Gemengd Nieuws. INGEZONDEN Het Hollanöscli hart vergeet zijn hroeflers niet- Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. onderzoek heeft ingesteld. Zg heeft aan hem een bekentenis afgelegd en de plaats gewezen waar het lijkje was geborgen. Hij heeft dit opgegraven, daarna overgebracht naar het lijkenhuis te Westdorpe en ein delijk ter sectie overgegeven aan de des kundigen. Deze getuige deelde nog mede dat de vader van bekl. vóór de bevalling hard tegen haar was geweest en baar had be dreigd, maar dat hg, toen de toestand waar in zij verkeerde was geconstateerd, zachter jegens haar gestemd was. Dat laatste ontkende beklaagde. De laatste getuige, J. H. Gillissen, on bezoldigd rijksveldwachter te Westdorpe, was tegenwoordig bij het opgraven van het Ijjkje, bij de overbrenging naar het lijken huis en bij de ter beschikkingstelling van ie deskundigen. Deze getuige verklaarde nog dat de vader van bekl. een ruw man was, die steeds tier de en vloekte en hard was tegenover zijne kinderen. Eerst bad hij bekl. gedreigd, maar later was hg zachter geworden. Van bekl. was niet bekend dat zij met andere mannen dan met een omgang had. Bekl., op nieuw gehoord, erkende voor de geboorte van het kind het plan opge vat te hebben om het te doodeD, wijl haar minnaar, met wien zij een jaar of vier had verkeerd, haar had laten loopen. Ook op een uitdrukkelijke vraag van den officier, bleef bekl. erbij dat haar vader haar steeds bedreigd had met haar de deur uit te zetten als zg bevallen was. Zij zeide verder dat haar minnaar dade lijk toen hg wist dat zg zwanger was, haar heeft verlaten en met andere meisjes om gang zocht. Toen heeft zij het plan opge vat het kind te dooden, zonder te weten hoe zij het doen zou. Bekl., die katholiek is, antwoordde op een nitdrnkkeljjke vraag van den ambtenaar van bet 0. M., dat zg er niet aan gedacht heeft haar kind te doopen. i Genoemde ambtenaar begon met te wij zen op de bekentenis der bekl., waardoor het wettig bewgs voor hare schuld is kun nen geleverd worden, wat, indien zjj niet had bekend misschien niet het geval ware geweest. Het feit is vreeselijk en verdieut een ge strenge straf. De spreker bracht hulde aan de nauw gezetheid der deskundigen en wees er ver der op dat de plaats van den verdediger in zaken als deze aangenamer is daD die van hem Toch moet er straf geëischt worden tegen de moeder, die haar eigen vleesch en bloed het leven benam. Het meisje stond niet ongunstig bekend zij had een vrijer, zg viel, werd zwanger, zeide dit aan den vader van haar kind en [die ellendeling duwde haar toe »je kunt en den anderen dag ging hij naar andere Trouwen Wat moet bekl. geleden hebben, zjj die nergens hulp, nergens medelijden vond Zij werd wanhopig en na bevallen te zijn, werd zij een misdadige, die de goddelijke en menschelijke wetten overtrad. Hoewel op deze verzachtende omstandig heden wgzende, meende de officier van justitie toch hare schuldigverklaring aan kindermoord en hare veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf te moeten eischen. De verdediger bracht hulde aan de wijze, waarop de ambtenaar in deze zaak was op getreden en zelf verschillende verzachtende omstandigheden in aanmerking bad ge nomen. Spreker wilde ook nog het een en ander aanvoeren om de rechtbank milder tegen bekl. te stemmen. i Zij miste al op jeugdigen leeftijd het moederlijk oog en de moederlijke raad- geving. Zg viel en werd in hare ver wachting, dat haar minnaar haar huwen zoude, bedrogen. Die diep verachtelijke persoon heeft haar aller slechtst behandeld. Wanneer bekl. geweten had dat ei voor haar kind zou gezorgd worden, dan zeker ware niet gebeurd wat nu geschied is. Mr De V^er wees er daarbij op dat het dringend wenschelijk is dat spoedig de wet Teraudere, die thans alleen de ongehuwde moeder aansprakelijk stelt maar den vader vrij laat. Pleiter stelde in bet licht hoe bekl., uit vrees voor ontdekking van bare bevalling, in angst plannen beraamd had om het kind te dooden en in den roes der omstandig heden het feit pleegde. Hg sprak de hoop uit, dat de rechtbank een milde en rechtvaardige straf zal toe passen. Uitspraak a. s. Vrijdag. (M. Ct.) Zeer veel wordt in de laatste jaren ge klaagd door menschen welke nieuw ge bouwde huizen bewonen over de natheid van het hout waarvan die huizen gedeel telijk samengesteld zijn. Dit feit vindt hierin zijn oorzaak dat de beste tot nu toe bekende wijze om het hout te droogen is het in de open lucht onder een afdak op te stapelen, welke methode evenwel zeer primitief is daar alle vochtdoelen hierdoor niet verwijderd worden. Het hout ondervond ook door de veran derlijke weersgesteldheid te veel nadeel; het verloor zijn veerktacht en weerstands vermogen en was aan blauw worden en meer nadeeleu onderhevig. Met genoegen zullen daarom velen, en vooral houtfirma's de uitvinding van Ingeuiuer H. E. Zappert uit Duitschland begroeten, welke een methode uitgedacht heeft om groen hout zonder schade van de daarin aanwezige vochtdee- len te ontdoen en aldus geheel te droogen, Terwgl bg vroegere methodes hooge warmtegraden toegepast werden, wordt nu het hout volgens systeem Zappert in daar toe ingerichte duoogkamers, aan een ge wone zomerwarmte van 32 38 gr. C. onderworpen, welke behandeling, in tegen stelling met het natuurljjk droogen, gedu rende het geheele proces gelijk blijft. Aan deze wijze van droogen zijn zeer veel voordeelen verbonden. Het hont wordt beschut voor verweren, scheefcrekken, blauw worden, enz. terwijl de veerkracht behouden blijft. Nog een zeer groot voordeel is de uiterst korte tijd waarin hout op deze wijze wordt gedroogd. Daar natuurlijk droogen soms jaren vordert, eischt dit volgens systeem Zappert slechts 2-15 dagen, naargelang de hoeveelheid is. Wij raden daarom alle houthandelaars, bouwers en meubelmakers ten zeerste aan zich nadere bekendheid met deze methode te verschaffen, welke gaarne door den heer R. F. J. Pieron, Rozengracht 10, te Am sterdam, welken heer door de Maatschappij tot exploitatie der nieuwe gepanteerde drooginrichting tot Generaal Agent voor Nederland is aangesteld, zal worden verstrekt. Vrgdag tegen den avond zijn te Scbe- veningen drie werklieden vader en zoon, en nog een ander werkman, door de dreuning van een voorbljrgdende militaire bespan ning met zes paarden, waardoor eene be kisting onklaar werd, in een zandput ge vallen. Aan den vader en den knecht ge lukte het zich nog bijtgds op te heffen en uit de diepte te komen, maar de 17-jarige zoon geraakte tusschen de tegen elkaar buigende planken en werd onder 't zand be dolven. Een op rijwielronde zijnde politiedienaar ging dadelijk om hulp naar het posthuis op het Gevers Deynootplein. Van daar werd ijlings toegesneld met schoppen en spaden, terwijl de onderbaas van het werk aan het Kurhaus een troop polderjongens met schop pen naar de plek afzond, om den vader en andeie personen, die bezig waren hulp te bieden, bg te staan. Niets mocht baten. Na het eerste kwartier gaf de jeudige gezel geen teeken van kven meer hij had nog even zijn vader geantwoord op diens aanroep en bemoediging. Eenigen tijd later werd zgn lgk omhoog gehaald. Twee artsen deden alles om de levensgeesten op te wek ken maar konden niet anders dan den dood constateeren. De ramp te Antwerpen. Men schrijft uit Antwerpen Het ongeluk aan het Vlaamsche Hoofd aan den overkant der Schelde wekt de groot ste deelneming. De slachtoffers zgn allen door hun familie herkend uit Zwgndrei-ht, Melsele, Geverland, St. Nicolaas, Nieuwker- ken. Een gerechtelgk onderzoek wordt naar de ramp ingesteld. Om half elf zijn Zaterdagochtend de lijken gekist. Maandag zal er om 10 uur in de kerk aan het Vlaamsche Hoofd een plech tige Ijjkdienst voor hen plaats hebben. Den Staat stelt men voor de ramp ver antwoordelijk. Tjjdens de Van Dyckfees- ten moet gebleken zijn, dat de brug in deso- laten toestand verkeerde, maar men liet het maar zoo. Het parket van Dendermonde heeft een onderzoek ingesteld. Men heeft Zaterdag aan het Vlaamsche hoofd te Antwerpen vergeefs naar meer lijken gezocht. Het aantal dooden is dus op elf gebleven, terwgl vage geruchten loopen over eenige personen die vermist zouden worden. Tot de verdronkenen behoort een 19-jarig jongeling, de oudste uit een gezin van 10 kinderen, die den noodlottigen ochtend voor het eerst in dienst was. Over den toestand van Dreyfus zgn zeei gunstige berichten ontvangen. Door zorgvuldige verpleging is hg weer zoover, dat hij vaste stoffen kan verdragen men verwacht dat hg er weer zoo goed als ge heel bovenop zal komen. Omtrent de mishandeling van de we duwe Godard te Rennes, wordt nu een an dere lezing verspreid. Zg had voor 150.000 frcs hare villa te Rennes, waar mevr. Drey fus tijdens het proces aldaar vertoefde, aan eenen Baudoin verkocht, een man van der tig jaar en die zich voor een zaakwaar nemer uitgaf. Donderdag evond bracht deze de oude dame eed bezoek om haar 10.000 frcs afslag te verzoeken. Op hare weige ring, wierp Baudoin zich op haar en scheur de hare kleederen, Hg had een revolver in de hand, waarvan hij echter geen ge bruik maakte. Men vermoedt dat hg hare sleutels bad willen vei meesteren, om de villa te plunderen. Spoedig kwamen de dienstboden op het geroep der weduwe toe schieten, waarop de man de vlucht nam met hare beurs. Er was 90 frcs in. Baudoin is echter in den loop van den nacht met twee medeplichtigen gevat. Zoodat de villa nog steeds te koop is. Een vieeselijk drama werd iD den avond van Donderdag op Vrijdag te North Staffordshire afgespeeld. Een groentehan delaar, die als vreeselgk jaloersch jegens zijn vrouw bekend stond en reeds meer malen had gedreigd haar te dooden, gaf uitvoering aan zijn bedreigingen en sneed de ongelukkige vrouw met een scheermes den hals af. Dadelgk daarop liep hjj als een waanzinnige de straat in en haalde politie, die hem gevangen nam. De man had ook reeds een paar malen getracht zelf moord te plegen. Zijn vijf kinderen, die reeds lagen te slapen, hebben niets van het plegen van de misdaad bemerkt. Het vinden van twee valsche geld stukken van 25 dollarcenten in den tuin van de gevangenis San Quentiu in CaJifornië leidde tot een onderzo ik en vervolgens tot de verrassende ontdekking, dat bg de ge straften bet munten van vaiscb geld in vol len gang was. Bij een onderzoek in de cel len en het meubilair werden zes vormen tot het maken van 25 centstukken gevon den en vier vormen voor de fabrikatie van 5 geldstukken. De valsche stukken werden in omloop gebracht dooi mannen, die opium smokkelden binnen 't tuchthuis. De con trole in dit tuchthuis schijnt nog al wat te wenschen over te laten. Hebt gij geboord, boé onze broeders lijden, Het zonental, door Neerltynd steeds be treurd, Dat Brilsch geweld, sterk door den nood der tijden, Ons met de Kaap, als heeft van 't hart gescheurd. Maar 't Boerenvolk boog nooit zijn Dek als slaven, Daar 't eer zijn groot-dan vrijheidsvaan vei li. t, En 't Hollandsch hart, trotsch op die wakkere braven, Vergeet, verlaat in nood zijn broeders niet. Gehoond, geplaagd, door baat en list besprongen, Vervreemdde 't hart der Boeren van hun grond. Doch, weken ze ook, steeds meer terug gedrongen Tot waar naar 't scheen hun vrijheid ruste vond, Vergeefsgeen stroom, geen bergpas maakten veilig Het zonental, door 's luipaards oog be spied Maar was geen woord van eer den Brit ooit heilig, Het Hollandsch hart vergeet zijn Broe ders niet. LONDEN, 6 Nov. Uit Ladysmith wordt gemeld, dat na den aanval der Engelschen op bet kamp der Boeren bij Bestersfarm dezen hals over kop vluchtten, velen hun ner dood of gewond achterlatend. De bommen der Engelschen werkten ver schrikkelijk. Het geheele kamp en de uitrusting viel in handen der Britten. Tusschen Ladysmith en Colenso is oen bloedige slag geleverd. Een groot aantal Boeren werden gedood. Mafeking wordt met een zwaar stuk geschut beschoten. Een sterke troepenmacht deed heden een verkenning. De Boeren vuurden der tien bommen, doch zonder uitwerking. (arunuw- Geboorten. 5. Martlia, d. van Lu- doviens Taalman en Rosalia Maria Komijn. 6. Anthonius, z. van Josephus Baart en Leonie van der Wallen. 9. Anna Maria, d. van Cornelis Durinck en Anna Maria Kouijzer. 15. Petrus Aloysius, z. van Jacobus de Smit en Apolonia Bisschop. 17. Maria Philomena, d. van Petrus Lossie en Rosalia van Dosselaar. 24. Eduardus, z. van Seraphinus van Immerseel en Anna Maria van Gimst. Maria Servatia, d. van Johannes Leo- nardus Kox en Rozalia Willems. 31. Martha Apolonia, d. van Josephns van de Vijver en Apo lonia van Walje. Overigden. 5. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht, van Andries Biddelo en Apolonia de Bakker. 6. Apolonia Verhoeven, 45 j., d. van Pieter en Anna Catharina Bruggeman. 10. Anna Maria Durinck, 1 d., d. van Cornelis en Anna Maria Kouijzer. 13. Martha Johanna Picavet, 10 m., d. van Gillis en Philomena van de Keer. 20. Maria Juliana van Passel, 1 m., d. van Macharius en Paulina de Feber. 26. Petrus Theodorus d'Haens, 7 w., z. van Josephns Theo doras en Anna Catharina de Rooij. Hulst. Huwelijks-Aangiften. 20. Ludovicus Savoij, (van St. Jansteeni 23 j., jm. en Maria Petronella Heijman, 25 j., jd. 24 Petrus Joannes van den Bossche, 23 j., jm. en Sophia Maria Heij man, 21 j., jd. Geboorten. 23. Maria Catharina, d. vau Con- stantinus Lambertus Marie Dauckaert en Rosina Martina van Kruijssen. 28. Mathilda Rosalia, d. van Jan Francies de Blok en Marie Paulina van den Brande. Overlijden. 20. Christina Hendrika Rodrigo, 27 j., d. van Mattheus Josephus en Maria Anna Adriana van der Vlies. Kocwaclit. Geboorten. 17. Leonia Maria, d. van Judocus Gerardus van Rattingen en Melania Raes. 21. Henricus Alphonsus. z. van Dominicus Verschraegen en Amelia Francisca Strooband. Overlijden. 22. Een als levenloos aingegeven kind van het m. geslacht, vau Josephns Cerpentier en Clementina Boon. 24. Franciscus Martens, 6 j., z. van Desiderius en Marie Leonie Martens. Arthur Joseph IJsebaert, 1 m., z. van Cerilus Josephus en Ludovica Temmerman. Overslag, (ieboorten. 27. Snlima Célena Rosalia, d. van Victor de Rijcke en Maria Catha rina Verdurmen. Zaumslag. Huwelijks-Voltrekkingen. 19. Jacobus Laban de Rijke, 24 j., jm. en Barbara Carolina Wisse, 22 j., jd. Geboorten. 16. Jannis, z. van David Galle en Jacoba Dingetje van Pienbroek. Johanna, d. van Marinus de Jonge en Suzanna Verhelst. 18. Adri- aan, z. van Adriaan Tollenaar en Sara Haak. 23. Adriaan, z. van Nicolaas Bakker en Janna Johanna Faas. Willem, z van Pieter Dieleman en Maria Allaart. 26. Jacobus, z. van Jacobus Balkenende en Janna Suzanna Dieleman. Jacob Johannes, z. van Jan Willemsen en Lijdia de Wilde. 28. Adriana Jozina, d. van Jan van Arenthals en Jacomina Johanna van der Hage. Jacob, z. van Dingenus Kempe en Helena Dieleman. Catharina Framboise, d. van Pieter Oppeueer en Catharina Janssen. Overlijden. 17. Hubrecht den Engelsman, 6 w., z. van Leendert en Margaretha van de Voorde. 29. Jozias van de Velde, 93 j., echtg. van Lidewij de Putter wednwn. uit het eerste huwcl. van Janna Haak. Jacobus Balkenende, 3 d., z. van Jacobus en Janna Suzanna Dieleman. 30. Maria Catharina Vak, 83 j., wed. van Cornelis van Fraeijenhove

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 3