Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Wat leert de Transvaal-oorlog ons Misschien nog een heelen boel meer, maar o. a. leert ons de Transvaal-oorlog, dat men er slecht aan toe is, wanneer men in tijden van gevaar voor zjjne tele grammen afhankelijk is van Engeland. Verminkte telegrammen, vervalschte tele grammen, opgeschroefde telegrammen, an ders komt er uit Transvaal niet; de ware telegrammen worden onmiddellijk ingedeeld in de rubriek »achter te houden telegram men*. Er mag er niet een door. En dat eenvoudig, omdat Engeland aan den telegraafsleutel zit. Er zjjn twee wegen om uit Transvaal naar Europa te telegra- pbeerende eerste is over Kaapstad, dat Engeland is, via Madeira naar Engeland en dan verder, en men begrijpt dat in dezen tjjd langs dien weg geen enkel woord overkomt, dat Engeland niet naar den zin is. De andere weg is via Lorenzo Mar- qnez, dat Portugeesch is eD waar men dus nog even zou mogen verwachten dat de telegrammen onveranderd worden doorge zonden maar van daar gaan zij naar Aden, waar de Engelschen weer de baas zjjn en dus niets doorlaten wat hun niet bevalt. 't Is een scharrdaal, maar er is niets aan te veranderen. Bij de overeenkomst betreffende het gebruik der telegraafkabels beeft Engeland zich het recht voorbehou den om, als het belang van den Staat dit vordert, te doen zooals het nu doet en alle telegrammen achter te houden, die van den vjjand komen. Denk nu echter eens het geval dat er in Indië iets voorvalt; hoe staan wij er voor Ook met Indië is Europa slechts verbonden door een Engelschen telegraaf kabel. Nu reeds is het gewone telegrammen- vei keer met Nederlandsch Indië op het kabelstuk tusschen Noord Sumatra en Cey lon verbazend druk door de Engelsche telegrammen, die daar langs gaan naar Australië en, via Singapore soms, naar China. Daar het een Engelsche kabel is, moeten soms de Nederlandsche telegram men wel eens wachten. En thans zijn wij nog op een vredelievenden voet (om een troonrede uitdrukking te gebruiken) met Engeland. Maar als Engeland eens evenveel zin krijgt in koffie en thee als het thans in goud en diamanten heeft, dan zullen zelfs de Nederlandsche staats-telegrammen ver moedelijk aan het Engelsche kabel kantoor gedeponeerd wordeu onder het hoopje ge wone Engelsche familieberichtjes om bij gelegenheid, als de Engelsche staats-tele grammen zijn voorgegaan, wel eens onder banden genomen te worden of heelemaal achtergehouden te worden. Dan is Sumatra en daardoor Nederlandsch Indië voor ons telegrafisch onbereikbaar Men heeft hier en in Indië een nitmun tend corps telegraafambtenaren, niet voor een kleintje vervaard, maar wat kunnen zjj doen als Johan Bult de stoppen uit d* kabelcontracten neemt Men geeft millioenen uit voor de post, maar in tijden van gevaar, als de Engel sche kanonnen Hollandsch bloed doet stroo men, dan is alleen de electrische vonk in staat de verontruste menigte te bevredigen en doet de postzegel den dienst te langzaam. Is er kans Indië telegrafisch langs een anderen weg te bereiken Neen, West-Indië is verbonden door Pransche kabelb, maar naar Oost-Indië moe ten Engelsche kabels gebruikt worden. Er is een flauwe kans, dat dit in het verre verschiet door Duitschland's vooruit strevende en flinke politiek veranderen zal, want Duitschland is bezig om, door dik «u dun heen, een draadverbinding te leggen naar het Oosten via Constanza aan de Zwaite Zee, naar Constantiuopel waar een Duitsch telegraafkantoor wordt gevestigd. Hoe die Duitsche ljjn verder zal loopen, is nog niet bekend. Vermoedelijk door Azia tisch Turkjje naar de Golf van Perzië, Waarschijnlijk zal dan ook van daar naar Zanzibar een kabel gelegd worden, waar. door Afrika een Duitsch kabelstation krijgt, maar hoe Duitschland uit de Perziche Golf verder naar 't Oosten komt, zonder Engel. Sche tusschenstations te gebruiken of En gelsche bezittingen aan te raken, is nog niet bekend. Nog een andere kans is er om het, in geval van oorlog, zeer belemmerend wer kende eindje Engelsch koperdraad tus schen Ceylon en Sumatra (Deli) te vermijden. Door Rusland langs den in aanleg zijn- den Trans Siberischen spoorweg kunnen telegrammen uit ons land, zoo er geen ongelukken meer gebeuren in Siberië en Mongolië, China bereiken. Maar dan staat er alweer een Engelsch toestel om de be richten naar Indië over te brengen. De slotsom is dus, dat vooralsnog, wan neer Engeland zijn dienst weigert, Indië geen letter meer naar Nederland en om gekeerd kan seinen en dat er weinig voor uitzicht bestaat, dat hierin spoedig v«r- andering zal komen, eene verandering echter die toch zoo gebiedend noodzakelijk is, dat Nederland geen middel onbeproefd mag laten en voor geen offer terugdeinzen, om er te eenignrtijd toe te geraken. Een Engelsch blad scbijft o. m. dat de president van de Engelsche Telegraaf- commisste, Sir Eduard Sassoon M. P., te Folkestone in de Kamer van Koophandel aldaar een voordracht gehouden heeft, waarin hij in het bijzonder nadruk legde op de wenschelijkheid van een tariefverlaging voor kabeltelegrammen. Nu het samen weven van de verschillende bij elkaar passende deelen van het Engel sche rijk plaats vindt zeide hij letterljjk is een goede en snelle verbinding hoog- noodig. Pas op dus, Europeesche rijken Het Britsche rijk omspint de aarde met zijn koperdradenhet is aan het weven en dat weefsel zal zoo dicht worden dat er geen plaats meer is voor anderen, COLLECTE TRANSVAAL. De op Walcheren gehouden collecte voor de Boeren in Transvaal heeft opgebracht Middelburg 2529.42sbovendien ontving het >Roode Kruis" 356.64'Oost- en West Souburg 61.60 Ritthem 29.70 Arnemuiden f 56.95 Nieuw- en St. Joos- land 106.20 Zoutelande 60.25 West- kapelle 53.42 Biggekerke 38.57s Koudekerke 537.89 Domburg 105.88 Grijpskerke /51.15s; Meliskerke 92.75 Serooskerke 102.96*Veere 57.68s Vrouwepolder en Gapinge 97.20 Aagte- kerko ƒ45.96'; St. Laurens 110.16'en Oostkapelle 171.55. De ondergang der aarde Zooals men weet, is voorspeld dat binnen enkele dagen de aarde, en wij allen met haar, voor goed verdwijnt. Over den datum is men het nog niet eens men noemde er drie, en wel gisteren (Maandag) 13, 15 en 29 November. Nu, op een paar dagen komt het niet aan. De ondergang zon het gevolg zijn van eene botsing der aarde met een komeet, die met pijlsnelle vaart in aantocht is en zooal niet door hare zwaarte, dan toch door de gassen, die zij verspreiden zou, dood en veraerl zal biengen. In den Duitscheu »Reiehsanzeiger" schrijft prof. Wilh. Förster, de directeur der sterre- wacht te Berlijn, over deze >fabel< van den ondergang der wereld. De komeet van 1866, zegt hij welker omlooptijd op ongeveer 33 jaar berekend was, bewoog zich in dezelfde haan van de meteorzwermen, die van 13 op 14 November van dat jaar in onze atmos feer drongen. Zij werd in het begin van 1899 tjrug verwacht maar bleef uit. Het is derhalve niet onwaarschijnlijk dat die komeet voor welker ontmoeting men zich beangst heeft gemaakt, uiteen is gespatin een aantal kleinere meteoren, geiijk omtrent de komeet van Biela zoo goed als zeker is. Men bedenke bovendien dat een ontmoe ting van een komeet met de aarde enkel een prachtig vuurwerk in de bovenste lagen van den dampkring kan teweegbrengen en een aantal uiteengesprongen meteoormassa'» op de aarde kan doen vallen, maar geen »ondergang van de wereld" kan bewerken In allen gevalle echter is tegen het midden dezer maand, als de aarde de loopbaan van die komeet en van de meteoorzwermen van 1866 weder snijden zal, volstrekt geen ontmoeting met deze komeet te ver wachten. De hoogleeraar herinnert, zegt het »Hbld," verder, dat in 1857 gelijke angst heerschte, toen werd aangekondigd dat een komeet de aarde op 13 Juni het dichtst zou na deren. Ofschoon die afstand nog vele mil lioenen kilometers zou bedragen, werden vele menschen zeer ongerust. Te Berljjn was de schrik algemeen, toen in den na middag van 13 Juni inderdaad een zware donderslag werd gehoordhet was niets anders dan een fabriek van vuurwerk die in de lucht vloog. Tal van Berlijners vielen op de knieën en dachten dat hun laatste uur was geslagen. Elders waren de kerken dien dag vol bezoekers. Ook nu zijn er die aan den ondergang gelooven. Zoo verhaalt prof. Förster, dat vóór eenige maanden uit een dorp in den Harz navraag werd gedaan bij een sterre- kundige om den jnisten dag van dien onder gang, omdat men dan het schoolfonds In- tu8schen »nuttiger zou kunnen besteden." De schitterende sterreregen, welke in No vember 1833 en 1866 is waargenomen en ook nu weder verwacht wordt, zal naar prof. Förster schrjjft waarschijnlijk ook aan glans veel hebben verloren. Want die zwermen van kleine hemellichamen, die bjj het trekken door den dampkring der aarde aan het gloeien raken, zjjn in de laatste jaren op hun terugtocht naar de zon en de aarde, vrij dicht bij Jupiter gekomen waar door hun baan steik is gewpzigd. Het is daarom zeer wel mogelijk, ja zeer waar schijnlijk dat wij ditmaal en nog zeer lang het natuurverschijnsel niet in volle pracht zuilen zien. Volgens de berekening kan men dit in den laten avond en nacht van 15 op 16 Novemher verwachten en wel in het Oosten. Dan is het pchter volle maan, wat aan de kracht van het verschijnsel wel eenige afbreuk kan doen. Bovendien is het nog de vraag of de ontmoeting niet reeds zal plaats hebben voor Midden-Europa naar die richting gekeerd is. Daarom zjjn eenige sterrekundigen uit Weenen naar Britsch- Indië vertrokken, waar de kans grooter is op een goede waarneming. Wie nu het vorenstaande heeft gelezen, kan met gerustheid den löden en dan 29sten November tegemoet zien te meer nu de middag van Maandag vooibijging zonder eenige bijzondere gebeurtenis. Lekkere boterletters. De boterletters, het geliefkoosde St. Nicolaasgebak, dat eer tijds eene samenstelling was van boter, meel, suiker, amandelen en eieren met citroen- rapsel, beett van wege de concurrentie, om dit gebak maar goedkoop te kunnen leve ren, ook al een verandering van samen stelling ondergaan zegt de >Ned. Bak. Crt" Reuzel, ook wel margarine heeft de boter vervangen voor amandelen worden ook wel gestampte marons ter vermenging aange wend. Doch met veel meer succes wordt ge kookte rjjst ter vermenging der z. g. spijs gebezigddat de aroma hierbij niet wint, ligt voor de hand. Doch gekookte rijst is in elk geval goedkooper dan de dikwijls dure amandelen, en zoo wordt de concur rentie mogelijk, ten koste natuurlijk van den smaak. Vroeger betaalde men 1 voor vijf ons boterletters, nu 80-75 en zelfs 60 cent. Te Utrecht werd een vrouw door een buurvrouw zoodanig mishandeld, dat zij met gescheurde kleeding en bebloed gezicht de vlucht mo«st nemen, en genoodzaakt was de hulp der politie in te roepen. En dat alles omdat zjj verdacht werd een klein kind dier buurvrouw te hebben betooverd, waardoor dit ziek was geworden. Voor een paar dagen zou te Hamburg een wegens moord ter dood veroordeelde op gehangen worden: reeds was het schavot opgeslagen, toen er tegenbevel kwam. De verdediger van den veroordeelde bad nl. een getuige ontdekt, die zeer gewichtige mede- deelingen in den moord kon doen ten gunste van den veroordeelde Fischer. Het schavot werd daarom weer atgebroken. Dit voor val, dat een schavot even voor de terecht stelliug weer wordt afgebroken, zal wel heel zelden voorkomen. Men mag geen minderjarigen ontvoe- x«n, in Oostenrjjk al evenmin als hier. Toch komt het In het laatste ook al eens roor, maar zeker niet vaak, dat een jonge dame beschuldigd wordt haar verloofde te hebben geschaakt. Thans moet te Weenen een 24- jarige jonge dame terecht staan wijl zij ge vlucht is met haar 21-jarige verloofde. Zjj heeft zich misschien door hem laten over halen, maar zjj is meerderjarig, hij niet. dus heeft zjj hem geschaakt, ontvoerd. Een jongen van 8 jaar werd in het dorp Vezon in Elzas-Lotharingen met een koe naar het land gezonden. De knaap kwam op het onzalige denkbeeld om zich het touw, waarbj] hjj de koe vasthield, om den hals te binden. Opeens werd het dier oproerig, ging aan den loop en sleurde den jongen mee. Toen landlieden op het veld in de buurt hem te hulp snelden, was hij reeds overleden. In Tirnau, in Hongarije, heeft een vitrioolontploffing plaats gehad, waarbjj drie personen werden gedood en elf andere ge wond. De oorzaak was, dat in eeu winkel van sppcerjjen en verfwaren der firma Sme- kal brand was ontstaan in de petroleum- bewaarplaats. Het vuur was reeds gelo- caliseerd, toen de in den winkel zich be vindende vitriool ontplofte. Een viouw werd geheel verbrand. Het dienstmeisje en twee andere personen bekwamen brandwonden, waaraan zjj reeds zijn overledenvoorts bekwamen nog elf andere personen, waar onder acht brandweermannen, min of meer ernstige brandwonden. Te Livorno is Vrijdag een zware schok van aardbeving waargenomen. Ongelukken hadden niet plaats. Te Muskegon in Noord-Amerika is plotseling overleden de heer Cornelius Sle- ketee het oudste lid van de in westelijk Michigan welbekende familie, De overle dene werd geboren te Borsele den 29 Juni 1831 en kwam in 1847 met zjjn ouders in Amerika. In de familie Steketee, die uit tien broeders en zusters bestaat was gedu rende 50 jaar geen sterfgeval voorgekomen, maar in de laatste achttien maanden stier ven dri° leden dier familie. Op den Michigan-spoorweg moet een trein ontspoord zjjn, waarbjj 32 personen gedood en 60 gewond zouden zijn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie Door omstandigheden buiten mijn wil heb ik den heer Snoeck langer in de meening moeten laten dat hij gelijk heeft, dan mij lief was. Hij zou soms gaan denken, dat het „wie zwijgt con senteert" op mij van toepassing was en, hoe aan genaam dit ook voor hem zoude wezen, zoo wil »k den heer Snoeck dat genoegen toch niet gnnnen, aangezien ik geen roeping gevoel om hem op zijn wandeling in den doolhof van Snoeck en Uilen spiegel te volgen te meer daar ik het zoo precies bij het rechte eind heb, dat men alleen den bril van Snoeck op den neus zou moeten zetten om het niet te zien of te willen erkennen. Wij zullen op deze wijze niet verder redeneeren, maar den heer Snoeck op den voet volgen in zijn betoog, dat op mij en op velen met mij den indruk heeft, gemaakt van een onnoozel praatje, waarmede hij zien van de zaak, of liever van schrijver dezes wil afmaken. De bom is verkeerd gesprongen en de waarheidsliefde des heeren Snoeck is gebleken van een verdacht allooi te zijn, eene eigenschap, waarmede in Zuid-Nederland menigeen onzer reeds heeft kennis gemaakt. De vraag bij welke eeuw de le Januari 1900 moet gerekend worden is gemakkelijk te beant woorden. Het is de eerste dag van het laatste jaar der 19de eeuw, zoodat de 31ste December van 1900 de laatste dag der 19de eeuw is. Even ge makkelijk, niet waar, als het antwoord op de vraag hoeveel is 2 maal 2 Iemand die op 13 November 1899 een eeuw oud wordt, is op 13 November 1799 geboren, dat spreekt vanzelfmaar daarmee is niet bewezen dat ik on gelijk zou hebben, evenmin als met het voorbeeld van iemand die op 1 Januari 1800 is geboren. En wat de uitdrukking „fin de siècle" betreft, deze bezigde men reeds 3 of 4 jaar geleden. De rede neering van den heer Snoeck gaat hierbij in 't geheel niet op. Bovendien, wilde men de woorden letterlijk opvatten zooals zij daar staan „einde der eeuw," dan stel ik daar tegenover wat anders. Van iemand, die 38 of 39 jaar oud is, zegt men, hij is einde de 30, daarmede bedoelende, dat hij nog geen 40 jaar oud is. En wanneer is hij 40 Op den dag, dat zijn 40ste jaar is volbracht en hij zijn 41ste jaar intreedt. Bewijs De eenw is niet uit, voor en aleer het jaar met de 2 nullen uit is en we het nieuwe jaartal met de 1 achteraan schrijven.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 3