Binnenland. Rechtszaken. Provinciale staten van Zeeland. tiemengd Nieuws. ranië en Bohemen waren gezonden naar aanleiding van de afschaffing der taalver ordening aan de orde was, jouwden de Czechen den minister van Justitie uit. De afgevaardigden Jaworski, Palffij en Stranskij vielen de regeering heftig aan en ontzegden haar hun vertrouwen De heer Katkreis. de vertegenwoordi ger der katholieke werklieden beloofde de regeering te steunen. De procureur-generaal Bei nard heeft zijn onderzoek in zake de samenzwering tegen de Fransche Republiek geëindigd. Het resultaat is tot hiertoe, dat Buffet, Che- villij, Déiouléde Guérin en Brunet in verzekerde bewaring zullen gehouden worden. Atjeh. Volgens telegram uit Batavia aan de N. E. Ct. hebben de onzen de mesdjid Kota Batoe in Merdoe genomen. De viyand liet 13 dooden en 20 geweren achter. Gewond werden luitenant Van Nues en 4 militairen beneden den rang van officier. Onze troepenmacht vervolgde de bende van Bin Pekan. Panglima Polim en de pretendent-sultan bevinden zich nu in de heuvels van Samalanga. AXEL, den 27 October 1899. De toestand van den beer V., wien Dinsdag het bekende ongeval overkwam, is alleszins bevredigend. De flinke man houdt zich uitstekend in zijne omstandig- Ter Neuzen, 26 October. In de heden gehouden vergadering van den ge mente- raad alhier, werd behandeld een adres van A. Visser en wed. Arie H Donze. Adressanten, eigenaren van de Donze- Visserstraat, wenschen met bet bouwen in die straat voort te gaan aangezien die straat nog niet voldoet aan de bepalingen der bouwverordening, willen zij als waar borgsom voor het maken der sijphons en riolen, storten een som van 350, -in dien hun dan verlof tot bouwen wordt gegeven. Verder verzoeken z^j, als alle werken van die straat zijn opgenomen en goedgekeurd, die straat in eigendom en onderhoud over te nemen. De Raad besluit aan het verzoek van adressanten te voldoen onder voorwaarde dat de waarborgsom f 400,— zal zijn en de syphons, riolen enz, binnen 6 maanden in orde zullen zijn. Daarna werd behandeld de gemeente- begrooting over 1900. Onder de uitgaven zijn de volgende Goedgekeurd werd eene verbooging van 50,— voor den ambtenaar ter secretarie J. A. Koene, ter vergoeding voor het aan plakken der publicatie enz. Onder die vergoeding is ook begrepen het aanschaffen van stijfsel enz. Verworpen werd een voorstel van den heer Joz. de Feyter om op de begrooting een post van ƒ75,— te brengen n 1. pre- sentie-geld voor de leden. (Drie jaar ge leden werd die post geschrapt.) Goedgekeurd werd het voorstel van het Dag. Bestuur om met den persoon belast met het schoonhouden van het gemeente huis enz. voor een vaste som alles te doen en te leveren. Voor dien post is uitge trokken 125,-daaronder zijn dweilen, bezems, borstels enz. begrepen. Nog werd besloten aan den werkbaas De Bruijne ƒ25,— verhoogiDg 7an trak tement te geven en zijn jaarwedde te brengen op 425,— Een voorstel van bet Dag. Bestuur om op de 'oegrooting een port van 960, uit te trekken voor het bouwen van een tisch in het naauwe dal aan de Tepel en Eger ligt. Ik nam mijn intrek in het lo gement, de stad Parijs, en zocht op de badlyst naar den vriend mijner jeugd, Habn naar wien ik, na eene scheiding van bijna vijftig jaren, hartelijk verlangde. Wordt vervolgd.) huis voor daklcozen werd met 9 tegeD 2 stemmen verwoipen. Terwyl de commissie belast met het nazien van de begrooting adviseer 1e om de post herbestrating van de Noordstraat te schrappen, werd deze door den Raad toch goedgekeurd. Hierbij werd bet denk beeld geopperd of het niet beter was het smalle gedeelte met. klinkers in plaats van keien te bestraten. Daarover zal eerst de Commissie van Fabricage worden gehoord. Aangenomen werd nog een post op de begrooting tot aanschaffing van twee vélo- cipèdes voor de politie. Ook tot schrapping van deze post had de commissie gead- Na nog enkele pesten van ondergeschiRt belang te hebben behandeld werd de be grooting met algemeene stemmen vastge steld. De begrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf 60136.81, met een post voor onvoorziene uitgaven van 1025.39. Sas van Gent. Gisterenmiddag is alhier in het bötel »Rotterdam" aanbesteed het uitvoeren van fundeeringwerken van een gedeelte van de te bouwen Eerste Neder- landscbe Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek alhier, met het verrichten van bijkomende werkzaamheden. Minste inschrijver was de heer E Claas sen alhier voor 8800. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd7 stieren, 29 ossen, 22 koeien, 70 vaarzen en 12 hokkelingec, totaal 140 stuks, die allen zeer langzaam werden verkocht, aan onveranderde prijzen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 27 October 1899. C. P. K., 48 j., tijman te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 7 dagen gevang. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag SO October 1899. Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 9 ure Os. J. B. T. Hugenholtz (Bediening H. Avondmaal.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Nabetrachting.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk.) Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kaptejjn Kerk B Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. ft. van der Kamp Woensdag 1 HTovember (Dankdag.) Gerefoi meerde KerkeD. Kerk A. (Hulpkerk.) Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteyn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp In de aanstaande najaarszitting van de staten onzer provincie komen onder meer de volgende zaken in behandeling. Bij besluit van 4 November 1898 werd aan de gemeente Westdorpe een renteloos voorschot verleend van de helft der kosten van aanleg, tot een bedrag van ten hoogste 14246, voor de bestiating met keien van de MoleDverkorting en het Biezenstiaatje, eene wegsverbetering, welke niet zoozeer het algemeen verkeer betrof, doch in het belang van den landbouw werd geacht. Aan dat besluit werd o. a. de voor waarde verbonden, dat door het Rijk een subsidie zou worden verleend van de helft der kosten van aanleg. De minister van waterstaat enz. beeft aan bet gemeentebestuur medegedeeld, dat, daar bij de voorgenomen wegsver betering hoofdzakelijk het plaatselijk land bouwbelang betrokken is, van het ver- leenen van een Rijkssubsidie ten bedrage vaQ de helft der kosten geen sprake kaD zvje. De minister verklaarde zich echter niet ongenegen, het verleenen van een Rijks subsidie van ten hoogste een vierde der geraamde hosten nader in overweging te nemen. Thans verzoekt de gemeenteraad van Westdorpe aan de Staten, om het toege kende voorschot, te verhoogen tot drie vierden der kosten van aanleg. Gedeputeerde staten achten het wen- scheljjk in overeenstemming met de tot dusver genomen beslissingen, voor ver betering van wegen van secundair belang geen hooger voorschot te geven dan de helft der kosten. Zij stellen daarom voor aan den ge meenteraad van Westdorpe te kennen te geven, dat aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. Bij besluit van 16 Juli 1897 werd aan de gemeente Zuiddorpe een renteloos voor schot voor wegsverbetering vei leend, o. a. onder voorwaarde dat de jaarlijksche terug gaaf plaats zoude hebben de eerste maal voor 31 Dec. van het burgerlijk jaar, vol gende op dat, waarin het renteloos voor schot werd verstrekt, en de volgende jaren vóór 1 April. De gemeenteraad verzoekt nu den tijd van teruggaaf te bepalen vóór 1 Dec. van elk burgerlijk jaar, omdat in het begin van het jaar weinig kasgeld aanwezig is en de betaling vóór 1 April daardoor moei lijk valt. Gedeputeerde Staten stellen voor het verzoek in te willigen. De besturen van de polders Van Lijn den, Groote HuissensWillem III en Stop peldijk verzoekeD een renteloos voorschot van te zamen 16000 tot bestrating van eenige wegen in de gemeenten Zaamslag en Boschkapelle. Gedeputeerde Staten zeggen daarom trent het volgende Door de sterke aanslibbing van het Hellegat wordt bet moeilijk suikerbieten en andere landbouwproducten aan den zeedijk van den Van Lijndenpolder of bij de zeesluis van den Eendragtpolder te laden. Dientengevolge zal bet vervoer zich grootendeels verplaatsen naar de ha ven aan de nol tusschen de polders Mar- garetha en Kleine Huissens en naar de haven te Walzoorden. Het is echter bij den slechten toestand der wegen in het najaar bijkans onmogelijk groote vrachten daarheen te vervoeren. De ontworpen wegsverbetering strekt, om aan deze moeielijkheid te gemoet te komen al moge het algemeene verkeer daarin minder betrokken zijn, een groot landbouw belang worde daardoor ongetwijfeld gebaat. Ged. Staten achten steun uit de pro vinciale kas in dit geval te verdedigen, doch kunnen, in overeenstemming met de tot dusver genomen beslissingen, tot geen hooger voorschot dan de helft der kosten adviseeren. Zij stellen voor te besluiten aan de polders Van LijndenGroote Huissens Willem III en Stoppeldijk een renteloos voorschot te verleenen ten bedrage van de helft der kosten, respectievelijk tot een maximum van 3343.50, 2052.50, ƒ1111 en ƒ1493 (gezamenlijk ƒ8000,) voor de bekeiing van de volgende wegen lo. den dijk van den Groote Huissens- polder van de grind baan in dien weg tot de Poonstraat 2o. de Poonstraat; 3o. de op- en afrit tusschen de Poon straat en de Keizerstraat 4o. de Keizerstraat van den onder 3o. bedoelden afrit tot de keibestrating in dien weg 5o. de op- en afrit tusschen de Keizer straat en den Copwijkscben weg 6o. de Copwijkscbe straat van den onder 5o. bedoelden afrit tot de keibestrating in dien weg onder bepaling, dat de voorwaarden, vastgesteld bij besluit van 10 November 1882 uo. 15 (Prov. blad no. 117 van 1882) van toepassing zijn, behoudens, wat de daarin vermelde punten 1 en 2 betreft, dat de jaailijksche teruggaaf plaats bebbe vóór 1 December, de eerste maal vóór 1 December van bet burgerlijk jaar, volgende op dat, waarin bet renteloos voorschot ls verstrekt. Nederland geboycot. Een oestorhande- laar te Ierseke deelt mede dat hjj van een paar klanten uit Engeland bericht bad ont vangen dat zij zoolang de oorlog met Trans vaal duurde, geen Zeeuwsche oesters meer kunnen gebruiken. Uit antipathie tegen al wat Hollaudsch is, wilde men in En geland onze oesters niet meer. Er kwam Maandagmorgen, aldus meldt de N. Gr. Ct. een jongen van een jaar of veertien op ons bureau. Heel gauw, met een wat verlegen haast, deed hij een kleine beurs open. »Mijn spaarpot, meneer, voor de Tranvalers Het geld rolde op tafel. Als we hem niet even hadden tegengehouden, was hij ons kantoor weer afgeweest voor wij zijn naam hadden kunnen noteeren. »Wij hebben zoo schrijft men verder op onze lijst veel grooter bedragen, met evenveel liefde gegeven. En tocb heeft geen gift ons zóó getroffen als van dien flinken, anoniemen jongen, die zijn geld op tafel gooide en weg wou loopnn, die gaf om te geven, zonder valsche Een persoon uit Maegeleburg ver kocht Zondagavond aan iemand te Weert een rijwiel voor 21 gulden. De hooper, wien de zaak verdacht voorkwam, gaf er der politie kennis van, die den verkooper opspoorde en naar de gevangenis bracht, daar hij de herkomst van het wiel niet precies wist op te geveD. In den nacht van Maandag op Dinsdag echter wist de gevangene uit 't venster der gevangenis doot middel van een koord, waarmede hjj zich afliet, te ontkomen Men vermoedt dat de gevluchte in den laatsten tjjd veel rijwieldiefstallen heeft gepleegd. Plichtsbetrachting. Te Parijs leefde in vroeger jaren Mathieu Donzelot, die als een der betrouwbaarste en moedigste ver slaggevers bekend stond. Eens brak er in de Fransche hoofdstad een oproer uit, en Donzelot werd door de redactie van zijn blad uitgezonden als verslaggever, Reeds vlogen de steenen door de luchten de volksmenigte begon de straat op te breken om een barricade op te werpen. Een vriend van Donzelot zag hem, terwijl hij naar de plaats van het tumult ging, en riep hem toe: "Wat wilt gij hier doen Ga heen en red u. Donzelot gaf eerst geen antwoord en de vriend drong er nog maals op aan, dat hij de gevaarlijke plek zou verlaten. Ik wijk niet van deze plaats, zei Donzelot du, maar als je toch weggaat, bezorg dan alsjeblief deze regelen aan de ledactie van mijn blad dat wint mjj een kostbaren tjjd uit. Een uur verstreek en het oproer was op zijn hevigst. De menigte was met de ver tegenwoordigers van bet gezag in feilen strijd geraakt. Plotseling weerklonk een salvo van de nationale garde en Donzelot viel door een kogel in de borst getroffeD, neder. Een ge neesheer ijlde naar hem toe. Zijt ge gewond? vroeg hg. Ja antwoordde de journalist, en ik geloof heel ernstig ik kan hec potlood niet meer hanteeren. Och, wat, bekommer u niet om uw potlood, riep de dokter uit, het komt er nn op aan, nw leven te redden Dat heeft geen haast, antwoordde Don zelot gelaten ieder moet zijn plicht doen en de mijne is mijn verslag af te maken. Wees zoo goed, onder aan deze paginate schrjjven 3 uur 20 minuten. Bij het vuren door de troepen vielen drie gewonden, een man werd gedood. Dat ben ik, verklaarde de verslag gever nog en daarna viel hjj levedoos achterover. Een tragische gebeurtenis speelde zich Zondag afin het Hongaai sche plaatsje Pode. Daar vierde men het huweljjkfeest van de dochter van een rjjken boer. Terwijl men di uk aan 't feestvieren was, kwam er eens klaps een man binnen met een bgl en bracht daarmee verscheidene slagen toe aan de jonggehuwde vrouw. Deze viel neer in haar bloed badende. Toen men haar wilde opheffen, bleek zjj reeds dood te zjjn. Da

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2