Xo. 1370. Zaterdag 28 October 1809. 15* Jaai*!»-. Jaarlijksche Yesmarkt HET BEZOEK TE M ARIAB AD Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. MAANDAG Ituitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COEItANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nuxnm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Axel, maken bij dezen bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op den 30 October, aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De berichten, die wij tot heden uit Zuid-Afrika meedeelden, spraken van niets anders dan van overwinningen der En- gelschen. We schreven er bij, dat men evenwel niet te veel geloof mocht hech ten aan die mededeelingen, daar de tele grammen langs Engelsche kabels kwamen. De telegrammen over den oorlog worden thans schaarscher door de Engelsche bla den verspreid. We achten dit een ge lukkig verschijnsel, want hoe kariger de berichten zijn, hoe beter de kansen der Boeren. Zeker schijnt het, dat de Boeren het den Engelschen in en om het kamp van Glencoe tamelijk lastig maken Het kamp moet thans ontruimd zijn, omdat Generaal Yule, die het bevel overgenomen heeft uit de handen van den gewonden generaal Symons, het Onder de voorbijgangers bemerkte ik, niet zonder een heimelijk hartkloppen, eepige muzenzonen der Julius-hoogeschool. Het was niet moeielijk, hen te herken nen aan hunne bonte mutsen, de lange kwasten aan hun pijp enz. Mijne hart kloppen had echter, zooals gij denken kunt betrekking op onze zonen, waarvan er nog twee in het academieleven rondzwerven. Ik verheugde mij onder de bloeiende, krach tige jongelingsgestalten, mij het beeld mijner eigen zonen voor oogen te kunnen stellen. En evenwel, wanneer ik aan het losse leven denk, dat velen der jonge aca demiebezoekers, ver van het vaderlijke huis leiden, wordt het mij bang en ang stig. Zoolang op onze hoogescholen naast Minerva's cel nog woestte drinkgelagen aan de orde van dan dag zijn, en naast de boekverzamelingen der studeerenden de degen hanvt, die dikwijls meermalen ge bruikt wordt dan gene, en zoolang er met de collegieboeken, orden, sterren en krui sen worden mede gebracht, zoolang zal nog menig vaderhart vrees gevoelen. Men heeft van regeeringswege getracht, door scherpere besluiten, de losbandigheid tegen te gaan, maar ik zou mij zeer vergissen waDneer door eene al te slaafsche beper- noodig oordeelde een betere versterking op te zoeken, hetgeen eigenlijk zeggen wil, dat generaal Yule het in het kamp van Glencoe niet meer klaar spelen kon en dat hij het beter achtte zich te ver eenigen met de troepen van generaal White, hetgeen geschied is Uit de be richten moet men dus opmaken, dat de Boeren meester zijn van Glencoe en het omliggende land. We zien dan ook weldra een tijding tegemoet van een aanval op het vereenigde leger, of van de insluiting daarvan door de van alle kanten opruk kende Tranvalers en Oranje-Vrijstaters. In de laatste telegrammen, die op het oogenblik in ons bezit zijn, wordt mel ding gemaakt van een proclamatie die door de Zuid-Afrikaansche Republiek uit gevaardigd is en waarin verklaart wordt dat het land ten noorden van de Vaal n.l. Griqualand en Bechuanaland te an- nexeeren Het doel waarmee dit gedaan is om de Afrikaanders in de Engelsche kolonie te doen gelooven, dat zij nu de Republiek helpen kunnen, zonder gevaai te loopen om vervolgd te worden wegens hoogverraad, indien de Boeren ten slotte zouden verslagen worden. Nauwelijks was deze proclamatie bekend, of Je com mandant te Kimberley stelde een tegen proclamatie op, waarin hij verklaarde, dat de proclamaties der Boeren niet van kracht is, en dat een ieder, die den vijand, op welke wijze dan ook behulpzaam is, als opstandeling zal bestraft worden. De bewoners dier beide landen schijnen den Engelschen duch werk te geven. Vele arrestaties zijn reeds gedaan. Het departement van oorlog te Londen ontving Woensdag uit Ladysmith een king, iets goeds uitgewerkt werd geheel mag de academiesche vrijheid niet ver nietigd worden. Wij leven in een tijd, dat onbeschaafdheid van zeden en gevoelens nog altijd op de beschaving een zeker vuistrecht uitoefent, waar Machiavellismus en deugd in een bloedigeD kamp verkee- ren. Deze strijd moge met den tijd nog uitvallen, zoo als bij wil, en de zegepraal örmuzd of Ahriman tegenlachen, het is noodzakelijk Jpt bij onze studeerende jeugd onze aanstaande rechters, wetgevers en volksonderwijzers een gevoel voor vrijieid en vrijmoedigheid wordt onderhouden. Laat ons in de jongelingen der hoogescho len, het vuur der jeugd doen opvlammen, laten zij zich in het gevoel hunner rijpen de kracht gelukkig gevoelen, laat hen de vrucht van den boom der vrijheid smaken wiens top ver boven alle kleingeestig heden en veinzerij des levens verheven is. Laat ons er slechts voor zorgen, dat dit vuur een rein en een heilig vuur zij, dat onze kinderen geene dierlijke, of wet- telooze losbandigheid voor het ideaal van vrijheid nemen, maai die zedelijke, weten schappelijke waarde, die van oude af het doel van het beter deel des menschdoms is geweest. Met andere woorden laat ons hen in het huiselijk leven opvoeden, zoo als wij wenschen, dat zij e-nmaal inde wereld zullen staan. Prenten wij hun vroeg godsdienstig gevoel, liefde voor hun vader land en hunne ouders in laat ons hen aan vlijt en ontbering gewennen laat ons telegram, waarin medegedeeld wordt, dat de Boeren een belangrijk aantal stellingen hadden genomen in een buitengewoon sterke positie ten westen van den hoofd weg, die van Ladysmith naar Dundee loopt. Het telegram meldde verder, dat de krijgsmacht onder commando van Yule geplaatst in de vallei van Sunday-rivier is teruggevallen. We kunnen dus thans zeggen „bravo". De wapens der Boeren hebben eenige overwinningen behaald. Begonnen zij te versagen door de vele verliezen die zij in de beginne leden, thans zullen zij met vernieuwden moed den strijd voortzetten. Hun daden wekken de bewondering van gansch Europa Ieder weldenkend mensch, die onpartijdig oordeelt, verfoeit Engeland's handelingen En waarlijk Engeland zou wel eens vernederend uit den strijd kun nen te voorschijn treden. Waar zal dan het einde zijn vraagt Charles Laurentjin een flink/geschreven artikel in de Matin. Engeland is bang, gaat de schrijver voort, het zendt tegen Kruger meer infanteris ten, cavaleristen, en artilleristen uit dan het ooit tegen Napoleon heeft gemobili seerd. Het roept zijn reserves op, het roept zijn militie op, het zendt zijn trans portschepen over den Oceaan in groote escaders. De draad, waaraan Amerika, Zuid- Afrika, Indië, Australië en Ierland was vastgemaakt, is reeds losgelaten. Amerika, is weg! Zullen de andere deelen volgen? En thans nog enkele regels over de troepenbeweging in Natal. Het ministerie van Ooilog te Londen ontving onder dagteekening van 24 Oc- in hun boezem diepen afkeer voor het kwade opwekuen, en dan zij God ver der met hen De academische vrijheid zal in plaats van hen te verderven, hun groo- tere kracht geven, om later alle klein geestigheden der menschen en alle nuk ken van het noodlot tegen te treden. KARLSBAD. Des namiddags te I uur reisde ik van Wurzburg af, reed 's nachts door naar Bam berg en verder naar Hot, waar bet woon huis van Jean Paul in eene zijstraat van het stadje ligtJean Paul 1 Hoe gaarne zou ik dit huis, al ware het ook maar met een blik, aanschouwd hebbendat huis, waar een der mannen van mijn hart gewoond heeft. Men zal niet spoedig een fijner kenner der menschelljke natuur, die nij op al hare paden nagespoord heelt, vin den, en met spoedig een geestiger schrij ver aantreffen. Geest en satyre, het ge ringste, zoowel als het gewichtigste alles staat hem ongezocht ten dienste, als een toovenaar, die op zijne wenken Je meest verschillende geesten doet opko men. Ik bewonder den manik beken hij is gioot. Ik weet wel dat ik aanzijn buis evenzoo weinig zou gezien te hebben als aan het hulsel daar de kapel uit voort gekomen is, maar reeds de gedachte hier leelde hij, hier ging hjj uit en in, roeit een snaar van mijn gemoed aan, die in geheimvolle accoorden lang voortklinkt. Onder de reisgenooten in den nauwen tober uit Butfontein een telegram dat meld de dat in de ontmoeting, welke dien mor gen nabij Ladysmith heeft plaats gehad tusschen generaal White en de Boeren, de Engelschen een verlies hadden van 12 dooden en 89 gewonden, die voor het grootste deel behoorden tot het Glouces ter-regiment. Twee officieren van het 18e regiment huzaren en zes officieren van de Dublin fuseliers zijn gevangen genomen. Een es- cadron huzaren wordt nog steeds vermist. Men vermoedt algemeen, dat het na het gevecht bij Glencoe gevangen genomen is. Aan de Temps te Parijs wordt van uit Londen geseind, dat het ministerie van Oorlog het juiste aantal dooden, gevon den en vermisten verborgen houdt. Er zullen toch meer dan 2000 man der reser ve gemobiliseerd worden om de open ge vallen plaatsen aan te vullen. In het Lager Huis staat Chamberlain aan heftige aanvallen bloot van sommi ge parlements, die zijn politiek ter op zichte van de Transvaalsche quaesties ten zeerste laten. In het stadje Holleschan in Moravië braken in het begin dezer week ernstige ongeregeldheden uit. De ruiten van Is raëlitische woningen werden door de op- roelingen ingeworpen. De gendarmerie gebruik makende van hunne wapens werd aangevallen. Nadat de troepen de orde hersteld hadden, bleek het, dat 3 perso nen gedood waren eD enkele gewond. In het Oostemijksche Huis van Afge vaardigden begon Dinsdag de discussie over de verklaring der regeering. Terwijl de interpellatie over de geheime instruc ties, welke aan de rechtbanken van Mo- postwagen werd ik bijzonder vertrouwe lijk met een jong, schoon Oostenrijksch officier uit Hongarije, die te Ments in gar nizoen ligt. Hij begaf zicb naar Karlsbad om daar zijne nicht en beminde te bezoe ken, en hare hand aan n3re ouders te vragen. Wij spraken over Jean Paulhij dweepte met bem, ik vermoed bijna, dat deze auteur, zooals wel meer gebeurd is de aanleidende oorzaak geweest was bij dit minnende paartje van elkander te leeren kennen. Des Maandags te acht uur kwamen wij te Eger aan, de eeiste Bobeemsche stad, in welke ons nog het huis van den bur gemeester getoond werd waarin de moord van Wallenstein plaats greep. Eger is een fraaie stad. Wij bleven hier, en ik kon daar naar hartelust uitslapendes morgens ging het verder. Het Erz- en Ficbtelgebergte voor ons, reden wij door velden en groote hoptuinen, over dal en berg, nu langs turfstokerijen, dan weder langs graniet- en bezalt- en kalkrotsen. Het land is buitengemeen vruchtbaar maar de aanhoudende droogte deed hier, zoo wel als bij ons, veel schade. Hier en daar zagen wij aluin werken en fabrieken door atoommachines gedreven. De post wagen vertoefde een half uur in het prach tige plantsoen en park van de badplaats Franzesbruun. Bij het stadje Falkenau gingen wij langs eene kettingbrug den Eger over, en zoo kwam ik met mijn trouwen Hongaar hier te Karlsbad, dat zeer roman-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1