II de moras VAAS. No. 1377. Woensdag 22 November 1899. I5e Jaarg-. Beloonen of Straffen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaandereu F. DIELEMAA, FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit, Blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Volbloed voorstander als wij zijn van de muziek en al wat met de beoefening der edele toonkunst in verband staat, trof ons een artikeltje in het laatste nummer der Muziekbode, uitgegeven bij den heer Kessels te Tilburg, den welbekenden eigenaar der eenige Nederlandsche fabriek van muziekinstrumenten, waarvan wij den inhoud onzen lezers willen mededeelen. Wij doen dit met des te meer vrij moedigheid, omdat in onze gemeente en hare omgeving menig muziekgezelschap bestaat, tal van muziekliefhebbers worden aangetroffen. Want hoe kwijnend het bestaan van sommige liefhebberijgezel schappen ook moge genoemd worden, zij zijn toch de sprekende bewijzen van de liefde van het volk voor de muziek. Hoe zou men immers een gezelschap kunnen oprichten zonder geldelijken steun aan de eene en werkelijke beoefenaars der toonkunst aan de andere zijde. Blijven die twee factoren hand aan hand gaan, blijft de offervaardigheid met den ijver en de toewijding gelijken tred houden, dan is de bloei van een gezelschap ver zekerd. Maar want er is een maar bij, hoe dikwijls ziet men het tegenover gestelde Hoe dikwijls gebeurt het niet, 'dat de geldelijke bijdragen voortdurend mild blijven vloeien, terwijl daarentegen de liefde van vele dilettanten aanmerke lijke verkoeling ondergaat en, dan wordt het huilen. Dat dergelijke verschijnselen niet tot de zeldzaamheden behooren, be wijzen de volgende regelen, aan boven genoemd blad ontleend. Terwijl jong en oud te Napoule zich met de jonge Mariette verzoend had en zich vol medelijden aan haar aansloot, was Colijn ae eenige, welke zonder mededoogen voor het lieve kind bleef. Bracht men hbt ge sprek op Mariette, dan werd hij zoo sto m als een viscb. Ontmoette hij haar op straat dan werd hy rood en bleek van toorn, en wierp haar ter zijde glooiende blikken toe. Wanneer de jonge lieden zich aan den oever van de zee verzamelden om den avond in gezang en dans door te brengen, ont brak ook Colijn niet, Zoodia echter Ma riette verscheen, werd de booze Colijn stil en zong niet meer, voor al het goud der wereld. Jammer om zijne schoone stem. Ieder hoorde hem gaarne, en hij was on uitputtelijk in liederen. Alle meisjes zagen den boozen Colijn gaarne en hij was vriendelijk tegen allen. Hij had, zooals ik reeds gezegd heb, eenen schel mach ti gen oogopslag, welken de jonge meisjes vieezen en beminnen, en wanneer hij lachte, had men hem wel willen uit schilderen. Maar, zooals natuurlijk is, de beleedigde Mariette zag hem volstrekt niet aan, en daar had zij ook groot gelyk in. Of hij lachtte of niet, was haar onver- De oorzaak van den kwijnenden toe stand van vele muziekgeschappen is bui ten kijf het ontrouw bezoek der repetities. In elk reglement komen strafbepalingen voor tegen de achterblijvers, doch veel tijds zijn deze boeten niet bij machte om de onverschilligen, de lauwen naar het repetitielokaal te jagen. Wat de straffen niet vermogen, zouden wellicht de belooningen kunnen doen, vooral in klinkende munt Een Fransch spreek woord zegt„Avec un marteau d'or, on brise les portes defer", of „Hetgeld vermag alles." Te Parijs bestaat een muziekgezelschap, waarin het beginsel toegepast wordt, dat zij die de repetities bijwonen een beloo ning verdienen. De heer Janiaud, een bekend handelaar dier stad zag als pre sident der Fanfare Parisienne, met leed wezen dat de repetities al slechter en slechter bezocht werden. Hij had geen moeite en kosten gespaard bij de oprich ting, en de bloei van het gezelschap ging hem zoozeer ter harte, dat hij op mid delen zon, om uit dien kwijnenden toe stand te geraken en hij kwam toen op het vernuftig denkbeeld aan het reeds bestaande reglement met zijn boetebepa lingen een reeks van artikelen toe te voegen, waarin het systeem ten grond slag lag van belooningen te schenken voor trouwe opkomst. Bedoelde artikelen hebben zeer veel tot den bloei van het gezelschap bijgedragen, daarom zullen we in plaats van het volledige leglement ter wille van de plaatsruimte daaruit de voornaamste bepalingen aanhalen. Ten voordeele van de werkende leden der Fanfare Parisienne wordt een kas schillig. Wanneer hij iets verhaalde, en hij wist altijd veel, plaagde zij hare buur meisjes, en wierp nu deze, dan gene met bloemen of kruiden, en lachte en praatte doch luisterde niet naar Colijn. Dit ver oorzaakte deD trotschen man veel verdriet, en dikwijls eindigde hjj te midden van een verhaal, en verwijderde zich somber. Wraak is zoetde dochter van vrouw Manon 'had dan wel kunnen zegepralen, maar het meisje was te goed en haar hart te week. Wanneer bij zweeg deed het haar leedwanneer hij treurig was, had zij geen lust meer tot lachen. Verwijder de hij zich, zoo wilde zij ook niet lang meer blijver?, en was zij te huis gekomen zoo weende zij schooners tranen van be rouw dan Magdalena, en bad evenwel zoo zwaar niet gezondigd. DE VAAS. De geestelijke van La Napoule vader Jerome, een grijsaard van zeventig jaren, bezat al de deugden van eenen heilige en een eenig gebrekhij was zeer bardhoo- rend doch hij predikte zooveel te sticbte- lijker voor zijne doop- en biechtkinderen, en ieder hoorde hem gaarne. Hij predikte steeds over twee onderwerpen, uit welke zijne geheels godsdienst scheen te bestaan »kinderkens hebt elkander lief," of»k'm derkens de schikkingen des hemels zijn wonderbaarDoch waariyk, hierin ligt ook zoo veel geloof, liefde en hoop, dat men het hiermede ver zou brengen. De opgericht onder den naam: „Ter aan moediging der trouwe opkomst". De gelden worden verkregen uit particuliere giften en uit de opbrengst van een jaar lijks opzettelijk daarvoor te geven feest, een concert bijvoorbeeld. Elk werkend lid krijgt een zakboekje waarin het re glement is afgedrukt en alles wordt op- geteekend. Het tegenwoordig zijn op de repetitie geeft recht op 71/2 cent, bij een uittocht 15 cent en bij een concert 30 cent. Aan het eind bij elke maand wordt verslag uitgebracht over het aantal ïepe- tities dat elk lid heeft bijgewoond; het verslag kan in het repetitielokaal worden opgehangen. Is er 200 francs in kas, dan worden door den Staat gewaarborgde loten gekocht Valt op zoo'n lot een premie, dan wordt deze verdeeld onder de werkende leden naar evenredigheid van het aantal bijgewoonde repetities. Het tegoed wordt in het zakboekje op- geteekend Na vijf jaar werkend lid te zijn geweest, wordt men eigenaar van het op het boekje ingeschreven tegoed De werkende leden die binnen de vijf jaar het gezelschap vrijwillig verlaten of ontslagen worden, verbeuren al hunne rechten. Hun tegoed wordt onder de werkende leden verdeeld. Voor het ver vullen van militairen plichten, ziekte of familie-omstandigheden wordt een zeker verlof toegestaan. Bij overlijden van een werkend lid krijgen de erfgenamen het tegoed tegen afgiite van kwitantie. Elk lid, dat vijf jaar werkzaam is geweest, kan onmiddeiijk de betaling van zijn tegoed in de kas eischen en dit moet hem dadelijk worden uitbetaald. Ziedaar in hoofdtrekken de voornaam- kinderkens beminden elkander zeer gehoor zaam er, hoopten op de schikkingen des hemels. Alleen Colijn met het steenen hart wilde hier van niets weten. Wanneer hij vriendelijk was, had hij er een slim doel mede. De inwoneis van Napoule helpen gaarne de jaarmarkt vieren in de stad Vence. Het is daar vrolijk, en al heeft men weinig geld, er is toch veel te koop. Nu gebeur de het dat Mariette met moedei Manon zich op die jaarmarkt bevonden, Colijn was er ook. Hij kocht vele versnaperingen en kleinigheden voor zijne vrienden - maar voor Mariette besteedde hij geenen stuiver en evenwel was hij overal, waar zij heen ging. Men kon het hem wel aanzien, dat er iets kwaads in zijn hart omging. Moeder Manon Dleef voor zekere kraam staan: »0 Mariette, zie eens welk eene fraaie vaas. Eene koningin behoefde zich niet te schamen dezelve met hare lippen aan te raken De ran I is geheel van goud en in den tuin bloeien geene fraaiere bloe men, dan die welke er op geschilderd zijn. En in het midden is het paradijs zie eens Mariette, hoe die appelen ons van dien boom tegenlachen men zou er van water tanden. En Adam kan de verzoeking niet wederstaan, door do schoone Eva hem er een aanbiedt. En ziet, hoe lief dat lam metje dartelt met dien ouden tijger, en hoe die wilde duif bp dien gier zit, als wilde zij hem trekkebekken. Mariette kon de vaas niet genoeg aan ste bepalingen van hetbeloonings-systeem. Het moet gezegd worden, dat er wel wat vóór is te zeggende vraag rijst evenwel Waar moet het geld allemaal vandaan komen? Men is in den regel al blij een zoo groot aantal contribueerende leden te bezitten, dat de gewone uitgaven uit hunne contributies kunnen bestreden wor den en wie zal dan boven zijn gewone jaarlijksche bijdrage nog idem zooveel gaan geven voor belooningen aan trouw opkomende werkende leden. Wij beschouwen de zaak zóó Men is voorstander van de muziek. De om standigheden of wat dan ook laten niet toe om werkend lid te zijn, daarom be taalt men een jaarlijksche contributie om alzoo toch een gezelschap te steunen en men veronderstelt daarbij tevens dat zij, die als werkend lid vrijwillig tot de vèreeniging zijn toegetreden, hun plicht doen en uit liefde voor de muziek al datgene zullen in het werk stellen wat strekken kan om zich zooveel mogelijk in de toonkunst te bekwamen, om in ruil voor den geldelijken steun de resul taten van hun arbeid bij alle daartoe strekkende gelegenheden ten gehoore te brengen. Dat is naar onze meening een zuivere toestand en wanneer de zaken aldus staan, is van beloonen of straffen geen sprake. Bovendien meenen wij, dat het met de liefhebberij van werkende leden die voor de dubbeltjes naar de repetities komen, geen zuivere koffie is. A. N. schouwen. »Zulk eene vaas moest ik heb ben, moeder," zeide zijz\j is veel telraai om er uit te drinken ik zou er myne bloe men in plaatsen, en steeds het paradijs beschouwen. Wij zijn op de markt te Vence, maar zie ik de vaas, zoo is het, als ware ik in net paradijs Zou sprak Mariette, en riep al hare vrien dinnen om de vaas te bewonderen, en spoedig stonden bij de vriendinnen ook de vrienden en ten laatste was byna geheel Napoule voor de fraaie vaas vergaderd. De vaas was ook werkelijk wonderschoon, van het kostbaarste, doorschijnende porselein, met gloeiende kleuren en vergulde hand vatsels. Schroomvallig vraagde men den koopman: »boe veel kost zij, mijnheer en deze antwoordde >zij is vijftig gulden waardig. Allen zwegen en gingen weg. Toen er niemand meer voor de kraam stond, trad ColyD nader, wierp den koop man vijftig gulden toe, liet de vaas zorg vuldig inpakken, en nam haar mede. Nie mand kende zijn boosaardig voornemen. Niet ver van La Napoule ontmoette hij op zijnen terugtocht den oude Jaques, den knecht van den rechter, Jacques was een goed mensch, doch vreeselijk dom. »Jacques" zeide Colijn, „wilt gij een drinkgeld verdienen, zoo bieng deze doos in het huis van vrouw Manon, waar gij haar voorzichtig nederzet. En wanneer u iemand omtmoet, die vraagt>hoe komt gij aan die doos zoo antwoordeen vreem deling heeft my dezelve gegeven. Maar

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1