SIMP VAAS. No. 1379. Woensdag 29 November 1899. S 5e Jaarg»-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit, Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van I tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsniimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Er is thans verandering gekomen, in den toestand in Zuid-Afrika of liever ge zegd: de oorlog is een nieuw stadium ingetreden, want de versterkingen waar op de Engeischen hun hoop gevestigd hebben zijn in Kaapstad aangekomen en maken zich nu marschvaardig, hoewel hun veel door een onvoldoende toeberei ding nog ontbreekt. In Natal is de toestand voor de Boeren verre van ongunstig. Ladysmith en Es- court zijn nog steeds ingesloten, de En- gelsche troepen in de buurt van Mooi- rivier gescheiden en ingesloten terwijl de ontzettingstroepen onder generaal Clery i teruggeslagen zijn. Generaal Joubert schijnt daarover een zeer groot aantal troe pen te beschikken veel grooter althans dan men zich Engeland voorstelt want om de verschillende garnizoenen ingesloten te houden en dan nog naar de hoofdstad door te dringen is een zeer groote macht noo- dig. Dat hij generaal White uit Ladysmith zal loslaten, gelooft men niet. Het plan van Joubert schijnt te zijn de verschil lende machten te scheiden in gedeelten en deze afzonderlijk aan te vallen. Een telegram gedateerd 11 Nov. uit Mafeking meldt, dat een zeker punt ten noorden van de stad door twee kanon nen bezet is, waarmede de vijand het hoofdkwartier van kolonel Hores beschoot Het schijnt daar een betrekkelijk goede tijd te zijn voor boodschaploopers. Deze vragen niet minder dan 50 pond voor het overbrengen van een boodschap naar het naastbij gelegen telegraafkantoor. Hier bij mag echter niet vergeten worden, dat «Wat ligt mij ook aan hen gelegen Ik volg alleen den weg. Hij moge slapen of waken, ik ga hem voorbij." Zoo dacht de dochter van vrouw Manon. Maar zij ging niet voorbij, doch bleef staan zij moest immers den gever der bloemen goed in het aangezicht zien, om van hare zaak zeker te zijn en daarenboven hij sliep, alsof hij in geene vier weken eenen gezonden slaap had genoten. En wie was hetNu wie zou het anders zijn dan de aartsboos wicht Colijn. Derhalve was hij het geweest, die uit oude vijandschap het goede meisje zooveel leed had aangedaan met de vaas, en haar daardoor met den rechter Hautmartin in aanraking gebracht had derhalve had hij hare nieuwsgierigheid met die bloemen zoo zeer gefolterd. Waarom? Hij haatte Mariette. Nog steeds gedroeg bjj zich in de meeste gezelschappen zeer onbeschaamd ten haren opziente. Waar hij Kon ontweek hij haar, en waar hij dit niet kon bedroef de hij de vrome kleine. Tegen alle meisjes uit la Napoule was hij spraakzamer, vrien delijker, bevalliger dan tegen Mariette. Denk eens aan Nog nooit had hij haar ten dans gevraagd, en zij danste toch allerliefst. Nu lag bij daar betrapt en verraden. In het ongetwijfeld een moeilijk en levens gevaarlijk baantje is, daar de stad zeer nauw is ingesloten. Een later telegram meldde, dat Mafeking zich heeft overgegeven. Bevestigd is dit telegram echter nog niet. Een Duitsch blad ontving een telegram, dat berichtte, dat generaal Joubert Pieter Maiitzburg heeft ingesloten en zwaar ge schut in positie heeft gebracht. Natal is dus nu van de grens tot Pieter Maritzburg in handen der Boeren en zijn alle Engel sche troepen door de Tranvalers en Vrij- staters en de Natalers, die zich bij hen aansloten, omringd. Maar generaal Bulier moet in Durban zijn aangekomen. Dat zal verandering geven in den toestand.(l) Een officieel bericht van Lord Methuen werd door het ministerie van oorlog be kend gemaakt omtrent den slag bij Bel mont, waarin de Engeischen de overwin ning heeten behaald te hebben. Een tweede officieel bericht laat nog steeds op zich wachten, zoodat het niet te zeggen is waar de troepen na het gevecht gebleven zijn. Hevig, dit is ongetwijfeld waar, is er bij de Belmont gestreden, maar dat de Boeren zooveel verloren hebben als de Engeischen zeggen, kunnen wij niet gelooven. We hebben eens nagegaan wie er in dien slag gedood zijn door het schieten der Boeren en onze conclusie was, het percentgehalte der gedoode officieren en dat der gedoode manschap pen in aanmerking genomen, dat de Boe ren nog even juist schieten als in 1881. De laatst ontvangen berichten melden ons nog, dat 400 opstandelingen uit de kaapkolonie zich met Boeren vereenigd heb ben en dat zij naar Dordrecht oprukken. de borst van Mariette ontwaakte de wraak. Welke smaad kon zij hem nu aandoen. Zij nam den ruiker, maakte hem los en strooi de in reebtmatigen toorn de bloemen over dan slaper been. Het papier waai op, weder de woorden stonden «Lieve Mariette be hield zij, en verborg het zorgvuldig in baren boezem. Zij wilde deze letters van zijne hand bewaran, om er naderhand partij van te trekken. Mariette was sluw. Nu wilde zij weg gaan, doch hare wraak was nog niet voldaan. Zij kon zich niet verwijderen zonder de boosheid van Colijn met boos heid beantwoord te hebben. Zij nam het paarsch zijden lint van haren hoed, bond het aan den arm van Colijn, en beves tigde het daarna met drie knoopen aan den palmboom. Wat zou bij nu verwon derd zijn, wanneer bij wakker werd Wat zou de nieuwogierigheid hem folteren, om te weten te komen, wie hem dien streek gespeeld had. Onmogelijk zou hy het kun nen raden. Des te Deter, dan ontving bij loon naar werken. Mariette was nog al te goedertieren ge weest. Zij scheen berouw te gevoelen over haar werk, toen zij het volbracht had. Haar hart klopte onstuimig ik geloof zelfs dat er een traan in bare oogen kwam, met welke zij deB misdadiger al te medelijdend aanzag. Langzaam ging zij naar do gra naatboschjas terug, steeds naar de palra- boomen omziende. Daarna begaf zij zich in allerijl naai bare moeder welke haar reeds geruiinen tijd zoekende was. Basoeto's werden gezien bij de Boeren Het is zeker, dat deze niet uit Basoeto land zijn, doch door de Vrijstaatsche Boeren gecommandeerd werden. Bark bij Oost is in handen der Boeren, zoodat de telegraaf van Maseru naar het Zuiden zal worden doorgesneden. Dooi de Engeischen is in Soedan een beslissenden slag geleverd. De Egyptische colonne onder bevel van kapitein Wingate ontmoette de troepenmacht van Khalief op 7 mijlen vah Gedid. Zij viel de stel ling van den Khalief aan, welke na een hevig gevecht werd genomen De Khalief werd gedood, omringd door Emirs die zijn lijfwacht uitmaakten Alle voorname Emirs werden gedood. Turnèmont legde in de Belgische Kamer een verklaring af vóór de stemming der over Evenredige Yertegenw. namens de socialisten. Hij zei, dat E Y. onrecht vaardig is. omdat het op een onrecht kies stelsel berust. Wij zullen de campagne tot verkrijging van Algm. Stemr vanaf morgen beginnen. Met 70 tegen 63 stem men en 8 onthoudingen is E. V. daarop aangenomen. Vrijdag zette de heer Delcassé de bui- tenlandsche politiek in de Kamer uiteen. Sprekende over de Transvaal verklaart nijzich voor tusschenkorast en arbitrage, maar hij heeft zich niet ten plicht geacht om daartoe het iniatief te nemen, want verschillende mogendheden hebben nog niet haar onderteekening gegeven aan de Haagsche conferentie De verklaring van den minister wordt zeer toegejuicht. Bij de behandeling van het adres op de Troonrede in de Italiaansche Kamer HET PAARSCHE HOEDENLINT. Nog dienzelfden dag plaagde Colijn Ma riette weder. Wat deed hij Hij wilde de arme Mariette openlijk beschamen. Ach, zij had niet bedacht dat men haar paarsche lint in geheel Napoule kende Colijn kende het maar al te goed. Hij strikte het rond zynen hoed eD droeg het, als eeDe verovering ten aanschouwe van de geheele plaats. Een ieder riep »dat heeft hij van Mariette alle meisjes zei len vertoornd »die booswichten alle jongelingen welke Mariette gaarne zagen riepen »die boos wicht 1" Wat moeder Manon sprak de rechter Hautmartin, en hij schreeuwde zoo hard. dat het in zijnen neus weergalmde «wat Duldt gij dat Mijue verloofde schenkt den jongen Colijn het lint van haren hoed Het wordt hoog tijd dat wij onze bruiloft vie ren. Is die voorbij, dan heb ik ook recht van spreken." •Gij hebt gelyk," antwoordde moeder Manon, »wanneer de zaken zoo staan, moet het spoedig bruiloft zijn. Is die voorbij, dan is alles voorbij." »Maar moeder Manon, uwe dochter wei gert nog steeds mij het jawoord geven «Zorg gij slechts dat het bruiloftsmaal gereed zij Maar zij wil mij zelfs uiet vriendelijk aanzien en plaats iK mij nevens haar, zoo springt zij op en rent weg." «Mijnheer, maak slechts dat het brui- vallen de uiterste linkerzijde en de socia listen de politiek aan van het kabinet, welker uitgebreidheid door den heer Pel- loux wordt verdedigd Deze verklaart het onjuist, dat het hier geldt het ver- leenen van 14 millioen voor nieuwe oorlogsuitgaven. Het adres werd met zitten en opstaan goedgekeurd, behalve door de uiterste linkerzijde Het Deensche Folkething behandelt thans een hoogst belangrijk wetsvoorstel, dat uitgegaan is van het parlementair initiatief der radicaal-liberalen. Het voor stel beoogt gemeentelijke voeding van on vermogende schoolkinderen, een zaak, die ten onzent herhaaldelijk in verschillende vereenigingen is besproken. Een voorstel van de moderaten, om alleen daar de overheid te laten optreden, waar de par ticuliere liefdadigheid te kort schiet, is met groote meerderheid verworpen en aangezien de regeering zich in hoofdzaak bij de voorstellers aansluit, is de aanne ming in het Folkething verzekerd. Zondag hadden in Portugal de verkie zingen plaats. Uit Lissabon wordt geseind, dat de regeeringscandidaten de overwin ning behaalden, maar te Oporto werden republikeinen gekozen. De door den Czaar ingestelde commissie tot onderzoek naar de vruchten der de portatie naar Siberië, moet een ongunstig rapport hebben uitgebracht, zoodat men de opheffing der deportatie „langs admi- nistratieven weg" verwacht. De geruchten, dat de Russische minister van financiën Witte, wegens knoeierijen in ongenade is gevallen, houden aan. O a. zou hij een berucht bankroeter hebben gesteund loftsmaal gereed zij." «Maar wanneer Mariette zich verzet?" Wij zullen haar verrassen. Wij gaan naar vader Jerome, Den volgenden Zondag zeer vroeg en in alle stilte zal het huwe lijk plaats hebben. Daar zal ik wel voor zorgen ik ben moeder. Gij zijt de eerste overheidspersoon in la Napoulehij moet gehoorzamen doch Mariette mag hier niets van weten. Ik zal haar aanstaande Zon dag vroegtijdig naar vader Jerome zenden met eene boodschap, zoodat zij niets kan vermoeden. Dan moet de pastoor haar ge moedelijk toespreken, en een half uurtje daarna komen wij beiden. Dan spoedig naar het altaar en al roept Mariette, neen wat maakt dat uit De oude man kan net niet hooren. Maar zeg hiervan niets tegen Mariette of tegen iemand uit Napoule. Dit bleef aldus bepaald Marietta bemerk te niets van het geluk dat haar te wach ten stond. Zij dacht alleen aan de boos heid van Colijn, door welke zij het onder werp geworden was vaD aller gesprekken. O, wat had zij een berouw van zoo onbe zonnen met baar lint gehandeld te hebben En evenwel schonk zij in haar hart den booswicht vergiffenis voor ZLjne daad. Ma riette was veel te goed. Zij zeide tot hare moederen speolgenooten «Colijn heeft het lint gevonden ik neb het hem niet ge geven nu wil hij er mij mede plagen gij allen weet dat Colij nij altijd geplaagd heeft, en dat hij nog steeds op middelen peinst om mij te kwellen!"

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1