No. 1374. Zaterdag II November 1899. e Jaarg. 11 HET BEZOEK TE M ARIABAD. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. F E IJ 11.1, K T 0 N. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zeven mijlen ten zuiden van Ladysmith, in het dorpje Nelthorpe zijn op het oogen- blik eenige troepen ingekwartierd. De Vrijstaters, die thans reeds op 2000 man geschat worden en die nog een 3000 man uit Rouxville en Bloemfontein verwachten staan thans halfweg de Oranje-rivier en Burghersdorp. Het ministerie van Oorlog is bevreesd, dat de Basuto's een opstand zullen be ginnen. Deze haten de Boeren. En mocht nu deze volksstam opstaan dan zou het plan van den ondernomen veldtocht van geen waarde meer zijn, omdat het heele- maal gebaseerd is op de gewapende neu traliteit der Basuto's. Nu toch vormen zij een sterke gewapende macht, ter bescher ming van de eene zijde, terwijl de Engel- schen aan de andere zijde oprukken. Colenso is door de Boeren ontruimd. Het was door slechts weinige troepen versterkt, die onder bevel stonden van i Kolonel Cooper. Een gepantserde trein kwam binnen met de voorposten, die aan een scherp l geweervuur der Boeren waren blootgesteld geweest. Het garnizoen met den geheelen voorraad werden in den trein geladen, die gedurende den nacht vertrok. Vrijdagmorgen zoo vertelt tenminste de correspondent van de Daily News begonnen de Boeren het verlaten Kamp te bombardeeren, daar zij ongetwijfeld I onkundig waren van het vertrek der be- zetting. Voordat de stad ontruimd werd deden de Boeren een poging om de bezetting van het Fort Molyneux af te snijden van Hierin stemmen alle volkeren van het •Australische Grampian-gebergten, zoowel als aan den Oronokostroom overeen met de Europeesche wijsgeeren, dat de menscü meer dan een dier is. Van dit gevoelen was ik ook reeds als kind. Ik hield toen de menscnen voor de wijste dieren. Daar na vernam ik in de school, dat de menscb door zijne redelijke, met verstand begaafde ziel, boven elk dier verheven was. Ik ge loofde het, evenwel verwonderde het mij dat de menschen meer zorgen en moeiten besteden voor datgene, wat zij met de dieien gemeen hebben, dan voor dat, waar door zij boven dezelven verheven zijD. Later gaf men mij bijbel en catechis mus in de hand, en zeide, dat was Gods woord; ik moest dat geloo ven, er niet aan twijfelen het verstand was een gevaar lijk ding, ik moest het door bet geloot ge vangen nemen. Ik liet mij dit welgeval len, gehoorzaamde aan de vermaningen der geestelijke heeren, ofschoon het ge zond verstand dikwijls tegen het geloof oproerig werd Dit geschiedde nog meer malen toen ik vernam, dat er vele soor ten van geloof en geloofsbelijdenissen in de wereld waren, doch in alle menschen maar een en hetzelfde verstand. de hoofdmacht. Kapitein Molynaux, die het bevel voerde, kreeg spoedig versterking van Dublin-fuseliers, de Durban infanterie en de Natalsche vrijwilligers. De terugtocht moet een meesterstuk geweest zijn. Een bergachtige streek, 50 mijlen lang, moest doorgetrokken wor den tot men te Escourt arriveerde. Van de Boeren bemerkte men gedurende den marsch niet veel, alleen kleine patrouilles werden opgemerkt. De ontvangen berichten zijn niet be moedigend. Zij verhalen toch enkel neder lagen der Boeren. Of er echter veel waarde aan die berichten moet toegekend worden valt te betwijfelen, aangezien er geen enkel oorlogsbericht van het ministerie bij is. Te Londen is een bericht ontvangen uit Mafeking, waarin gezegd wordt, dat na een bombardement uit negen kanon nen dat verscheidene dagen duurde, doch weinig schade aanrichtte, de Boeren een verwoede poging deden om de stad te bestormen, maar teruggeslagen werd. Zij trokken ten slotte in wanorde terug, en werden over eenige mijlen gejaagd welke ontploften. Uit Durban wordt gemeld, dat de Boe ren een inval deden in Lngwaurima in Zoeloeland, en dat zij de openbare ge bouwen, de magazijnen van den magi straat en de politie plunderden. Een gepantserde trein, die Estcourt heeft verlaten teneinde naar Ladysmith op te stoomen, ging tot voorbij Colenso en bevond, dat de brug nog onbescha digd was. De Afrikaanders in de Kaapkolonie houden zich nog steeds neutraal, ofschoon Zoo ontstond natuurlijkerwijze de vraag onder welke kerkelijke geloofsstellingen moet men, als een verstandig mensck het gevaarlijke verstand gevangen laten nemen In alle godsdienstige partijen twisten de priesters hierover. Ieder houdt vol, dat slechts in de zijne de alleen ware, de al leenzaligmakende leer gevonden wordt dat in iedere andere dwaling en een vloek- waaidig ongeloof beerschen. Overal be roept men zich ten laatste op eigene gods- gezandten, die het bovenaardsche geopen baard hebben op wonderen, die in de vooroude tijden geschied zijn op heilige boeken, wier inhoud echter door de ver schillende secten van een en dezelfde gods dienst geheel verschillend worden uitge legd. De wijzen en godgeleerden der hooge scholen, aan wier voeten ik zat, vermeer derden door het verschil hunner beschou wingen, mijne verwarring, in plaats van dezelve op te lossen. Ik vond eindelijk, dat. daar ieder zijne eigene denkwijze had. ik ook wel de mijne mocht hebbenik vond, dat b9t ongelijke standpunt der menschen, de ongelijkheid hunner geest vermogens, opvoeding, kennis en lot, ook ongelijke voorstellingen van bovenzinne lijke en goddelijke dingen ten gevolge moest hebben. Te gelijkertijd echter er kende ik, dat de menschen van alle tijd vakken en alle wereldstreken ééne wet van denken volgen, één bewustziju van recht en onrecht, één gevoel van bet velen hunner, in Bechuanaland woon achtig, de zijde der Boeren kiezen. De meest belangrijke versterkingen voor Zuid-Afrika worden in Engeland in gereed heid gebracht. Het tweede en derde legercorps wordt mobiel gemaakt. Generaal Buller heeft uit Kaapstad een rapport gezonden over de gebeurtenissen van Vrijdag; dit rapport is door een Kafferlooper bezorgd, was afkomstig van den bevelvoerenden officier van Estcourt en bevatte aan het slot de mededeeling, dat het een juiste copie was van wat door de censuur aan de pers wordt toe. taan 1 Dus zouden ook officieele be_ richten aan censuur onderhevig zijn? Hierover is de Daily Mail blijkbaai wel eenigszins verbaasdmaar zij tracht die verbazing te onderdrukken door de mede- ling„Maar waarschijnlijk is het, dat het bericht niet-officieel is en de bevel voerende officier te Estcourt, wegens het ontbreken van officieel nieuws, het boven staande heeft doen overbrengen om den angst omtrent Ladysmith tot bedaren te brengen." Er wordt beweerd, dat aan de zijde der Boeren gevochten wordt door een cavalerie-corps van 500 Amerikaansche Ieren, die allen reeds militaire ervaring hebben opgedaan. Te Washington wordt verzekerd, dat het bevel over deze afdeeling ongetwijfeld wordt gevoerd door John Fillmore Blake, vroeger behoord hebbende tot het leger der Vereenigde Staten. Er wordt uit Colesberg bericht, dat 3000 Boeren Pretoria hebben verlaten om de Zuidelijke grens van den Vrijstaat te be schermen. Zij zijn vergezeld door een voortduren van het leven na den dood, één gevoel van het bestaan van een Opper wezen bezitten dat derhalve noch het verstand, noch het geweten, noch het denkbeeld van God, iets van booren zeggen geleerd, maar iets is, dat den geest toe behoort, en van denzelfden onafscheidbaar isiets, dat het dier ontbreekt. Zoo veel te meer verbaasde het mij, dat de groote massa van het menschelijke geslacht zich met meer ijver toelegt, op het verzorgen en versieren van dat, waarin bet met de dieren gelijk staat, dan met hetgeen, waardoor het boven het dierenrijk verheven is. Zelfs hij volken, waar kunsten en weten schappen tot eene nooit vermoede hoogte zijn opgeklommen, worden dezelve meest ten dienst van het materiëel belang aan gewend. Had ik dan, als kind. ongelijk, de menschen alleen voor wijzere dieren te houden Deze verkeerdheid is zoo veel te meer in 't oogloopend bij die beschaafde natiën, die roem dragen op het bezit der Chi iste- lijke godsdienst, wier heilige stichter toch geheel het tegendeel geleerd heeft. Steeds voerde hg van het aardsche tot het boven aardsche, van het vergankelijke tot het onvergankelijke. Van alle geesten, die ooit op aarde verschenen, heeft hij klaar blijkelijk goddelijken invloed uitgeoefend. Wanneer deze verzwakte, geschiedde dit, zoo als de geschiedenis zulks bewijst, altijd door onverstand, door baatzuchtig groote hoeveelheid Duitsche artillerie, snelvuurkanonnen van zwaar kaliber. Men gelooft, dat de inval der Boeren in Zoeloeland zich niet beperken zal tot lngwaurima, maar dat zij zich ook over andere districten zullen verspreiden. Commandant Schalk Burger kwam met 1800 Boeren te Vrijheid aan, komende van Swazieland. Men vermoedt, dat hij van plan is Zoeloeland binnen te rukken. De toebereidselen voor de verdediging van Pietermaritzburg vorderen snel. Iemand van de Beneden-Tugela gekomen, sprak met grooten lof over de uitstekende wijze waarop de Duitsche vrijwilligers, behoorende tot de Umvoti mounted rifles, werkzaam zijn. Geen andere vrijwilligers zijn ijveriger dan zij. Dinsdagavond waren in Londen overal plakkaten verspreid met het opschrift Een nieuwe nederlaag der Boeren, 2000 gevangen genomen en andere bijzonder heden eveneens gunstig voor de Engel- schen. Spijtig voor de Engelschen, doch nu meerdere bijzonderheden binnenkomen is het onmogelijk de bevestiging te vin den van eenig succes. Te Southampton heerscht groote drukte met het verzenden der verschillende leger corpsen voor Zuid-Afrika. Groote mail booten liggen kolen te laden en provisie over te nemen en worden geheel inge richt voor troepenvervoer. Dinsdagavond ten 1 uur moest de Trawa met 800 millitairen vertrekken; het bleek echter, dat de geheele vleesch- voorraad 30,000 Kg. bedorven was, zoodat het vertrek moest uitgesteld worden. In Parijs wordt bevestiging vernomen eigenbelang der hoofden van kerk of staat. Christus leefde en leerde in het Oosten onder een volk, dat bij beschaafde natiën om zijn bijgeloof tot een spreekwoord geworden was, maar dat echter van allen toen levenden, bet voorrecht bezat, een geloof of eene overtuiging van het bestaan van een Opperwezen te bezitten. Hij leefde en leerde, zoo als dit niet anders mogelijk was, overeenkomstig de vooroordelen, zeden, beeldsprakige taal en godsdienstige gebruiken der Joden. Met kinderen moest hij wel op een kinderlijke wijze spreken hoe kon hij anders verstaan worden. Zoo deden na hem ook de Apostelen en Evan gelisten. Maar zij konden zich ook moeie- lijk voorstellen, dat men hunne losse trekken van het leven van Jezus, of hunne huiselijke brieven of zendbrieven aan en kele gemeenten, na vei loop van een paar duizend jaren, als heiligdommen zou be handelen, en waarin ieder woord eene onomstootbare waarheid zijn zou. Maar in al te vromen eorbied hielden de Chris tenen van latere eeuwen, of liever hunne leeraars, niet alleen getrouwelijk vast aan den wezenlijken inhoud van die kleine geschriften, maar zelfs aan ieder woord een iedero letter. Men hield vast, hoewel men bepaald wist, dat door afschriften en invoegingen de oorspronkelijke tekst veranderd was. en eigenlijke zin van verscheidene uitdrm. ogen, in dit groote tijdverloop, dikwijls veranderd werd, en gedeeltelijk verloren is gegaan.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1