Buitenland. Kinnen laml. 'jj ïd ons vorig nummer bet buitenlandsch overzicht met een klacht over scbaarschte aan oorlogsberichten, thans behoeven wij dit niet te doen. Nu en dan hebben de groote bladen ons tele grammen medegedeeld van voorposten gevechten, terwijl er ook weer een en ander omtrent Ladysmith bekend is. Het bericht, dat Joubert gesneuveld is, is niet bevestigd, doch een later ontvangen telegram uit Lorenso Marques bericht, dat hij getrofien is door een scherf van een bom uit een marinestuk der Engelscnen afgevuurd. Een kaffer-zendeling bracht het bericht van een groote nederlaag op 10 Nov. Ook hiervan schijnt niet veel waar te wezen. Bovendien kan men Kaffers niet te best vertrouwen ook, want dit volk staat be kend als eerste leugenaars. In Ladysmith schijnen de Engelschen het te kwaad gekregen te hebben. Het bombardement was door de Boeren dag en nacht voortgezetwaardoor op ver schillende plaatsen der stad brand ont was de troepen, die eerst achter stapels van pakken geperst hooi hadden gezeten konden het ongetwqfeld niet langer uithouden en waagden daarom Dinsdag een uitval. Het plan, om door de Boeren naar het Zuiden heen te slaan, mislukte. Het artillerievuur, dat op de omringende heu vels was geplaatst, werd zoo flink be diend, dat de Engelschen zich onder een heuvelreeks moesten terugtrekken. Of het hun gelukt is naar de stad terug te keeren is nog niet bekend. Er zal vooi generaal White wel niets anders opzitten, dan zich eenvoudig over te geven, want het zal nog wel eeu veer tien dagen duren eer het ontzettingsleger nabij Ladysmith zal zijn aangekomen daar er te Kaapstad nog geen genietroepen en pontonniers zjjn aangekomen. Het ministerie van oorlog bevestigt het bericht, dat de Boeren meester zijn van dbn spoorweg Ladysmith-Durban. De Boeren hebben Kimberley gebom bardeerd en meer dan drie honderd gra naten afgevuurd, waardoor, zoo meldt men ten minste uit Londen, één inland- sche vrouw gedood werd. Twee patrou illes, die de stad verlieten raakten slaags met detachementen der Boeren, van wie er zes vielen. Zaterdagmorgen deden de Boeren een uitval op Esicourt van uit het Nooid- Westen. Het vuren uit een marinekanon noodzaakte hen tot een terugtocht. Een Engelsch blad, de Times, verneemt, dat de Boeren aan de grenzen van den zeg tegen niemand mijnen naam, anders zoude ik eeuwig om u vergramd zijn" Jacques beloofde dit, nam het drinkgeld en de doos, en begaf zich op weg naar het tusschen olijfboomen en accacia's verbor gene huisje. DE BOODSCHAPPER. Voor Jacques de plaats zijner bestem ming bereikt had, ontmoette hij zijn, mees ter, den rechter Hautmartin, welke hem vroeg wat hij droeg. «Eene doos voor vrouw Manon. Maar mijnbeer ik mag niet zeggen van wieu ze komt. Waarom niet?'' «Omdat mijnheer Colijn voor eeuwig op mi) vertoornd zou zijn" «Het is goed dat gij zwijgen kunt, maar het is reeds te laat. Geef mij de doos: ik ga morgen zekbrljjk naar vrouw Manon en dan zal ik ze haar zelf brengen, en niet zeggen dat z6 van Colijn komt. Het be spaart u de moeite en geeft mij eene goede aanleiding tot een bezoek," Jacques gaf de doos aan z\jn6n heer. wien hij gewoon was zonder tegenspraak te ge hoorzamen. De rechter bracht dezelve in zijne kamer, bekeek ze met groote nieuws gierigheid van alle zijden. Op het dek sel was met met rood ki ijt sierlijk geschre ven aan de beminnelijke en beminde Ma- riette. De heer Hautmartin wist zeer goed dat dit slechts kortswijl was van Colijn, en dat er een boosaardig oogmerk achter Oranje-Vrijstaat vergaderingen houden, waaruit af te leiden valt, dat er onge rustheid heerscht Daar aanleiding van het feit, dat de Kaffers gewapend zijn. Den 15 November is de brug bij Colenso geheel vernield. Zes honderd Boeren met een kanon bewaken den pas van Help mekaar om te voorkomen, dat er een poging gedaan wordt om Dundee langs den weg van Piótermaritzburg—Greytonn weer te bezetten. Het laatst ontvangen nieuws bericht ons nog, dat de EveniDg Herald te Dublin meldt, dat Ladysmith zich heeft overge geven. Voor de overgave heerschte er verzet tegen de discipline in het kamp. In den öpaanschen SeDaat verklaarde de afgevaardigde Blas30. dat de handels lieden te Valencia de belastingen niet zullen betalen, op welke vei klaring hij van den minister van financiën het antwoord kreeg, dat men slechts naar de draag kracht zal behoeven te betalen. Voorts werd in dezelfde zitting door den beer Silvela nog opgemerut, dat het zenden van een der pantserschepen naar Barce lona niet moet beschouwd worden als een provocatie, daar het alleen dienstdoet, tot handhaving der openbare orde. Déroulède heeft 660 heftig incident te voorschijn geroepen, toen hij terechtstond voor het Fransc.be Hooge Gerechtshof Hij sprak n.l. met verontwaardiging over pre sident Loubet. Op een verzoek van den procureur om deze beleedigende woorden in te trekken, gaf hij te midden van net gescnieeuw der andeie beschuldigden en het lawaai op de tribune een weig rend antwoord. Na tusschenkomst van den heer Déroulède trok het hof zich terug om te beraadslagen. De uitslag der be raadslagingen was dat Déroulède veroor deeld is tot drie maanden gevangenisstraf. Keizer Wilhelm bezoekt op bet oogen- blik zijn Grootmoeder Koningin Victoria van Engeland. Hoe onschuldig ook het tintje is, dat verschillende Duitscbe bladen aan dit be zoek trachten te geven, voor Engeland is dit toch een zedelijke ondersteuning, op een oogenblik dat het zoo geheel verlaten is. Al beweert geheel Duitscnland nu ook dat het hier is een bijzonder bezoek van den s-eizer aan zijn Grootmoeder, Enge land zal niets onbepioefd laten de wereld wijs te maken, dat het in der, hoogen gast tegelijk den machtigen vriend begioet. Stbl. no. 221 bevat een kon. besl., waar bij bepaald wordt, dat de lichting der rui litie van het jaar 1900,11.000 man bedraagt waarvan 510 man voor den dienst ter zee besterad. Een bij bet besluit behoorende slak. Daarom opende hij de doos voorzich tig, denkende, dat er none muis of eene rat in verborgen was Toen hij echter de fraaie vaas aanschouwde, welke hij ook te Venco gezien had, was bij werkelijk ver schrikt. De heer Hontmariin wist even goed de wetten uit te leggen al» te ver draaien. Hij zag dadelijk in, dat Colijn Mariette met de vaas in het ongelua. wilde storten misschien zou hij wel uitstrooien, dat zij dezelve van eenen gelukkigen min naar uit de stad gekiegan had, om op die wijze alle fatsoenlijke jongelieden van Ma riette verwijderd te houden. Daarom he sloot de heer Hautmartin, om ieder boos opzet te verhoeden, zich zeiven als den gever bekend te maken. Daarenboven had hij Marietta lief, en zou gaarne gezien heb ben, dat zij de schoone spreuk van vader Jerome: «kinderkens nebt elkander lief," een weinig meer tegenover hem in prak tijk gebracht had. Mijnheer Hautmartin was een kiudeke van vijftig jaren, en Ma riette meende, dat die spreuk niet meer op hem toepasselijk was. Moeder Manon daarentegen vond dat de rechter een zeer verstandig kindeke was, dat veel geld had, en in geheel la Napoula in groot aanzien stond Wanneer nu de beer Hautmartin van bruiloft sprak en Mmiette uit vrees wegliep, bleef moeder Manon zitten en was volstrekt niet bevreesd vooi dengestreu- gen heer. Wordt vervolgd. staat wijst de hoegrootheid aan van het aandeel door elke provincie in die lichting bij te dragen. Voor Zeeland bedraagt het aandeel 466 manschappen. DE RIJKSMIDDELEN zijn in October goed vooruitgegaan, en staan nu 13 ton boven de raming van 10 maanden, 550.000 boven October 1898, en 56 ton Doven het cijfer van 31 Octo ber 1898. Toch zijn uiet alle groepen vooruitge gaan want de twee hoofdgroepen, directe belastingen en accijnzen, wijzen een niet onbalangrijke daling aan. De directe belastingen daalden in Octo ber een beetje, gevolg van ruimeie afbe taling in vroegere maanden. Maar in elk geval is de opbrengst dezer groep nog altijd een halt miljoen boven die van 1898, een vooruitgang welke de laatste 2 maan den van het jaar wel niet zullen terug nemen. Dit verschil is veroorzaakt door mildere vloeiing van grondbelasting, personeel ep bedrijfsbelasting. Alleen de vermogens belasting staat aan het einde der 10 maan den ƒ23,000 lager. De invoer)echten stegen in October ƒ63,000, dat is meer dan de gemidielde stijging der andeie maanden, want tot 1 November leverde dat middel ƒ420,000 meer op. De accijnzen zijn, ook gedaald, en wel f 270,000. Suiker daalde ƒ328.000 en wijn 6600gedistelleerd daarentegen ging 15,000 vooruit, iets dat men den laatsten tijd niet gewoon iszout gaf ƒ11,000 meer, bier en azijn ƒ19,000 meer, en het geslacht 14,0<>0. Ondanks deze daling der groep is er over Je 10 maanden toch eeD stijging, en wel een van 550,000 waartoe alle ac cijnzen, behalve het gedistilleerd mede werkten. Dat, ODdanks den terugga Dg bij directe belastingen en de accijnzen, de maandstaat van October er goed uitziet, is te danken aan de indirecte belastingen, die alle voor uitgingen. De successie gat 841,000 meer, het zegel 12,000de registratie 2000 en de hypotheek 5000, samen alzoo 860,000. De domeinen gaven f 40,000 meer, een zeer ongewone stijging, wijl dit middel tot dusver altijd was achtergebleven. Posterjjen en telegraphie bleven stij gende de eerste met 51,000, de tweede met f 35,000. Eindelijk gingen de loods gelden 12,000 vooruit. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898 99, voor zoover die niet reeds vroeger zijn ingetiokken met ingang van 1 Januari 1900 buiten gebruik zijn gesteld, en dus, na dien datum, waardeloos zijn voor de frankee ling van brieven en andere stukken. Brieven en andeie stukken, geheel of gedeeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post be zorgd, worden derhalve als ongefrankeerd of onvoldoende gefrankeerd beschouwd en met het veischuldigde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen worden na 1 December niet meer verkrijgbaar gesteld en kunnen na 1 Januari tot 1 Juli aan staande tegen frankeerzegels, respectieve lijk briefkaarten en omslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899, worden ingeruild. Atjeh. Omtrent eenige krijgsver richtingen in Atjeh bevat de N. R. Ort, het volgende Majoor P. H. van der Wedden heeft een heuvelstelling van den preteüdent- suPan, Panglima Polim en het hootd van Pensangan bezuiden Tjot Pi aangevallen. De vijand, die vele repeteer- en andere geweren had, vluchtte na een hard ge vecht, met achterlating van 12 dood6n. Aan onze zijde werden 3 minderen gedood, kapitein H. T. van IJsseldijk ernstig en 9 minderen licht gewond. Bij een verkenning, die den volgenden dag plaats had, werden van den 7ijand 4 gedood en 11 gevangen gemaakt. AXEL, den 21 November 1899. Id den quarantainestal te Clinge zijn de vorige week 49 koeien aangebracht, In de «St. Ct.« is opgenomen de akte van oprichting van de «Eerste Nederlana- sche Coöperatieve Beetwortelsuikei fabriek te Sas van Gent*. De vereeniging heeft het doel om door gemeenschappelijke exploitatie eener beet- wortelsuikerfabriek en den verkoop der te verkrijgen producten de hoogst mogelijke geldelijke opbrengst der door hare leden verbouwde suikerbeetwortelen te verkrij gen en om de daaruit voortgebrachte voor- deelen gezamelijk te deelen. Zij is gevestigd te Sas van Gent en aangegaan voor 30 jaren. Ieder lid is verplicht 9on of meer aan deelen van 400 te nemen en voor elk aandeel, dat hij bezit, gedurende zijn lid maatschap ieder seizoen minstens 15.000 en hoogstens 20.000 KG. beetwortelen netto te leveren, afkomstig van door hem met vanwege het bestuur goedgekeurd (of verschaft) zaad bebouwde gronden. De geldmiddelen der vereeniging bestaan uita. het aandeelenkapitaal aanvankelijk groot 520.000, verdeeld in 1S00 aan- deelen van f 400 iederb. de opbrengst van obligatie leeningen c. de aan de ver eeniging vervallen aandeelen van uitge treden of geroieerde leden d. de opbrengst van beeten e. een aandeel van de winst, voor zoover en zoolang dit tot reserve- fonds wordt bestemd. Door het bestuur zal namens de ver eeniging worden aangegaan eene leening groot 400.000 onder eerste hypothecair verband van alle onioerende goederen der vereeniging od bene tweede leening groot hoogstens Z"100.000 tegen tweede hypo theek op de goederen. De voorwaarden dier leeningen zullen door de algemeene ver gadering moeten worden goedgekeurd. - Mijn schrijft uit Goes aandeM.Ct. Door het aanbouwen van eene nieuwe, afzonderlijk staande woning voor den ama nuensis is de geheele «villa* ingericht voor het doel waarvoor zij bestemd is. Inwen dig is het ook meer ingericht voor bet eigenlijke doel. In het sous terrein vindt men de complete inrichting voor het on derzoek van beetwortelen voor welker ontvangst eene afzonderlijke loods is in gericht. Labaratoria, inrichting voor de polarisatie, benevens een gasmotor van 21/2 paardenkracht treft men aan iG het on derste gedeelte van het gebouw. Dit kiacbt- werktuig dient tot beweegkracht in bet gansche gebouw. Boven vindt men het laboratorium voor het onderzoek van kunstmeststoffen, voe derartikelen, boter en grondsoorten. Alle mogelijke inrichtingen van chemisch onder zoek zijn daar vereenigd. Nog hoogeris de werkkamer van den directeur, met de inrichting voor micros copisch onderzoek. Daarbij maakt men gebruik van microscopen, die tot 700 maal vergrooten. Nog heeft men een klein laboratorium voor gerechtelijk boteronderzoek. Natuurlijk heeft men nog een verga derlokaal, archief en bergplaatsen voor instrumenten. Ter wille van de nauwkeurigheid ge schieden alle analysen in duplo. Het aandeel ooderzoekingen vermeer dert sterk van 1452 in 1890 tot 6996 in het afgeloopen jaar. De Zeeuwsche boeren maken er, jammer genoeg voor hen zeiven bijna geen gebruik van. Vooral van het ondeizoek van beet wortels op suikergehalte moest van het station een druk gebruik gemaakt worden zij zouden hun eigen belang betrachten. Behalve de directeur zijn er op het oogenblik aan verbonden drie assistenten, een amanuensis 3 bedienden en 2 jongens. Op aanvrage wordt men van 's morgens 10 12 en 's middags 2 4 uur in doge- legenbeid gesteld de geheele inrichting te zien, waarbij welwillend alle inlichtingen worden verstrekt. Voor het onderzoek van eeD monstei suikerbeeten wordt slechts 50 ceDt bere kend, en dat anderen het gewicht van het proefstation wel inzien, blijkt daaruit, dat sedert het begin do campagne van dit .jaar ruim 3000 monsters zijn ingezonden,

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2