Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De wielen van het Maxim-kanon der Boe ren werden beschadigd, de Tranvaalsche troepen handhaafden echter hun positie. In den namiddag deden de Engelschen een tweeden aanval, doch slaagden er niet in de Boeren te verjagen. Er werden geen verliezen geleden. De minister van de Kaapkolonie heeft bekend gemaakt, dat hij niet voornemens is de burgers der kolonie te mobiliseeren, daar de troepen uit het moederland vol doende zijn om het hoofd te kunnen bie den aan den inval. Dit bericht wordt beschouwd te Londen, als een nieuwe daad van verraad. En wanneer het nu een feit is, dat de heeren Yan der Walt en Geber, leden van de Wetgevende Ver gadering der Kaapkolonie, zich te Coles- berg bij de Boeren hebben aangesloten en dat een 300-tal jongelingen eveneens uit de kolonre dienst hebben genomen in het leger der Boeren, dan zouden we haast moeten gelooven, dat een alge- meenen opstand in het Kaapland te ver wachten is. Op het oogenblik hebben de Boeren zeer voorname punten bezet alsLady Grey en Campbell. Een aanval van hen zal weldra plaats hebben, op Nauwpoort terwijl ten Oosten van Estcourt een groote veldslag verwacht wordt. Dinsdag kwam in den Duitschen Rijks dag de beruchte Tuchthuiswet inj behan deling. De geheele rechterzijde stemde onder luid gelach de eerste paragraaf af, waardoor het geheele ontwerp verworpen werd. De Fransche Kamer kenmerkt zich als naar gewoonte weer door groote onge rustheid. Over allerlei onbeduidende zaken wordt het ministerie geïnterpelleerd, maar de minister-president Waldeck-Rousseau weet thans de zaken nog in de goede richting te houden, dank zij zijn kennis en vastberadenheid. Itiniieiiland. Zaterdagmiddag j.l. had te Utrecht de vergadering plaats van het Comité, dat door de H.H. Ds. Lion Cachet. Mr. Man- ninga Uitterdljk en Prof. M. Noordtzjj, zooveel mogelijk uil alle streken des. laDds en onderscheiden standen was samen geroepen, ten einde ernstig te overwegen, tbij Vertegenwoordiging of Regeering des lands of bij beide er op aan te dringen ■»al het mogelijke te beproeventen einde langs diplomatiek en weg aan het bloedvergieten tin Zuid Afrika een einde te maken met tbehoud van de vrijheid en onafhankelijkheid tder Zuid-Afrikaansche Republieken*. Op zekeren zomernacht, toen het zeer warm was, had Mariette niet kunnen sla pen. Daarom verliet zij verheugd hare leger stede, zoodra het eerste morgenrood aan den hemel zichtbaar werd. Zy kleedde zich en ging naar buiten om aangezicht borst en armen bij de koele bron te wasschen haar hoed nam zij mede, om een uurtje aan den oever der zee te wandelen. Zij kende daar een verborgen plaatsje om zich Maar om tot di6 plaats te kernen moest men over de rotsen gaan, achter het huisje om, en van daar weder voorbij de granaat- boschjes en palmboomen. Maar deze keer kon Mariette niet tot deze plaats geraken. Want onder een der palmboomen lag een slanke jonge man in diepen slaap gedom peld - en naast hem lag een ruiker van fraaie bloemen. Aan de ruiker was een wit papiertje zichtbaar op hetwelk vermoe delijk weder eenige letters geschreven waren. Hoe zou Mariette bier voorbjj heb. ben kunnen komen. Zij bleef staan en beefde van schrik. Zij keerde zich om en wilde naar hare woning terug keeren. Nauwelijks was zij een paar schreden verwijderd of zij bleef weder staau om den slaper nog eenmaal te zien. Doch zij kon in de verte zijne gelaatststrekken niet onderscheiden. Nu of nooit moest het raadsel opgelost worden. Zij keerde zacht jes naar de palmboomen terug. Ducb thans maakte de slaper eene kleine beweging. Hierop liep zij den weg weder op, welke Mr. Manninga Uittendijk, die met ge noemde heeren. op verzoek der vergade- ing, het Bureau van het Comité vormt, met bevoegdheid nog anderen zich te assumeerer, hield eene krachtige en zeer toegejuichte rede, waarin hij, op tal van gronden en met weêrlegging der ingebrach te bezwaren, opwekte tot verwerkelijking van het voorgestelde doel over te gaan. Van alle deelen des lands en uit ver schillende standen waren meer dan twaalf honderd betuigingen van instemming met d t doel ingekomen, waaruit afgeleid moet worden, dat het volk krachtig wenscht in dien geest op betamelijke wijze zich te uiten bij de Regeering. Warme sympathie, krachtige ernst, maar ook wijze bedachtzaamheid spraken zich uit in de breede discussie, die volgde. Geen ministers wilde men omver werpen of gevaar van oorlog voor ons land doen ontstaan, noch zich begeven op het ter rein van pai tij-politiek, maar in den wet tigen weg bij de Overheid zijn gevoel uit spreken, zjjne consciëntie ontlasten. Ook bleek uit epn mededeeling van het Bureau, dat het van desbevoegden kring de verzekering had verkregen, dat het geen het Connté beoogt, met door de strijdenden in Zuid-Afrika zou worden afgekeurd, maai toegejuicht Uit dien kring nad het Comité mede vernomen, dat van andere voorname man nen in ons land, in overleg met leiders daarbuiten, spoedig hiei, in Frankrijk, Duitschland, Rusland, N.-Amerika en an dere rijken, een eenparige, internationale roepstem zal uitgaan tot de volkeren om tegen den gruwelijk onrecbtvaardigen om log te getuigen op de b«ate wijze De vergadering betuigde met dit doel hare warme instemming en besloot, om, in verband met dat pogen, een kort, maar krachtig adres te richten tot H.M. de Koningin, met afschrift aan de 1ste en 2de Kamer der Staten-Generaaleen adies, dat niet een in bijzonderheden af dalend betoog zal bevatten, maar een kort welsprekend woord, een angstkreet van het geweten tegen het gruwelijk onrecht wil laten hooieneene bede, dat het H. Majesteit behagen moge, op naar Hare Wijsheid juiste en beste wijze, langs diplomatieken weg krachtig te beproeven, dat aan den zoo onrecbtvaardigen door Engeland den Republieken opgedrongen oorlog spoedig een einde moge komen, met behoud en bevestiging var, de v>ij- heid en de onafhankelijkheid der Zuid- Afrikaansche Republieken. Dit adres zal binnen kort publiek ge maakt worden in alle couranten. Zoo men wil, kan men in alle gemeen ten zich daarbjj, onder eene korte for mule. dan aansluiten en thans reeds zich bp voorbaat daartoe organiseeren. AXEL, den 24 November 1899. By de gisteren gehouden verkiezing voor drie notalen in de Ned. Hervormde Kerk alhier, zyn met algemeene stemmen her kozen de heeren F. van Fraaijenhove, C. Smies en H. Wolfert. Op een door den heer Ph. J. van Dixhoorn, landbouwer alhier, aan Ged. Staten dezer provincie aangevraagde con cessie tot het leggen van spoorstaven in een gedeelte van ie Beoostecblijsche straat is gunstig beschikt. naar hare hut voerde. Doch zpne beweging was niet anders dan verbeelding van Ma riette. Nu keerde zij weder naai de palm boomen terug. Maar zou hp misschien veinzen te slapen Schielijk vluchtte zp weder naar de hut. Maar wie wou ze toch vluchten om een onnoozel, misschien Moodiger dan ooit ging zij weder op weg naar de palmboomen. By dat weifelen tusscben vrees en nieuws- gieiigheid, bij dat heen en weder trippe len tnsscben de hut en de palmboomen, was zij evenwel den slaper eenige schre den den nader gekomen terwijl bare nieuws gierigheid meer en meer hare viees over won. Wordt vervolgd. Met dit spoor waarop paardekracht wordt aangewend zal voornamelijk worden ver voerd suikerbieten, aardappels en kunst meststoffen Het vastgesteld Militie contingent bedraagt voor Axel 7, Boschkapelle 2, Clinge 7, Graauw 5, Hoek 5, Hulst 4, Hontenisse 13, Koewacht 5, Ossenisse met Hengstdijk 3, Philippine 2, Stoppeldijk 3. Westdorpe 3, Zuiddorpe met Overslag 2, Zaamslag 6, Ter Neuzen 14, Sas van Gent 3, St. Jansteen 4. Dinsdagvoormiddag j.l. werd aan de wijk Stuiver te Sas van Gent door de Belgische aan de Hollandscbe justitie over geleverd, de bekende Misseghers van Koewacht (verdacht van de afschuwelijke vrouwenmoord aldaar gepleegd.) In een rijtuig was hij van Gent tot aan de grens gebracht, doch eenmaal in handen onzer politie moest hp de weg zwaargeboeid te voet afleggen tot Ter Neuzen. Zpne uit levering had plaats onder een toeloop van veel volk, even als zijn doorgeleiding hier in de gemeente, daar ieder nieuwsgierig was om den verdachten moordenaar van nabij te beschouwen. Te gelijk met zijne uitleveiing werden vier kisten met over tuigingsstukken door onze politie overge nomen, om ook naar Middelburg te worden overgebracht. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd 38 kalfkoeien, 57 melkkoeien, 38 ossen en 1 schaap, totaal 158 stuks. De Heer Canaille Flammarion sterre- kundige te Parijs, schreef onlangs in een der Fransche biaden het volgende Welke volkren zullen het eerst deXXste eeuw begroeten De bewoners der Aarde van bet Noorden tot het Zuiden, die het eerst de 20ste eeuw zullen verwelkomen, zullen zijn de Rus sen van Kamtchatka, de Japaneezen van het eiland Yeso en van Tokio, de Span jaarden en de Amerikanen der Pbilippij- nen, de eilanders van Nieuw Guinea, van de Salomo'-eilanden, van de Nieuwe Hé- briden, de Franschen van Nieuw Caledonië en de Engelschen van Nieuw Zeeland en van het eiland Chatham. Het is dit laatst genoemd eiland 'c welk het eerst de nieuwe eeuw zal intreden. Zijn astrono mische lengte is 180° 58' ten Oosten van Parijs, dit wil zeggenbet heeft 12 uren en 4 minuten op ons vóór. Wanneer bp ons (te Parijs) de klok van het Observa torium, op den 31 December 1900 het middernachtuur zal slaan, dan zal het daar op dat vergelegen punt in den Oceaan reeds 4 min. over twaalf ('s middags) zijn op den eersten dag der XXste eeuw. Dit zal de laatste eeuw zijn voor deze eilanders van het eilandje Cbatbam. Hon derd jaar geleden waren er nog twee duizend. In 't jaar 1830 telde men er nog 1500. Toen hunne naburen, de Ma- roijnen van Nieuw Zeeland hun in 1835 kwamen bezoeken, vonden zij hen zacht zinnig, gelukkig en vet. Zp aten hen op, nadat zij hen zelf eerst de ovens hadden doen opbouwen, welke bestemd waren om ze te braden en na hun eerst het geschikt bout te hebben doen halen, bestemd om voor goed het gebraad te behandelen. Men liet ze roosteren, men vergastte zich er aan en bereidde er vei- duurzaamd vleesch van. Tegen 1870 ongeveer, waren er nog twee bonderd overgebleven en wellicht zijn er heden nog een vijftig in getal. Kortom, dit is bet gewone verhaaltje van ouds en uit denzelfden tijd van ons fraai menschen- geslacbt. De 20ste eeuw zal dus beginnen op 1 Januari 1901, dat wil zeggen 's midder- nachts van 31 December op 1 Januari. De Aziaten zullen vóór de Europeanen deze nieuwe eeuw intreden en de Euro peanen vóór de Amerikanen. Men beweert dat men door middel van goud alles ver mag. Neen. De milliarden der Ameri kanen zouden niet kunnen veranderen, dat Madrid niet vijf uren op Washington vooruit had en dat Spanje niet vóór de Vereenigde Staten de 20ste eeuw zou intreden. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 86 November 1899. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97s ure I)s. J. B. T. Hugenholti ure Ds. J. B. T. Hugenholt* Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Ds. R. van der Kamp Ds. R. van der Kamp Nam. 2 Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Rechtszaken. Arroudissements-RecUtbank te Middelburg Zitting van 24 November 1899. Ie. E. d. C., 16 j., bakker 2e. D. P. S., Wz. 16 j., schipper te Graauw, zyn wegens het plegen van ontuchtige handelingen met iemand heneden den leeftijd van 16 jaren veroord. ieder tot 7 dagen gevang. F. V.. 17 j., arbeider te Schuddebeurs (Honte nisse,) is wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht veroord. tot 8 dagen gevang. G. v. d. B., 26 j., destijds postbode te Sas van Gent, gedetineerd te Middelburg, is wegens ver duistering vrijgesproken met last tot zijne onmid- delijke invrijheidstelling. Mr. Dieleman advocaat te Middelburg trad als ambtshalve verdediger voor beklaagde op. F. d. B., 66 j., arbeider te Eede, gedetineerd te Middelburg, is wegens le feitelijke aanranding van de eerbaarheid 2e vleeschelijke gemeenschap met eene vrouw tusschen de 12 en 16 jaren 3e ontuchtige handelingen met iemand beneden de 16 jaren veroord. tot 3 jaren gevang, met inmin- deringbrenging der doorgebrachte hecht. In zake L. v. C., 15 j., zonder beroep te Axel, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij ter zake van overtre ding der jachtwet werd veroord. tot 2 maal 3 dagen hecht, is het vonnis des eersten rechten bevestigd I. d. G., 58 j., huisvrouw van A. J. v. E., te Westdorpe Zwartenhoek,) is wegens mishandeling vrijgesproken (xemen^d Nieuws. Onze Koninginnen in het dagelijksch leven. Volgens den correspondent van 't Loo der »Arnh. Crt.,« staat onze Koningin meestal tegen zeven uur op om te half negen met de Koningin-Moeder, na een hartelijke be groeting, het ontbijt te gebruiken. Een in nige verstandhouding heerscht tusschen moe der en dochter. Om negen uur beginnen de werkzaam heden, die het Staatsbelang vorderen, con ferenties met verschillende heeren van het Kabinet enz. In den regel gaat H. M. daar na te circa elf uur met gevolg rijden in de omstreken van Apeldoorn. Te half een wordt het 2e ontbjjt genut tigd eveneens met H. M. de Koningin-Moe der alleeu en des zomers, behoudens zeer slecht weer, altijd buiten op 't balkon voor of achter het Paleis. 's Maandagsmiddags om tien uur confe rentie met een paar ministers en de andere middagen dikwijls bespreking met profes soren, zooals prof. De Louter enz. In den namiddag om drie of vier uur maakt H. M. bijna zonder uitzondering een wandeling te voet in 't park en de Soeren- sche bossehen welke wandelingen zich dik werf zeer ver uitstrekken. Halt vijf wordt de thee gebruikt en te half zeven gedineerd. Een paar maal in de week dineeren HH. MM. met gevolg en eeni ge genoodigden, anders alleen. Een groote regelmaat heheerscht in alles de levenswijze van onze koningin Zelfs stipt op tjjd zjjnde, verlangt zij dit ook van haar personeni, voor wien zij zeer minzaam is en steeds de meeste belangstelling en hulp bjj ziekte en dergaljjke toont. De avond wordt meestal aan lectuur ge wijd en om elf uur is het geheele Paleis in rust gedompeld. H. M. de Koningin heeft duizend gulden geschonken ten behoeve der bevolking van Ceram. Ellendelingen Het Hasgsche dagblad schrijft i Wil hebben van een laaghartige daad bjj gelegenheid van het spoorwegongeluk te Capelle geen melding gemaakt, wijl het feit ons ongeloofgelijk voorkomt. Van meerdere zijden wordt echter bevestigd, dat mej, Vürt- heim, die tot de ernstig gekwetsten behoort, langs den spoordijkjliggende de hulp van een manspersoon inriep, om haar schoenen los te maken, omdat die knelden. Hij ontnam haar evenwel haar gouden armband en wilde

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2