Landbouw. Provinciale staten van Zeeland. hachelijk te noemendoch zoover is het nog niet. De Boeren gaan zachtkens voort, hun kanonnen in stelling te brengen en zijn daarin reeds geslaagd aan het Noorden, het Oosten en het Westen van Ladysmith. Bij monde van kolonel Schiel hebben de Hollandsche gevangenen hun tevreden heid betuigd over de behandeling welke zij ontvangen. De Daily News bevat een staatje van de schepen, die öf reeds aan de Kaap zijn aangekomen öf daar in den loop der volgende week zullen aankomen Het totaal wijst een getal van 1082 officieren en 17603 manschappen aan. Het laatste officieele telegram van ge neraal Buller aan het ministerie ontvan gen meldt, dat een verkenningsafdeeling van het Oranje-rivier station in een schermutseling met de Boeren geraakte, waarin kolonel Talconer, drie luitenants en twee manschappen werden gewond, terwijl hij aangaande Kimberley seint, dat de ten Zuiden van Kimberley gesta- tionneerde posten, die in opdracht hadden de waterreservoirs te bewaken, sedert den 4 vermist werden. Men vermoedt, dat zi] door de Boeren gevangen genomen zijn. Kimberley wordt hoe langer hoe nau wer ingesloten, terwijl de Boeren de stad met zware artillerie beschieten. Bij hun algemeenen aanval op Mafeking zijn de Boeren terrugeslagen, met een verlies van vijftig!?) dooden. De verde digers hadden slechts weinig verliezen Omtrent het treffen bij Belmont seint Generaal Buller: Kolonel Gough met twee escadrons hu zaren, een batterij veld-artillerie en U/j compagnie bereden infanterie stiet op 700 Boeren met een kanon in stelling, negen mijlen ten Westen van Belmont. Toen een artillerie-gevecht was begonnen, werd de bereden infanteiie uitgezonden om zich om de flank der Boeren te bewegen en hun lagei op te sporen. 't Was bij deze operatie, dat de reeds geseinde verliezen werden geledenna een gevecht van drie uur keerden de troepen ongehinderd naar hun kamp terug. Een der gewonde luitenants is sedert gestorven Het ministerie van oorlog maakte het volgende telegram uit Kaapstad van 11 November openbaarKolonel Kekewich rapporteert uit KimberleyDe vijand was 4 Nov. zeer bedrijvig en beoogde hoofd zakelijk het wegdrijven van vee. De Vi ij - staters trokken spoedig terug toen de En- gelschen kwamen oprukken er werd niet gevuurd. Daarna trokken de Tiansvalers op naar er heen hoorden nog de heerlijke muziek zaten tot 9 ure in de voor mij ingeruim de loge van den schouwburg, en bij bet avondeten hielden onbekenden mij tot elf ure van mijn bed. Dezen morgen kwam Hahn te zes ure sprakeloos en weenende in mijne kamer, met zijn hoed in de hand. Ik had bem gezegd, dat wij geeD afscheid van elkander zoudeD nemen, ik vergezelde hem naar zijne viouw. Wij zeiden elkander voor altijd vaarwel. Nu zijn zij weg Ook ik ga aan het inpakken, en dan naar professor Corda, die mij uitgenoodigd heeft, bij bem zijn uitgezocht kabinet van naturalien tekomen bezichtigen, üesavonds te vijl ure nam ik plaats iD den postwa gen en tegen den morgen kwam ik te Regensburg. Gy zult bet wel aan dezen brief bemerken, dat ik niet meer mei het zelfde genoegen reis en schrijf. Mijne ge dachten zweven reeds ver boven al de heerlijkheden van de Moldaustad naar mijne stille kluis bij den Jura. AUGSBURG. Tot hiertoe kwam ik in eene vliegen de vlucht. Vier dagen en drie nachten verliet ik den postwagen slechts eenige oogenblikken, en heden avond gaat het op gelijke wijze naar Ulm van daar nog een dag en een nacht tot Scbaffbausen, waar ik weer in een bed denk te slapen. Na een teeder alscheid reisde ik den zelfden dag met Hahn vap Praag af. Praag Kanilworth, doch vielen terug voor een ontmoeting met een escadron lichte cava lerie van Kimberley Later opende de vji- and het vuur met een kanon, doch richtte geen schade aan. De Boeren leden ver moedelijk zware verliezen zij droegen van een plek zes dooden weg. Tegen den avond verschenen nieuwe afdeelingen der Boeren nabij het reservoir van Kimberley. De Engelschen vuurden met Maxim-kanon nen het schieten duurde van beide zijden tot het invallen der duisternis. De En gelschen verloren één doode en twee ge wonden de vijand trok overhaast terug. Op bevelschrift van den rechter van instructie van het Hooge gerechtshof te Parijs wordt onderzoek gedaan naar do cumenten, die het bestaan moeten bewij zen van een verboden vereeniging, die een verandering van regeeringsvorm ten doel heeft. De vereeniging draagt den naam van»Recht en Gelijkheid* en werkt over geheel Frankrijk. De bevel schriften zijn ook verzonden naar de voornaamste provinciesteden. De heer Ribeiza richtte in den Spaan- schen Senaat een verwijt tot de regee- geering, omdat zij geen regeling had getroffen met de houders der buitenland- sche schuld en de binnenlandsche had verminderd. De minister antwoordde, dat zoodra de begrootings-debatten zouden zijn afgeloopen er onderhandelingen zullen worden aangeknoopt met de houders van de buitenlandsche schuld. In de Russische hoofdstad loopt het geiucht, dat de Russen Herat genomen hebben Het gerucht wordt tegengespro ken, maar dat de Russische troepen op trekken naar de Afghaansche grens schijnt een feit te zijn. In militaire kringen heerscht een vrij oorlogszuchtige stem ming. Gaarne zou men van de moeilijke positie, waarin zich Engeland bevindt, partij willen trekken. Was er maar geld, dan zou men er al dadelijk toe besluiten om op te rukken te meer daar men er van overtuigd is dat tusschen Duitsch- land en Rusland een overeenstemming heeft plaats gevonden omtrent de Azia tische- en de Balkankwestie. Uit Oost-V laandei en is aan den minis ter van landbouw geheele sluiting der grens van Nederlandseh vee gevraagd. In verband hiermee schrijft men aan de TV R. Crt. Het vorige jaar werd door den provin cieraad van Oost-Vlaanderen eene bijzon dere commissie ingesteld, welke belast was met een onderzoek in te stellen betrekke- is geene schoone, maar eene interessante stad. Van 's morgens tot 's avonds werd ik door mij onbekende vrienden in beslag genomen, en door hen vergezeld, om het merkwaardigste te zien. Alleen hun gast maal sloeg ik wijselijk ai voor hetoveiige liet ik mij alles welgevallen. Ik zal u dit liever mondeling dan schriftelijk mede- deelen. Ik zeg u dit alleen, om u gerust te stellen, dat ik overal goed ben opge nomen. Tot aan den wagen vergezelden mij mijne vrienden, en daaronder voorna melijk een man van mijn hart, de heer von Corda, de vriend van Humbold en Ebrenberg, die, wanneer hij op kosten des rijks zijne reis begint, ons waaischijnlijk zal bezoeken, 6ven ls zijn vriend Agassis. De tocht ging over Pilsen de kleederdrach ten der mannen en vrouwen zijn in den omtrek dezer schoone stad wonderlijk en sierlijk, daarna door het Boheemsche woud een hoscbryk en heuvelachtig land, naar Waldingen, waar het viseren der passen het viseteren en uitpakken ons een tijd van drie uren ophield, die ik inkoitte door het bezichtigen der jaarmarkt. Ook hier aan de Boheemsche grenzen werd ik met goedheid behandeld, zoodra ik mijne pas liet zien men wilde mijne goederen niet onderzoeken, en voor eenige kleinigheden, die ik te Praag gekocht had, behoefde ik niet te betalen. Mijne aardige reisgezellen kwamen er niet zoo goed af. Ik kwam met hen den vjjf en twintigsteD des moi- gens ten zeven ure te Regensburg aan lijk de te nemen maatregelen om het Bel gische vee te vrjjwaren tegen de besmet ting, waaraan het, volgens hen blootgesteld is door het invoeren van vee uit Nederland, Deze commissie, welke persoonlijk 33 gemeenten heeft bezocht en 407 schrifte lijke antwoorden met 6119 handteekenin- gen heeft nagegaan, verklaarde in de zit ting van de maand Juli 1.1.: »het is de wensch der groote meerderheid der inwo ners van Oost-Vlaanderen, dat de grens open blijve voor het gezonde Ned9rland- scbe vee, mits eene quarantaine van drie Magen aan de grens en vier weken in de stallen van den kooper." Thans schijnen de landbouwers van Oost-Vlaanderen weer van gedachten ver anderd te zijn, ten minste- de landbouwers- bond van Oost-Vlaanderen (voorzitterbaron H. Delia Faille d'Huysse) heeft aan den nieuwen minister van landbonw een adres gezonden, waarin het quarantainestelsel wordt afgekeurd en waarin men dringend verzoekt de geheele sluiting der grenzen voor al het NederlaDdsche vee en de toe passing van de zoogenaamde inventaris over het geheele land om den smokkelhandel te beletten. Als reden moet natuurlijk weer het mond en klauwzeer dienst doen, dat »door Hol- landsch vee ingevoerd, al meer en meer verwoesting aanricht in de stallen der Bel gische landbouwers". Hoe het Nederland- sche vee dat bij invoering streng gekeurd wordt eD een lijd lang aan de grenzen in quarantaine gehouden wordt bet mond- en klauwzeer in België kan brengen wordt niet vermeld. AXEL, den 14 November 1899. De collecte voor de verminkten en de nagelaten betrekkingen der in Jen oorlog gesneuvelde Transvaalsche Boeren heeft alhier opgebracht de som van ƒ520.34. Vrijdagavond werd te Ter Neuzen een ongeveer zevenjarig meisje, het oudste dochtertje uit een werkmansgezin, door een grooten hond omver gesprongen zij kwam daarbij zoo hevig tegen de straat- steenen terecht, dat zij Zaterdagavond aan de gevolgen is overleden. Zitting van Vrijdag morgen te 10 uren. Voorzitter de heer mr. Roest, commis saris der Koningin. Tegenwoordig 38 leden, benevens de Afwezig de heeren Van der Lek de Clercq, Kloppers, De Smidt en Moes. De notulen van het verhandelde in de zitting van Dinsdagavond worden gelezen, en goedgekeurd Door den voorzitter wordt medegedeeld dat benoemd zijn tot voorzitter en onder voorzitter der afdeelingen van de eerste de heeren Kakebeeke en Van Teijlingen, van de tweede de heeren Havers en Oggel, en van de derde cie heeren Pompe van Meerdervoort en Heijse. De voorzitter doet mpdedaeling, dat is ingekomen een kon. besluit, houdende goedkeuring van het besluit der Staten tot wijziging van het reglement op do wegen en voetpaden. Wij namen een buuikoets naar Donau- stauf. waar wij de Walhalla van den ko ning van Beieren bezichtigden, een edel, treai gebouw van buiten, al te elegant van binnen. Ook bezagon wij den Regensbur ger dom. Eerst des avonds te vijf ure ging de postwagen naar Augsburg. Ik ben te afgetrokken en te slaperig, lieve kind om u veel te schrijven ik wil u alleen mijne ophanden zijnde terug komst meldden. Ik hield dus mijn woord, de reis in vier weken af te doen, 'aar daarvoor kwam ik van dertig nachten tien of elf uit de kleederen. Die uitstapjes doen mij goed. Adieu, lieve ziel Hoe zeer verheug ik mij, u allen weldra weder te zien. Wan neer ik allen maar zoo gezond en verge noegd aantref als ik ben. EINDE. Aan de orde zijn nu 0. m. de verslagen der afdeelingen betreffende de voorstellen van Gedeputeerde Staten. Hierna komt 0. m. in behandeling bet voorstel van Ged. Staten betreffende het opmaken van een verslag van de verga deringen der Provinciale Staten. Dit strekt, om het aanbod van den heer A. D. Littooy Az. te Middelburg aan te nemen. Naar aanleiding van het algemeen ver slag stellen Ged. Staten nader voor om aan het slot van hun voorstel toe te voe gen eene bepaling dat den heer Littooy voor elke voorjaars-, najaars- of buiten gewone vergadering 25 wordt uitge keerd, onder 7erplichtiDg, om het verslag van elke vergadering a 0 40 voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Het aldus gewijzigde voorstel wordt' zonder discussie aangenomen met 34 stem- meu tegen 4, die van de heeren Ham macher, Van Dam, Heijse en Van Woel- dören. Verworpen wordt, met 25 tegen 13 stemmen, het voorstel van Ged. Staten tot het uitreiken van beurzen aan min vermogenden, die de Rijkslandbouw-win- terscbool te Goes wenschen te bezoeken, en daarvoor, bij wijze van proef, voor 1900 en 1901 telkens 500 beschikbaar te stellen. Afgewezen wordt het verzoek van den raad van Westdorpe, om verhooging van het aan die gemeente verleende renteloos voorschot voor wegsverbetering. Het besluit van 4 Nov. 1898 tot bet verleenen van een renteloos voorschot wordt, eenigszins gewijzigd, gehandhaafd. Ingewilligd wordt het vei zoek van den raad van Zuiddorpe, om wijziging der voorwaarden, waaronder aan die gemeente een renteloos voorschot voor wegsver betering is verleend. Ten slotte is aangenomen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1900. Daarop is de najaarsvergadering ge sloten. M. Ct. MOTOR-RIJTUIGEN. Zooals uit het verslag van het verhan delde iu de jong3te zitting van de Pro vinciale Staten van Zeeland blijkt, is ein delijk de koninklijke goedkeuring verleend aan net besluit dier Staten tot wijziging van het reglement op de wegen voetpaden, vastgesteld in de zitting van den 14 Juli 1896. Bij bedoeld besluit zijn 0. a. de vol gende bepalingen gemaakt ten opzichte van het gebruik van en het verkeer met motor-rijtuigen Art. 87bis schrijft voor 1. Het is verboden de wegen te be rijden met rij of voertuigen, welke door eeDe mechanische kracht worden voort bewogen. 2. Gedeputeerde Staten kunnen, na zoo noodig burgemeester en wethouders en, indien het een weg betreft welke van kunstbedekking is voorzien, ook de onder houdsplichtigen te hebben gehoord, van dit verbod ontheffing en onder daarbij te stellen voorwaarden vergunning verleenen tot het berijden der wegen met een daarin te noemen motor-rijtuig. 3. Het niet vertoonen van eene ver gunning als in dit artikel bedoeld, wanneer dit door een der ambtenaren, in art. 117 vermeld, wordt gevorderd, wordt gelijk gesteld met het niet voorzien zijn van eene vergunning. Tegen overtreding is een straf bedreigd van ten hoogste 75 boete of hechtenis van ten hoogste 12 dagenbij veroor deeling kan verbeurdverklaring van bet rij- of het voertuig worden uitgespioken. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Woensdag 15 November 1899. Ned. Herv. Kerk. 's Avonds 6 ureDs. J. B. T. Rugenholt* (Bidstond voor Transvaal.) Gereformeerde Kerken A en B. 's Avonds 6 u.Gemeenschappelijk dienst in kerk B (Bidstond voor Transvaal.) Spreker: Ds. R. van der Kamp.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2