van nijverheid in de provincie Groningen, waarin het hoofdbestuur uitgenoodigd wordt adhaesie te verleenen aan het adres door genoemd genootschap gericht aan den heer min. van Binnenl. zaken om eene wijziging te brengen in art. 245 der Gemeentewet wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Daarna werd de vergadering na om vraag gesloten. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Secretaris. Evenals andere jaren zijn er bp den post- pakketdienst tegen den St.-Nicolaastijd en kele maatregelen genomen ter bevordering van een richtige bezorging der verrassingen. In de eerste plaats is de vergunning om meer pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tqd van 2 tot en met 6 Dec. ingetrokken, en zal derhalve bij elk pakket een adreskaart behooren gevoegd te zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om 1. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking, zoodat de pakket ten op afdoende wijze voor breken of be schadigen gevrijwaard zjjn 2. zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakken te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoo vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tjjdens bet vervoer geene viees behoeft te bestaan; 3. in de paketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede, los adres te sluiten. Gelukkig bljjkt dat de geiuchten, die geloopen hebben vaq- bij het spoorwegon geluk te Capelie beroofde gewonde passa giers, toen deze hulpeloos nederlagen, van allen grond ontbloot zijn. Bij het opruimen der ruine is langzamerhand alles wat ver mist werd teruggevonden. Slechts een enkel smal zilveren armbandje wordt nog vermist. Reizigers, bestemd voor Beigisehe sta tions of Parijs, welke slechts voorzien zjjn vaD plaatskaaiten, tot, of van Kilometer- boekjes ingevuld voor Roosendaal en die zich aldaar van nieuwe plaatskaarten wenschen te voorzien, mogen doorrijden tot Esschen nieuwe plaatskaarten Roosendaal tot bestem ming worden hun alsdan door de zorgen var, de administratie der Belgische S.S. te Esschen uitgereikt, Uit Amsterdam. Zaterdagmiddag tus scheu vier uur en half vijf is een tienjarig meisje aan de politie komen medtdeelen, dat zij op de Korte Prinsengracht in de hoofdstad door een man met een mes ge stoken was. Men vond in haren mantel ter hoogte van de borst een scheurove rigens echter had het meisje niet het ge ringste letsel bekomen en ook een school- taschje, dat zjj onder deu mantel had ge dragen juist ter hoogte van de plaats waar de scheur in den mantel is gevonden, was geheel onbeschadigd. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat deze aangifte in geeuerlei verband slaat met de aanran dingen in vorige winters in de hoofdstad,

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2