Buitenland. Binnenland. Rechtszaken. jongere medeburgers; de grijsaard zag er zoo gelukkig uit alsof hij plotseling een groote erfenis gekregen had. Hulde wordt ook gebracht aan de Zuid-Af. Spoorweg Mtij. De ambtenaren werken allen met groo- ten ijver en de burgers kunnen snel per trein de grens bereiken Natuurlijk is er vertraging in den gewonen treinenloop, maar met het enorme vervoer is dat onvermijdelijk. Ten slotte ontleenen we aan een brief van Ben Yiljoen, een der Boerenaanvoer ders, gericht tot Afrikaanders in de Kaap kolonie het volgende De eervolle plaats tot hiertoe door Afrikaanders ingenomen in de geschiede nis van Zuid-Afrika op elk gebied, zal door Lords, Dukes, Kolonels en andere uitgespeelde schurken en zwartgoed inge nomen wordenons nageslacht zal door knechten geregeerd worden en onze kin deren zullen zooals de Ieren, alleen met angst en siddering mogen melding maken van hun afkomst. Daarom, stamgenooten, gjj, die onder de Britsche vlag woont, weet en ver staat, dat de vernietiging van de Boeren republieken is de vernietiging van het Afrikaansche volkgaan de Republieken ten onder, dan zal van de Afrikaner slechts gesproken worden als van een volk dat eens bestond. Weet dan dat Engeland's ijzeren juk u zal drukken en plagen tot den jongsten dag. Daarom vraag ik: gaat gij toelaten dat Engeland uwe kolonie, uw geld uw vee, ja u zei ven gaat gebruiken om uwe stamver wanten te vernietigen (H. N. v. N.) Nu een ieder begeerig is naar nieuws uit Zuid-Amerika, du ieder oogenblik het bericht verwacht wordt, dat Ladysmith gevallen is od dat Sir George White zicb heeft overgegeven, brengt de telegraaf ons geen tijdingen van eenig overwegend belang. En toch is bet misschien in dit geval ook geen nieuws, goed nieuws. Met zekerheid kunnen wij dus melden, dat Ladysmith nog niet gevallen is en dat de Boeren de stad zeer nauw inge sloten hebben en niet voornemens zijn den vijand in bet open veld aan te vallen, zoolang zij er de noodzakelijkheid niet van inzien. In Durban beginnen zich tee kenen van ongerustheid te vertooneD, men is ontevreden over het uitblijven van versterkingstroepen, terwyl men tot het iDzicht gaat komen, dat Engeland onvoorbereid is, ook te Colenso, het groote station aan de lqn Ladysmitb-Pieterma- ritzburg-Durban, is de toestand allesbehalve zuiver. En toch dit stadje is niet van belang ontbloot voor de Boeren. Mocht het hun g6iukken, de brug machtig te worden en die dan te vernielen, dan zullen zij weer reeds veel gewonnen hebben. Dan toch kunnen de Engelschen langs dezen grooteD weg bun voorraad niet meer verkrijgen, terwijl de verster kingen langs omwegen, die door berg passen leiden, zullen moeten aanrukken. En dit is natuurlijk in het voordeel dei- Boeren. Van achter de kopjes zullen zij de Engelschen dan bestookeD, en zoo doende het oprukken belemmeren. Thans, du het regenseizoen aangebroken is, en de grond drassig wordt, is het ook niet gemakkelijk om met een groote leger macht op te trekken. De telegrammen melden, dat het mi nisterie van oorlog de berichten uit Hol- landsche bladen over de vernietiging van het leger van White niet wil tegenspreken leggen. Heelt niet ieder het recht te den ken, zooals ieder het recht, recht te be minnen, te hopen Het eeuwige en god delijke blijft toch eeuwig en goddelijK, men moge het zoo oi anders beschouwen. Het goddelijke en eeuwige is met zijne openbaringen overoud en zal altjjd joDg over alle verkeerdheden der menschen voort duren en zegevieren. Wordt vervolgd.) Wat valt hiervan te denkenheeft het ministerie weikelijk reeds dat bericht ontvangen, doch wil het dat nog niet publiceeren In groote troepen vertoonen de Boeren zich nu in de buurt van Bethulle in bet Zuid-Westen van den Oranje Vrijstaat en nabij Colesberg in de Kaapkolonie. Dit is een zeer ernstig punt, dat bedreigd wordt door Engelsche troepen, die weldra ver sterkingen ontvangen zullen. Maken de Boeren nu den spoorweglijn langs welke, die troepen zullen aangevoerd worden onbruikbaar dan is er weer een flinke schrefe voorwaarts gedaan omdat de troe pen dan lange dagmarschen moeten maken voor zij op het vijandelijk gebied zijn, waarbij hun nog wel eens het een od ander in den weg kon gelegd worden. Om de lezers nu eenigszins op de hoogte te stellen der laatste oorlogsberichten zullen we de laatst ontvangen telegram men eveD nagaan. Generaal Bulier, zoo seint men uit Kaapstad, is aldaar aangekomen en zal er wellicht nog eenige dagen vertoonen om zijn oorlogsplan te wijzigen. De Boeren trekken door Zoeloeland en hijscheo overal de vlag. De EDgelscbe bladen melden het be richt, dat het ministerie bericht heeft ont vangen van het terugroepen der Engelsche troepen uit Colenso, Zij schijnen zich meer Zuidwaarts tejhebben teruggetrokken Een gevecht heeft in de buurt van Colenso echter nog niet plaats gevonden. De brng bij Colesberg is nog niet ver nield De ontploffingen, die gehoord wer den en waarvan reeds een paai dagen te voren melding werd gemaakt, werd veroorzaakt door kanongeschoten. Zaterdagmorgen begon om zes uur het artillerie-duel dat nog voortduurt. Tot dusver heeft de vijand den Engelschen geen nadeel toegebracht. Het vuur der Engelschen belette den Boeren om hun geschut te regelen. In Londen is bericht ontvangen uit La dysmith, dat Donderdagmiddag 6en deta chement der Engelsche cavalerie en vrij willigers een van de kampementen dei- Boeren verraste gedurende het bombar dement. Het schijnt dat een Engelsche bom een zwaar kanon van de Boeren getroffen heeft en het geheel vernield heeft. Zaterdag en Zondag werd het bom bardement voortgezet. Verscheidene gra naten vielen in de stad, zonder echter ernstige schade te doen. Een der afdeelingcn der Boeren, 2000 man sterk kwam in aanraking met een der voorposten der Engelschen bij Colenso. Nadat eenige geweerschoten gewisseld waren, hebben de patrouilles zich terug getrokken naar het hoofdleger; de En gelschen hadden één doode, de Boeien twee dooden. De Boeren hebben een proclamatie uitgevaardigd waarbij het ten Noorden van de Tugela-rivier g legen gebied als Vrijstaatsch grondgebied wordt verklaaid. In Parijs heeft men met zekerheid ver nomen, dat de ïegeering der Z. A. Re publiek machtiging gat tot een Kaapvaart oorlog. Zij ontving reeds talrijke aanbiedingen, vooral van reeders uit Amerika. Volmachten zijn reeds gegeven aan Kaper-Kapiteins. Het Engelsche ministerie van oorlog beeft aan de Temps de toestemming ge weigerd, om een correspondent mede te geven voor liet Franscbe blad om den strijd in Zuid-Afrika te volgen met de Britsche troepen. Het blad spreekt de hoop uit, dat de FraDSche regeering bij een voorkomende Franscbe expeditie, die den Engelschen belang in mocht* boezemen, deze weige ring herinneren zal. In Londen begint men zich onrustig te maken over de Man okkaanscbe quaestie. Men neemt zelfs aan, dat de vlootbewe- ging Marokko ten doel h9eft en dat Ma rokko ook niet vreemd is aaD de Duitsch- Engelsche overeen k"m«t. De »Petil Bleu* ontvangt bericht uit Lissabon, dat een Engelsch oorlogsschip in de Delagobaai geschoten heeft op een zeilschip, dat de haven biDDen wilde vallen zonder de vlag te vertoonen. Het bleek later, dat het een Engelsch schip was. Met welk recht vraagt men te Lis sabon, verricht Engeland politiediensten in een Portugeescbe haven. Aan Russische officieren is doot de Perzische regeering het onderricht opge dragen hunner cavalerie. De vriendschap tusschen beide laDden wordt hoe langer boe grooter. W -ldra hooren we wellicht van een verbond tusschen de beide volken. Engeland begint dus terrein te verliezen in Perzië. Bjj het onderzoek in de afdeelingen van hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staatsbe- grooting, kwam het navolgende ter sprake vooi wat betreft het postwezen, Aangedrongen werd op verbetering van de positie van postboden, bestellers, con ducteurs en assistenten. Van verschillende zijden werd op bevor dering van Zondagsrust voor de beambten van posterijen en telegrafie aangedrongen. Vermeld werd, dat aan de postboden en brievenbestellers slechts 7 verlofdagen zijn toegekend en dat die verloven zelfs niet altijd worden genoten. Eenige leden wenschten, dat het pet so- neel om de 14 dagen een vrijen Zondag zou hebben In verband hiermede werd beperking van den dienst op Zondag wenschelijk geacht. Eenige leden wenschten een uniform 3-cents-tarief voor het vervoer van brieven ingevoerd te zien, Enkele leden wenschtOD verlaging van het tarief voor de verzending van tele grammen. Opnieuw werd op bezorging aan huis van aangeteekeDde brieven aangedrongen. AXEL, den 7 November 1899. Zaterdag heeft zich ook hier eene commissie gevormd tot inzameling van gelden voor de Transvaal. De commissie bestaat uit de beeren D. J. Oggel, voorzitter en J A. van Ves- sem, secretaris. Leden zijnW. J. Bloot, P. Dekker Fz., W, Dieleman Petrz., J. van Dix- hoom Mz., J. A. Dregmans, A. Essel- hrugge, Joz. de Feijter Pz., P, van Hoeve, J. B. T. Hugenhollz, C. N. Jansen van Rosendaai, A, E. C. Kruijsse, P. J. Kruijsse C. P. Minjon, L. de Regt, P. van Vliet en J. Wieiand. Hedenmorgen is J. de E.. werkman bij den landbouwer W. K., alhier, van een met suikerbieten geladen wagen gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij een zijner beenen brak. De heer Ittmann, arts, alhier, neeft de eerste geneeskundige hulp verleend. De collecte voor Transvaal die ver leden week te Ter Neuzen gehouden werd bracht ƒ81,50 op. -- Er bestaat veel kans, dat binnen- koit te Koewacht een tweede1 postdienst zal ingevoerd worden. Als men weet dat een brief, welke des morgens na 7 uur op de post gedaan wordt, tot den volgenden morgen e. a. 7 uur op vertrek naar Axel wachten moet, zal men zulk een eventu eel gunstige verandering geen overbodige weelde noemen, maar erkennen dat zij in een bepaald gevoelde behoefte voorziet. In die gemeente zijn weer konijnen en kippen gestolen, o. a. 19 uit het schuurtje der zusters van het bijzondere R. K. meis jesschool. Daders onbekend. M. Ct, Nopens de misdaad van Moerbeke, woi dt gemeld dat Misseghers, weigert aan het Hollandsch gerecht uitgeleverd te wor den. Hij denkt alzoo door het Belgisch gouvernement in vrijheid t# worden ge steld, daar dit gerecht niets tegen hem heeft in te brengen. De viaag van uitle vering is door Holland aan het Beroeps hof van Gent gedaan. Misseghers verblijft nog altijd in de gevangenis te Gent. G. v. E. De Belgische minister, de heer De Smet Nayer heeft het college van burge. meester en schepenen van Gent, bericht dat de Nederlaudsche regeering in der min! ne de gronden heeft aangekocht, waarop te Ter Neuzen de nieuwe sluis moet ge maakt worden, De geheele uitgave wordt begroot op 8 millioen francs, waarvan de helft voor onteigeningen en werken en de andere helft als aandeel der stad in de ver betering van het kanaal van Ter Neuzen. De Staat zal in hef aanstaande voorjaar de eerste werken aanbesteden. Met ingang van 1 November 11. zijn de volgende kommiezen bij 's rijks belas tingen in Zeeland bevorderd J. Grom- bouw, Domburg, tot de eerste klasseP. Boudens, Aardenburg, en J. Boslooper, Sas van Gent, beiden tot de tweedeG. van de Griek, Sluis. A. M. J, van der LiDden Sas van Gent. M. J. Almekinders, Aarden burg. P. vau Wouwe, St. Maartensdijk, en P. A. Groenewond, St. Jansteen (lijd.), alle vijf tot de derde klasse. Met ingang van 10 November a. s/'is verplaatst de kommies te water 2e klasse J. de Jonge van Vlissingen (haveD)naar Ter Neuzen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg KINDERMOORD. Voor de genoemde rechtbank werd Vrij dag behandeld de zaak tegen E. v. W., oud 20 jaar, arbeidster geboren en wonende te Westdorpe, gedetineerd, te Middelburg ter zake dat zij in den morgen van den llen September 1899. tusschen 7 en 8 uur, te Westdorpe opzettelijk een voldragen kind van bet mannelijk geslacht, waarvan zij eenige oogenblkken te voren bevallen was, vau het leven heeft beroofd, door dit op zettelijk eene hoeveelheid opgeveegd vuil van den vloer na den mond met de han den te hebben opengemaakt in den mond te stoppen, tengevolge waarvan dit kind is geBtikt De beklaagde moet reeds in de maand Augustus jl., alhans een geruimen tjjd voor het plegen van het feit. het voor nemen hebben opgevat het kind, van het welk zij bevallen zou, te dooden. Aan den beklaagde was de heer mr A. A. de Veer Gz. advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. In deze zaak waren vier getuigeu ge dagvaard, waarvan twee tevens als deskun digen. Voorlezing werd gedaan van het bevel van verwijzingen van het visum repertum* der deskundigen. Uit het laatste bleek dat het kind levend was geboren en dat het bij de eerste poging om adem te halen, door verstikking van het leven is beroofd. De bekl. erkende den II Sept. ten huize van haar vader bevallen te zijn en gezien te hebben dat het kind leefde zi; heeft het op de bovenomschreven wijze gedood, het lijkje eerst in een berghok gelegd en het later in den tuin onder den grond geborgen na alvorens een putje te hebben gegraven. Zij pleegde het misdrijf omdat zij bang was dat haar vader zooals hij gezegd had zou heengaan en haar aan haar lot overiaten. Steeds hield zij haar zwangeren toestand zooveel mogelijk voor ieder verborgen en zij heeft ook geen maatregelen genomen om voor haar kind, na de geboorte, te zorgen. Bekl. heeft geen moeder meer en was be last met de zorg voor het gezin. Na die verklaring werd gehoord de eer ste getuige-deskundige, de heer A, Butner, dirigeerend officier van gezondheid te Mid delburg. Deze deelde mede dat hij 23 Sept. sectie heeft verricht op een kinderlijk, waarbg hij tot de conclusie gekomen is als in het „visum repertum" vermeld is. Hjj lichtte dat stub mondeling nog nader toe. De tweede getuige-deskundige, dr R. P. Offringa, arts te Axel, verklaarde dat de bekl. bij hem bekeud was en dat hij in het begin van September op verzoek van haar vader, die hem een driftig persoon leek, een onderzoek had ingesteld. Verdei stemde zijne verklaring overeen met die van den heer Butner. De volgende getuige, J. Borgers, briga dier der marechaussee te Sas van Gent. deelde meae dat bij, bekend geworden met de vermoedelijke bevalling van bekl., een

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2